Winchester Team

Περισσότερο για σκοποβολή το πήρες Στελιο?
Περισσότερο ... από κουζουλάδα το πήρα!!! .sarcastic.
Το είχα δει στα αμερικάνικα περιοδικά και ... τρέχανε τα σάλια μου, αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα έρθει ποτέ στην Ελλάδα... Ποιος θα το αγόραζε - εκτός από εμένα; - Να το κάνει τι;;; .xm.
Εκείνη την εποχή είχε κυκλοφορήσει κι ένα αεροβόλο της Walther (Umarex) με αμπούλες CO2, απομίμηση του Winchester mod.94, μια μέρα στο σκοπευτήριο ρώτησα ένα φίλο που δούλευε σε κυνηγομάγαζο αν το έχουν ή αν μπορεί να μου το φέρει.
-Έχω, μου λέει το γνήσιο winchester σε 36αρι.
-Άντε ρε, του λέω, ήρθε στην Ελλάδα;;; .what.
-Ναι, μου λέει, έχω ένα στο μαγαζί, έλα να το δεις.
Πήγα, το είδα, μου άρεσε, ακούμπησα ... 950 € και το πήρα!!! (Εν γνώσει μου ότι στην Αμερική η "προτεινόμενη τιμή λιανικής" ήταν ... 540 $ δηλ. στην ουσία η τιμή εδώ, ήταν ... παραπάνω από διπλάσια !!!). Για τέτοια τρέλα μιλάμε .... .what..fff.
.vah. .smashfrak.
20160331_162531.jpg

20160331_164257.jpg

.sarcastic. .sarcastic. .my man.
 
Γιώργο όταν κλείνει το κυνήγι οι καραμπίνες λύνονται τελείως σε ανταλλακτικά και τα μεταλικά μέρη μετά το πέρασμα με solvent αφού τριφτούν με σύρμα κουζίνας και μετά σαπουνίζονται με wettex και ξεπλένονται με καυτό νερό για να στεγνώνουν γρήγορα και στην κάννη το ίδιο κάνω εκτός από το wettex
αν κάπου τα υπολλείματα δεν έχουν φύγει φτού κι απ την αρχή μέχρι να καθαρίσουν όπως θα μ ευχαριστεί :)
Χαρά στο κουράγιο σου φιλαράκο .what.. Τους έχεις βάλει όλους να ψάχνουν Browning και Benelli και όλο άλλα πας και αγοράζεις εσύ ....very funny. .sarcastic..ha ha ha..llk.
Ε γράψε μας ρε φίλε τι τουφέκι πήρες, μοντέλο, θαλάμη, χρώμιο ή όχι, τιμή κτλ. H Black Shadow είναι αυτή; :) Αν τα έχεις γράψει sorry...:oops:
 
Πανέμορφο είναι Στέλιο να το χαρείς στο έπακρο.
(τα πάθη πληρώνονται κατιτίς παραπάνω, και στην Ελλάδα κατιτίς παραπάνω απο το παραπάνω...)
 
μακη καλοτουφεκο ρε φιλε.αν θες επειδη τωρα τελευταια βλεπω αρκετους να το επιλεγουν πες δυο λογακια για το οπλο γιατι και η τιμη του ειναι δελεαστικη.

ωωωωωωωω....και το είδα στα μάτια σου όταν το επώμισες μια φορά στην ολιγόλεπτη συνάντηση μας στο γλέντι... σαν να του έπαιρνες τα μέτρα!!!!χαχαχαχαχα ΜΕΓΙΕΣ και με πολλά πουλιά!!!!
και με τα φυσίγγια που προτιμάς τα μαρουσιώτικα έχω πολύ καλές εμπειρίες από την συγκεκριμένη κυρία!!! πάλι ΜΕΓΙΕΕΕΕΣ!!!
Στο κοντάκι έβαλες κανένα spacer εσύ? γιατί είναι ολίγον τί κοντό!!! (εγώ έχω βάλει 2)
Απ ότι βλέπω είναι η 76mm όχι η 89mm....

Χαρά στο κουράγιο σου φιλαράκο .what.. Τους έχεις βάλει όλους να ψάχνουν Browning και Benelli και όλο άλλα πας και αγοράζεις εσύ ....very funny. .sarcastic..ha ha ha..llk.
Ε γράψε μας ρε φίλε τι τουφέκι πήρες, μοντέλο, θαλάμη, χρώμιο ή όχι, τιμή κτλ. H Black Shadow είναι αυτή; :) Αν τα έχεις γράψει sorry...:oops:
το λοιπόν:
το όπλο είναι η wichester black shadow composite με θαλάμη 3" 71 cm κάννη με αυλό 18,8(όπως λέει η μαμά εταιρεία)χρωμιωμένη ενώ παλιότερα ήταν αχρωμίωτη
όπως το πήρα έχει την μία φέτα επιμήκυνσης και βγαίνει μήκος 36,7....μάλλον θα την βγάλω γιατί μου κολλάει στις γρήγορες επωμίσεις και τα μέτρα μου είναι στο 36,2 και με βολεύει σε όσα όπλα το είχα εκεί
οι διαφορές του από παλαιότερα μοντέλα είναι το βελτιωμένο σε κατασκευή μπιστόνι(όπως δείχνει)το οποίο έσπαγε το εσωτερικό ελατήριο όπως έχω δεί αν και σε μένα σε 4 browning παλιότερα δεν είχε σπάσει κανένα ίσως επειδή είμαι ψείρας πολύ στο καθάρισμα
η αποθήκη είναι ατσάλινη με 2 πατούρες αρχή και τέλος και ενδιάμεσα που κινείται το μπιστόνι είναι πιο φουσκωτή και λειασμένη πολύ καλά.....αυτό ήταν ένα αδύνατο σημείο αυτών των όπλων που δημιουργούσαν οξείδωση στην εκτόνωση αερίων και πολλές με το χρόνο τρυπούσαν
πολυ καλή εφαρμογή της πάπιας με 2 οδηγούς στο τελείωμα της που την οδηγούν με ευκολία στην θέση της και η πάπια δεν κουνάει καθόλου(δεν ξέρω αργότερα με την χρήση μήπως χαλαρώσει)τα πλαστικά μέρη δείχνουν πολύ ποιοτικά
το κοντάκι έχει πέλμα pachmayar με το κόκκαλο επάνω για να μην σκαλώνει
η κάννη έχει κώνο κάπου στο 1 cm όπως το εκτιμώ και 2 φίλοι που την έχουν μου συνιστούν να τον ανοίξω λίγο κάτι που δεν θα κάνω από ψυχολογία και μόνο και θα ψαχτώ με after market τσόκ......άλλοι 2 φίλοι έχουν 8 διαφορετικά τσόκ σε διάμετρο και μάρκα όποτε πιστεύω να βγάλω άκρη....σκέφτομαι σε sk lm και im από παλιές προσωπικές εμπειρίες σε browning...
θεωρώ ότι στην τιμή του είναι πολύ καλή επιλογή
υ.σ.Γιώργο Altair σε όλους που με ρωτούν για όπλα τους λέω αυτά που έχω δεί γι αυτό που με ρωτούν
εγώ στις επιλογές μου δεν έχω μέτρο και όριο .sarcastic.
 
Last edited:
Περισσότερο ... από κουζουλάδα το πήρα!!! .sarcastic.
Το είχα δει στα αμερικάνικα περιοδικά και ... τρέχανε τα σάλια μου, αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα έρθει ποτέ στην Ελλάδα... Ποιος θα το αγόραζε - εκτός από εμένα; - Να το κάνει τι;;; .xm.
Εκείνη την εποχή είχε κυκλοφορήσει κι ένα αεροβόλο της Walther (Umarex) με αμπούλες CO2, απομίμηση του Winchester mod.94, μια μέρα στο σκοπευτήριο ρώτησα ένα φίλο που δούλευε σε κυνηγομάγαζο αν το έχουν ή αν μπορεί να μου το φέρει.
-Έχω, μου λέει το γνήσιο winchester σε 36αρι.
-Άντε ρε, του λέω, ήρθε στην Ελλάδα;;; .what.
-Ναι, μου λέει, έχω ένα στο μαγαζί, έλα να το δεις.
Πήγα, το είδα, μου άρεσε, ακούμπησα ... 950 € και το πήρα!!! (Εν γνώσει μου ότι στην Αμερική η "προτεινόμενη τιμή λιανικής" ήταν ... 540 $ δηλ. στην ουσία η τιμή εδώ, ήταν ... παραπάνω από διπλάσια !!!). Για τέτοια τρέλα μιλάμε .... .what..fff.
.vah. .smashfrak.
20160331_162531.jpg

20160331_164257.jpg

.sarcastic. .sarcastic. .my man.
Γεια σου Στέλιο καου μπόυ .sarcastic.
 
Γιώργο, έχουμε ουσιαστικά το ίδιο όπλο!!! Μόνο που εμένα είναι 16αρι και κατασκευής προ του 1961, πριν από την εξαγορά της καναδέζικης COOEY από την WINCHESTER, (COOEY model 84 - 16ga.) ;) :)
Υ.Γ. ... Εκτός αυτού, νομίζω ότι δικαιούμαι κι εγώ θέση στο παρόν Team, αφού είμαι κάτοχος από το 2003 και του "καουμπόικου" (lever-action) Winchester 9410 ;)

Καλοοοο!!! Αν και το μόνο που με ξένιζε από τα άλλα μονόκαννα της γειτονιάς ήταν η εμφανώς πιο ογκώδης πάπια (που αν την συγκρίνεις με κάτι γαλλικά και κάτι κουκλιά ελληνικά ziglin είναι η μέρα με την νύχτα χωρίς φεγγάρι!!!χαχα) το αγάπησα αυτό το όπλο, ακόμα και το foul choke του σε συνδυασμό με την 76 cm κάννη του. Ωραίες τουφεκιές και όταν "το μάθεις" εντυπωσιακές μακρινές που όπως και να το κάνουμε σε γεμίζουν αυτοπεποίθηση και "γεμίζουν την γούλα σου με αέρα σαν πετεινός" όταν τις κάνεις με μονόκαννο. Θα ανεβάσω και φώτο στο μέλλον.!!!
 
Ωραίος και αναλυτικότατος ο Μάκης.
Μάκη είναι ωραίο και το passing της muller. Το δοκίμασα και δεν μπορώ να πω ότι υστερούσε στις 20 άρες - 25 άρες ντουφεκιές.

Καλά Στέλιο το "εργαλείο" σου είναι όλα τα λεφτά, είσαι έτοιμος για μονομαχία στο Ελ πάσο!! Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ όταν βγήκε αλλά η τιμή (και η εποχή που βγήκε, που ήμουν πιο μικρός για τέτοια άλματα) ήταν που με κόλλησαν να μην το πάρω...είναι μια ομορφιά!!!
 
Μακη καλοριζικο και καλοντουφεκο!!!!
Θελω να σε ρωτησω,ποια aftermarket τσοκ εχεις υποψη σου για την sx3?
Τι προτεινεις?
Βαγγέλη δεν έχω κάτι συγκεκριμένο 2 φίλοι μου έχουν anaconda,midas,colonial και μπορώ να τα δοκιμάσω όποτε και όσο θέλω
θα περιμένω το κυνήγι και δεν θα μείνω μόνο στον πίνακα όπως επίσης δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί τσίχλα κυνηγάω....όλα θα κάνουν....άσε που τα όπλα τα πουλάω και μαζί δίνω και τα τσοκ
αν αγόραζα άμεσα στα carlson θα πήγαινα
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2829
 
ευχαριστώ όλους για τα καλορίζικα και να είμαστε καλά να κάνουμε αυτό που μας αρέσει όσο μπορούμε :)
έβγαλα τελικά την φέτα επιμήκυνσης στο κοντάκι και το όπλο ανεβαίνει πολύ καλύτερα
την άλλη εβδομάδα θα το δηλώσω και με την 1η ευκαιρία θα πάω σκοπευτήριο για δοκιμές στον πίνακα
 
την άλλη εβδομάδα θα το δηλώσω και με την 1η ευκαιρία θα πάω σκοπευτήριο για δοκιμές στον πίνακα
Ισα με πότε το υπολογίζεις να γίνει αυτό ;σε ρωτάω γιατί την Παρασκευή μάλλον θα κάθομαι οπότε να έρθω να σου σφυρίξω καμιά ....φωτογραφία. .sarcastic.
 
Βαγγέλη δεν έχω κάτι συγκεκριμένο 2 φίλοι μου έχουν anaconda,midas,colonial και μπορώ να τα δοκιμάσω όποτε και όσο θέλω
θα περιμένω το κυνήγι και δεν θα μείνω μόνο στον πίνακα όπως επίσης δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί τσίχλα κυνηγάω....όλα θα κάνουν....άσε που τα όπλα τα πουλάω και μαζί δίνω και τα τσοκ
αν αγόραζα άμεσα στα carlson θα πήγαινα
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2829
Τυχερος είσαι Μάκη έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις όλη την αφρόκρεμα πριν τα αγοράσεις .shake hands.
 
Ισα με πότε το υπολογίζεις να γίνει αυτό ;σε ρωτάω γιατί την Παρασκευή μάλλον θα κάθομαι οπότε να έρθω να σου σφυρίξω καμιά ....φωτογραφία. .sarcastic.
Παρασκευή λόγω δουλειάς αυτή την εποχή με τίποτα :)
 
Βαγγέλη δεν έχω κάτι συγκεκριμένο 2 φίλοι μου έχουν anaconda,midas,colonial και μπορώ να τα δοκιμάσω όποτε και όσο θέλω
θα περιμένω το κυνήγι και δεν θα μείνω μόνο στον πίνακα όπως επίσης δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί τσίχλα κυνηγάω....όλα θα κάνουν....άσε που τα όπλα τα πουλάω και μαζί δίνω και τα τσοκ
αν αγόραζα άμεσα στα carlson θα πήγαινα
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2829

Μακη καλημερα,ποια συσφιξη προτεινεις για τα Carlsons?
 
Back
Top