Winchester Team

Τσέκαρε αυτό το πιράκι Κωστή.
Μου το είχε κάνει κ εμένα κ το έλεισα επιτόπου στν κυνηγότοπο κ είδα πως είχε βγει κάποια χιλιοστά προς τα μέσα κ ακουμπούσε στην πλάκα κ δν έκανε επαναφορά το κλείστρο.
Αν σου έχει κ τν παραμικρό τζόγο άλλαξέ το.

View attachment 12372
Μηπως γιαυτο χαλαρωσε το πιρακι. Και το δικο σου ειναι ετσι η ειναι λιγο τεντομενο? Με δυσκολευει να μπει στο ελατηριο του κοντακιου το πιρακι μεσα τρυπα δηλ.στη θαλαμη γιανα παει τερμα πισω το κλειστρο. μετα το καθαρισμα οταν κανω συναρμολογιση του κλειστρου
 
Το πιρακι στα browning( εχουν ιδιο κλειστρο απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν) ειναι τεντομενα στο maxus που εχει ενας φιλος μου. Στο δικο σου πως το πιρακι τεντομενο?
Στα winchester ειναι ετσι χαλαρομενο επειδη δεν θυμαμε το δικο sx3 πως ηταν στην αρχη 10 χρονια περασαν
 
Το πιρακι στα browning( εχουν ιδιο κλειστρο απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν) ειναι τεντομενα στο maxus που εχει ενας φιλος μου. Στο δικο σου πως το πιρακι τεντομενο?
Το πηράκι αυτό λειτουργεί σαν μεντεσές όταν γίνεται η παληδρόμηση του κλείστρου.
ΙΣΩΣ έχει τζόγο...τσεκαρέ το κ ρίξε κ καμιά τουφεκιά να δεις.
Εγώ δν την έχω πλέον την sx3 να σε βοηθήσω παραπάνω Κωστή.
 
Εγω δεν εχω λυσει ποτε το πιρακι ομως μονο με πανακι λαδωνω απο πανω πως να ξεφυγει?
Εγώ σου έγραψα ΤΗ αντιμετώπησα κ το έλυσα το πρόβλημα.
Τώρα δν ξέρω τη άλλο μπορεί να είναι.
Κοίτα για τυχόν κάποια εκδωρά ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ να δεις αν ακουμπάει κάπου κάτι.
 
Μετά απο δυο μήνες κατάφερα χθες να πάρω το ελατήριο απο την sx3. Αυτό που ειχε εκτοξευθεί αν θυμάστε .yel.
Το κοστος 10€ και το πρπσπερνάω. Σήμερα το έβαλα και ελπίζω να μη θελήσει κι αυτό να δραπετεύσει κάποια στιγμή.


 
Μετά απο δυο μήνες κατάφερα χθες να πάρω το ελατήριο απο την sx3. Αυτό που ειχε εκτοξευθεί αν θυμάστε .yel.
Το κοστος 10€ και το πρπσπερνάω. Σήμερα το έβαλα και ελπίζω να μη θελήσει κι αυτό να δραπετεύσει κάποια στιγμή.

.shake hands.
Δεν λες που ήσουν τυχερός και σου έτυχε σε νεκρή περίοδο; .my man.
 
.shake hands.
Δεν λες που ήσουν τυχερός και σου έτυχε σε νεκρή περίοδο; .my man.

Παντελή το ελατηριάκι πήρχε στην Καλκο και το έστελναν αν ήθελες ,απλά εγώ με τα θέματα που είχα το άφησα πίσω.
Όσο για τον καθαρισμό τον κάνω πάντα μετά τη λήξη της περιόδου,οπότε τότε δίνω και τη δυνατότητα στο ελατηριάκι να εκτοξευτεί.
.sarcastic.
 
καλησπερα στην ομαδα, αγορασα την sx4 για αγριογουρουνα, θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με την εμπειρια σας ποιο μονοβολο προτεινεται + νουμερο τσοκ , και ποια δραμια + νουμερο τσοκ? διοτι αυτη την περιοδο δεν μπορω να κανω δοκιμες
 
Σήμερα ερηξα ένα Fortuna που είχα στην τσέπη προκειμένου να κάνω πάταγο μπας και σηκωθεί κάνα πουλί στην περιοχή.
Πατοντας 2η φορά τ σκανδάλη έκανε κλικ... Μετά τίποτα κενή. Κατάλαβα ότι. Δεν είχε φυσίγγι από την αποθήκη. Αυτό. Γιατί?
Πέρυσι ειχα ακριβως το ιδιο πρόβλημα φίλε μου ακόμα δεν βρήκα το γιατί. Φέτος πριν την αρχή του κυνηγίου θα βουτήξω το πιστονι μέσα σε βενζίνη ή οινόπνευμα( φέτος με το κορονοΐοιο γίναμε οινόπνευμανιαδες .hair. .hair..hair.) και να ανοίξουν οι τρύπες του πιστονιου φουλ κ θα δείξει στο κινηγι
 
δεν νομιζω να παθεις καποια αλλη ζημια στο οπλο αν σου σπασει το ελατηριο ...
Μονο που ισως δεν θα επαναοπλισει ...και ενταξει ....το ξενερωμα που θα φας εκεινη την ωρα που εισαι στο κυνηγι ..η...στο σκοπευτηριο !
Μια ζημια ειναι βεβαια στην τσεπη ...μιας και ελατηριο σκετο δεν πουλαει η αντ/πεια ...και το πιστονι κοστιζει 105 ευρω! (καπου στο αμερικα ...υπαρχει καποιος βεβαια που πουλαει σκετο ελατηριο ...αλλα και παλι ...θα εχει καποιο κοστος συν μεταφορικα κλπ ...δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο ...!
Χωρις να εχω ζυγισει ...το δαχτυλιδι και το ελατηριο ...εχουν περιπου το ιδιο βαρος
Μάγκες πέρισυ το sx3 πρώτη φορά μου έκανε κολπαδακια μετα από 10 χρόνια που το έχω. Την ωρα του κινηγιου με το που ριχνω το πρώτο πετάει εξω τον αδειο κάλυκα αλλά δεν περνει το δευτερο φισιγγι κατω απο την αποθήκη κ μενει πίσω το κλειστρο. 5-6 φορες μου το έκανε αυτό τι μπορεί να φταίει καλύτερο καθάρισμα πιστονιου με διαλυτικό υγρό ή θέλει λάδωμα η αποθήκη μεσα το ελατήριο που σπρώχνει τα φισιγγια στην θαλαμη ή εσπασε κάτι???
Δεν θέλω να έχω τέτοια πρόβληματακια κ φέτος
 
Τελικά με το αχρωμίωτο εδω και 5 χρόνια ,αυτό που βλέπω ότι θέλει μεγάλη προσοχή και συχνό καθάρισμα ,είναι το εσωτερικό μέρος της κάνης που καλύπτει το τσοκ.
Εγω βέβαια το όπλο το καθαρίζω μετά απο κάθε κυνήγι ,αλλά όταν βρέχει το βλέπεις να πιάνει αμέσως ίχνη σκουριάς.
Πριν λιγο καιρό στην Ηγουμενίτσα έκανα ενα απογευματινό στον Βάλτο.Δεν είχα όμως μαζί τα καθαριστικά και δεν το καθάρισα.Την επόμενη κυνήγησα όλη μέρα .Το βράδυ λοιπόν ,οταν έβγαλα το τσοκ τρόμαξα μ αυτό που είδα.
Είναι το ποιο ευαίσθητο σημείο του όπλου και θέλει μεγάλη προσοχή.Ξεβίδωμα το τσοκ παντα μετα απο κυνήγι και καθάρισμα .
Στο δικό μου sx3 φέτος είδα κάτι σκουριες στην θαλαμη( στο μερος της δηλαδη το μερος που μπαίνει στην θαλαμη εκει που μπαίνει το φισιγγι πριν την βολη). Το εχω αγοράσει το 2010 λες να έχει αχρωμιοτη καννη γιαυτο πιανει σκουριες εκει. Πέρισυ στον βάλτο εγινε χαμος έφαγε πολλή βροχή το καημένο .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. weather1
 
Στο δικό μου sx3 φέτος είδα κάτι σκουριες στην θαλαμη( στο μερος της δηλαδη το μερος που μπαίνει στην θαλαμη εκει που μπαίνει το φισιγγι πριν την βολη). Το εχω αγοράσει το 2010 λες να έχει αχρωμιοτη καννη γιαυτο πιανει σκουριες εκει. Πέρισυ στον βάλτο εγινε χαμος έφαγε πολλή βροχή το καημένο .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. weather1
Ποια εχεις συνθετικη η ξυλινη ; Και η δικια μου το φθινοπωρο κλεινει 10ετια . Αχρωμιωτη αλλα ειναι τζαμι.
Αν την εχεις 10 χρονια κι εσυ μαλλον ειναι Αχρωμιωτη γιατι οι πρώτες ήταν ολες..
Εξωτερικα η βαφη ειναι αυτη η ανθρακι με την επιστρωση τιτανιου;
 
Ποια εχεις συνθετικη η ξυλινη ; Και η δικια μου το φθινοπωρο κλεινει 10ετια . Αχρωμιωτη αλλα ειναι τζαμι.
Αν την εχεις 10 χρονια κι εσυ μαλλον ειναι Αχρωμιωτη γιατι οι πρώτες ήταν ολες..
Εξωτερικα η βαφη ειναι αυτη η ανθρακι με την επιστρωση τιτανιου;
Την συνθετική 89.χιλ έχω. Ααα την βαφή δεν ξέρω αλλά οι πρώτες απο τι θυμάμαι πανω στην θαλαμη εκει που γράφει sx3 και την γραμμή. Την γραμμη έχει κόκκινο χρώμα κ την sx3 άσπρο χρώμα. Τα αλλά sx3 που βγήκαν μετά έχει ολα με κόκκινο χρώμα κ την γραμμη κ την sx3
Βαφή μαλλον ειναι καπως ανοιχτο γρι με κατι γυαλιστερα μέσα ( σαν τα εκεινα που γυναίκες ρίχνουν στο πρόσωπο κ λαιμό κ γυαλίζουν δεν θυμάμαι πως λέγονται) .sarcastic.
Μάλλον είναι με τιτάνιο επειδή ειχα αγοράσει 1500€ μετά επεσε η τιμή περιπου 1000-1100 €
 
Last edited:
Back
Top