Τα πρώτα βήματα

whoa ή stop ή hop είναι η εντολή που ακινητοποιεί τον σκύλο σε όρθια θέση. Αν ψάξετε στο youtube και στο google θα διαβάσετε ή θα δείτε πολλές μεθόδους όπως και αυτή που περιέγραψε ο Χρύσανθος. όπως αυτή:
ή με κλίκερ όπως αυτή:
ή με σκέτο οδηγό θηλιά όπως εδώ:
και εδώ ή με e-collar:
και
Όπως έχω πει πολλές φορές, υπάρχουν πολλές μέθοδοι για να επιτύχουμε μία εντολή, προσωπικά προτιμώ να επιλέγω την ευκολότερη, την αποτελεσματικότερη, αυτή που θα εκτελείται για πάντα. Πιο εύκολη από την συνέχεια του να σταματά ο σκύλος όποτε σταματώ να περπατώ δεν νομίζω να υπάρχει. Το δείχνω στα βιντεάκια. Αν δεν γίνεται κατανοητή από το σκύλο ή αν δεν συναινεί τότε θα περάσω σε μία άλλη δυσκολότερη μέθοδο.

Κύριε Γιάννη ευχαριστούμε για τα βίντεο. Δεν είμαι γνώστης της ράτσας και ήθελα να ρωτήσω αν στο 2ο, 3ο και 4ο video είναι Γαλλικά Μπρακ Πυρηναιων; Αυτή η ράτσα μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και γι΄ αυτό ρωτάω...
Sorry για το .off topic.
 
To κουτάβι με το κλίκερ είναι Κούρτσχαρ. (2ο βίντεο). Ο σκύλος με σχοινί θηλιά (3ο βίντεο) είναι Αγγλικό Πόιντερ. Ο σκύλος στην καλαμιά (4ο βίντεο) είναι Κούρτσχαρ Το τελευταίο 5ο βίντεο είναι Αγγλικό Πόιντερ και μοιάζει. Τα άλλα είναι Αμερικάνικης αντίληψης. Δεν υπάρχει κανένα Πυρηναίων σε αυτά τα βιντεάκια.
 
To κουτάβι με το κλίκερ είναι Κούρτσχαρ. (2ο βίντεο). Ο σκύλος με σχοινί θηλιά (3ο βίντεο) είναι Αγγλικό Πόιντερ. Ο σκύλος στην καλαμιά (4ο βίντεο) είναι Κούρτσχαρ Το τελευταίο 5ο βίντεο είναι Αγγλικό Πόιντερ και μοιάζει. Τα άλλα είναι Αμερικάνικης αντίληψης. Δεν υπάρχει κανένα Πυρηναίων σε αυτά τα βιντεάκια.

Μάλιστα... Και να φανταστείτε ότι για το 2ο video μέχρι και στοίχημα θα έβαζα ότι είναι γαλλικό μπρακ Πυρηναίων... .hit.
Αν δεν είναι κόπος μπορεί κάποιος να μας αναφέρει πως ξεχωριζούμε ένα Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων από ένα Κούρτσχαρ για παράδειγμα; Περιμένω τις υποδείξεις σας εδώ: http://www.hunterslife.gr/forums/threads/braque-francais-pyreneen.139/
 
Last edited:
Χρήστο, εύκολα να μη καταλάβεις τι ράτσα είναι ο Αμερικάνος. Αν θέλεις, μετέφερε την ερώτηση σου στο θέμα που προανέφερες για να πάρεις απαντήσεις, άλλως θα φαίνονται ξεκάρφωτες.
 
Χρήστο, εύκολα να μη καταλάβεις τι ράτσα είναι ο Αμερικάνος. Αν θέλεις, μετέφερε την ερώτηση σου στο θέμα που προανέφερες για να πάρεις απαντήσεις, άλλως θα φαίνονται ξεκάρφωτες.
Κ. Γιαννη μετεφερα το ερωτημα: http://www.hunterslife.gr/forums/threads/braque-francais-pyreneen.139/#post-14581
 
Καλησπερα ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη εκπαιδευση για να βγει ενας σκυλος στην μπεκατσα....Κατευθειαν στο βουνο η με στημενα ορτυκια κ περδικες.Ρωταω γιατη με ενδιαφερει καθαρα μονο η μπεκατσα.Απο κουταβι....Δηλαδη ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να κανω για να εκπαιδευσω ενα κουταβι απο την αρχη για μπεκατσοσκυλο.
 
Καλησπερα ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη εκπαιδευση για να βγει ενας σκυλος στην μπεκατσα....Κατευθειαν στο βουνο η με στημενα ορτυκια κ περδικες.Ρωταω γιατη με ενδιαφερει καθαρα μονο η μπεκατσα.Απο κουταβι....Δηλαδη ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να κανω για να εκπαιδευσω ενα κουταβι απο την αρχη για μπεκατσοσκυλο.
 
Παίρνοντας ως δεδομένο ότι ο σκύλος θα κοινωνικοποιηθεί και εκπαιδευτεί στην βασική υπακοή,στην έρευνα,στο απορτ και στην συνεργασία....τα ορτύκια,οι πέρδικες ή οτιδήποτε στημένο χρησιμοποιήσεις δεν σημαίνει ότι το βάζουμε γιατί θέλεις να κυνηγάς ορτύκια ή πέρδικες αντίστοιχα!Καλό θα ήταν αν τελειώσεις όλα αυτά και έχεις την δυνατότητα να βγει σε άγριο θήραμα...να μην μπεις καθόλου στην διαδικασία του στημένου(καλό είναι να τα χρησιμοποιούμε μόνο για να διορθώσουμε λάθη επειδή είναι πιο ελεγχόμενο το σενάριο).Επειδή όμως οι μπεκάτσες στην χώρα μας είναι λίγο καιρό,ειδικά αν είσαι νότια ο σκύλος και θα δυσκολευτεί να ξεκινήσει αλλά και θα μένει ανενεργός όλη την επόμενη περίοδο!Άρα για εμένα η προπόνηση-εκπαίδευση και σε ορτύκια άγρια και πέρδικες(ορεινές,πεδινές,τσούκαρ) είναι εφόδια και εμπειρίες τα οποία θα τον βοηθούν!
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Ο προβληματισμος μου ειναι πως θα την μαθει πχ μυρωδια κ τετοια ενοω πως.Δηλαδη οταν πεσει σε μπεκατσα θα δωσει σημασια η υα προσπερασει.
 
Αυτό δεν έχει απάντηση όπως καταλαβαίνεις..μάλλον δεν έχει συγκεκριμένη απάντηση!Αν ο σκύλος έχει καλό γονιδιακό υλικό σαν υπόβαθρο...δηλαδή προέρχεται από άκρως εργασιακές γραμμές...είναι σχεδόν σίγουρο πως θα ενθουσιαστεί από την μυρωδιά της και θα το δείξει αυτό(πρόσεξε δεν είπα θα φερμάρει αυτό είναι άλλο κομμάτι).Αν ο σκύλος δεν έχει καθόλου κυνηγετικά ένστικτά η μυρωδιά της μπεκάτσας και η κάθε θηραματική μυρωδιά ίσως να τον αφήνει και αδιάφορο!Εδώ βοηθάει να ξέρουμε τους γονείς και τους προγόνους γενικά...τα οποία μας δίνουν κάποια στοιχεία για τα χαρακτηριστικά και για την πρωιμότητα των σκύλων!
 
Στην πράξη όλο αυτό μεταφράζεται με κόπο,τι εννοώ;Για να την μυρίσει πρέπει να ρίξεις περπάτημα στο δάσος για να του δοθεί η ευκαιρία να έρθει σε επαφή μαζί της.Για να ρίξεις λιγότερο περπάτημα θα πρέπει ο σκύλος να έχει προετοιμαστεί-εκπαιδευτεί σωστά στην έρευνα και στην συνεργασία πριν βγει στο δάσος για να έρθει σε επαφή μαζί της
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησης σου.Δεν εχω εμπειρια κ προσπαθω να εκπαιδευσω τον δικο μου ο οποιος οτι του στηνω το βρισκει φερμαρει για λιγο απο κοντινη αποσταση κ μετα πηδαει.Στο δασος ψαχνει το γυρναει τουμπα αλλα ουτε φτερο δεν ξερω τη φταιει να πω οτι δεν υπαρχει τιποτα δεν γινεται γιατη ενας συναδελφος με σεττερ μετα απο εμενα σηκωσε δυο μπεκατσες μπροστα στα ματια μου.Το δικο μου ειναι ποιντερ δυο χρονων τωρα αρσενικο.
 
Γενικά τα αρσενικά και ειδικά τα πόιντερ αργούν να ωριμάσουν!Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί την κατάσταση του σκύλου σου!Θα έπρεπε πλέον να είναι σταθερός στα στημένα...και αφού έχει όρεξη όπως λες στο δάσος συνέχισε να περπατάς μέχρι να πέσει πάνω στα πρώτα του πουλιά ας μην τα φερμάρει...στην δική σου περίπτωση θες πρώτα απ'όλα να καταλάβει ότι μέσα στο δάσος υπάρχουν θηράματα που σε ενδιαφέρουν!
 
Άξιος, θα περιμένω να διαβάσω πως τα ξεχωρίζουμε.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα κουτάβι που τώρα έκλεισε 6 μηνών. Έχω ένα κουτάβι επανιελ του έχω μάθει το απορτ και με μπαλακι και με κατασκευη με φτερα απο ορτυκι πανω σε χοντρο πανι ολα καλα μεχρι εδω το φερνει και το επενεβω με λιχουδια.Σε ενα 4 ημερο που ημουνα για κυνηγι δεν το πηρα μαζι οταν γυρισα του εκριψα ενα ορτυκι σε ενα δυσκολο σημειο με προσβαση για να δω εαν το βρει.Το βρηκε γρηγορα και δεν προλαβα το πηρε στο στομα και δεν μου το εδωσε πηγε λιγο μακρια και το μασαγε του το πηρα μρ μργαλη δυσκολια .Σημςρα που του εκανα εκπαιδευση με το πανι και τα φτερα παλι δεν μου το εδινε ερχταν κοντα μου αλλα δεν ερχοταν να μου το δωσει θελω βοηθια τι να κανω για ξανακανει απορτ.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου θα συνεχισω να τον βγαζω μερα παρα μερα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου θα συνεχισω να τον βγαζω μερα παρα μερα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα κουτάβι που τώρα έκλεισε 6 μηνών. Έχω ένα κουτάβι επανιελ του έχω μάθει το απορτ και με μπαλακι και με κατασκευη με φτερα απο ορτυκι πανω σε χοντρο πανι ολα καλα μεχρι εδω το φερνει και το επενεβω με λιχουδια.Σε ενα 4 ημερο που ημουνα για κυνηγι δεν το πηρα μαζι οταν γυρισα του εκριψα ενα ορτυκι σε ενα δυσκολο σημειο με προσβαση για να δω εαν το βρει.Το βρηκε γρηγορα και δεν προλαβα το πηρε στο στομα και δεν μου το εδωσε πηγε λιγο μακρια και το μασαγε του το πηρα μρ μργαλη δυσκολια .Σημςρα που του εκανα εκπαιδευση με το πανι και τα φτερα παλι δεν μου το εδινε ερχταν κοντα μου αλλα δεν ερχοταν να μου το δωσει θελω βοηθια τι να κανω για ξανακανει απορτ.
 
Είναι λογικό την πρώτη φορά που θα πιάσει θήραμα να παθιαστεί και να μην έχει την αναμενόμενη αντίδραση...βέβαια αν έχουν γίνει όλα με την σωστή μέθοδο και σταδιακά τέτοια φαινόμενα αποφεύγονται!Επίσης το ορτύκι ειδικά αν δεν είναι σε καλή κατάσταση δεν ενδείκνυται για θήραμα πρώτης φοράς!Δεν έπρεπε να του το πάρεις...για αυτό είχε την αντίδραση που αναφέρεις σήμερα με το πανί και τα φτερά,γιατί μπήκες σε κόντρα μαζί του σε αντιπαράθεση ποιος θα το πάρει!!!Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να αδιαφορήσεις εντελώς σαν να μην συμβαίνει να γυρίσεις την πλάτη σου...(αφού έβλεπες ότι δεν θα ερχόταν και δεν το επηρέαζαν λέξεις που τυχόν να του είπες).Η τακτική σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να γυρίζουμε πίσω στο προηγούμενο στάδιο που εκτελούσε σωστά...που αν ακόμα και αυτό πλέον δεν το εκτελεί...ακόμα πιο πίσω!
 
νασας ρωτησω και εγω ρε παιδια...

εχω ενα κουρτσχαρακι 3 μηνων. μανα μπαμπα τους εχω δει μονο απλα, και οχι κυνηγετικα.

αυτο που μεχρι τωρα εχω καταλαβει απο τα λιγα που ξερω ειναι πως εχει πολυ καλη μυτι.
ειναι φοβερα κινητικο, και δραστηριο.

ομως η μεχρι τωρα δοκιμες με καλαμι και φτερομπεκατσας για να δω καποια φερμα, δεν εφερε καρπους. τι γινετε απο δω και περα?
το κουταβι ιχνει να αδιαφορει για το φτερο, αλλα και ποτε ενδιαφερθει, σηνεχως το μουνταρι. και μετα απο 4-5 προσπαθειες, το παραταει. γενικα σαν να ιχνει πως αιδιαφορει, αλλα και οταν ερθει να το ορμηξει, το κανει για παιχνιδι.
 
Back
Top