Υγραεριοκίνηση

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.
Έφτασε ο καιρός για τον πρώτο έλεγχο και δεν ήξερα τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

Oι εγκαταστάτες τα παίρνουν για να δώσουν την βεβαίωση.Αλλοι θέλουν 20 ,άλλοι 30 και κάποιοι άλλοι θέλουν ....ξύλο !
 
Άσε εγώ το έμαθα μετά ότι θέλει χαρτί από τον εγκαταστάτη κάθε φορά που περνάς κτεο..hit.
.lazy. Μα καλά ,αυτός που το εγκατέστησε δεν σε ενημέρωσε ; .no.
Εμένα με στελνει και σε συγκεκριμένο ΚΤΕΟ με το οποίο εχουν κάνει σύμβαση και πληρώνω και 10 Εωρωπαικά κωλόχαρτα λιγότερο.
 
Oι εγκαταστάτες τα παίρνουν για να δώσουν την βεβαίωση.Αλλοι θέλουν 20 ,άλλοι 30 και κάποιοι άλλοι θέλουν ....ξύλο !
Εγω το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο και οταν πηγαινω στον εγκαταστατη(ειναι και κυνηγος) να παρω την βεβαιωση,μου την δινει τσαμπα..Ουτε για αστειο μην του πεις για λεφτα..Χιωτης λεγεται,ειναι στο Μενιδι και εχω δει οτι εχει παρα πολυ δουλεια,το συστημα μου λειτουργει αψογα και δεν ειχα ποτε προβλημα..Ειναι και παρα παρα πολυ καλο παιδι..Τον συστηνω ανεπιφυλακτα..
 
Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω..Ειδα ενα βενζιναδικο(AEGEAN) στην λεωφορο Σχιστου που εχει το υγραεριο στα 0,71 περιπου..Ειναι λιγο πριν τα φαναρια στην αμφιαλη,προς Κερατσινι..Εχει βαλει κανεις απο εκει?Εχει κανεις εκονα για την ποιοτητα ή ακουσε ποτε κατι ασχημο?Να βαλω ή θα ειναι νερομπλουκι?Το ποιο φθηνο που εχω βρει εγω ειναι στην Καβαλας με 0,76..
 
Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω..Ειδα ενα βενζιναδικο(AEGEAN) στην λεωφορο Σχιστου που εχει το υγραεριο στα 0,71 περιπου..Ειναι λιγο πριν τα φαναρια στην αμφιαλη,προς Κερατσινι..Εχει βαλει κανεις απο εκει?Εχει κανεις εκονα για την ποιοτητα ή ακουσε ποτε κατι ασχημο?Να βαλω ή θα ειναι νερομπλουκι?Το ποιο φθηνο που εχω βρει εγω ειναι στην Καβαλας με 0,76..

Εγω έχω ξαναγράψει ,οτι υγραέριο petrogaz δεν ξαναβάζω κι ας έχει όσο θέλει.Και αυτο που λεω δεν έχει να κάνει με πρατήρια αλλά με τη εταιρεία.
Σε πρατήριο AEGEAN τέτοια τιμή μου κάνει εντύπωση.Συνήθως είναι απο τα πιο ακριβά στο υγραέριο.Αυτοί νομίζουν ότι πουλάνε κάτι ξεχωριστό.
Στα 0,76 έχει και ενα ανακαινισμένο Shell στην Π.Ράλλη απο το οποίο έβαζα βενζίνη συνέχεια.Τώρα που έβαλε και υγραέριο ,γεμίζω αρκετές φόρες από κει.
 
Έχει χρειαστεί κάποιος να κάνει επισκευή στον πνεύμονα του υγραερίου; Έχω από το 2012 εγκατεστημενο ένα σύστημα BRC και έχω κάνει κοντά στις 180 χιλιάδες χλμ. Συμπτώματα περίεργα ή προβλήματα δεν έχω, απλά πήγα για μια ρύθμιση στον εγκέφαλο και μου είπαν ότι παρότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να κάνω μια επισκευή στον πνεύμονα, επειδή όπως μου είπαν χαρακτηριστικα, η μεμβράνη μετά από τόσα χλμ θα έχει γίνει φυτιλια. Η χρέωση είναι 70€ + ΦΠΑ αλλά επειδή τους έχω κόψει λίγο "περίεργους" με τις χρεώσεις και επειδή αυτή η...επισκευή, εμένα μου φαίνεται ότι πάνω από 10 € δεν πρέπει να κοστίζει σαν ανταλλακτικό, σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο θέμα.
Φίλος, μου πρότεινε να ρίξω μια ματιά στο ebay μήπως βρω καινούριο σε αυτά τα λεφτά, όλον τον πνεύμονα.
Τι λέτε;
 
Έχει χρειαστεί κάποιος να κάνει επισκευή στον πνεύμονα του υγραερίου; Έχω από το 2012 εγκατεστημενο ένα σύστημα BRC και έχω κάνει κοντά στις 180 χιλιάδες χλμ. Συμπτώματα περίεργα ή προβλήματα δεν έχω, απλά πήγα για μια ρύθμιση στον εγκέφαλο και μου είπαν ότι παρότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να κάνω μια επισκευή στον πνεύμονα, επειδή όπως μου είπαν χαρακτηριστικα, η μεμβράνη μετά από τόσα χλμ θα έχει γίνει φυτιλια. Η χρέωση είναι 70€ + ΦΠΑ αλλά επειδή τους έχω κόψει λίγο "περίεργους" με τις χρεώσεις και επειδή αυτή η...επισκευή, εμένα μου φαίνεται ότι πάνω από 10 € δεν πρέπει να κοστίζει σαν ανταλλακτικό, σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο θέμα.
Φίλος, μου πρότεινε να ρίξω μια ματιά στο ebay μήπως βρω καινούριο σε αυτά τα λεφτά, όλον τον πνεύμονα.
Τι λέτε;
Εγω Γιωργο,πριν ενα,εναμιση χρονο,αλλαξα τον πνευμονα λογο φυσιολογικης φθορας,δν θυμαμαι ποσο πηρε αλλα πανω απο 40-50 δεν ηταν σιγουρα..Μπορει απλα να ειναι περιπτωση ο δικος μου μαστορας και να τα παιρνουν χοντρα γενικως..Το χαρτι του υγραεριου για το ΚΤΕΟ μου το δινει τσαμπα φαντασου..Ουτε λογος για λεφτα..Αλλοι παιρνουν 20-30 ευρω.smashfrak.
 
Εγω Γιωργο,πριν ενα,εναμιση χρονο,αλλαξα τον πνευμονα λογο φυσιολογικης φθορας,δν θυμαμαι ποσο πηρε αλλα πανω απο 40-50 δεν ηταν σιγουρα..Μπορει απλα να ειναι περιπτωση ο δικος μου μαστορας και να τα παιρνουν χοντρα γενικως..Το χαρτι του υγραεριου για το ΚΤΕΟ μου το δινει τσαμπα φαντασου..Ουτε λογος για λεφτα..Αλλοι παιρνουν 20-30 ευρω.smashfrak.
Που είναι ο δικός σου;
 
......Ουτε λογος για λεφτα..Αλλοι παιρνουν 20-30 ευρω.smashfrak.

Ωραίος !
Όχι μόνο τα πέρνουν ,δεν κάνουν καν τον έλεγχο για τον οποίο τα πέρνουν.
Γιατί ή αμοιβή δεν είναι για να γράψουν ένα χαρτί.Πρεπει να βεβαιώσουν την καλή και απροβλημάτιστη λειτουργία του συστήματος

Τι ψάχνουμε τώρα......
 
Θοδωρή σε ευχαριστώ και δημόσια. Εξαιρετικός άνθρωπος, έχω ραντεβού σήμερα το απόγευμα, να δει και να κρίνει από κοντά. Βάζει και λάδι μέσα στην δεξαμενή καυσίμου, που έψαχνα και δεν έβρισκα.
Ειναι και φανατικος τσιχλοφασσας!Μπορεις να παρεις και καμια καλη πληροφορια.pray to God.
 
Suzuki Vitara 2001 3θυρο 16v γνώμες για σύστημα υγραεριοκινησης...αν πχ το έχετε στο δικό σας όχημα πείτε και 2-3 λόγια πόσο το έχετε αν έχει βγάλει κάποια ζημιά κλπ
BRC βάλε ! Πολύ καλός πνεύμονας εξαιρετικά μπεκακια ,εγώ το έχω βάλει σε terios 2 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα
 
Πριν 2 μηνες εβαλα BRC και μοντελο το sequent 32, εχω κάνει 5.000 km και πιο ικανοποιημενος δεν θα μπορουσα να ειμαι.
Πέρα από το συστημα μετράει και ο μαστορας και τι ρυθμιση θα σου κάνει.
Έχει τοποθετηθεί και λαδιερα σε αυτό το σύστημα;
 
Έχει τοποθετηθεί και λαδιερα σε αυτό το σύστημα;
Είχα το ίδιο και οχι λαδιέρα.
Ο εγκέφαλος του συνεργάζεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και χρησιμοποιεί/καίει και βενζίνη ταυτόχρονα σε ποσοστό ανάλογα με τις στροφές (π.χ. "Ανοίγει" περισσότερο μετά τις 3.700 στροφές - ρύθμιση απο τον εγκαταστάτη ανάλογα με τον κινητήρα του αυτοκινήτου).
Η βενζίνη με τις προσμίξεις της παίζει το ρόλο και επιπλέον καυσίμου και του "λιπαντικου".
Ετσι έχεις και κατανάλωση βενζίνης θεωρητικά 2-3% σε σχέση με το υγραέριο και πρακτικά 5-7%.
 
Δεν μας είπες πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο. Εγώ μετά τα 200.000 χιλιόμετρα θα το σκεφτόμουν να βάλω υγραέριο και στη δική μου περίπτωση επέλεξα να μην το κάνω και λόγω προηγούμενης κακής εμπειρίας και μετά από αποτροπή από τον μηχανικό. Το υγραέριο είναι απόλυτο σαν καύσιμο και το κακό είναι ότι αν πονάει κάπου ο κινητήρας ακόμα και αν δεν το έχει εμφανίσει με τη βενζίνη είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το αναδείξει το αέριο.
 
Το αμάξι το έχω εδώ και 3 μήνες περίπου και έχει τώρα 211000 χιλιόμετρα...η βενζίνη πλέον είναι ασύμφορη για αυτό και μονοδρομος πιστεύω είναι το υγραέριο που παίζει στα μισά της βενζίνης αυτή τη στιγμή..
 
Back
Top