Αναγνώριση Μανιταριών

Το πρώτο έχει σαφώς δαχτυλίδι, δεν σκούπισα και το καπέλο του να δούμε ακριβώς το χρώμα του η μυρωδιά του ήταν ασθενής.
Το δεύτερο είχε περίπου ίδια μυρωδιά με τα L. nuda, πολύ ευχάριστη, το μέγεθός του όμως είναι μικρότερο από το σύνηθες μέγεθος του Lepista luscina. Τα Lepista nuda αντιπροσωπευτικά νομίζω, βάζω άλλες δύο φωτογραφίες τους.
Γιώργο, το πρώτο μοιάζει πολύ με tricholoma caligatum. Δες λίγο αν ταιριάζει με την περιγραφή του Κωνσταντινίδη:
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=649

Στη δεύτερη φωτό μοιάζουν πολύ με Clitocybe, ίσως η εύοσμη αν μύριζαν γλυκάνισο.
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=1041

Τα Lepista nuda δεν τα έχω βρει ακόμα. Είναι νόστιμα;
 
Γιώργο, το πρώτο μοιάζει πολύ με tricholoma caligatum. Δες λίγο αν ταιριάζει με την περιγραφή του Κωνσταντινίδη:
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=649

Στη δεύτερη φωτό μοιάζουν πολύ με Clitocybe, ίσως η εύοσμη αν μύριζαν γλυκάνισο.
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=1041

Τα Lepista nuda δεν τα έχω βρει ακόμα. Είναι νόστιμα;

Γιάννη καλησπέρα, το πρώτο πράγματι θα μπορούσε να είναι το tricholoma caligatum όπως γράφεις, μοιάζει αρκετά. Τα tricholoma νόμιζα ότι δεν είχαν δαχτυλίδι και δεν τα είχα ψάξει, περισσότερο είχα αρχίσει να νομίζω ότι είναι κάποιο Amanita που δεν το έχω ξαναδεί (είναι και πολλά αυτά) που η θήκη του είναι στενή λεπτή και κολλημένη στο πόδι.

Ναι, κάποιο clitocybe σκεφτόμουν και εγώ, όταν έγραψα ότι "μπορεί όμως να είναι και κάποια τελείως άλλου γένους ..."

Ήπιας γεύσης θα έλεγα. Δεν γνωρίζουμε όμως αν έχει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο μαγειρέματος που το αναδεικνύει...
(και εγώ για δοκιμή πρώτη φορά το μάζεψα, ίσως και να το "παραμαγειρέψαμε ") :)
 
Γιώργο, το πρώτο μοιάζει πολύ με tricholoma caligatum. Δες λίγο αν ταιριάζει με την περιγραφή του Κωνσταντινίδη:
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=649

Στη δεύτερη φωτό μοιάζουν πολύ με Clitocybe, ίσως η εύοσμη αν μύριζαν γλυκάνισο.
http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=1041

Τα Lepista nuda δεν τα έχω βρει ακόμα. Είναι νόστιμα;
Γιάννη σήμερα ξαναβρήκα και εξέτασα καλύτερα τα μανιτάρια που μου είπες ότι είναι το Tricholoma caligatum.
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι είναι αυτά. Όταν θα μπορέσει να τα δει και ο Τάσος, πιστεύω θα το επιβεβαιώσει.
Τους έβγαλα ωραίες φωτογραφίες, τα μύρισα, τα δοκίμασα για να δω πόσο πικρά είναι, όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρει η βιβλιογραφία είναι τυπικά.
Αυτά λοιπόν είναι τα Ευρωπαικά Ματσουτάκε... (δεν τα μάζεψα)
 

Attachments

  • DSC00735.JPG
    DSC00735.JPG
    478 KB · Προβολές: 10
  • DSC00734.JPG
    DSC00734.JPG
    366,5 KB · Προβολές: 10
  • DSC00732.JPG
    DSC00732.JPG
    351,8 KB · Προβολές: 10
  • DSC00736.JPG
    DSC00736.JPG
    617,6 KB · Προβολές: 10
  • DSC00733.JPG
    DSC00733.JPG
    401,8 KB · Προβολές: 10
Είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ!
Κι εγώ δηλώνω λάτρης των μανιταριών. Μαζεύω όσα ξέρω κι αυτά όχι πάντα. Είτε επειδή τα ξεπατωνουν και δεν είναι σωστό να τα παίρνουμε όλα, είτε επειδή αν για κάποιο δεν είμαι 100% σίγουρος, προτιμώ να πάρω κανένα πιτογυρο αντί για κόλλυβα.

Κυρίως μαζεύω καλογερακια, lactarius, λαγομανίτες και ζαρκαδισια. Κάπου κάπου και κανέναν βολιτη.

Τα βουνά μας προσφέρουν πολλά. Όσο τα προστατεύουμε τόσο μας ανταποδίδουν.
 
Είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ!
Κι εγώ δηλώνω λάτρης των μανιταριών. Μαζεύω όσα ξέρω κι αυτά όχι πάντα. Είτε επειδή τα ξεπατωνουν και δεν είναι σωστό να τα παίρνουμε όλα, είτε επειδή αν για κάποιο δεν είμαι 100% σίγουρος, προτιμώ να πάρω κανένα πιτογυρο αντί για κόλλυβα.

Κυρίως μαζεύω καλογερακια, lactarius, λαγομανίτες και ζαρκαδισια. Κάπου κάπου και κανέναν βολιτη.

Τα βουνά μας προσφέρουν πολλά. Όσο τα προστατεύουμε τόσο μας ανταποδίδουν.
Σου προτείνω να μαζεύεις μερικά για μελέτη και από αυτά που δεν είσαι σίγουρος, να παίρνεις αποτυπώματα σπορίων, να παρατηρείς την αποσύνθεσή τους, να κρατάς προσωπικό αρχείο με περιοχές και ημερομηνίες και γενικά να εξοικειώνεσαι με το κάθε είδος και να το γνωρίζεις, φαγώσιμο ή μη, ώστε να το αναγνωρίζεις με βεβαιότητα στις επόμενες συναντήσεις, είτε το μαζεύεις είτε όχι.
Η γνώση του περιβάλλοντος στο οποίο ζούμε είναι πλούτος πραγματικός.

Τα καλογεράκια που μαζεύεις δεν είναι βωλίτες;
 
Βόλτα σήμερα στο βουνό και φωτογράφηση μανιταριών!
1. πρώτη φωτογραφία Lepista nuda λέω ότι είναι (αλλά σίγουρος δεν είμαι!! υπάρχουν και άλλα Lepista )
2.3. δεύτερη και τρίτη φωτογραφία γεωτρόπα ή gigas νομίζω Infudibulicybe gigas γιατί δεν έχει θηλή. (δεν γνωρίζω να τα ξεχωρίσω)
4. 5. Μανιτάρια που δεν γνωρίζω καθόλου !!!
Γιώργο καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Χάθηκα πάλι μιά και προέκυψε ένα σοβαρό θέμα τραυματισμού της μητέρας μου και πηγαινοερχόμαστε Αργολίδα- Αρκαδία με τον αδελφό.
Στις φωτογραφίες σου μία χαρά τα λες. Οι τελευταίες 2 είναι tricholoma caligatum πιθανότατα. Αν είχες καθαρίσει και το καπέλο θα ήμουν 100% σίγουρος. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.
 
Δεν έχω ιδέα από μανιτάρια... αυτά είναι βρώσιμα;View attachment 20788View attachment 20789
Βασίλη καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Τα μανιτάρια αυτά ανήκουν στην οικογένeια των infundibulicybe .
Είναι πιθανότατα η geotropa ή η gigas. Για το θέμα της εδωδιμότητας θα ανεβάσω ένα άρθρο - όχι δικό μου- που καλό είναι να το διαβάσουν όλοι όσοι θέλουν να μαζεύουν άγρια μανιτάρια και να καταναλώνουν κάποια από αυτά.
 
Σε δεύτερο χρόνο είδα τις απαντήσεις του Γιάννη (Μονήρης) που με είχε προλάβει. Είναι προφανές σε εμένα ότι είναι καλός γνώστης του αντικειμένου, αφού εύκολα πήγε και εκείνος στις ίδιες σκέψεις με εμένα.
Tο Ευρωπαικό Ματσουτάκε όπως σωστά το γράφεις Γιώργο, είναι ένα από τα μανιτάρια που κάνει το αρωματικότερο τουρσί. Σημείωσε τον τόπο και να τα μαζέψεις του χρόνου ή και τώρα αν δεν έχουν χαλάσει και να τα φτιάξεις για μεζέ. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ένα από τα 2-3 νοστιμότερα μανιτάρια σε τουρσί.
Το κείμενο για την κατανάλωση άγριων μανιταριών δεν μπορώ να το επισυνάψω σαν doc. Θα δω πως θα το μετατρέψω για να σας το δείξω.
Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.
 
Τάσο περαστικά για την μητέρα σου,
Ευχαριστώ πολύ για την καθοριστική σου συμβολή, να ανεβαίνουμε σαν κυνηγοί πάλι στο βουνό.
Μαζί με το Γιάννη είστε οι πλέον έμπιστοι οδηγοί μας στην ανακάλυψη του κόσμου των μανιταριών.
Καλή χρονιά με υγεία για όλο τον κόσμο ...
 
Γιώργο καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Χάθηκα πάλι μιά και προέκυψε ένα σοβαρό θέμα τραυματισμού της μητέρας μου και πηγαινοερχόμαστε Αργολίδα- Αρκαδία με τον αδελφό.
Στις φωτογραφίες σου μία χαρά τα λες. Οι τελευταίες 2 είναι tricholoma caligatum πιθανότατα. Αν είχες καθαρίσει και το καπέλο θα ήμουν 100% σίγουρος. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.
Κ. Τάσο περαστικά εύχομαι για τη μητέρα σας. Σύντομα να γίνει καλά. Καλή πρωτοχρονιά πρωτίστως με υγεία σας ευχομαι.
 
12247062_983796545013053_1209977740736265150_n.jpg


Πηγή: http://www.mycohellas.gr/mc/viewarticle.asp?a=525
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Καλή χρονιά με υγεία σε όλους
 
Τάσο περαστικά για την μητέρα
σου...
Κ. Τάσο περαστικά εύχομαι για τη μητέρα σας.
Καλησπέρα λεβεντιές μου.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ανάρρωσης της μητέρας μου.
Για το κυνήγι που αγαπάμε όλοι μας, κάνουμε ότι περνά από το χέρι του, ο καθένας μας. Εγώ λόγω του αδελφού, είχα πρόσβαση σε πληροφορίες για το τι συμβαίνει και εξαρχής με την βοήθεια του παλεύαμε για το αυτονόητο. Έστω και με σημαντική καθυστέρηση, επετεύχθει εν μέρει ο στόχος. Σας βεβαιώνω κατηγορηματικά ότι, χωρίς εκείνον σήμερα θα είμασταν ακόμη σε εγκλεισμό, με μηδενικές προοπτικές ανοίγματος. Κυνηγάτε όσο τα κρούσματα είναι χαμηλά και ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα συνεχίσουμε έστω και με περικοπές.
Χρόνια πολλά, χρόνια καλά, χρόνια ευλογημένα σε όλους. Ο νέος χρόνος που 'ρχεται χαρά να σας γεμίσει και ο καλός μας ο Θεός, να σας την ευλογήσει. Καλή χρονιά
λεβεντιές μου.
 
Last edited by a moderator:
Στις δύο τελευταία κυνήγια, βρήκα και φωτογράφησα ακόμα τρία είδη μανιταριών που δεν είμαι σίγουρος για το είδος τους.

πρώτη φωτογραφία: Agaricus arvensis θα έλεγα αλλά τα αγαρικά είναι πάρα πολλά είδη και μπορεί να ήταν και κάποιο άλλο. Η μυρωδιά του πολύ ευχάριστη, το δαχτυλίδι του ήταν κίτρινο στην άκρη του, αλλά στα σημεία που έκοψα το πόδι και πίεσα τον πίλο, δεν κιτρίνισε σχεδόν καθόλου.

Δεύτερη και τρίτη φωτογραφία : Russula vesca θα έλεγα, αλλά το βρήκα σε κουμαριώνα με υψόμετρο περίπου 500 μέτρα και όπως διάβασα στην βιβλιογραφία αυτό βρίσκεται συνήθως σε δάση που είναι σε μεγάλα υψόμετρα. Εκεί όμως καρποφορεί τις ζεστές εποχές.

Τέταρτη και πέμπτη φωτογραφία : Είδος που δεν γνωρίζω ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα να μοιάζει σε εμφάνιση και χαρακτηριστικά με το τοξικό Tricholoma equestre. Επίσης όμως βρέθηκε στην ίδια περιοχή όπως και το προηγούμενο.

Μπορεί αυτές οι φωτογραφίες να βοηθήσουν να βγει συμπέρασμα για το είδος τους ή να αποκλείσουμε την δική μου υπόθεση;
 

Attachments

  • DSC00643.JPG
    DSC00643.JPG
    338,4 KB · Προβολές: 15
  • DSC00780.JPG
    DSC00780.JPG
    671,9 KB · Προβολές: 15
  • DSC00779.JPG
    DSC00779.JPG
    789,3 KB · Προβολές: 16
  • DSC00782.JPG
    DSC00782.JPG
    352,7 KB · Προβολές: 16
  • DSC00787.JPG
    DSC00787.JPG
    436,2 KB · Προβολές: 15
Ωραία παρουσίαση , με αποτέλεσμα να μας βάζεις να ανοίγουμε κι εμείς τα βιβλία μας. Πολύ σημαντικό!
Στο Agaricus θα συμφωνήσω κι εγώ ενώ για τη Russula την συγκεκριμένη δεν τη γνωρίζω, με τις παρατηρήσεις σου να συνάδουν με όσα κι εγώ βρήκα.
 
Στις δύο τελευταία κυνήγια, βρήκα και φωτογράφησα ακόμα τρία είδη μανιταριών που δεν είμαι σίγουρος για το είδος τους.
Το αγαρικό είναι [σχεδόν πάντα] βέβαιο ότι είναι το arvensis (αν μύριζε και γλυκάνισο) και μάλιστα, σε πολύ καλή κατάσταση!
t2808.gif

Η Russula μπορεί να είναι και η βρομερή (foetens) αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.
m09008.gif


Στο τελευταίο δεν βοηθάνε και πολύ οι φωτογραφίες αλλά για Tricholoma δεν μου μοιάζει και πολύ. Πιο πολύ θα έλεγα κάποια Russula (delica, chloroides κτλ) ή κάποιον χαζο Latarius (piperatus, vellereus κτλ). Ούτως ή άλλως, δε φαίνεται να είναι για φαί, ειδικά το σγκεκριμένο.
Από Russula, μόνο την κυανόξανθη τρώω και τη βρίσκω νόστιμη με τραγανή σάρκα που "κρατάει" στο μαγείρεμα. Την ξεχωρίζεις εύκολα από τις άλλες από τα λιπαρά ελάσματα που δεν σπάνε στο άγγιγμα.
 
Back
Top