Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Χρόνια σου πολλά Νίκο με υγεία και ότι άλλο επιθυμείς. Ποια Μπερέτα έχεις ?
Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!! :)

Εχω την Α390 SILVER MALLARD -MAGNUM κατασκευης το 1995 - 66 εκατοστα καννη και εσωτερικα
τσοκ....και ριχνει και ατσαλινα σκαγια.
Για αλλους τιποτα το ιδιαιτερο....για μενα για μενα κορυφη....λογω του οτι με κρατησε αρτιμελη με τα
οσα της εκανα..... + τα μπουρλοτα που εφτιαξα και εριξα...και ζημια - εμπλοκη ειναι αγνωστη λεξη για
μενα φιλε μου!!!
Την εχω απο 1996.:)
 
Κάποιοι όμως δεν έχουν ησυχία κύριε Νίκο και δεν επαναπαυονται με όσα διάβασαν από αρθρα , στα καφενεία ,,στα στέκια , δοξασίες από παλαιοτερους και ψάχνουν αυτό το κάτι παραπάνω αν υπάρχει ? Αλλά το ψαχνουν.
Και πολύ καλά κάνουν φίλε μου και το ψάχνουν. Και εγώ το έχω ψάξει.

Δεν έχω βρει όμως ΚΑΝΕΝΑΝ στον οποίο θα δώσω το όπλο μου για να κάνει ΟΤΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ θέλει και ο οποίος θα μου εγγυηθεί ΓΡΑΠΤΑ ότι το όπλο μου θα έχει καλύτερη και πυκνότερη κατανομή και καλύτερη διάτρηση με ΟΠΟΙΟ ή ΟΠΟΙΑ φυσίγγια επιλέξω εγώ να το δοκιμάσω.
Αν βρείτε έναν τέτοιο μάστορα, καλλιτέχνη, μάγο θα δώσω αύριο το όπλο μου για μετατροπή αλλά αν δεν πετύχει θα το κρατήσει και θα μου αγοράσει καινούργιο, ίδιο με αυτό που έδωσα για μετατροπή ή θα μου επιστρέψει χρήματα ίσα με την προσυμφωνημένη αξία του.
Αν λοιπόν συγκεκριμένες μετατροπές έχουν τόσο βέβαιο και οφθαλμοφανές αποτέλεσμα γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αναλαμβάνει ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ και γιατί κανένας έστω δεν δίνει ΠΟΣΟΣΤΑ βελτίωσης ? (ακόμα και σε εύρη από 1% μέχρι 20%)

Τόσο απλά.

Αντίθετα μπορώ να βρω άνετα και σχετικά εύκολα φυσίγγι που θα μου δώσει το +10% χαλαρά ... με μηδέν μετατροπές.

Συμπληρώνω λοιπόν τον δικό μου ορισμό του κορυφαίου αυτογεμούς:
Τελικά το κορυφαίο αυτογεμές είναι αυτό που κατέχει ο καθένας μας αυτή τη στιγμή και το υπέρτατο αυτό που δεν θα αποκτήσουμε ποτέ.

Εξακολουθώ όμως να θεωρώ πιο σωστό ορισμό αυτόν που έδωσε ο Ηλίας στην πρώτη σελίδα !!!!!
@elias125656
Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά, στον κυνηγοτοπο
Εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτή την θέση έχει για μένα το καλύτερο όπλο...

Απλά ΘΕΟΣ !!!

@ΝίκοςΠ Χρόνια πολλά Νίκο !!!!
 
Άσχετο ή σχετικό, αλλά πραγματικότητα ... μπορεί να μπει και στα ανέκδοτα ...

Συχνάζαμε παλιότερα σε ένα ψητοπωλείο ενός φίλου περδικά ο οποίος έφερνε τον λογαριασμό και έγραφε με ακαταλαβίστικα γράμματα αυτά που είχαμε παραγγείλει, με πιο ευανάγνωστα τις ποσότητες και στο τέλος ένα Α.Π. 50δρχ !!!

Κάποια στιγμή ρωτάει ένας ... καλά ρε φίλε όλα τα άλλα πάνω - κάτω τα καταλαβαίνω, αλλά αυτό το Α.Π. τι είναι ???
Παίρνει τον λογαριασμό, τον σκίζει ... και απαντά
Αυτό σημαίνει "Άμα Πιάσει", σε εσάς δεν έπιασε .... !!!!!
 
Xlr5 εξαιρετικο τουφεκι χωτις προβληματα. Την εχει δυνθετικη ο φιλος μου καθως και ο αδελφος του μια η35 τιταν.κανενα θεμα


Οσο για τα προηγουμενα της συζητησης και για να μην μενω εκτος,ποτε δεν ηταν το ατου της benelli οι καννες για να δοσει βαση ,ουτε ο κοσμος το πρωτο που επιζητα απο μια benelli ειναι η βλητικη αποδοση,μην τρελαθουμε! Το μαρτυραει η αμερικανικη αλλα και η ευρωπαικη αγορα αυτο. Τι θελει ο κυνηγος να ξυπνησει να παρει το οπλακι και να παει στην τσιχλα,στο λαγο με καλο φυσιγγι και ακριβο,ναι οκ θα σκοτωσει. Η κατασταση αλλαζει στα big game κυνηγια .

Επειδη "μας εκαναν" "επειδη διαστρεβλωσαν" οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, να ξαναπω πως ο καλος σκοπευτης δεν ειναι για τα 25 και τα 30 μετρα,ακομα κι ενας καλος σκοπευτης θα ξυπνησει στραβα καποια μερα,επειτα ενας καλος σκοπευτης με το οπλο στα μετρα του θα μπορει να στειλει την τουφεκια στα 60 70μετρα,ενας καλος σκοπευτης απο την αλλη δε μπορει να τουφεκαει υπο γωνια ολη μερα στο κυνηγι στα παραπανω μετρα... ο σωστος σκοπευτης με ολες τις παραπανω προυποθεσεις ,σιγουρα δεν θα επιλεξει ενα οπλο που δεν θα τον εξελιξει και η μονη του πληγη μια ζωη θα ειναι...ποιο φυσιγγι τελικα...παει ή δεν παει?

Με λιγα λογια εκει θες σιδερο. Ναι σιδερο,καννη σωστης αρχιτεκτονικης για τετοια δουλεια. Οχι η συγκεκρενη εταιρια δεν πουλαει αυτο,δεν ενδιαφερει αυτο,πουλαει ποιοτητα και αδρανεια.

Ακου εκει μας "κανανε"...
 
Κι γεια σου φιλε που εκανες το λαικ ευχαριστω . Ισως το δικο σου οπλο ειναι απο τα κορυφαια σκοπευτικα αυτογεμη και απροβληματιστα καρτεροτουφεκα που εχουν βγει στον κοσμο. Εσυ φιλε εχεις πιασει το νοημα.

Μπραβο και καλα κυνηγια
 
Και πολύ καλά κάνουν φίλε μου και το ψάχνουν. Και εγώ το έχω ψάξει.

Δεν έχω βρει όμως ΚΑΝΕΝΑΝ στον οποίο θα δώσω το όπλο μου για να κάνει ΟΤΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ θέλει και ο οποίος θα μου εγγυηθεί ΓΡΑΠΤΑ ότι το όπλο μου θα έχει καλύτερη και πυκνότερη κατανομή και καλύτερη διάτρηση με ΟΠΟΙΟ ή ΟΠΟΙΑ φυσίγγια επιλέξω εγώ να το δοκιμάσω.
Αν βρείτε έναν τέτοιο μάστορα, καλλιτέχνη, μάγο θα δώσω αύριο το όπλο μου για μετατροπή αλλά αν δεν πετύχει θα το κρατήσει και θα μου αγοράσει καινούργιο, ίδιο με αυτό που έδωσα για μετατροπή ή θα μου επιστρέψει χρήματα ίσα με την προσυμφωνημένη αξία του.
Αν λοιπόν συγκεκριμένες μετατροπές έχουν τόσο βέβαιο και οφθαλμοφανές αποτέλεσμα γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αναλαμβάνει ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ και γιατί κανένας έστω δεν δίνει ΠΟΣΟΣΤΑ βελτίωσης ? (ακόμα και σε εύρη από 1% μέχρι 20%)

Τόσο απλά.

Αντίθετα μπορώ να βρω άνετα και σχετικά εύκολα φυσίγγι που θα μου δώσει το +10% χαλαρά ... με μηδέν μετατροπές.

Συμπληρώνω λοιπόν τον δικό μου ορισμό του κορυφαίου αυτογεμούς:
Τελικά το κορυφαίο αυτογεμές είναι αυτό που κατέχει ο καθένας μας αυτή τη στιγμή και το υπέρτατο αυτό που δεν θα αποκτήσουμε ποτέ.

Εξακολουθώ όμως να θεωρώ πιο σωστό ορισμό αυτόν που έδωσε ο Ηλίας στην πρώτη σελίδα !!!!!
@elias125656
Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά, στον κυνηγοτοπο
Εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτή την θέση έχει για μένα το καλύτερο όπλο...

Απλά ΘΕΟΣ !!!

@ΝίκοςΠ Χρόνια πολλά Νίκο !!!!
Δεν αντιλέγω φιλε Βασίλη και δεν είπα για μετατροπές ,κώνους , κτλ πουθενά ? Κάπου το χάσαμε μου φαίνεται στην πορεια ?
Ο τίτλος (αν και βαρυγδουπος) θέλει να αναδείξει αν υπάρχει αυτό το όπλο και γιατί όμως . Το τι έχει τώρα ο καθένας μας στην ντουλάπα του είναι λίγο υποκειμενικό και σίγουρα ξέρεις τύπους που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους ,φορώντας παρωπίδες . Ψάξιμο δεν εννουμε (μόνο τις παρεμβάσεις) αλλά ποιο μοντέλο ήταν ιδανικό αν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι (γιατί καθενας μας έχει δικά του κριτηρια μέτρα και σταθμα) . Ποιο μοντέλο λοιπόν (ανεξάρτητου μάρκας και προκαταλήψεων μερικών δυστυχώς υπάρχουν και οι κολλημένοι με την μπαλα )ήταν αυτό που άφησε ιστορία διαθέτοντας όλο το πακέτο ώστε να χαρακτηριστεί ετσι.
 
Nαι συμφωνω....η αναζητηση για το καλυτερο.....καλη ειναι....αλλα....αλλο το ενα ομως...και αλλο το αλλο...
εννοω...και λεω για τον εαυτο μου....οτι και να λεει ο καθε ενας ....την Beretta μου δεν την αλλαζω..
ακομα και αν μου ταξουν λαγους και πετραχηλια.... για μενα ειναι το καλυτερο οπλο!! ;)
Βρήκες και ‘σύ την Ιθακη
 
Xlr5 εξαιρετικο τουφεκι χωτις προβληματα. Την εχει δυνθετικη ο φιλος μου καθως και ο αδελφος του μια η35 τιταν.κανενα θεμα


Οσο για τα προηγουμενα της συζητησης και για να μην μενω εκτος,ποτε δεν ηταν το ατου της benelli οι καννες για να δοσει βαση ,ουτε ο κοσμος το πρωτο που επιζητα απο μια benelli ειναι η βλητικη αποδοση,μην τρελαθουμε! Το μαρτυραει η αμερικανικη αλλα και η ευρωπαικη αγορα αυτο. Τι θελει ο κυνηγος να ξυπνησει να παρει το οπλακι και να παει στην τσιχλα,στο λαγο με καλο φυσιγγι και ακριβο,ναι οκ θα σκοτωσει. Η κατασταση αλλαζει στα big game κυνηγια .

Επειδη "μας εκαναν" "επειδη διαστρεβλωσαν" οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, να ξαναπω πως ο καλος σκοπευτης δεν ειναι για τα 25 και τα 30 μετρα,ακομα κι ενας καλος σκοπευτης θα ξυπνησει στραβα καποια μερα,επειτα ενας καλος σκοπευτης με το οπλο στα μετρα του θα μπορει να στειλει την τουφεκια στα 60 70μετρα,ενας καλος σκοπευτης απο την αλλη δε μπορει να τουφεκαει υπο γωνια ολη μερα στο κυνηγι στα παραπανω μετρα... ο σωστος σκοπευτης με ολες τις παραπανω προυποθεσεις ,σιγουρα δεν θα επιλεξει ενα οπλο που δεν θα τον εξελιξει και η μονη του πληγη μια ζωη θα ειναι...ποιο φυσιγγι τελικα...παει ή δεν παει?

Με λιγα λογια εκει θες σιδερο. Ναι σιδερο,καννη σωστης αρχιτεκτονικης για τετοια δουλεια. Οχι η συγκεκρενη εταιρια δεν πουλαει αυτο,δεν ενδιαφερει αυτο,πουλαει ποιοτητα και αδρανεια.

Ακου εκει μας "κανανε"...
Εγω φιλε βλεπω στα big game μονο benelli γουρουναδες δλδ
 
Οσο για το καλύτερο αυτογεμες. Maxus και τα μυαλά στα κάγκελα .yel.
Ελαφρύ, λεπτή πάπια, εύκολο λύσε δέσε, το καλύτερο σύστημα αερίων στον κόσμο, καθόλου ανάκρουση, φοβερή κάννη, και πολλά άλλα
Την crio την πουλάς????
 
Το κορυφαίο αυτογεμες είναι αυτό που έχει ο καθένας μας τελικά .Τα κορυφαία για εμένα είναι τα beretta και τα benelli για διαφορετικούς λόγους το καθένα ,τα beretta είναι κορυφαία διότι ο μηχανισμός τους και το σύστημα μείωσης λακτίσματα προσδίδει πιο μαλακές τουφεκιές ,διότι οι κάννες βγάζουν όμορφα κεντήματα και είναι όμορφα όπλα ,οι benelli εύκολο σύστημα μηχανισμού απλό , πιο εύκολη συντήρηση και πιο λεπτή σιλουέτα δεν βάζω την αποθήκη λόγω νομοθεσίας αλλά στην πραγματικότητα για την χώρα μας είναι ένα μεγάλο ατού της benelli συν και εδώ η ομορφιά
 
Ποιο μοντέλο λοιπόν (ανεξάρτητου μάρκας και προκαταλήψεων μερικών δυστυχώς υπάρχουν και οι κολλημένοι με την μπαλα )ήταν αυτό που άφησε ιστορία διαθέτοντας όλο το πακέτο ώστε να χαρακτηριστεί ετσι.
Auto 5
Αυτό και έγραψε και άφησε και είναι ιστορία από μόνο του
Το να το κρίνουμε με το σήμερα δεν είναι δίκαιο μιλάμε για όπλο που φτιάχτηκε πριν εκατόν τόσα χρόνια αλλά σκεφτείτε τι επανάσταση έφερε όταν βγήκε
Μετέπειτα και η Remington 1100 και η Beretta η σειρά 300 και η benelli με το σύστημα αδράνειας έγραψαν ιστορία αλλά για εμένα όλα ξεκίνησαν από την Auto 5 είναι το σημείο αναφοράς
Αν σκεφτούμε κιόλας ότι αν και μαζικής παραγωγής όπλο είχε και χειροποίητη δουλειά πάνω του είναι ένα συν ακόμα
 
Κι γεια σου φιλε που εκανες το λαικ ευχαριστω . Ισως το δικο σου οπλο ειναι απο τα κορυφαια σκοπευτικα αυτογεμη και απροβληματιστα καρτεροτουφεκα που εχουν βγει στον κοσμο. Εσυ φιλε εχεις πιασει το νοημα.

Μπραβο και καλα κυνηγια
Σ'ευχαριστω πολυ, καλα κυνηγια να εχεις κι εσυ!
 
Auto 5
Αυτό και έγραψε και άφησε και είναι ιστορία από μόνο του
Το να το κρίνουμε με το σήμερα δεν είναι δίκαιο μιλάμε για όπλο που φτιάχτηκε πριν εκατόν τόσα χρόνια αλλά σκεφτείτε τι επανάσταση έφερε όταν βγήκε
Μετέπειτα και η Remington 1100 και η Beretta η σειρά 300 και η benelli με το σύστημα αδράνειας έγραψαν ιστορία αλλά για εμένα όλα ξεκίνησαν από την Auto 5 είναι το σημείο αναφοράς
Αν σκεφτούμε κιόλας ότι αν και μαζικής παραγωγής όπλο είχε και χειροποίητη δουλειά πάνω του είναι ένα συν ακόμα
Αuto 5 ναι,αμα δεν ελυνε με εργαλεια κι αμα δεν κλωτσουσε αρκετα θα ηταν μονιμη επιλογη.ειχα ενα αξεχαστο κυνηγι με μια 3αρι σταθερο χωρις ριγα στο εβρο απιστευτη αποδοση καννης παρολο που ηταν18,3
 
Back
Top