Αναγνώριση Μανιταριών

Η θήκη του ταιριάζει αλλά το δακτυλίδι λόγω του ότι είναι νεαρό δεν βοηθάει. Εσύ βέβαια που το βρήκες και μπορεί να είδες και άλλα παρόμοια γύρω του έχεις καλύτερη άποψη.
 
IMG_20201127_184216.jpg δεν είναι και από τους πρώτους σε προτίμηση, για μένα, αλλά ... από το τίποτα, καλοί είναι κι αυτοί ...:rolleyes:
Πρινίτες τους λέμε εδώ από παλιά, δεν ξέρω γιατί, αφού δεν τους βρίσκουμε στους πρίνους (πουρνάρια) αλλά κυρίως στο κουμαροδάσος και σε καστανιές ... Russula delica ... κατά πάσαν πιθανότητα ...;)
 
Η θήκη του ταιριάζει αλλά το δακτυλίδι λόγω του ότι είναι νεαρό δεν βοηθάει. Εσύ βέβαια που το βρήκες και μπορεί να είδες και άλλα παρόμοια γύρω του έχεις καλύτερη άποψη.

Όλοι φωτογραφίζουν ωραία φαγώσιμα μανιτάρια, εγώ τα "φαρμακερά" :) .
Λοιπόν σήμερα στο ίδιο πευκοδάσος είχε αρκετά σαν το προχθεσινό και ίσως οι φωτογραφίες είναι καλύτερες, φαίνεται και το δαχτυλίδι σωστά.
Είναι το Amanita proxima το Amanita ovoidea ή άλλο Amanita ;
 

Attachments

  • DSC00473.JPG
    DSC00473.JPG
    282,5 KB · Προβολές: 10
  • DSC00474.JPG
    DSC00474.JPG
    277,9 KB · Προβολές: 10
  • DSC00479.JPG
    DSC00479.JPG
    248,8 KB · Προβολές: 13
  • DSC00478.JPG
    DSC00478.JPG
    226,4 KB · Προβολές: 14
  • DSC00475.JPG
    DSC00475.JPG
    192,9 KB · Προβολές: 14
Όλοι φωτογραφίζουν ωραία φαγώσιμα μανιτάρια, εγώ τα "φαρμακερά" :) .
Λοιπόν σήμερα στο ίδιο πευκοδάσος είχε αρκετά σαν το προχθεσινό και ίσως οι φωτογραφίες είναι καλύτερες, φαίνεται και το δαχτυλίδι σωστά.
Είναι το Amanita proxima το Amanita ovoidea ή άλλο Amanita ;
Προς proxima τάσσομαι λόγω δακτυλιδιού και μεγέθους.
Ο Κωνσταντινίδης το δίνει σε Αιγαίο και Κύπρο (νομό Αργολίδας είσαι Γιώργη αν δεν κάνω λάθος) αλλά όλα είναι σχετικά.
 
Προς proxima τάσσομαι λόγω δακτυλιδιού και μεγέθους.
Ο Κωνσταντινίδης το δίνει σε Αιγαίο και Κύπρο (νομό Αργολίδας είσαι Γιώργη αν δεν κάνω λάθος) αλλά όλα είναι σχετικά.
Ναι, Ν. Αργολίδας το βρήκα, απλωμένο σε μεγάλες περιοχές και είμαι σχεδόν σίγουρος από την προηγούμενη φορά ότι τελικά είναι το A. porxima . Ευτυχώς που δεν υπάρχει παράδοση να μαζεύουν μανιτάρια εδώ.
 
Last edited:
Προς proxima τάσσομαι λόγω δακτυλιδιού και μεγέθους.
Ο Κωνσταντινίδης το δίνει σε Αιγαίο και Κύπρο (νομό Αργολίδας είσαι Γιώργη αν δεν κάνω λάθος) αλλά όλα είναι σχετικά.
Νίκο χρόνια σου πολλά με υγεία, χαρά και πολλές εξορμήσεις στη φύση...
 
Κυνήγι γιοκ μετά και τις επίσημες ανακοινώσεις.
Ευτυχώς που εδώ και λίγα χρόνια 'μελεταω' τον κόσμο των μανιταριών και βγαίνω στο βουνό.
Προχθές σήκωσα και 2 μπεκάτσες, η μία ήταν θηρίο!!!
Σειρά παίρνουν τα χόρτα.
 
Πότε δεν είναι αργά για κανέναν και για τίποτα. Στο παρακάτω link είναι σε μορφή pdf , βιβλίο για τα μανιτάρια της Ροδόπης. Στην εισαγωγή έχει χρήσιμες πληροφορίες και στοιχεία γενικότερα για τα μανιτάρια.
Είναι μια καλή αρχή και ανεξοδη για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται.
https://www.fdor.gr/images/files/Odigos_manitariwn.pdf
 
Καμιά ιδέα κάποιος; .think.
Καλημέρα στην παρέα. Είχα πολύ καιρό να επισκεφτώ την σελίδα και έχασα επεισόδια. Θαλή αυτό που έχεις στις φωτό είναι το volvopluteus gloicephalus. Volvariela gloiocephala παλιοότερη ονομασία. Είναι ο γνωστός γλυστρίτης στα Κυκλαδονήσια και όχι μόνο. Θεωρείται εδώδιμο και μάλιστα κάποιοι το εκθειάζουν. Προσωπικά δεν το μαζεύω θεωρόντας το χαμηλότερης γευστικής αξίας.
 
Όλοι φωτογραφίζουν ωραία φαγώσιμα μανιτάρια, εγώ τα "φαρμακερά" :) .
Λοιπόν σήμερα στο ίδιο πευκοδάσος είχε αρκετά σαν το προχθεσινό και ίσως οι φωτογραφίες είναι καλύτερες, φαίνεται και το δαχτυλίδι σωστά.
Είναι το Amanita proxima το Amanita ovoidea ή άλλο Amanita ;
Θα συμφωνήσω με την αναγνώριση που έκανες Γιώργο. Πρόκειται πράγματι για την amanita proxima. Μαζί με την amanita ovoidea, κυριαρχούν στα πευκοδάση αυτή την εποχή. Η ovoidea παρότι μοιάζει, έχει συνήθως μεγαλύτερα καρποσώματα, ενώ εμφανίζει και την ιδιομορφία να έχει περιμετρικά του καπέλου (πηλιδίου) κρόσια, σαν παλαιό πεκτό της γιαγιάς (αυτό με το βελονάκι...χαχα). Παρότι έχω βρει την ovoidea αρκετές φορές, ούτε εγώ την μαζεύω μια και νεότερες μελέτες αμφισβητούν την εδωδιμότητά της.
 
Όλοι φωτογραφίζουν ωραία φαγώσιμα μανιτάρια, εγώ τα "φαρμακερά" :) .
Λοιπόν σήμερα στο ίδιο πευκοδάσος είχε αρκετά σαν το προχθεσινό και ίσως οι φωτογραφίες είναι καλύτερες, φαίνεται και το δαχτυλίδι σωστά.
Είναι το Amanita proxima το Amanita ovoidea ή άλλο Amanita ;
Επίσης από όσο θυμάμαι έχει και μία χαρακτηριστική μυρωδιά ψαρίλας η proxima.
 
Σας προωθώ και μερικές φωτογραφίες από εξορμήσεις με κωδικό 6 εδώ στα πέριξ της Αττικής τις τελευταίες 20 ημέρες. Εν μέσω πανδημίας η διαφυγή στο βουνό ήταν βάλσαμο στην καρδιά. Ειδικά αφού διαπίστωσα ότι υπάρχουν και σημεία της με τέτοια καρποφορία σε κορυφαία είδη όπως η αγαπημένη μου γεωτρόπα (infodipulicybe geotropa), οι εξαιρετικοί άγριοι πλευρωτοί,( pleyrotus ostreatus) και τα νοστιμότερα από τα λακτάρια (lactarius sanguiflus) και (lactarius vinosus). Καλή υπομονή σε όλους.
 

Attachments

  • 20201117_133650.jpg
    20201117_133650.jpg
    331,1 KB · Προβολές: 42
  • 20201117_135814.jpg
    20201117_135814.jpg
    294,3 KB · Προβολές: 39
  • 20201126_100540.jpg
    20201126_100540.jpg
    206,3 KB · Προβολές: 39
  • 20201126_110735.jpg
    20201126_110735.jpg
    242,2 KB · Προβολές: 39
  • 20201126_114430.jpg
    20201126_114430.jpg
    187,3 KB · Προβολές: 39
Καλημέρα στην παρέα. Είχα πολύ καιρό να επισκεφτώ την σελίδα και έχασα επεισόδια. Θαλή αυτό που έχεις στις φωτό είναι το volvopluteus gloicephalus. Volvariela gloiocephala παλιοότερη ονομασία. Είναι ο γνωστός γλυστρίτης στα Κυκλαδονήσια και όχι μόνο. Θεωρείται εδώδιμο και μάλιστα κάποιοι το εκθειάζουν. Προσωπικά δεν το μαζεύω θεωρόντας το χαμηλότερης γευστικής αξίας.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυό-τρία είδη βλέπω συχνά στην περιοχή μου, σιγά-σιγά θα αρχίσω να τα μαθαίνω.
 
Σας προωθώ και μερικές φωτογραφίες από εξορμήσεις με κωδικό 6 εδώ στα πέριξ της Αττικής τις τελευταίες 20 ημέρες. Εν μέσω πανδημίας η διαφυγή στο βουνό ήταν βάλσαμο στην καρδιά. Ειδικά αφού διαπίστωσα ότι υπάρχουν και σημεία της με τέτοια καρποφορία σε κορυφαία είδη όπως η αγαπημένη μου γεωτρόπα (infodipulicybe geotropa), οι εξαιρετικοί άγριοι πλευρωτοί,( pleyrotus ostreatus) και τα νοστιμότερα από τα λακτάρια (lactarius sanguiflus) και (lactarius vinosus). Καλή υπομονή σε όλους.
Και σκεφτόμουν πού χάθηκες... :)
Μπράβο Τάσο! Τα γέμισες πάλι τα καλάθια σου βλέπω!
 
Τάσο, θα συμφωνήσω μαζί σου!
Αυτή η γεωτρόπα είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ και ΠΕΝΑΤΑΝΟΣΤΙΜΗ!!!
Φέτος η Πάρνηθα ήταν στα φόρτε της...
Νικόλα, πράγματι από τα κορυφαία εδώδιμα και για εμένα. Σίγουρα μέσα στο top 5, μην πω στο top 3. Παρότι ο νοστιμότερος τρόπος καταναλώσης της, θεωρείται ότι είναι το τηγάνι, αλευρωμένη ή μη, εγώ την καταναλώνω και σαν μανιταρομπιφτέκι, τα τελευταία χρόνια.
Φέτος έκανα και τουρσί και περιμένω να δω το αποτέλεσμα, αν και είμαι βέβαιος ότι θα είναι εξαιρετικό.
Καλή συνέχεια σε όλους και καλή υπομονή. Ελπίζοντας και περιμένοντας την λευτεριά...
 
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου για μανιταρομπιφτέκι. Αν μπορείς γράψε μας τον τρόπο παρασκευής.
Παρεμπιπτόντως για βραδινό φάγαμε μια ομελέτα με γεωτρόπες-κανθαρέλες και λίγα ύδνα. Γλύκισμα!
 

Attachments

  • IMG_20201210_200211.jpg
    IMG_20201210_200211.jpg
    268,2 KB · Προβολές: 22
Back
Top