Winchester Team

Δημητρη οι δοκιμες ειναι απο την ιδια μερα κ το ιδιο κουτι φυσιγγια η απλα τις ειχες αποδ ιαφοερες στιγμες στον υπολογιστη σου?
Μου εκαναν εντυπωση οι δοκιμες κ μιας κ το εχω "δουλεμενο στην προπονηση" .buy buy.το μετρημα εκατσα κ τα μετρησα μιας κ η πρωτη τουφεκια μου φαινοταν αρκετα πιο γεματη απο τις αλλες... Αν οι κυκλοι ειναι παρομοι μεταξυ τους, στην πρωτη τουφεκια εχουμε 295/316 δηλαδη 95% συγεκντρωση, ακολουθει το Briley με 203/312=65% και μετα το μαματο με 199/312=63%...Τα εκανα πολυ γρηγορα μπορει να πεφτω κ λιγο εξω στα σκαγια...
Aν οι δοκιμες δεν ειναι ολες την ιδια μερα η ειχες ανακατεμενα διαφορα φυσιγγια στην τσεπη τοτε μαλλον η τουφεκια με το Carlson ειναι με 7αρια, αν οχι κατι αλλο παιζει... 100 σκαγια σχεδον παραπανω ειναι πολυ μεγαλη υποθεση κ αν τα τσοκ ειναι ιδιας διαμετρου τοτε μιλαμε για τρομερη διαφορα στην αποδοση...95% ειναι σχεδον αποδοση φουλ στα 30 μετρα...

Αρη τώρα μαζεύτηκα και δεν είχα χρόνο να το ψάξω λίγο μήπως έκανα κάποιο λάθος.
Πάντως οι κύκλοι είναι στάνταρ.Οπότε θα το ψάξω όμως για να βρω το σωστό γιατί οι δοκιμές που ήθελα να βάλω ήταν την ίδια μέρα και ωρα στο χωριό και από το ίδιο κουτί φυσίγγια.
 
Τα τσοκ carlson που έχω ,είναι ported.Η πρώτη φωτογραφία είναι απο ντουφεκιά με τέτοιο τσοκ.Παράλειψη που δεν το έγραψα, αλλά επειδή έβαλα το link το θεώρησα αυτονόητο.
Εγώ πάντως το είχα προσέξει αυτό, Δημήτρη. Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω στο προηγούμενο μήνυμά μου. Και την απορία μου αν μόνο το porting είναι δυνατόν να κάνει τέτοια διαφορά στη συγκέντρωση & κατανομή. Αφού το Briley (2η τουφεκιά) δεν είναι ported κι αφού όπως λες έχουν την ίδια διάμετρο.
Στέλιο δεν εννοώ τα απλά αλλά τα Waterfowl.
Είμαι όμως σίγουρος ότι το briley με το carlson είχαν την ίδια ακριβώς το ίδιο στόμιο.
Τελικά τα έχεις και τα Waterfowl ;;; Αυτά, απ' ότι τα είδα στις φωτο, δεν είναι ported. Νομίζω λοιπόν ότι θα άξιζε περισσότερο μια συγκριτική δοκιμή (αν έχεις κάνει) του Briley Modified με το Waterfowl Mid-range (που όπως έγραψα παραπάνω πιστεύω ότι είναι απλώς ένα Sporting Clays Modified).
 
Αρη τώρα μαζεύτηκα και δεν είχα χρόνο να το ψάξω λίγο μήπως έκανα κάποιο λάθος.
Πάντως οι κύκλοι είναι στάνταρ.Οπότε θα το ψάξω όμως για να βρω το σωστό γιατί οι δοκιμές που ήθελα να βάλω ήταν την ίδια μέρα και ωρα στο χωριό και από το ίδιο κουτί φυσίγγια.
Δημητρη δεν το ανεφερα με κακη εννοια κ σιγουρα οχι για να υπονοησω οτι κατι εχει γινει λαθος... Το αναφερω απλα με την εννοια οτι αν ειδικα τα φυσιγγια ηταν απο το ιδιο κουτι κ δεν εχει γινει καποια απο τα γνωστα λαθη των εταιριων με τα νουμερα των σκαγιων, τοτε μιλαμε για ενα τσοκ που ταιριαζει απολυτα στην καννη σου κ αποδιδει παραπανω απο εξαιρετικα... Κ η κατανομη του κ η συγκεντρωση ειναι υποδειγματικα...
Για την εικονα των Briley το περιμενα πανω κατω, αυτα ειδα κ εγω στα δικα μου οπλα σε σχεση με τα εργοστασιακα... Λιγο μεγαλυτερη συγκεντρωση αλλα αρκετα πιο εντονο κεντρο που σου δινει μερικα μετρα ακομα, πραγμα που για μενα ειναι πολυ καλο... Επσιης με το LM της Carlson εχω δει σε συγκεκριμενα φυσιγγια κυριως με χοντρα σκαγια κ εγω υπερσυγκεντρωσεις της ταξης του 85-90% στα 30 μετρα αλλα χωρις Porting οποτε δεν αποκλειεται να συμβαινει κ στο δικο σου οπλο...
 
Δημητρη δεν το ανεφερα με κακη εννοια κ σιγουρα οχι για να υπονοησω οτι κατι εχει γινει λαθος... Το αναφερω απλα με την εννοια οτι αν ειδικα τα φυσιγγια ηταν απο το ιδιο κουτι κ δεν εχει γινει καποια απο τα γνωστα λαθη των εταιριων με τα νουμερα των σκαγιων, τοτε μιλαμε για ενα τσοκ που ταιριαζει απολυτα στην καννη σου κ αποδιδει παραπανω απο εξαιρετικα... Κ η κατανομη του κ η συγκεντρωση ειναι υποδειγματικα...
Για την εικονα των Briley το περιμενα πανω κατω, αυτα ειδα κ εγω στα δικα μου οπλα σε σχεση με τα εργοστασιακα... Λιγο μεγαλυτερη συγκεντρωση αλλα αρκετα πιο εντονο κεντρο που σου δινει μερικα μετρα ακομα, πραγμα που για μενα ειναι πολυ καλο... Επσιης με το LM της Carlson εχω δει σε συγκεκριμενα φυσιγγια κυριως με χοντρα σκαγια κ εγω υπερσυγκεντρωσεις της ταξης του 85-90% στα 30 μετρα αλλα χωρις Porting οποτε δεν αποκλειεται να συμβαινει κ στο δικο σου οπλο...
Αρη δεν υπάρχει κανένα θέμα ρε φίλε.Καλά έκανες και το επισήμανες .Δεν χανω τίποτα να το ξαναψάξω.

Εγώ πάντως το είχα προσέξει αυτό, Δημήτρη. Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω στο προηγούμενο μήνυμά μου. Και την απορία μου αν μόνο το porting είναι δυνατόν να κάνει τέτοια διαφορά στη συγκέντρωση & κατανομή. Αφού το Briley (2η τουφεκιά) δεν είναι ported κι αφού όπως λες έχουν την ίδια διάμετρο.
Τελικά τα έχεις και τα Waterfowl ;;; Αυτά, απ' ότι τα είδα στις φωτο, δεν είναι ported. Νομίζω λοιπόν ότι θα άξιζε περισσότερο μια συγκριτική δοκιμή (αν έχεις κάνει) του Briley Modified με το Waterfowl Mid-range (που όπως έγραψα παραπάνω πιστεύω ότι είναι απλώς ένα Sporting Clays Modified).

Στέλιο δεν τα έχω τα Waterfowl. Τα έχει ο Σταυρος με τον οποίο έκανε πέρυσι κατι δοκιμές o οποίος είχε και ένα win. signature .Οπως και τα briley υα είχα δανειστεί απο τον Μάκη για να κάνω κάποιες δοκιμές πριν πάρω τα carlson αλλά και φου τα αγόρασα έκενα ξανα δοκιμές .
Δυστυχώς δεν συνέπεσε να τα έχω όλα μαζί και έτσι δεν έχω κανει την δοκιμή που ζητάς μεταξύ Briley Modified και Waterfowl Mid-range.
Το μόνο που μπορώ είναι να σου βάλω είναι Waterfowl Mid με Winchester Signature M και βαζω και με Carlson ported M.
Ολες οι ντουφεκιές ειναι στα 30 μ με aquila 32gr.
Συγκεντρώσεις δεν μέτρησα.


Waterfowl Mid

Waterfowl_M_32_gr_Aquila_30_m_1.jpg



Winchester Signature M

signature_M_aquila_32_gr_30m_1.jpg





Carson ported M

carlson_M_aquila_32_gr_No_8_30m_1.jpg
 
Στέλιο δεν τα έχω τα Waterfowl. Τα έχει ο Σταυρος με τον οποίο έκανε πέρυσι κατι δοκιμές o οποίος είχε και ένα win. signature .Οπως και τα briley υα είχα δανειστεί απο τον Μάκη για να κάνω κάποιες δοκιμές πριν πάρω τα carlson αλλά και φου τα αγόρασα έκενα ξανα δοκιμές .
Δυστυχώς δεν συνέπεσε να τα έχω όλα μαζί και έτσι δεν έχω κανει την δοκιμή που ζητάς μεταξύ Briley Modified και Waterfowl Mid-range.
Το μόνο που μπορώ είναι να σου βάλω είναι Waterfowl Mid με Winchester Signature M και βαζω και με Carlson ported M.



Waterfowl Mid

Waterfowl_M_32_gr_Aquila_30_m_1.jpg



Winchester Signature M

signature_M_aquila_32_gr_30m_1.jpg





Carson ported M

carlson_M_aquila_32_gr_No_8_30m_1.jpg
Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση. Και πάλι φαίνεται το ported Carlsons να προηγείται, τουλάχιστον ως προς την ποιότητα κατανομής. Δεν ξέρω με τις συγκεντρώσεις τι γίνεται, γιατί και τα άλλα δυο δείχνουν να έχουν πιο πυκνά κέντρα, δεν μπορώ τώρα να κάτσω να μετρήσω σκάγια, ίσως κανένα άλλο βράδυ να τα μετρήσω (από περιέργεια).
Πάντως έτσι κρίνοντας οπτικά τις τουφεκιές, βάζω 2ο το Winchester signature (πολύ καλό κι αυτό) και 3ο το Waterfowl.
Φαίνεται ότι το porting πράγματι κάνει δουλειά, προσφέρει βελτίωση ... .xm.
- Άραγε τα Win. Signature ποιος τα κατασκευάζει;

Ολες οι ντουφεκιές ειναι στα 30 μ με aquila 32gr.
Συγκεντρώσεις δεν μέτρησα.
Ιδιογόμωση ήταν τα φυσίγγια;;; ... Τι νούμερο σκάγια;
 
Δυστυχώς δεν συνέπεσε να τα έχω όλα μαζί και έτσι δεν έχω κανει την δοκιμή που ζητάς μεταξύ Briley Modified και Waterfowl Mid-range.

Τα winchester signature τα φτιάχνει η Briley κάτι σαν τα δικά της spectrum.
Και οι τρεις κατανομές είναι ωραίες αλλά με το carlson ported πιστεύω η καλύτερη.
 
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, αυτό ακριβώς φαντάστηκα κι εγώ, έτσι όπως τα είδα προ λίγου σε φωτo στο google ... ;) .shake hands.
Παρακαλώ Στέλιο τίποτα, η αλήθεια απαντούσα στο μυνημα του Δημήτρη και απαντούσαμε μαζί μετά διάβασα το μυνημα σου, αλλά ευτυχώς ήμουνα μέσα στο θέμα.
Το αναφέρει και η winchester στη σελίδα της.


Winchester Signature Choke Tubes. These top quality choke tubes are unsurpassed in the shotgun industry. In collaboration with Briley®, one of the most renowned makers of choke tubes in the world, the Invector-Plus™ and Standard Invector™ .
 
Φαίνεται ότι το porting πράγματι κάνει δουλειά, προσφέρει βελτίωση ... .xm.
Πιστεύω ότι για να πεις κάτι τέτοιο πρέπει να συγκρίνεις ένα απλό τσοκ και ένα με πορτινγκ ίδιου τύπου και της ίδιας εταιρείας.
 
Last edited:
Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση. Και πάλι φαίνεται το ported Carlsons να προηγείται, τουλάχιστον ως προς την ποιότητα κατανομής. Δεν ξέρω με τις συγκεντρώσεις τι γίνεται, γιατί και τα άλλα δυο δείχνουν να έχουν πιο πυκνά κέντρα, δεν μπορώ τώρα να κάτσω να μετρήσω σκάγια, ίσως κανένα άλλο βράδυ να τα μετρήσω (από περιέργεια).
Πάντως έτσι κρίνοντας οπτικά τις τουφεκιές, βάζω 2ο το Winchester signature (πολύ καλό κι αυτό) και 3ο το Waterfowl.
Φαίνεται ότι το porting πράγματι κάνει δουλειά, προσφέρει βελτίωση ... .xm.
- Άραγε τα Win. Signature ποιος τα κατασκευάζει;


Ιδιογόμωση ήταν τα φυσίγγια;;; ... Τι νούμερο σκάγια;
Πιστεύω ότι για να πεις κάτι τέτοιο πρέπει να συγκρίνεις ένα απλό τσοκ και ένα με πορτινγκ της ίδιας εταιρείας.
Πρωσοπικη γνώμη πάντα και χωρίς να είμαι ειδικός τα ported choke εκτός από αυτά που λέγονται ότι φρεναρουν την τάπα έχουν και ένα άλλο πλεονέκτημα, εκτωνονουν τα περισια αέρια (αν μπορώ να το πω έτσι που ακολουθούν την βυσματωση) Έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες ότι δίνουν καλύτερες κατανομές και ποιο ομοιομορφες σε σχέση με τα συμβατικα. Εδώ είναι ένα βιντεακι που εξηγεί κάτι τέτοιο, το έχει ανεβάσει και ο Αρις παλιότερα. Έχω αγοράσει για το 20αρι τα briley τα κανονικά και τα ported και επιφυλασσομε για δοκιμές στο μέλλον να δούμε αν υπάρχει διαφορα.


 
Πρωσοπικη γνώμη πάντα και χωρίς να είμαι ειδικός τα ported choke εκτός από αυτά που λέγονται ότι φρεναρουν την τάπα έχουν και ένα άλλο πλεονέκτημα, εκτωνονουν τα περισια αέρια (αν μπορώ να το πω έτσι που ακολουθούν την βυσματωση) Έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες ότι δίνουν καλύτερες κατανομές και ποιο ομοιομορφες σε σχέση με τα συμβατικα. Εδώ είναι ένα βιντεακι που εξηγεί κάτι τέτοιο, το έχει ανεβάσει και ο Αρις παλιότερα. Έχω αγοράσει για το 20αρι τα briley τα κανονικά και τα ported και επιφυλασσομε για δοκιμές στο μέλλον να δούμε αν υπάρχει διαφορα.


Πάντως τα Helix δεν φαίνεται να έπεισαν την αγορά.
 
Τι γνώμη έχετε για την εν προκειμένη καραμπίνα WINCHESTER SUPER X2 LIGHT FIELD 71cm.
Είναι η έκδοση με την χρωμιομένη κάννη και είναι η ελαφριά.
Την έχει κανένας να μας πει εντυπώσεις σε θετικά και αρνητικά;
Στο μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά στον αυλό που είναι στα 18,8 με τα Benelli που έχουν 18,3-4 ;
Τι σκοπό έχουν αυτές οι διαφορές;
 
Ζολω ολα δειχνουν οτι το Carlson Ported ταιριαζει οντως καλυτερα στο οπλο σου... Ομορφαινει την κατανομη και σπασει τις συσωματωσεις οπως δειχνει η εικονα του πινακα προσφεροντας μαλιστα και αυξηση της συγκεντρωσης...
Αρα ενδεχομενως οντως αν αποδιδει πιο καλα απο τα αναμενονομενα...
 
Ζολω ολα δειχνουν οτι το Carlson Ported ταιριαζει οντως καλυτερα στο οπλο σου... Ομορφαινει την κατανομη και σπασει τις συσωματωσεις οπως δειχνει η εικονα του πινακα προσφεροντας μαλιστα και αυξηση της συγκεντρωσης...
Αρα ενδεχομενως οντως αν αποδιδει πιο καλα απο τα αναμενονομενα...

Το ίδιο μου έλεγαν και κάποιοι που το είχαν πριν τα αγοράσω και όντως φαίνεται η διαφορά Αρη.Τουλάχιστον με το όπλο μου,φαίνεται οτι και η κατανομή είναι καλύτερη.
Αυτός είναι και ο λόγος που στην φάσσα με κέρδισε το συγκεκριμένο τσοκ και δεν έδωσα περιθώρια στο anaconda το οποίο έχω δυο χρόνια , παρά φέτος τον Δεκέμβρη , Οι φάσσες όμως που είναι ; .sarcastic.
 
Ερώτηση:
Στην sx3 στον σωλήνα της αποθήκης στο σημείο που "ακουμπούν" οι δύο τρύπες της κάννης για τα αέρια, έχει μαζέψει μαυρίλα του "καψίματος" η οποία μετά από επίπονο τρίψιμο και λίγο ατσαλλόμαλο με G96 βγήκε.
Κάνω κάτι λάθος στην λίπανση του πιστονιού και του σωλήνα? (λόγω παρουσίας έστω και λίγου λαδιού δημιουργεί παραπάνω θερμοκρασίες?) ή σας έχει παρουσιαστεί και εσάς?
 
Last edited:
Λιπανση μονο στην αποθηκευση,στη χρηση τα αφαιρω σκουπισμα-αερα το λιγο που θα μεινει δεν πειραζει,στο πιστονι ολα τα ελατηρια να γυρνουν.
Σαράντο που ήσουνα κρυμένος και είχες χαθεί ;
Οσο για τον φίλο Γιώργο εχω να του πω και γω οτι στο πιστόνι δεν πρεπει να μένει λάδι ποτέ.
Εγω του ρίχνω λαδι και το αφήνω λίγη ώρα να δράσει.Μετά αρχίζει καθαρισμα με πανιά αλλά και με σφουγγαράκι scotch brite ,το λεπτό που ειναι μονο πράσινο.,και στο τέλος αν δεν το βάλω σε βενζίνη ,του ρίχνω σπρέυ καθαρισμού λαδιών και γίνεται καινούριο.
Επίσης το scotch brite κάνει φανταστικό καθάρισμα με λαδάκι στο σημειο που κουμπώνει το πιστόνι και ειναι οι τρύπες των αερίων ,οπως αναφέρεις πιο πάνω, επίσης κανει τέλειο καθάρισμα και στο μπροστινό μέρος της αποθήκης που μαυρίζει.
 
http://www.spartastock.gr/index.php?route=product/product&product_id=149
Αυτό? (δεν κάνει σημάδια πάνω στην αποθήκη και στο πιστόνι?)
Με μπερδέψατε....δλδ μετά το καθάρισμα με λαδάκι και πανάκια, το φυσάτε να στεγνώσει και να φύγουν "τα πολλά τα λάδια" και να μείνει φιλμ, ή το βουτάτε και στην βενζίνα έτσι ώστε φυσώντας το να στεγνώσει εντελώς?
(πάντως σε παλιά Browning Gold έχω δει μέχρι και κρατήρες σε αυτά τα δύο σημεία των οπών της κάννης!!)
 
Back
Top