Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Αφού πιάσαμε τα θρυλικά ας ρίξω και άλλο ένα όνομα στο τραπέζι , ένας γνωστός μου λέει ότι έχει μια συλλεκτικια Parker αγορασμένη παλιά από Καναδά και μάλιστα σε τιμή τότε διόλου ευκαταφρονητη. Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι γιαυτην η Parker ήταν γνωστή για τα πλάγιοκανα της άκρως συλλεκτικά στην αμερικανική αγορά . Υποθέτω κάποια προσπάθεια σε παραγωγή αυτογεμους στην Ιαπωνία όπως συνήθιζαν τότε οι Αμερικανικές εταιρείες (ίσως να κάνω και λάθος) . Όπως μου χει πει ο ίδιος οποίο όπλο έχει συγκρίνει μαζί της δεν πιάνουν μπαζα (κατέχει και δυο Ρεμί 1100) , έχω ρωτήσει δυο ανίψια του που την έχουν κυνηγήσει και οι δυο μου χουν πει ότι είναι φαρμάκι .
 
Αφού πιάσαμε τα θρυλικά ας ρίξω και άλλο ένα όνομα στο τραπέζι , ένας γνωστός μου λέει ότι έχει μια συλλεκτικια Parker αγορασμένη παλιά από Καναδά και μάλιστα σε τιμή τότε διόλου ευκαταφρονητη. Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι γιαυτην η Parker ήταν γνωστή για τα πλάγιοκανα της άκρως συλλεκτικά στην αμερικανική αγορά . Υποθέτω κάποια προσπάθεια σε παραγωγή αυτογεμους στην Ιαπωνία όπως συνήθιζαν τότε οι Αμερικανικές εταιρείες (ίσως να κάνω και λάθος) . Όπως μου χει πει ο ίδιος οποίο όπλο έχει συγκρίνει μαζί της δεν πιάνουν μπαζα (κατέχει και δυο Ρεμί 1100) , έχω ρωτήσει δυο ανίψια του που την έχουν κυνηγήσει και οι δυο μου χουν πει ότι είναι φαρμάκι .
Δεν το πιστευω φιλε Κωνσταντινε γιατι...ολες οι κανες ιδιες ειναι βλητικα...δεν παιζουν κανενα ρολο μεταλλα κωνος αυλος... :)
 
Αφού πιάσαμε τα θρυλικά ας ρίξω και άλλο ένα όνομα στο τραπέζι , ένας γνωστός μου λέει ότι έχει μια συλλεκτικια Parker αγορασμένη παλιά από Καναδά και μάλιστα σε τιμή τότε διόλου ευκαταφρονητη. Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι γιαυτην η Parker ήταν γνωστή για τα πλάγιοκανα της άκρως συλλεκτικά στην αμερικανική αγορά . Υποθέτω κάποια προσπάθεια σε παραγωγή αυτογεμους στην Ιαπωνία όπως συνήθιζαν τότε οι Αμερικανικές εταιρείες (ίσως να κάνω και λάθος) . Όπως μου χει πει ο ίδιος οποίο όπλο έχει συγκρίνει μαζί της δεν πιάνουν μπαζα (κατέχει και δυο Ρεμί 1100) , έχω ρωτήσει δυο ανίψια του που την έχουν κυνηγήσει και οι δυο μου χουν πει ότι είναι φαρμάκι .
Πες στα ανεψια να κανονισουνε φοτο
 
Remington 870 με κάνη 97 εκατοστά.
Όταν πήγαινε ο παππούς μου για τρυγόνια τα γύρω καρτέρια ήταν κενά.
Επαναλαμβανόμενες επιτυχείς βολές στα ~50μ με φυσίγγια γεμισμένα από τον ίδιο.
καψούλι 6.45-1 κουταλάκι sipe-3 κουταλάκια σκάγια και αντί για μάλλινη τάπα πίτουρα ανάμεσα σε 2 λεπτές τάπες.
Συγκεντρωτήρες ούτε λόγος να γίνεται.
Δεν υπήρχαν.
Η κάνη είχε αυγουλοειδές σχήμα.
Αν έβαζες τάπα μέσα και την πίεζες στην αρχή ήταν κανονικά σφιχτή μετά μαλάκωνε και στο τσόκ χτυπούσαν την βέργα για να βγεί.

Από 7-20 χρονών άκουγα τον πατέρα μου να μιλά για αυτό το όπλο.
Να τον πιστέψω ή όχι ;;;
 
Οσο για το καλύτερο αυτογεμες. Maxus και τα μυαλά στα κάγκελα .yel.
Ελαφρύ, λεπτή πάπια, εύκολο λύσε δέσε, το καλύτερο σύστημα αερίων στον κόσμο, καθόλου ανάκρουση, φοβερή κάννη, και πολλά άλλα
Έχεις δίκιο , απλά απαιχτα όπλα τα Browning αερίων
 
Ε ναι ,όχι βέβαια λόγω βλητικοτητας αλλά λόγω αποθήκης και ευκολίας συντήρησης ένα καθάρισμα μια φορά τον χρόνο .Υπάρχουν και εξαιρέσεις .
Βλητικοτητα με μονοβολα ;;;;; γκρουπαρισμα κ ίσια κανη θέλουν οι γουρουναδες φίλε, κ φυσικά απόλυτα αξιόπιστο όπλο
 
Αφού πιάσαμε τα θρυλικά ας ρίξω και άλλο ένα όνομα στο τραπέζι , ένας γνωστός μου λέει ότι έχει μια συλλεκτικια Parker αγορασμένη παλιά από Καναδά και μάλιστα σε τιμή τότε διόλου ευκαταφρονητη. Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι γιαυτην η Parker ήταν γνωστή για τα πλάγιοκανα της άκρως συλλεκτικά στην αμερικανική αγορά . Υποθέτω κάποια προσπάθεια σε παραγωγή αυτογεμους στην Ιαπωνία όπως συνήθιζαν τότε οι Αμερικανικές εταιρείες (ίσως να κάνω και λάθος) . Όπως μου χει πει ο ίδιος οποίο όπλο έχει συγκρίνει μαζί της δεν πιάνουν μπαζα (κατέχει και δυο Ρεμί 1100) , έχω ρωτήσει δυο ανίψια του που την έχουν κυνηγήσει και οι δυο μου χουν πει ότι είναι φαρμάκι .
Κώστα εσυ ποιο θεωρείς το κορυφαίο αυτογεμες όπλο ; εγώ προσωπικα εκτός από την 48 την Φράνκι με την οποία ξεκίνησα , κ μετα απο κάμποσα όπλα καταλαβα λίγο αργά αλλά ευτυχώς , ότι ολα τα όπλα ρίχνουν περίπου το ίδιο , το κοντακι μόνο μετράει
 
Σ
Βλητικοτητα με μονοβολα ;;;;; γκρουπαρισμα κ ίσια κανη θέλουν οι γουρουναδες φίλε, κ φυσικά απόλυτα αξιόπιστο όπλο
Σωστό αυτό που λες , αναιρεί όμως το ότι η benelli ένας σημαντικός λόγος που επιλεγόταν και επιλέγεται είναι η αποθήκη της και η ευκολία συντήρησης ? Γκρουπαρισμα και ίσια κάννη πλέον πια νομίζω ότι το έχουν όλα τα όπλα εκτός και εάν σου κάτσει η ελλατωματικη κάννη .
 
Δεν το πιστευω φιλε Κωνσταντινε γιατι...ολες οι κανες ιδιες ειναι βλητικα...δεν παιζουν κανενα ρολο μεταλλα κωνος αυλος... :)
Ε αυτή μπορεί να χει κάτι το μαγικο ;)
Πες στα ανεψια να κανονισουνε φοτο
Όταν πάω κάτω θέλω να την δω ο ίδιος μόνο και μόνο να ξεκαθαρίσω και αυτό τον μύθο .
 
Κώστα εσυ ποιο θεωρείς το κορυφαίο αυτογεμες όπλο ; εγώ προσωπικα εκτός από την 48 την Φράνκι με την οποία ξεκίνησα , κ μετα απο κάμποσα όπλα καταλαβα λίγο αργά αλλά ευτυχώς , ότι ολα τα όπλα ρίχνουν περίπου το ίδιο , το κοντακι μόνο μετράει
Δημήτρη μέχρι στιγμής το ‘χω πει παραπάνω είναι η 303 , εκτός του ότι μαρεσει η γραμμή της σειράς 300 δεν θυμάμαι και ποτέ εμπλοκή ούτε και να ναι μίζερη στα φυσιγγια . Αυτό ενδέχεται βέβαια να αλλάξει στο μέλλον λόγω χρήσης και άλλων μοντέλων , δεν είμαι δογματικός με τα όπλα το θεωρώ αφελες. Σίγουρα το κοντάκι είναι το Α και το Ω το θέμα είναι όμως να βρεις και τον σωστο να στο φτιάξει για να μην καταλήξεις πάλι στο εργοστασιακο.
 
MythBusters θα γίνουμε στο τέλος.

Επιστροφή στα βασικά.
Τα σκυλιά, η παρέα, η τακτική, τα φυσίγγια και αυτός που βρίσκεται πίσω από το όπλο.
Μ αυτό είναι το νόημα του θέματος Βασίλη και όχι ποια είναι η καλύτερη η ποιος την κατεχει ? Γιατί βλέπω σιγά σιγά τους μύθους να πηγαίνουν out of business
 
Σ

Σωστό αυτό που λες , αναιρεί όμως το ότι η benelli ένας σημαντικός λόγος που επιλεγόταν και επιλέγεται είναι η αποθήκη της και η ευκολία συντήρησης ? Γκρουπαρισμα και ίσια κάννη πλέον πια νομίζω ότι το έχουν όλα τα όπλα εκτός και εάν σου κάτσει η ελλατωματικη κάννη .
Η 350 δεν πωλειται με αποθήκη ;
 
Μόνο εμένα μου την σπάει αυτή η χοντροκομένη λαβή των 303 ;;;
Είναι αυτό που μου την σπάει περισσότερο.

Το δεύτερο είναι ότι δεν παθαίνουν βλάβες και πλήττεις ... :) :) :)
Κυκλοφόρησε και με δυο είδων ξυστούς μια με σκαλάκι και μια νορμαλ
 
Κώστα εσυ ποιο θεωρείς το κορυφαίο αυτογεμες όπλο ; εγώ προσωπικα εκτός από την 48 την Φράνκι με την οποία ξεκίνησα , κ μετα απο κάμποσα όπλα καταλαβα λίγο αργά αλλά ευτυχώς , ότι ολα τα όπλα ρίχνουν περίπου το ίδιο , το κοντακι μόνο μετράει
Αυτή Δημήτρη δοκιμάστηκε τρυγόνι,ορτύκι,πέρδικα και τσίχλα για μια μόνο κυνηγετική σαιζόν γιατί έπρεπε να φύγω πάλι για εξωτερικό γιαυτο της δίνω credit για να την κυνηγήσω ποιο πολύ και να βγάλω και αλλά συμπεράσματα.
Έριξα τα ίδια εμπορικά φυσιγγια που έριχνα και με Ρεμί 1100 με την 303 και αργότερα με την βιτορια , δεν παρατήρησα καμία απόλυτος διαφορά σε απόδοση , το αντίθετο βέβαια άντε να χεις αυτό το τουφέκι στον οπλοβαστο και να πιάσεις άλλο να πας στην περδικα( εκτός από τα 20αρια βέβαια)
 
Back
Top