Βαφές Όπλων

Έκανα την ίδια διαδικασία στο Ρώσσο αλλά βράσιμο με νερό βρύσης και βγήκε κεραμιδί, όπως έβαφαν παλια τα δαμασκινά ατσάλια!!
Θελει απεσταγμενο νερο αλλιως γινεται browning ...! Απο τα πρωτα μου πειραματα ηταν η βαφη σε flobert και ειχε γινει καφε η καννη......παντως απο αποψη αντοχης δεν ειχε θεμα
 
Σωστά Αλεξ και όσο πιο καλής ποιότητας το αποσταγμένο,τόσο πιο καλό το αποτέλεσμα!!Τράβηξα μία φωτό τώρα να φανεί η διαφορά στα δύο όπλα,μετά από αρκετά χρόνια και χρήση....
 

Attachments

  • WP_20200406_20_42_44_Pro.jpg
    WP_20200406_20_42_44_Pro.jpg
    175,3 KB · Προβολές: 62
Σωστά Αλεξ και όσο πιο καλής ποιότητας το αποσταγμένο,τόσο πιο καλό το αποτέλεσμα!!Τράβηξα μία φωτό τώρα να φανεί η διαφορά στα δύο όπλα,μετά από αρκετά χρόνια και χρήση....
Σπυρο εσυ οταν το βγαζεις απο το μπανιο με τι το τριβεις?
 
Εγω με τζιν υφασμα κ βγαινει η βαφη ματ κ πιο σκληρη.....! Ποσα χερια βαφη περνας?
Επειδή το ατσαλόμαλο παίρνει αρκετό πράμα από το φούμο, σε σχέση με το ύφασμα ,<αλλά δίνει πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα> και 8 χέρια !!το μυστικό είναι στην υγρασία και τη θερμοκρασία του χώρου μετά το πέρασμα του υλικού, για να δώσει αρκετή σκουριά!!!!
 
Βαφη σουπερ μπλουε σηνολο χεριων 10.παραδοσιακο τροπο.βρασιμο σε απιονησμενο νερο τρηψημο με ατσαλολαλο.το υελευτεο χερη ερηξα μεσα σοδα για αδρανοποιηση.μετα πλησημο με κρυο νερο περασμα με παστα σοδας σαν πιλο οστε να αδρανοποιηθη πληρος.μετα ξανα πλησημο στεγνομα με πιστολακη μαλιον στον θερμο αερα πστε το μεταλο να ζεσταθη οσο παει.περασμα με λαδη υδραβληκης οσο ειναι ζεστο και φηλαγμα 5 μερες τσεκαροντας καθε μερα οστε να κολημπαει στο λαδι.μετα σκουπισμα καλο και περασμα με λαδι ληπανσης
 
Επειδή το ατσαλόμαλο παίρνει αρκετό πράμα από το φούμο, σε σχέση με το ύφασμα ,<αλλά δίνει πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα> και 8 χέρια !!το μυστικό είναι στην υγρασία και τη θερμοκρασία του χώρου μετά το πέρασμα του υλικού, για να δώσει αρκετή σκουριά!!!!
Το εχω παρατηρησει κ εγω με την υγρασια! Την βαφη απο που την πηρες?
 
Καλημέρα. Θα θελα να βάψω την κάννη από την καραμπίνα μου επειδή την γρατσούνισα. Έχω ακούσει πως ο Ήφαιστος είναι καλός οπλουργος. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον και αν ξέρετε τι τιμές παίζουν; είμαι από βόρεια Ελλάδα και την κάννη θα την στείλω με courier
 
Καλημέρα. Θα θελα να βάψω την κάννη από την καραμπίνα μου επειδή την γρατσούνισα. Έχω ακούσει πως ο Ήφαιστος είναι καλός οπλουργος. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον και αν ξέρετε τι τιμές παίζουν; είμαι από βόρεια Ελλάδα και την κάννη θα την στείλω με courier

Υπάρχουν πολλοί. Τώρα για τον Παπατσαρούχα (Ήφαιστος) που αναφέρεις είναι από τους καταξιωμένους. Δεν έχεις να ανησυχήσεις για κάτι.
 
Back
Top