Winchester Team

Εγω παντως εκανα σημερα το πρωι τεστ με την δικια μου και ερηξα 3-4 κουτια 28 αρια & 32 αρια και το ζεστανα μια σταλα...
Θελω μαλλον την βοηθεια οπλουργου για να ερθει το οπλο στα μετρα μου.
Τι φυσίγγια πανε στην κανη???
Αλεξανδρε τι εννοεις ? "Τι φυσίγγια πανε στην κανη???"
 
και η WINCHESTER SX3 PRACTICAL .....κομπλε με τα καινουρια της ...και ο καφες ..τελειωμενος !
Σε λιγες μερες ...και με αλλα .....καινουρια !!








...αν καπου καπως βοηθησα με τα ποστ μου ...χαιρομαι !.hunter.
Κωνσταντίνε είσαι ΠΡΟΤΟΣ!πολύ καλή δουλειά σε όλα σου!
 
Εγω θα σου πω κατι που εμαθα απο τον παππου μου και εξακολουθω να λεω μεχρι και τωρα!
Ελεγε πως οτι δουλευει πολυ καποια στιγμη χαλαει ενω οτι καθεται δεν παθαινει τιποτα!........προσεχουμε για να εχουμε
Εγκρίνω και ..επαυξάνω!!!
Και ο δικός μου παππούς μου έλεγε :
Να προσεχείς, γιατί ο ....τενεκές που μπαινοβγαίνει στο πηγάδι για νερό, χαλάει. ;) Το πηγάδι ποτέ!!!!.sarcastic.
Προσέχουμε .my man.για να έχουμε. .sex hard.
ΑΚΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ?????????.smashfrak.
 
Χαιρετω τους φιλους !!
Εκανα καποιες "δουλιτσες" στην καραμπινα μου ...και σκεφτηκα οτι θα ηταν σε καποιους ...χρησιμο ..
να δειξω καποια πραγματα !!
Το εργο λοιπον το ονομασα ..."Επιχειρηση Καινουργιοποιησης-Αναβαθμισης της WINCHESTER SX3 PRACTICAL ".. (της 8σφαιρης ...που σε λιγο καιρο θα ειναι ....10σφαιρη !!...ghe.

Αφου δουλευε σε αλλα χερια για 5 χρονια ...ειπα να της δωσω εναν "αερα"...καινουριας !!...μαζι με καποιες ...
...δικες μου "μοντιφιες"...(τροποποιησεις ελληνιστι )
Ετσι.. παρηγγειλα απο την εδω αντιπροσωπεια καποια πραγματα τα οποια και εφτασαν αμεσως την αλλη μερα !! και με εκπτωση 10%
Τα ανταλλακτικα ειναι τα εξης
1) επανατατικο ελατηριο κλειστρου (αυτο που ειναι μεσα στο κοντακι)
2) επανατατικο ελατηριο αποθηκης (αυτο που ειναι στον μαυρο πλαστικο σωληνα που σπρωχνει το πιστονι)
3) ελατηριο αποθηκης ( αυτο που σπρωχνει τα φυσιγγια απο την αποθηκη στην γλωσσα)
4) πιστονι ( αυτο που λεμε πιστονι ....xm.)
5) οπτικη ινα μπροστινου σκοπευτικου ( αμα τα πειραζεις πολυ αυτα τα ρημαδια ....σπανε !!)
6) χαλκινο δαχτυλιδι αποθηκης ...που ομως ειναι ατσαλινο τελικα !!(το λενε χαλκινο στην αντ/εια)
7) φλαντζα επιμηκυνσης κοντακιου ( αν και εχω στο κοντακι και της 2 φλαντζες που δινει η μαμα WINCHESTER...μια τριτη φλαντζα εφερε το κοντακι καλυτερα στα μετρα μου ...μιας και ειμαι στα 1.90 μποι...με κουπια για χερια !!....terror.

Αυτα για την ωρα ειχε διαθεσιμα η αντ/πεια ...και περιμενω εντος ολιγων ημερων ..να μου φερουν και
1) ουρα κλειστρου
2) πειρους βασης συγκρατησης σκανδαλοθηκης
3) το πλαστικο πωμα που ειναι μεσα στην αποθηκη πριν την βιδωτη ταπα
4) βελονα επικρουστηρα
5) ελατηριο βελονας επικρουστηρα

Επισης ..περιμενω 2-3 πραγματακια απο εξωτερικο ...αλλα αυτα στο επομενο τευχος !(;))

Θα ανεβασω καποιες αρκετες φωτο με επεξηγησεις απο κατω ...που νομιζω οτι θα βοηθουσε περισσοτερο !

Η επιχειρηση ξεκιναει ...και φυσικα καφες -τσιγαρα - και το τηλεφωνο στο.....αθορυβο !!!


ειπαμε καφες τσιγαρα ...και το τηλεφωνο στην εξορια



Λυσιμο ..και το μαγικο χαρτινο κουτακι με τα καλουδια μεσα !!



τα ...καλουδια ....








Το νεο πιστονι διπλα στο παλιο
Εδω ...συμβαινει το εξης : το νεο πιστονι ...ειναι με χρυσο δαχτυλιδι ...το παλιο με μαυρο ...το νεο πιστονι με ενα ελατηριο σφραγισης εσωτερικα ...το παλιο με 2 ελατηρια σφραγισης εσωτερικα !!
Ο Γιωργης απο την αντιπροσωπεια ...μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα ...με τις διαφορες ...θα δουλευει το ιδιο σωστα !
Να πω ...πως το νεο πιστονι ...ειναι πιο εφαρμοστο ..πιο σφιχτα κινειται επανω στην αποθηκη (αποθηκη ελαφρα λαδωμενη )....και οταν το τραβω τελειως κατω προς την βαση ...δεν επανερχεται στο αρχικο του σημειο παρα μονο με την επαναταξη του κλειστρου ....ενω το παλιο...ερχοταν στην αρχικη θεση ...και μονο με
την ταση του ελατηριου του πλαστικου σωληνα !!
Ισως να ειναι ετσι ο σωστος τροπος λειτουργιας του...υποθετω !... (θα δειξει !!)

συνεχεια ..παρακατω (δεν ξερω μηπως δεν μπορω να ποσταρω μεγαλο θεμα...οποτε τα ανεβαζω τμηματικα )...
ΕΥΓΕ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΕ.
Και οτι έψαχνα μια μεταχειρισμένη SX3 σε ...καλούτσικη κατάσταση.
ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ.sarcastic.
 
Ισχυει Γιωργο,Αρκει να υπάρχει καλυκας για να γίνει η ταυτοποίηση του όπλου..
Ο εξολκεας κάθε καραμπίνας αφήνει τα δικά του μοναδικά αποτυπώματα(γραμμωσεις κλπ)πάνω στον καλυκα..

χμμμ....xm.έστω ότι ισχύει (που στο λειόκανο επαναλαμβάνω έχω ενστάσεις γιατί σημάδι στον κάλυκα μπορεί να κάνει μόνο το "δόντι" του κλείστρου που τραβάει τον κάλυκα) και σε ένα λειόκανο όπλο τί αποδεικνύει η σύνδεση του κάλυκα με το όπλο...σφαίρα (εν προκειμένω σκάγια) δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν ούτε με τον κάλυκα ούτε και με την λεία κάννη...χμμμ τροφή για σκέψη!!
 
χμμμ....xm.έστω ότι ισχύει (που στο λειόκανο επαναλαμβάνω έχω ενστάσεις γιατί σημάδι στον κάλυκα μπορεί να κάνει μόνο το "δόντι" του κλείστρου που τραβάει τον κάλυκα) και σε ένα λειόκανο όπλο τί αποδεικνύει η σύνδεση του κάλυκα με το όπλο...σφαίρα (εν προκειμένω σκάγια) δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν ούτε με τον κάλυκα ούτε και με την λεία κάννη...χμμμ τροφή για σκέψη!!
Ταυτοποιουνται!!
 
χμμμ....xm.έστω ότι ισχύει (που στο λειόκανο επαναλαμβάνω έχω ενστάσεις γιατί σημάδι στον κάλυκα μπορεί να κάνει μόνο το "δόντι" του κλείστρου που τραβάει τον κάλυκα) και σε ένα λειόκανο όπλο τί αποδεικνύει η σύνδεση του κάλυκα με το όπλο...σφαίρα (εν προκειμένω σκάγια) δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν ούτε με τον κάλυκα ούτε και με την λεία κάννη...χμμμ τροφή για σκέψη!!
Το αποτύπωμα της βελόνας του επικρουστηρα στο καψούλι ειναι μοναδικό.
Οχι βέβαια με το μάτι αλλα με δυνατό μικροσκόπιο.
Αυτά σε οτι αφορά τον άδειο κάλυκα/ Φυσσιγγιο, πως ρίχτηκε δηλαδή απο συγκεκριμένο όπλο
Τωρα, αν τα σκάγια του συγκεκριμένου κάλυκα χτύπησαν τον στόχο ή ήταν απο άλλο όπλο ή Φυσσιγγι, αυτό ειναι άλλο ζήτημα.
 
Και η ωρα για πειραματισμους .....εφτασε !

Διαβαζω σε πολλα αμερικανικα φορουμ ...για το σφραγισμα του πιστονιου !
Τι ειναι το σφραγισμα πιστονιου ?...xm.

Λοιπον ...επειδη εκει στο αμερικα ...δεν ξερω τι ακριβως τους συμβαινει ...αλλα σπανε τα ελατηρια απο τα πιστονια κατι που το διαβαζω συνεχεια ! (ισως απο την πολλη χρηση στα σκοπευτηρια !!)
Τελως παντων ...εχουν κι αυτοι τα θεματα τους !!

Οποτε στελνουν τα πιστονια σε καποιους τυπους.. γνωστους εκει (προφανως οπλουργοι) και τους τα κανουν ...σφραγιστα !
Δεν πολυσυμφωνω με την μοντιφια αυτη ..μιας και εχω μελετησει πολυ καλα τον τροπο που δουλευει το πιστονακι μας ...και η αλλαγη αυτη ..ειναι καπως ψιλοανορθοδοξη ...αλλα δεν κρυβω οτι με γαργαλαει να την δοκιμασω !!
Η ..που θα καταστρεψω το οπλο μου .hair.(λιγο χλωμο βεβαια) ....η....που θα δουμε κατι καινουριο ..κατι διαφορετικο !
Σε καθε περιπτωση ...δεν το συνιστω σε κανεναν ..και για κανεναν λογο ...!!!....
Τι ειναι λοιπον το σφραγισμα ?
Βγαζουν απο μεσα απο το πιστονι το ελατηριο ...που συνηθως ειναι σπασμενο ...η...εχει μαλακωσει αρκετα ...και στην θεση του βαζουν ενα δαχτυλιδι ...ετσι ωστε το εσωτερικο "πιστονακι" (το οποιο εκτελει χρεη ρεγουλατορου αεριων..η αλλιως ..AVS Active Valve System ) και που πατουσε πρωτα στο ελατηριο πανω.... να μην μπορει πλεον να κινηθει μεσα στο πιστονι ....να ειναι σταθερο δηλαδη !
Οποτε το AVS...παπαλα !!...καπουτ ..!!!...νιεντε !!..

Ολα τα αερια που ερχονται απο τις τρυπουλες της κανης μεσω του μαστου ...σπρωχνουν το πιστονι πισω ...και δεν φευγουν πλεον απο τις εξοδους του ρεγουλατορου (αφου εχουν σφραγιστει τωρα) ...και αρα .. κανει την διαδρομη του με μεγαλυτερη ταχυτητα εφοσον εχει περισσοτερη πιεση απ 'τα αερια.. πλεον
Ετσι ...δεν σπανε τα ελατηρια ...αφου δεν υπαρχουν πια .. σιγουρα και μια πιο γρηγορη ...επαναοπλιση του κλειστρου ...αλλα και πιο καθαρο οπλο (λενε)!
Απο οτι καταλαβα ...αυτο το κανουν περισσοτερο ...αυτοι που τρεχουν στα σκοπευτηρια (αρα χρειαζονται και την ταχυτητα )..κι εδω ειναι καπως που ..ας πουμε οτι δικαιολογω την ολη φαση !
Τωρα ...εδω εχουμε και καποια θεματακια ομως ...οπως ....ανακρουση(κλωτσημα) πιθανον πιο μεγαλη ...και αναλογο το χτυπημα του κλειστρου στον αποσβεστηρα(buffer- λαστιχακι) στην πλατη της βασης ...που δεν ξερω και κατα ποσο επικινδυνο ειναι να τσακισεις κλειστρο και βαση ...!!
Επισης ...δεν ξερω τι αλλο ζορι μπορει να τρωνε αλλα μερη του οπλου ...οπως και τι αλλες φθορες μπορει να ..προκυπτουν !
Θα το δουμε κι αυτο...εν καιρω !!
Βεβαια ..με την μοντιφια αυτη στα οπλα τους ...δεν δουλευουν φυσιγγια με βαριες γομωσεις ...αν και καποιοι ισχυριζονται οτι δεν εχουν κανενα προβλημα να ριχνουν ολα τα φυσιγγια !!

Αφου λοιπον μου περισσευε ενα πιστονι ...ειπα να κανω κι εγω την μοντιφια αυτη ...και ας ελπισω οτι η περιεργεια ΔΕΝ εφαγε την γατα !!
Η κατασκευη του δαχτυλιδιου μετα απο μετρηματα ..υπολογισμους ..ξυσιμο του κεφαλιου ...εγινε !
Απο αλουμινιο ...για να ειναι ελαφρυ φυσικα !
Βγαζω το ελατηριο απο το πιστονι ...ριχνω μεσα το δαχτυλιδι το οποιο μπαινει εφαρμοστα μεσα χωρις πιεση ομως ..βιδωνω και σφιγγω το μαυρο δαχτυλιδι που κλεινει το πιστονι ...και φυσικα εχω βαλει μπλε κολλα σπειρωματων LOCTITE μετριας συγκρατησης !
Ετοιμος για δοκιμη στο σκοπευτηριο ....αλλα ακομα δεν βρηκα τον χρονο να παω !
Οταν γινει η δοκιμη ...θα ποσταρω τα αποτελεσματα !
Αντε να δουμε τι θα δουμε !!.pop.

Σε μια απο τις φωτο (στην τελευταια φαινεται πιο καθαρα) θα δειτε και το ελατηριο του παλιου πιστονιου ...που το εχουν φαει τα αερια ...και ισως σε λιγο καιρο να εσπαγε και σε μενα !!.xm.













 
Κωνσταντινε δεν εχεις να χασεις και τιποτα,ισα-ισα που το σπασμενο ελλατηριο οταν συμβει ισως και να σου κανει μεγαλυτερη ζημια,η ελαφρυνση του πιστονιου αφου αφαιρεις βαρος το κανεις να κινειται πιο βιαια,και δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο.Εγω θα εβρισκα ενα υλικο που να ηταν στο ιδιο βαρος του ελλατηριου που αφαιρεσα.Σπασμενα ελλατηρια,μπορει να εχει και να κανει και με τη συντηρηση του πιστονιου,ποτε δεν ξερεις, 4 χρονια το ειχα εγω το ειχα παντα καθαρο χωρις καννενα προβλημα,λεω τωρα εγω κουβεντα κανουμε.
 
Κωνσταντινε δεν εχεις να χασεις και τιποτα,ισα-ισα που το σπασμενο ελλατηριο οταν συμβει ισως και να σου κανει μεγαλυτερη ζημια,η ελαφρυνση του πιστονιου αφου αφαιρεις βαρος το κανεις να κινειται πιο βιαια,και δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο.Εγω θα εβρισκα ενα υλικο που να ηταν στο ιδιο βαρος του ελλατηριου που αφαιρεσα.Σπασμενα ελλατηρια,μπορει να εχει και να κανει και με τη συντηρηση του πιστονιου,ποτε δεν ξερεις, 4 χρονια το ειχα εγω το ειχα παντα καθαρο χωρις καννενα προβλημα,λεω τωρα εγω κουβεντα κανουμε.
δεν νομιζω να παθεις καποια αλλη ζημια στο οπλο αν σου σπασει το ελατηριο ...
Μονο που ισως δεν θα επαναοπλισει ...και ενταξει ....το ξενερωμα που θα φας εκεινη την ωρα που εισαι στο κυνηγι ..η...στο σκοπευτηριο !
Μια ζημια ειναι βεβαια στην τσεπη ...μιας και ελατηριο σκετο δεν πουλαει η αντ/πεια ...και το πιστονι κοστιζει 105 ευρω! (καπου στο αμερικα ...υπαρχει καποιος βεβαια που πουλαει σκετο ελατηριο ...αλλα και παλι ...θα εχει καποιο κοστος συν μεταφορικα κλπ ...δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο ...!
Χωρις να εχω ζυγισει ...το δαχτυλιδι και το ελατηριο ...εχουν περιπου το ιδιο βαρος
 
δεν νομιζω να παθεις καποια αλλη ζημια στο οπλο αν σου σπασει το ελατηριο ...
Μονο που ισως δεν θα επαναοπλισει ...και ενταξει ....το ξενερωμα που θα φας εκεινη την ωρα που εισαι στο κυνηγι ..η...στο σκοπευτηριο !
Μια ζημια ειναι βεβαια στην τσεπη ...μιας και ελατηριο σκετο δεν πουλαει η αντ/πεια ...και το πιστονι κοστιζει 105 ευρω! (καπου στο αμερικα ...υπαρχει καποιος βεβαια που πουλαει σκετο ελατηριο ...αλλα και παλι ...θα εχει καποιο κοστος συν μεταφορικα κλπ ...δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο ...!
Χωρις να εχω ζυγισει ...το δαχτυλιδι και το ελατηριο ...εχουν περιπου το ιδιο βαρος
Μια 5αδα ελλατηρια κοστιζει 15-20€!
Κατασκευη....
Οσο και να μην πετυχουν....
Βλεπω απο τις φωτο πως ειναι προσβασιμα και ανταλλαξιμα.
Τι 105€ ρε παιδια!Εχουν .....σαλταρει??
Χρησιμοποιω τετοια(κατασκευη)σ'ολα μου τα τουφεκια!
Μια που τα τοποθετησα και τα υπολοιπα.....περιμενουν!
 
Μια 5αδα ελλατηρια κοστιζει 15-20€!
Κατασκευη....
Οσο και να μην πετυχουν....
Βλεπω απο τις φωτο πως ειναι προσβασιμα και ανταλλαξιμα.
Τι 105€ ρε παιδια!Εχουν .....σαλταρει??
Χρησιμοποιω τετοια(κατασκευη)σ'ολα μου τα τουφεκια!
Μια που τα τοποθετησα και τα υπολοιπα.....περιμενουν!
Σωστο σε βρισκω Ιωαννη ....
Μπορει και να γινονται σωστα τα ελατηρια ...και αφου τα εχεις δοκιμασει ....γιατι οχι !!
 
Μια 5αδα ελλατηρια κοστιζει 15-20€!
Κατασκευη....
Οσο και να μην πετυχουν....
Βλεπω απο τις φωτο πως ειναι προσβασιμα και ανταλλαξιμα.
Τι 105€ ρε παιδια!Εχουν .....σαλταρει??
Χρησιμοποιω τετοια(κατασκευη)σ'ολα μου τα τουφεκια!
Μια που τα τοποθετησα και τα υπολοιπα.....περιμενουν!
Απο την αλλη παλι ...για να φτιαξεις ενα ελατηριο ιδιο με αυτο που χρειαζεσαι ....θα πρεπει να δωσεις στους ελατηριαδες ...ενα καινουριο ελατηριο για να το μετρησουν ..σπειρωμα ...σκληροτητα ..παχος ..κλπ ......οποτε τι καναμε ....?
Αν τους δωσεις το παλιο ελατηριο ...αραγε θα μπορουν να μαντεψουν σκληροτητα ? (γιατι εκει ειναι το ολο θεμα !!)
 
Απο την αλλη παλι ...για να φτιαξεις ενα ελατηριο ιδιο με αυτο που χρειαζεσαι ....θα πρεπει να δωσεις στους ελατηριαδες ...ενα καινουριο ελατηριο για να το μετρησουν ..σπειρωμα ...σκληροτητα ..παχος ..κλπ ......οποτε τι καναμε ....?
Αν τους δωσεις το παλιο ελατηριο ...αραγε θα μπορουν να μαντεψουν σκληροτητα ? (γιατι εκει ειναι το ολο θεμα !!)
Θα σου φταξει αυτο που θες ο ελαττηριας,αν εχει ετοιμα ειναι πιο φτηνα,αν δεν εχει θα σου στοιχισουν κατι παραπανω,εννοειται οτι θα ειναι ακριβως το ιδιο αλλα και στην προφορτηση και δυσκολο δεν θα κανουν δουλεια Κωνσταντινε.
 
Απο την αλλη παλι ...για να φτιαξεις ενα ελατηριο ιδιο με αυτο που χρειαζεσαι ....θα πρεπει να δωσεις στους ελατηριαδες ...ενα καινουριο ελατηριο για να το μετρησουν ..σπειρωμα ...σκληροτητα ..παχος ..κλπ ......οποτε τι καναμε ....?
Αν τους δωσεις το παλιο ελατηριο ...αραγε θα μπορουν να μαντεψουν σκληροτητα ? (γιατι εκει ειναι το ολο θεμα !!)
Ρισκαρεις το ποσο που προειπα Κωνσταντινε.Δεν αξιζει τον κοπο?
Αν,παρ ελπιδα σου ξανακατσει αβαρια?Αλλα 105??
Συνηθως,ειναι καλοι μαστορες και το πετυχαινουν....
Απο το να το καταργησεις τελειως?
Προς Θεου,δεν ειναι μομφη για τη μοντιφα που εκανες!!
Σαν σκεψη το λεω...
Μου φαινονται....τρελα(!!) τα λεφτα που ζητανε!!Και γιατι οι κ@φαλες δεν δινουν ανταλλακτικο ελλατηριο??????
 
Ρισκαρεις το ποσο που προειπα Κωνσταντινε.Δεν αξιζει τον κοπο?
Αν,παρ ελπιδα σου ξανακατσει αβαρια?Αλλα 105??
Συνηθως,ειναι καλοι μαστορες και το πετυχαινουν....
Απο το να το καταργησεις τελειως?
Προς Θεου,δεν ειναι μομφη για τη μοντιφα που εκανες!!
Σαν σκεψη το λεω...
Μου φαινονται....τρελα(!!) τα λεφτα που ζητανε!!Και γιατι οι κ@φαλες δεν δινουν ανταλλακτικο ελλατηριο??????
καλα τα λες Ιωαννη .....και συμφωνω !
Οσο για το οτι δεν πουλανε σκετο το ελατηριο .......τι να πω !!.....καπου διαβασα οτι ειναι πολιτικη της winchester browning ....για να πουλανε καινουρια πιστονακια !....και γι'αυτο δεν φτιαχνουν και τα καινουρια πιστονια ....σφραγιστα !!!....στα καινουρια οπλα ( το διαβασα αυτο ...δεν ειναι δικα μου λογια )
 
καλα τα λες Ιωαννη .....και συμφωνω !
Οσο για το οτι δεν πουλανε σκετο το ελατηριο .......τι να πω !!.....καπου διαβασα οτι ειναι πολιτικη της winchester browning ....για να πουλανε καινουρια πιστονακια !....και γι'αυτο δεν φτιαχνουν και τα καινουρια πιστονια ....σφραγιστα !!!....στα καινουρια οπλα ( το διαβασα αυτο ...δεν ειναι δικα μου λογια )
Αυτα ειναι που σου σπανε τα νευρα!!
Για να μην πω τιποτα αλλο!
Λες και δεν ξερουν,η δε μπορουν....
 
καλα τα λες Ιωαννη .....και συμφωνω !
Οσο για το οτι δεν πουλανε σκετο το ελατηριο .......τι να πω !!.....καπου διαβασα οτι ειναι πολιτικη της winchester browning ....για να πουλανε καινουρια πιστονακια !....και γι'αυτο δεν φτιαχνουν και τα καινουρια πιστονια ....σφραγιστα !!!....στα καινουρια οπλα ( το διαβασα αυτο ...δεν ειναι δικα μου λογια )
Oλα μεσα στο παιχνιδι ειναι για τη κονομα,απο αυτο που γραφης μεχρι στο οτι και οτι αλλο που στο εμποριο το βρησκεις με λιγα λεπτα του ευρω και αυτοι τα πουλανε ως ανταλακτικο.
 
Back
Top