Διόφθαλμη Σκόπευση

Εγώ τουφεκαγα με τα μάτια ανοιχτά.έτσι με είχε μάθει ο πατέρας μου. και έβλεπα ότι το αποτέλεσμα ήταν κακό. Όσο και αν προσπαθούσα έριχνα αλεύρι. Η επόμενη κίνηση ήταν να φέρω το πλαστικό Κοντακι μου όσο γίνεται στα μέτρα μου. Αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.καποια στιγμή ένας φίλος μου λέει έχει κάνει το τεστ για να δεις ποιο είναι το κυρίαρχο μάτι? Και του λέω ότι ούτε που το έχω ακούσει καν.και με βάζει να κάνω αυτά που λέει το βίντεο ποιο πάνω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ είμαι δεξιοχερος είχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό. Έπρεπε να γίνω λοιπόν αριστεροχερος αλλά σε μια μικρή προσπάθεια που έκανα δεν έβγαινε. Είναι κουλό το αριστερό μου χέρι. Τι έκανα ? Αγόρασα όπλο με ξύλινα μεροι,το έφερα σχεδόν στα μέτρα μου άρχισα να κλείνω το αριστερό μάτι. Η διαφορά ήταν χαοτική.στην συνέχεια έφτιαξα Κοντακι στα μέτρα μου και το αποτέλεσμα ήταν από που ήθελα. Σίγουρα είναι καλύτερο να τουφεκας με ανοιχτά μάτια αλλά σίγουρα δεν είναι μονόδρομος, για μας που έχουμε το συγκεκριμένο 'θέμα'
 
Παρατήρησα φέτος (ίσως να προϋπήρχε και να μην έδινα σημασία) κάτι που μου συμβαίνει κατά τη διόφθαλμη σκόπευση και θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους συναδέλφους για γενικά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας. Όταν λοιπόν στοχεύω διόφθαλμα, παρατήρησα ότι όταν εστιάζω στον στόχο, στο οπτικό μου πεδίο η κάννη φαίνεται διπλή, σαν να διακλαδώνεται. Δεν κρύβω ότι αυτό άρχισε φέτος να με ενοχλεί και σε δοκιμές με ξηρές επωμίσεις κλείνοντας το το αριστερό μάτι νιώθω πιο βολική τη σκόπευση. Να σημειώσω ότι επωμίζω δεξιά και κυρίαρχο μάτι έχω το δεξί. Ειμαι περιεγος αν συμβαινει και δε αλλους συναδελους και περιμένω τις γνώμες, τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...
 
Last edited:
Εγώ τουφεκαγα με τα μάτια ανοιχτά.έτσι με είχε μάθει ο πατέρας μου. και έβλεπα ότι το αποτέλεσμα ήταν κακό. Όσο και αν προσπαθούσα έριχνα αλεύρι. Η επόμενη κίνηση ήταν να φέρω το πλαστικό Κοντακι μου όσο γίνεται στα μέτρα μου. Αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό.καποια στιγμή ένας φίλος μου λέει έχει κάνει το τεστ για να δεις ποιο είναι το κυρίαρχο μάτι? Και του λέω ότι ούτε που το έχω ακούσει καν.και με βάζει να κάνω αυτά που λέει το βίντεο ποιο πάνω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ είμαι δεξιοχερος είχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό. Έπρεπε να γίνω λοιπόν αριστεροχερος αλλά σε μια μικρή προσπάθεια που έκανα δεν έβγαινε. Είναι κουλό το αριστερό μου χέρι. Τι έκανα ? Αγόρασα όπλο με ξύλινα μεροι,το έφερα σχεδόν στα μέτρα μου άρχισα να κλείνω το αριστερό μάτι. Η διαφορά ήταν χαοτική.στην συνέχεια έφτιαξα Κοντακι στα μέτρα μου και το αποτέλεσμα ήταν από που ήθελα. Σίγουρα είναι καλύτερο να τουφεκας με ανοιχτά μάτια αλλά σίγουρα δεν είναι μονόδρομος, για μας που έχουμε το συγκεκριμένο 'θέμα'
Και εγω το ιδιο θεμα εχω παιδια! Επωμιζω δεξια με αριστερο κυριαρχο! Αποπειραθηκα να ριξω απο αριστερα αλλα πηγε να μου φυγει το οπλο:) (που λεει ο λογος)! Πολυ δυσκολο! Συμφωνω μαζι σου, μονοδρομος το κλεισιμο;)!
 
Παρατήρησα φέτος (ίσως να προϋπήρχε και να μην έδινα σημασία) κάτι που μου συμβαίνει κατά τη διόφθαλμη σκόπευση και θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους συναδέλφους για γενικά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας. Όταν λοιπόν στοχεύω διόφθαλμα, παρατήρησα ότι όταν εστιάζω στον στόχο, στο οπτικό μου πεδίο η κάννη φαίνεται διπλή, σαν να διακλαδώνεται. Δεν κρύβω ότι αυτό άρχισε φέτος να με ενοχλεί και σε δοκιμές με ξηρές επωμίσεις κλείνοντας το το αριστερό μάτι νιώθω πιο βολική τη σκόπευση. Να σημειώσω ότι επωμίζω δεξιά και κυρίαρχο μάτι έχω το δεξί. Περιμένω τις γνώμες, τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...
Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν ενώ επωμιζεις αργείς να τραβήξεις σκανδάλη. Το μάτι φεύγει από το στόχο και πέφτει ακούσια στη κάνη.
 
Όταν βλέπουμε είδωλα ( διπλά αντικείμενα) κατά την σκόπευση, συμβαίνουν τα παρακάτω. Η σειρά είναι από το πιο πιθανό στο πιο απίθανο και αφορά σκοπευτές με κυρίαρχο μάτι το δεξί.
1) Έχει αρχίσει να χάνει την κυριαρχία του το δεξί μάτι. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί με την πάροδο των χρόνων ή σε μέρες που είμαστε κουρασμένοι ή ακόμα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
2) Αν το όπλο δεν είναι στα μέτρα μας.
3) Αν την ώρα της σκόπευσης μισοκλεινουμε τα μάτια. Αυτό μπορεί να συμβεί από μεγάλη ένταση για εστίαση στον στόχο.
4) Αν στοχευουμε περισσότερη ώρα από όσο χρειάζεται τον στόχο.
5) Κάποια πάθηση των ματιών π.χ. αστιγματισμός. Πράγμα όμως που θα συνέβαινε και σε άλλες δραστηριοτητες της καθημερινοτητας που απαιτούν εστίαση. Οδήγηση, διάβασμα κτλ.
 
Χρήστο αυτό το παθαίνω κι εγώ κυρίως όταν είμαι κουρασμένος. Θυμάμαι όταν πήγαινα για να φτιάξω κοντάκι αναγκαστικά λόγω δουλειάς πήγαινα το απόγευμα κατά τις 7. Λόγω χρήσης του υπολογιστή όλη μέρα μου γυρνούσε σε κυρίαρχο το αριστερό. Έκανα το πρωί ξεκούραστος επωμίσεις και ήμουν πάλι στο δεξί. Θεωρώ ότι ίσως να μην έχεις 100% δεξί κυρίαρχο. Νομίζω δεν είναι πάντα ένα σταθερό ποσοστό τύπου ή δεξί ή αριστερό.
 
Κι εγώ δεξιός είμαι με αριστερό κυρίαρχο. Χρήστο συμβαίνουν τα παραπάνω που λένε τα παιδιά φυσικά. Εγώ αυτό που λες το παρατηρώ κυρίως όταν αυθόρμητα και από παλιά κολλήματα, ιδιαίτερα σε τραβερσες προσπαθώ να ελέγξω την πορεία του πουλιου κοιτάζοντας που και που, ελεγχοντας ας πούμε το οπλο. Ειδολα έβλεπα πάντα δηλαδή όταν αυθόρμητα πήγαινα να ανακοψω την πορεία του πουλιου κάτι που είναι λάθος. Επανέλαβε έχοντας κι αυτό στο νου σου με τα μάτια στο στοχο.
 
Και ναι το 4 που λέει ο Γιώργος είναι ίσως αυτό που εννοώ. Ο πολύς χρόνος εμπερικλειει περισσότερο έλεγχο, μεγαλύτερη προσπάθεια εκτίμησης της απόστασης, της προσκοπευσης άρα για κάτι γίνεται, άρα εμπερικλειει και διορθωτικες κινήσεις, αυθορμητες από λάθη.
 
Και εγώ διπλή την βλέπω όταν την ρουφιάνα την βάζω στο μυαλό μου που αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δεν εστιάζουμε στον στόχο απλά τον κοιτάμε όπως κοιτάμε και την κάννη του όπλου ,μεγάλη διαφορά το εστιάζω από το κοιτάω ,ίσως αυτή η διαφορά να είναι που κάνει τους μεγάλους σκοπευτές
 
Η συγκέντρωση κάνει την διαφορά Λευτέρη....εκεί ξεχωρίζει ένας μεγάλος σκοπευτής!ολοι ξέρουμε να εστιάζουμε...αλλά στους 100 δίσκους πόσες φορές θα εστιάσεις όπως πρέπει...αυτό κάνει την διαφορά για μενα!
 
Η συγκέντρωση κάνει την διαφορά Λευτέρη....εκεί ξεχωρίζει ένας μεγάλος σκοπευτής!ολοι ξέρουμε να εστιάζουμε...αλλά στους 100 δίσκους πόσες φορές θα εστιάσεις όπως πρέπει...αυτό κάνει την διαφορά για μενα!

.......... μετά τα 10,000 δισκάκια την σαιζόν γίνεται από μόνο του ..........;););)
 
.......... μετά τα 10,000 δισκάκια την σαιζόν γίνεται από μόνο του ..........;););)
Και όμως δεν αρκεί ο ποσότητα...δεν μπορούν να το καταφέρουν όλοι...για αυτό και υπάρχουν οι διάφορες των μεγάλων αθλητών σε σχέση με τους αθλητές της σειράς...όλοι τους ρίχνουν 10000 δισκάκια τουλαχιστον την σεζόν!
 
Και όμως δεν αρκεί ο ποσότητα...δεν μπορούν να το καταφέρουν όλοι...για αυτό και υπάρχουν οι διάφορες των μεγάλων αθλητών σε σχέση με τους αθλητές της σειράς...όλοι τους ρίχνουν 10000 δισκάκια τουλαχιστον την σεζόν!

........... για την εστίαση μιλούσα , τώρα για να το σπάσεις χρειάζεται και άλλα πράγματα ,

και για να τα σπας και τα 100 ............ εκεί πρέπει και να το "έχεις" από γεννησιμιού σου. ( που το έχουν οι μεγάλοι αθλητές που ρίχνουν και τα 10,000 + πιατάκια ) ;););)
 
Παρατήρησα φέτος (ίσως να προϋπήρχε και να μην έδινα σημασία) κάτι που μου συμβαίνει κατά τη διόφθαλμη σκόπευση και θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους συναδέλφους για γενικά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας. Όταν λοιπόν στοχεύω διόφθαλμα, παρατήρησα ότι όταν εστιάζω στον στόχο, στο οπτικό μου πεδίο η κάννη φαίνεται διπλή, σαν να διακλαδώνεται. Δεν κρύβω ότι αυτό άρχισε φέτος να με ενοχλεί και σε δοκιμές με ξηρές επωμίσεις κλείνοντας το το αριστερό μάτι νιώθω πιο βολική τη σκόπευση. Να σημειώσω ότι επωμίζω δεξιά και κυρίαρχο μάτι έχω το δεξί. Ειμαι περιεγος αν συμβαινει και δε αλλους συναδελους και περιμένω τις γνώμες, τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...

Σας ευχαριστώ για τα ποστ σας και μετά από τη μελέτη τους, να διευκρινίσω μερικά πράγματα που παρατήρησα που ίσως βοηθήσουν ή περιπλέξουν την κατάσταση: :)
  • Αυτό δεν μου συμβαίνει μόνο όταν επωμίζω το όπλο. Ακόμη και το χέρι μου όταν σηκώνω εστιάζοντας σε κάποιο σημείο, βλέπω το είδωλο του δείκτη.
  • Όταν κοιτάω την κάννη (ή χέρι), βλέπω το είδωλο του στόχου.
  • Σίγουρα έχω κυρίαρχο το δεξί μάτι αφού στο τεστ που κάνω έχει ακρίβεια 100% με το δεξί μάτι ενώ το αριστερό φεύγει πάρα πολύ.
  • Ως προς για την όρασή μου έχω πρόσφατα επισκεφτεί οφθαλμίατρο. Μέχρι τότε είχα λίγο αστιγματισμό στο δεξί 0,25 και στο αριστερό 0,50. Τώρα έχω και στα δυο μάτια 0,75. Γυαλιά φοράω στην TV μόνο όταν θέλω να δω ποδόσφαιρο και κάπου-κάπου όταν μου σπάνε τα νεύρα οι υπότιτλοι. Δοκίμασα επωμίσεις φορώντας τα γυαλιά αλλά είχα και πάλι την ίδια ακριβώς εικόνα.
  • Δεν έχω παράπονο από τις επιτυχίες μου αλλά είναι πολύ ενοχλητικό το φαινόμενο του ειδώλου της κάννης και πολλές φορές ότι στις ξηρές επωμίσεις δοκιμάζοντας με κλειστό το αριστερό μάτι, νοιώθω πολύ πιο άνετα και ξεκούραστα όταν εστιάζω στον στόχο. Στο κυνήγι δεν έχω φορέσει ποτέ τα γυαλιά μου γιατί με ενοχλούν γενικά τα γυαλιά.
 
........... για την εστίαση μιλούσα , τώρα για να το σπάσεις χρειάζεται και άλλα πράγματα ,

και για να τα σπας και τα 100 ............ εκεί πρέπει και να το "έχεις" από γεννησιμιού σου. ( που το έχουν οι μεγάλοι αθλητές που ρίχνουν και τα 10,000 + πιατάκια ) ;););)
Στην εστίαση αναφέρομαι και εγώ,με την εστίαση και μόνο σπάνε οι περισσότεροι δίσκοι,αυτό έχω καταλάβει τουλαχιστον εγώ με το λίγο που έχω ριξει!
 
Σας ευχαριστώ για τα ποστ σας και μετά από τη μελέτη τους, να διευκρινίσω μερικά πράγματα που παρατήρησα που ίσως βοηθήσουν ή περιπλέξουν την κατάσταση: :)
  • Αυτό δεν μου συμβαίνει μόνο όταν επωμίζω το όπλο. Ακόμη και το χέρι μου όταν σηκώνω εστιάζοντας σε κάποιο σημείο, βλέπω το είδωλο του δείκτη.
  • Όταν κοιτάω την κάννη (ή χέρι), βλέπω το είδωλο του στόχου.
  • Σίγουρα έχω κυρίαρχο το δεξί μάτι αφού στο τεστ που κάνω έχει ακρίβεια 100% με το δεξί μάτι ενώ το αριστερό φεύγει πάρα πολύ.
  • Ως προς για την όρασή μου έχω πρόσφατα επισκεφτεί οφθαλμίατρο. Μέχρι τότε είχα λίγο αστιγματισμό στο δεξί 0,25 και στο αριστερό 0,50. Τώρα έχω και στα δυο μάτια 0,75. Γυαλιά φοράω στην TV μόνο όταν θέλω να δω ποδόσφαιρο και κάπου-κάπου όταν μου σπάνε τα νεύρα οι υπότιτλοι. Δοκίμασα επωμίσεις φορώντας τα γυαλιά αλλά είχα και πάλι την ίδια ακριβώς εικόνα.
  • Δεν έχω παράπονο από τις επιτυχίες μου αλλά είναι πολύ ενοχλητικό το φαινόμενο του ειδώλου της κάννης και πολλές φορές ότι στις ξηρές επωμίσεις δοκιμάζοντας με κλειστό το αριστερό μάτι, νοιώθω πολύ πιο άνετα και ξεκούραστα όταν εστιάζω στον στόχο. Στο κυνήγι δεν έχω φορέσει ποτέ τα γυαλιά μου γιατί με ενοχλούν γενικά τα γυαλιά.
όλα αυτά που αναφέρεις είναι απολύτως φυσιολογικά και συμβαίνουν σε όλους.
είχα ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις και εγώ στην αρχή.
το θέμα είναι να συνεχίσεις να σκοπεύεις κοιτώντας τον στόχο και όχι την κάνη και σε λίγο το μυαλό θα "εκπαιδευτεί" και δεν θα βλέπεις καθόλου είδωλα . ( αν βέβαια κοιτάς στόχαστρο ή κάνη θα συνεχίσεις να βλέπεις διπλά είδωλα )
 
με την εστίαση και μόνο σπάνε οι περισσότεροι δίσκοι

ακριβώς όπως το είπες .......... οι περισσότεροι.
Για τους υπόλοιπους δίσκους ( αυτούς τους λίγους που κάνουν την διαφορά εμάς των απλών σκοπευτών με τους πρωταθλητές ) χρειάζονται τα άλλα πράγματα.....
 
Σας ευχαριστώ για τα ποστ σας και μετά από τη μελέτη τους, να διευκρινίσω μερικά πράγματα που παρατήρησα που ίσως βοηθήσουν ή περιπλέξουν την κατάσταση: :)
  • Αυτό δεν μου συμβαίνει μόνο όταν επωμίζω το όπλο. Ακόμη και το χέρι μου όταν σηκώνω εστιάζοντας σε κάποιο σημείο, βλέπω το είδωλο του δείκτη.
  • Όταν κοιτάω την κάννη (ή χέρι), βλέπω το είδωλο του στόχου.
  • Σίγουρα έχω κυρίαρχο το δεξί μάτι αφού στο τεστ που κάνω έχει ακρίβεια 100% με το δεξί μάτι ενώ το αριστερό φεύγει πάρα πολύ.
  • Ως προς για την όρασή μου έχω πρόσφατα επισκεφτεί οφθαλμίατρο. Μέχρι τότε είχα λίγο αστιγματισμό στο δεξί 0,25 και στο αριστερό 0,50. Τώρα έχω και στα δυο μάτια 0,75. Γυαλιά φοράω στην TV μόνο όταν θέλω να δω ποδόσφαιρο και κάπου-κάπου όταν μου σπάνε τα νεύρα οι υπότιτλοι. Δοκίμασα επωμίσεις φορώντας τα γυαλιά αλλά είχα και πάλι την ίδια ακριβώς εικόνα.
  • Δεν έχω παράπονο από τις επιτυχίες μου αλλά είναι πολύ ενοχλητικό το φαινόμενο του ειδώλου της κάννης και πολλές φορές ότι στις ξηρές επωμίσεις δοκιμάζοντας με κλειστό το αριστερό μάτι, νοιώθω πολύ πιο άνετα και ξεκούραστα όταν εστιάζω στον στόχο. Στο κυνήγι δεν έχω φορέσει ποτέ τα γυαλιά μου γιατί με ενοχλούν γενικά τα γυαλιά.

Να βάζεις φακούς επαφής στο κυνήγι. Έχω να φορέσω γυαλιά στο κυνήγι πάνω από δέκα χρόνια. Είναι μεγάλη ευκολία
 
Η συγκέντρωση κάνει την διαφορά Λευτέρη....εκεί ξεχωρίζει ένας μεγάλος σκοπευτής!ολοι ξέρουμε να εστιάζουμε...αλλά στους 100 δίσκους πόσες φορές θα εστιάσεις όπως πρέπει...αυτό κάνει την διαφορά για μενα!
Και όμως αγορίνα νομίζουμε ότι εστιάζουμε αλλά τελικά απλά κοιτάμε.
Σας ευχαριστώ για τα ποστ σας και μετά από τη μελέτη τους, να διευκρινίσω μερικά πράγματα που παρατήρησα που ίσως βοηθήσουν ή περιπλέξουν την κατάσταση: :)
  • Αυτό δεν μου συμβαίνει μόνο όταν επωμίζω το όπλο. Ακόμη και το χέρι μου όταν σηκώνω εστιάζοντας σε κάποιο σημείο, βλέπω το είδωλο του δείκτη.
  • Όταν κοιτάω την κάννη (ή χέρι), βλέπω το είδωλο του στόχου.
  • Σίγουρα έχω κυρίαρχο το δεξί μάτι αφού στο τεστ που κάνω έχει ακρίβεια 100% με το δεξί μάτι ενώ το αριστερό φεύγει πάρα πολύ.
  • Ως προς για την όρασή μου έχω πρόσφατα επισκεφτεί οφθαλμίατρο. Μέχρι τότε είχα λίγο αστιγματισμό στο δεξί 0,25 και στο αριστερό 0,50. Τώρα έχω και στα δυο μάτια 0,75. Γυαλιά φοράω στην TV μόνο όταν θέλω να δω ποδόσφαιρο και κάπου-κάπου όταν μου σπάνε τα νεύρα οι υπότιτλοι. Δοκίμασα επωμίσεις φορώντας τα γυαλιά αλλά είχα και πάλι την ίδια ακριβώς εικόνα.
  • Δεν έχω παράπονο από τις επιτυχίες μου αλλά είναι πολύ ενοχλητικό το φαινόμενο του ειδώλου της κάννης και πολλές φορές ότι στις ξηρές επωμίσεις δοκιμάζοντας με κλειστό το αριστερό μάτι, νοιώθω πολύ πιο άνετα και ξεκούραστα όταν εστιάζω στον στόχο. Στο κυνήγι δεν έχω φορέσει ποτέ τα γυαλιά μου γιατί με ενοχλούν γενικά τα γυαλιά.
Η απάντηση φίλε μου είναι μια ,να συνεχίσεις με διοφθαλμη και μην δίνεις σημασία στην κάννη ,εσύ τον χαβα σου διοφθαλμη και μόνον διοφθαλμη και άσε την κάννη να κάνει τα δικά της .Στο τέλος εσύ θα βγεις κερδισμένος σίγουρα .Εγώ θα σου πω και το άλλο για να καταλάβεις πόσο αχταρμας γίνεται στο μυαλό η διαδικασία της στόχευσης ,με ανοιχτά τα μάτια και με το δάχτυλο σου δείξε ένα αντικείμενο σίγουρα το δείχνεις ακριβώς 100% πάνω του κλείσε το ένα μάτι το δάχτυλο αλλού για αλλού κλείσε μετά το άλλο αρες μαρες κουκουναρες και με το άλλο και το καλύτερο στο αφηνω για το τέλος θεωρητικά όταν θα έκλεινες το μάτι που δεν είναι κυρίαρχο θα έπρεπε το κυρίαρχο να βλέπει το δάχτυλο πάνω στον στόχο που έβαλες ,αμ δε ούτε καν η απόκλιση με το κυρίαρχο είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με το μη κυρίαρχο .Τώρα πιστεύω ότι ολοκλήρωσα το μπέρδεμα χσχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!
 
Back
Top