Αναγνώριση Μανιταριών

Λεβεντιές καλημέρες.
Όσον αφορά τις καρποφορίες άγριων μανιταριών αυτές ξεκίνησαν δυναμικά.
Ειδικά Στην Πελοπόννησο ένα δρυοδάσος στα δυτικά έχει δώσει τεράστιες καρποφορίες σε κορυφαίους εδώδιμους βωλίτες και καίσαρες (boletus aureus boletus reticulatus, butyroboletus regius και amanita ceasarea). Παράλληλα όπως έμαθα και στην λίμνη Πλαστήρα ξεκίνησαν οι καρποφορίες των βωλιτών, ενώ τα αλπικά λιβάδια έχουν από το Σ/Κ που μας πέρασε καρποφορίες σε άγρια αγαρικά και μακρολεπιώτες (agaricus litoralis, agaricus campestris, agaricus arvensis, agaricus urinascens, macrolepiota procera) . Στις εξορμήσεις σας στα βουνά έχετε το νου σας γιατί οι καρποφορίες στα μέρη που έβρεξε προ 15θημέρου είναι πολύ δυνατές, λόγω ευνοϊκών θερμοκρασιών.
Καλό βόλι σε όλους και όμορφες εξορμήσεις.
Αυτά που δείχνεις στο πρώτο καλάθι μου θυμίζουν πολύ τα Funghi Porcini που έτρωγα στην Ιταλία για χρόνια και τα αγαπούσα πολύ. Έχουν καμία σχέση άραγε ή απλά μοιάζουν :rolleyes:
 
Λεβεντιές καλημέρες.
Όσον αφορά τις καρποφορίες άγριων μανιταριών αυτές ξεκίνησαν δυναμικά.
Ειδικά Στην Πελοπόννησο ένα δρυοδάσος στα δυτικά έχει δώσει τεράστιες καρποφορίες σε κορυφαίους εδώδιμους βωλίτες και καίσαρες (boletus aureus boletus reticulatus, butyroboletus regius και amanita ceasarea). Παράλληλα όπως έμαθα και στην λίμνη Πλαστήρα ξεκίνησαν οι καρποφορίες των βωλιτών, ενώ τα αλπικά λιβάδια έχουν από το Σ/Κ που μας πέρασε καρποφορίες σε άγρια αγαρικά και μακρολεπιώτες (agaricus litoralis, agaricus campestris, agaricus arvensis, agaricus urinascens, macrolepiota procera) . Στις εξορμήσεις σας στα βουνά έχετε το νου σας γιατί οι καρποφορίες στα μέρη που έβρεξε προ 15θημέρου είναι πολύ δυνατές, λόγω ευνοϊκών θερμοκρασιών.
Καλό βόλι σε όλους και όμορφες εξορμήσεις.
Τρομερη συγκομιδη!! Μπραβο στην παρεα!
 
Λεβεντιές καλημέρες.
Όσον αφορά τις καρποφορίες άγριων μανιταριών αυτές ξεκίνησαν δυναμικά.
Ειδικά Στην Πελοπόννησο ένα δρυοδάσος στα δυτικά έχει δώσει τεράστιες καρποφορίες σε κορυφαίους εδώδιμους βωλίτες και καίσαρες (boletus aureus boletus reticulatus, butyroboletus regius και amanita ceasarea). Παράλληλα όπως έμαθα και στην λίμνη Πλαστήρα ξεκίνησαν οι καρποφορίες των βωλιτών, ενώ τα αλπικά λιβάδια έχουν από το Σ/Κ που μας πέρασε καρποφορίες σε άγρια αγαρικά και μακρολεπιώτες (agaricus litoralis, agaricus campestris, agaricus arvensis, agaricus urinascens, macrolepiota procera) . Στις εξορμήσεις σας στα βουνά έχετε το νου σας γιατί οι καρποφορίες στα μέρη που έβρεξε προ 15θημέρου είναι πολύ δυνατές, λόγω ευνοϊκών θερμοκρασιών.
Καλό βόλι σε όλους και όμορφες εξορμήσεις.


ΔΟΥ : ΕΔΕΣΣΑΣ
ΠΡΟΙΟΝ : ΑΧΛΑΔΙΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

οι ταμπέλες που έμειναν στα τελάρα όλα τα λευτά!!!

χα χα χα χα !

Όντως φοβερή συγκομιδή !
 
Αυτά που δείχνεις στο πρώτο καλάθι μου θυμίζουν πολύ τα Funghi Porcini που έτρωγα στην Ιταλία για χρόνια και τα αγαπούσα πολύ. Έχουν καμία σχέση άραγε ή απλά μοιάζουν :rolleyes:


Θαλή αυτά είναι !!!
φτάχνεις το γευστικότερο ριζότο ...
 
Τρομερη συγκομιδη!! Μπραβο στην παρεα!
ΔΟΥ : ΕΔΕΣΣΑΣ
ΠΡΟΙΟΝ : ΑΧΛΑΔΙΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

οι ταμπέλες που έμειναν στα τελάρα όλα τα λευτά!!!

χα χα χα χα !

Όντως φοβερή συγκομιδή !
Θαλή φυσικά και είναι porcini (γουρουνάκια) όπως τα λένε οι Ιταλοί. Με αυτή την δική τους λαϊκή ονομασία αναφέρονται και στα 4 διαφορετικά κορυφαία είδη βωλιτών.
Ρε μπαγάσα Γιώργο, που την είδες την ταμπέλα;;; Πολύ γέλιο.
Παλληκάρια, όσο για την συγκομιδή, αν έδειχνα την φωτογραφία με τα 2/3 της συγκομιδής θα ... με κράζατε...
Δεν θέλω να είμαι προκλητικός ούτε να αναφερθώ σε κιλά. Θα πω απλώς ότι ήταν η μεγαλύτερη συγκομιδή που έχω κάνει σε έξι ώρες, περπατήματος σκυψίματος. Όσο για το δάσος είχε τόννους μανιτάρια απλώς...
 
Θαλή φυσικά και είναι porcini (γουρουνάκια) όπως τα λένε οι Ιταλοί. Με αυτή την δική τους λαϊκή ονομασία αναφέρονται και στα 4 διαφορετικά κορυφαία είδη βωλιτών.
Ρε μπαγάσα Γιώργο, που την είδες την ταμπέλα;;; Πολύ γέλιο.
Παλληκάρια, όσο για την συγκομιδή, αν έδειχνα την φωτογραφία με τα 2/3 της συγκομιδής θα ... με κράζατε...
Δεν θέλω να είμαι προκλητικός ούτε να αναφερθώ σε κιλά. Θα πω απλώς ότι ήταν η μεγαλύτερη συγκομιδή που έχω κάνει σε έξι ώρες, περπατήματος σκυψίματος. Όσο για το δάσος είχε τόννους μανιτάρια απλώς...
Μεγάλο λαχείο...πάντα τέτοια!
Ήταν να σου γράψω "υπέρβαση ορίου κάρπωσης"... αλλά με τον φόβο παρεξήγησης...
Αυτά τώρα θα χρειαστούν αποξήρανση και όποια άλλη μέθοδο συντήρησης συνηθίζεις, πολύ δουλειά, καλό κουράγιο.
Βιοτεχνία κανονική...
 
Μεγάλο λαχείο...πάντα τέτοια!
Ήταν να σου γράψω "υπέρβαση ορίου κάρπωσης"... αλλά με τον φόβο παρεξήγησης...
Αυτά τώρα θα χρειαστούν αποξήρανση και όποια άλλη μέθοδο συντήρησης συνηθίζεις, πολύ δουλειά, καλό κουράγιο.
Βιοτεχνία κανονική...
Έχουν ήδη τακτοποιηθεί Γιώργο. Ο μεγάλος όγκος έφυγε εξαρχής σε φίλους. Κράτησα γύραω στα 10 κιλά. Τα μισά κομμένα σε μερίδες στην κατάψυξη και τα άλλα μισά αποξηράνθηκαν και είναι σφραγισμένα σε δοχείο τροφίμων. Γενικά μανιτάρια υπάρχουν σε πλειονότητα. Μέχρι την Κυριακή που θα ανέβω σε έλατα θα πολλαπλασιαστούν, πάλι.
 
Λεβεντιές καλημέρες.
Όσον αφορά τις καρποφορίες άγριων μανιταριών αυτές ξεκίνησαν δυναμικά.
Ειδικά Στην Πελοπόννησο ένα δρυοδάσος στα δυτικά έχει δώσει τεράστιες καρποφορίες σε κορυφαίους εδώδιμους βωλίτες και καίσαρες (boletus aureus boletus reticulatus, butyroboletus regius και amanita ceasarea). Παράλληλα όπως έμαθα και στην λίμνη Πλαστήρα ξεκίνησαν οι καρποφορίες των βωλιτών, ενώ τα αλπικά λιβάδια έχουν από το Σ/Κ που μας πέρασε καρποφορίες σε άγρια αγαρικά και μακρολεπιώτες (agaricus litoralis, agaricus campestris, agaricus arvensis, agaricus urinascens, macrolepiota procera) . Στις εξορμήσεις σας στα βουνά έχετε το νου σας γιατί οι καρποφορίες στα μέρη που έβρεξε προ 15θημέρου είναι πολύ δυνατές, λόγω ευνοϊκών θερμοκρασιών.
Καλό βόλι σε όλους και όμορφες εξορμήσεις.
Μπράβο!!!
Διαβάσατε ωραία τον χρόνο και τον τόπο.
Σε τι υψόμετρο εισασταν?
Κάλοφαγωτα!!!
 
Δεν άντεξα τη νοσταλγία των Porcini.
Πήγα και αγόρασα μία συσκευασία από το σούπερ μάρκετ για να τα φάω σήμερα.

4,50€ τα 30γρ
Δηλαδή αν πάρω 1Kgr που θέλω πόσο θα έκαναν άραγε :rolleyes:

DSC01228_Fotor.jpg
 
Δεν άντεξα τη νοσταλγία των Porcini.
Πήγα και αγόρασα μία συσκευασία από το σούπερ μάρκετ για να τα φάω σήμερα.

4,50€ τα 30γρ
Δηλαδή αν πάρω 1Kgr που θέλω πόσο θα έκαναν άραγε :rolleyes:

View attachment 17022

Θαλή καλησπέρα, αυτά όταν ήταν νωπά ζύγιζαν το πολύ 250gr
 
Δεν άντεξα τη νοσταλγία των Porcini.
Πήγα και αγόρασα μία συσκευασία από το σούπερ μάρκετ για να τα φάω σήμερα.

4,50€ τα 30γρ
Δηλαδή αν πάρω 1Kgr που θέλω πόσο θα έκαναν άραγε :rolleyes:

View attachment 17022
Το σατανικό ποσό των 6.666,666666€ (τόσο βγαίνει αλήθεια). Δηλαδή πουλάς την ψυχή σου στο διάβολο και πάλι φαΐ δεν τρως...
 
Θαλή καλησπέρα, αυτά όταν ήταν νωπά ζύγιζαν το πολύ 250gr
Ναι Γιώργο το ξέρω.
Το σατανικό ποσό των 6.666,666666€ (τόσο βγαίνει αλήθεια). Δηλαδή πουλάς την ψυχή σου στο διάβολο και πάλι φαΐ δεν τρως...
150 ευρώ το κιλό βγαίνει στα αποξηραμένα Porcini.
Και που να δείτε τις τιμές στις τρούφες...
Ιδίως τις λευκές τρούφες.
 
Δεν άντεξα τη νοσταλγία των Porcini.
Πήγα και αγόρασα μία συσκευασία από το σούπερ μάρκετ για να τα φάω σήμερα.

4,50€ τα 30γρ
Δηλαδή αν πάρω 1Kgr που θέλω πόσο θα έκαναν άραγε :rolleyes:

View attachment 17022
Είδες τι μας έκανε ο Τάσος; Μας έκανε να μας τρέχουν τα σάλια και μας έβαλε στα έξοδα... :D :D:D
 
Μπράβο!!!
Διαβάσατε ωραία τον χρόνο και τον τόπο.
Σε τι υψόμετρο εισασταν?
Κάλοφαγωτα!!!
Νικόλα καλημέρα. Στα 700 μέτρα υψόμετρο. Χθεσινή ενημέρωση για τον τόπο από φίλο, λέει ότι η καρποφορία συνεχίζεται ασταμάτητη. Σημειωτέον ότι έχει περάσει και μαζέψει πολύς κόσμος από την αρχή της εβδομάδας και πάρα ταύτα υπάρχει ακόμη μεγάλη ποσότητα. Είναι κάτι βέβαια που έχει να συμβεί στον συγκεκριμένο τόπο περίπου 5 χρόνια. Φαίνεται ότι υπάρχουν μυκήλια "εν υπνώσει" που ενεργοποιούνται μόνο σε ιδανικές συνθήκες. Η παρατήρηση αυτή αφορά και άλλους τόπους στους οποίους μαζεύω μανιτάρια και φαίνεται ότι ισχύει γενικά. Το πότε βέβαια θα είναι ευδόκιμες οι συνθήκες, είναι κάτι που μόνο η εμπειρία και η αυτοψία, μπορεί να επιβεβαιώσει.
 
Ναι Γιώργο το ξέρω.

150 ευρώ το κιλό βγαίνει στα αποξηραμένα Porcini.
Και που να δείτε τις τιμές στις τρούφες...
Ιδίως τις λευκές τρούφες.
Το κόστος στα αποξηραμένα είναι λίγο μικρότερο από τις τρέχουσες τιμές στα φρέσκα. Οι έμποροι άγριων μανιταριών, διαθέτουν τα φρέσκα porcini, στην λιανική προς 25 ευρώ το κιλό. Το ίδιο κοστολογούνται και οι κανθαρέλλες και τα καισαρικά, ενώ ακριβότερες είναι οι μαύρες τρομπέτες στα 40 ευρώ το κιλό και ακόμη περισσότερο οι εκπληκτικές μορχέλλες στα 70-80 ευρώ το κιλό. Τα αποξηραμένα μανιτάρια έχουν απωλέσει το 90% του βάρους τους, με συνέπεια να πολλαπλασιάζεται το κόστος ανά κιλό (όχι ανάλογα), αλλά με πολλαπλασιαστή στο 6-7 της τιμής ανά κιλό, σε σχέση με τα φρέσκα.
Οι τιμές χονδρικής που πωλούν οι έμποροι στους σεφ, είναι συνήθως μικρότερες.
Όσο για τις τρούφες, αυτές είναι μία ξεχωριστή κατηγορία. Η καλοκαιρινή tuber aestivum, τιμάται συνήθως γύρω στα 300 ευρώ το κιλό. Η φθινοπωρινή μαύρη tuber uncinatum, είναι ακριβότερη και πλησιάζει τα 500 ευρώ το κιλό (πέρυσι και 550) και η λευκή έχει τρέχουσα τιμή 2.500 ευρώ το κιλό, αν και σε περιόδους μειωμένης καρποφορίας μπορεί να φτάσει και πάνω από 4-5.000 το κιλό.
Αυτά πληροφοριακά για εκείνους που δεν γνωρίζουν το εύρος των τιμών που υπάρχει στην αγορά.
Καλή δύναμη λεβεντιές και να έχουμε ένα όμορφο Σ/Κ.
 
Νικόλα καλημέρα. Στα 700 μέτρα υψόμετρο. Χθεσινή ενημέρωση για τον τόπο από φίλο, λέει ότι η καρποφορία συνεχίζεται ασταμάτητη. Σημειωτέον ότι έχει περάσει και μαζέψει πολύς κόσμος από την αρχή της εβδομάδας και πάρα ταύτα υπάρχει ακόμη μεγάλη ποσότητα. Είναι κάτι βέβαια που έχει να συμβεί στον συγκεκριμένο τόπο περίπου 5 χρόνια. Φαίνεται ότι υπάρχουν μυκήλια "εν υπνώσει" που ενεργοποιούνται μόνο σε ιδανικές συνθήκες. Η παρατήρηση αυτή αφορά και άλλους τόπους στους οποίους μαζεύω μανιτάρια και φαίνεται ότι ισχύει γενικά. Το πότε βέβαια θα είναι ευδόκιμες οι συνθήκες, είναι κάτι που μόνο η εμπειρία και η αυτοψία, μπορεί να επιβεβαιώσει.


Εκτός των μυκηλίων που καρποφορούν όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν, υπάρχουν τα σπόρια των μυκήτων τα οποία βρίσκονται σχεδόν παντού. Τα σπόρια όταν βρεθούν σε κατάλληλες συνθήκες δίνουν υφές (μυκήλια) και αυτές με τη σειρά τους καρποφορίες (μανιτάρια) που παράγουν ξανά σπόρια. Έτσι κλείνει ο κύκλος.
 
Νικόλα καλημέρα. Στα 700 μέτρα υψόμετρο. Χθεσινή ενημέρωση για τον τόπο από φίλο, λέει ότι η καρποφορία συνεχίζεται ασταμάτητη. Σημειωτέον ότι έχει περάσει και μαζέψει πολύς κόσμος από την αρχή της εβδομάδας και πάρα ταύτα υπάρχει ακόμη μεγάλη ποσότητα. Είναι κάτι βέβαια που έχει να συμβεί στον συγκεκριμένο τόπο περίπου 5 χρόνια. Φαίνεται ότι υπάρχουν μυκήλια "εν υπνώσει" που ενεργοποιούνται μόνο σε ιδανικές συνθήκες. Η παρατήρηση αυτή αφορά και άλλους τόπους στους οποίους μαζεύω μανιτάρια και φαίνεται ότι ισχύει γενικά. Το πότε βέβαια θα είναι ευδόκιμες οι συνθήκες, είναι κάτι που μόνο η εμπειρία και η αυτοψία, μπορεί να επιβεβαιώσει.
Σ ευχαριστώ Τασαρε,
Θα κατηφορισω κι εγώ προς Πελοπόννησο , ανατολικά, και θα ενημερώσω.
Όντως η υγρή ατμόσφαιρα των προηγούμενων ημερών πρέπει να έπαιξε τον ρόλο της για τις συγκεκριμένες καρποφορίες.
Καλές εξορμήσεις σε όλους!!
 
Η χθεσινή μέρα ήταν πραγματικά για βόλτα και αναζήτηση. Ανατολική Πελοπόννησο όπως είπα σε καστανιές κυρίως μιας και η παρέα ήθελε καισαρικα. Εγώ δεν τρελαίνομαι από τη γεύση τους (έχει πέσει υπερβολική διαφήμιση - επειδή άρεσαν στον Καίσαρα πρέπει ντε και καλά να μας αρέσουν κι εμάς) και ασχολήθηκα ελάχιστα με τους βολιτες που έχω 'μεινει' πίσω μιας και τα δάση βελανιδιάς είναι μακρινά από την Αθήνα για καθημερινές αναζητήσεις. Όλοι φύγαμε ευχαριστημένοι και αυτό ήταν και το ζητούμενο.
Από θηράματα τώρα, δεν πετούσε τίποτα. Καμμία ντοπιαρα φάσσα, Τσικ πουθενά,και για μπεκάτσα δεν το συζητάμε.Ξεραιλα απόλυτη. Βελανι ανύπαρκτο αλλά χορτάσαμε μυγακια. Η φτέρη απαραίτητο αξεσουάρ για να τα διώχνει.
Από βδομάδα πάλι. Καλά να περνάτε!!!
 

Attachments

  • DSC01813.JPG
    DSC01813.JPG
    339,2 KB · Προβολές: 13
  • DSC01810.JPG
    DSC01810.JPG
    421,9 KB · Προβολές: 13
  • DSC01812.JPG
    DSC01812.JPG
    424,5 KB · Προβολές: 13
Back
Top