Winchester Team

Δοκιμές σήμερα τ απόγευμα με την sx3 στην Μαλακάσα παρέα με τον φίλο μου τον Λάκη
συμπεράσματα:
αναπήδηση δεν έχει ανάκρουση επίσης σε φυσίγγια που ρίξαμε στον πίνακα από 28 έως 38gr.(μικρή ανάκρουση στα supercaccia)
ρίξαμε από 12 φυσίγγια με το midas im και anaconda.....fiocchi pl32,supercaccia,και σε ιδιογόμωση psb1 185x33,f2 145x28,g3000 155x31,drago 170x32 με 686 και cx2000,a1 170x32 σε απόσταση 40 μέτρα με πολύ καλά αποτελέσματα στις συγκεντρώσεις
αυτό που δεν μας άρεσε ήταν το φυσίγγι με 686 όχι ότι ήταν κακό αλλά είχε διαφορά από τα άλλα
το midas σε όλες τις βολές ήταν ορατά πιο καλό σε κατανομή από το anaconda όπως επίσης και το midas m σε σύγκριση με το anaconda πάλι
επίσης το midas sk από τα 20 μέτρα πολύ καλό με f2 145x28 και g3000 155x31 σε μισόταπα
στις αυθόρμητες βολές ήμουν 70% κέντρο 30% πάνω κάτι που είχαν όλα τα όπλα μου μέχρι τώρα.....ένα θεματάκι με το κοντάκι αλλά όχι πρόβλημα όταν κούμπωνα σωστά
στις 2 πούλες που έριξε ο Λάκης είδαμε άριστα σπασίματα σε μακρινες βολές
γενικά φύγαμε ευχαριστημένοι κι εγώ ευτυχεσμένος :)
Η πραγματική δοκιμή Μάκη, θα γίνει του χρόνου στον παγωμένο κάμπο της Κόνιτσας....;)
...Η αλήθεια βρίσκεται εκεί έξω....hunter.
Είδες διαφορές ανάμεσα στο φυσίγγια ιδιογόμωσης και τα εμπορίου?
Παρεπιπτόντως και ο Δημήτρης (dim63) την SX3 δεν έχει?
 
εσύ τι λές να το κάνουμε κι αυτό;;;;; μήπως μπερδευτούμε;;;;; η να μείνουμε στην δοκιμασμένη συνταγή των midas;;;; .xm.
αν υπάρχει η δυνατότητα, γιατι όχι !!
η μόνη περίπτωση να μπερδευτούμε ειναι να υπάρχει μικρή διαφορά υπέρ των carlsons !
πάντως με χαροποιεί που τα midas ήταν καλύτερα στις δοκιμές σου γιατι αισθητικά τα ανακόντα ειναι απορριπτέα απο μένα ..κι ας ειναι τα καλύτερα του κόσμου !
**Μάκη , μέτρησες την διάμετρο των midas που λέγαμε ?
 
αν υπάρχει η δυνατότητα, γιατι όχι !!
η μόνη περίπτωση να μπερδευτούμε ειναι να υπάρχει μικρή διαφορά υπέρ των carlsons !
πάντως με χαροποιεί που τα midas ήταν καλύτερα στις δοκιμές σου γιατι αισθητικά τα ανακόντα ειναι απορριπτέα απο μένα ..κι ας ειναι τα καλύτερα του κόσμου !
**Μάκη , μέτρησες την διάμετρο των midas που λέγαμε ?
όχι Χρήστο θα το κάνω αύριο
 
Είδες διαφορές ανάμεσα στο φυσίγγια ιδιογόμωσης και τα εμπορίου?
η διαφορά ήταν στο supercaccia 5αρι μ ένα 4αρι ιδιογόμωση tecna που το εμπορίου ήταν πολύ καλύτερο αλλά είναι πιο πολλά γρ.από το ιδιογόμωσης οπότε δεν το πήρα σαν σύγκριση
επίσης το fiocchi pl32 ήταν πολύ καλό αλλά λίγο καλύτερο το drago με cx2000 στα ιδια γρ,
 
η διαφορά ήταν στο supercaccia 5αρι μ ένα 4αρι ιδιογόμωση tecna που το εμπορίου ήταν πολύ καλύτερο αλλά είναι πιο πολλά γρ.από το ιδιογόμωσης οπότε δεν το πήρα σαν σύγκριση
επίσης το fiocchi pl32 ήταν πολύ καλό αλλά λίγο καλύτερο το drago με cx2000 στα ιδια γρ,
Μάλλον για προβατίνα πήγες στη Μαλακάσα.....
 
Δοκιμές σήμερα τ απόγευμα με την sx3 στην Μαλακάσα παρέα με τον φίλο μου τον Λάκη
συμπεράσματα:
αναπήδηση δεν έχει ανάκρουση επίσης σε φυσίγγια που ρίξαμε στον πίνακα από 28 έως 38gr.(μικρή ανάκρουση στα supercaccia)
ρίξαμε από 12 φυσίγγια με το midas im και anaconda.....fiocchi pl32,supercaccia,και σε ιδιογόμωση psb1 185x33,f2 145x28,g3000 155x31,drago 170x32 με 686 και cx2000,a1 170x32 σε απόσταση 40 μέτρα με πολύ καλά αποτελέσματα στις συγκεντρώσεις
αυτό που δεν μας άρεσε ήταν το φυσίγγι με 686 όχι ότι ήταν κακό αλλά είχε διαφορά από τα άλλα
το midas σε όλες τις βολές ήταν ορατά πιο καλό σε κατανομή από το anaconda όπως επίσης και το midas m σε σύγκριση με το anaconda πάλι
επίσης το midas sk από τα 20 μέτρα πολύ καλό με f2 145x28 και g3000 155x31 σε μισόταπα
στις αυθόρμητες βολές ήμουν 70% κέντρο 30% πάνω κάτι που είχαν όλα τα όπλα μου μέχρι τώρα.....ένα θεματάκι με το κοντάκι αλλά όχι πρόβλημα όταν κούμπωνα σωστά
στις 2 πούλες που έριξε ο Λάκης είδαμε άριστα σπασίματα σε μακρινες βολές
γενικά φύγαμε ευχαριστημένοι κι εγώ ευτυχεσμένος :)

Δεν ξέρω αν έλαβες υπ όψιν σου ,ότι το anaconda μπορει να γραφει MID αλλά λογω του ότι έχει την ίδια σύσφιξη για όλα τα όπλα ασχέτως αυλού,στο όπλο σου είναι ΙΜ.
H σύσφιξη anaconda Mιd είναι 0,715 ιn ,δηλαδή 18,16 mm.Καθαρό ΙΜ
όπως καταλαβαίνεις .Συν βέβαια ότι αν δουλεύει όπως λέει ,με μειωμένο μήκος ατράκτου λόγω φρένο και κάπως πιο σταθερό άνοιγμα τουφεκιάς από μικρότερες αποστάσεις το οποίο διατηρείται και στις μεγαλύτερες ,είναι κάτι που δεν μπορείς να το δεις με τις δοκιμές που έκανες.
 
Last edited:
Η δοκιμες θελουν ιδιογομομενα φυσσιγκια,κομεννα τα κυαθια σωστες πιεσεις στις σωστες θερμοκρασιες,οτι αλλο...σκορπαει.

Φυσίγγάκι εμπορίου 34γρ, ν.6 στα 50 μέτρα, γουστάρεις σκορποσκάγιασμα; ;) Ξέρεις τι θα πάθει ο πράσινος, η φάσσα ή ο λαγός αν μπουν σε αυτή την τουφεκιά στα 50 μέτρα; Θα τους φύγει η ούγια. .sarcastic.

 
Σαράντο, όταν θα πάμε για την κοντρίτσα, θα ρίξουμε από τα 50 μέτρα και πάνω, θα ρίξουμε από ν.1 ώς ν.5, εγώ με φυσίγγια εμπορίου, με την μαμίσια την 391 αλλά με το UFO. Εσύ φέρε τις μοντιφιές, τα τσοκ φρένου, τους κώνους, τους ούριους ανεμους και ότι άλλο γουστάρεις. Σε προειδοποιώ, θα φύγεις τρέχοντας .... .sarcastic..sarcastic..sarcastic. ... σε πειράζω ε, ελπίζω να το δέχεσαι !!! .my man.
 
Δεν ξέρω αν έλαβες υπ όψιν σου ,ότι το anaconda μπορει να γραφει MID αλλά λογω του ότι έχει την ίδια σύσφιξη για όλα τα όπλα ασχέτως αυλού,στο όπλο σου είναι ΙΜ.
H σύσφιξη anaconda Mιd είναι 0,715 ιn ,δηλαδή 18,16 mm.Καθαρό ΙΜ
όπως καταλαβαίνεις .Συν βέβαια ότι αν δουλεύει όπως λέει ,με μειωμένο μήκος ατράκτου λόγω φρένο και κάπως πιο σταθερό άνοιγμα τουφεκιάς από μικρότερες αποστάσεις το οποίο διατηρείται και στις μεγαλύτερες ,είναι κάτι που δεν μπορείς να το δεις με τις δοκιμές που έκανες.
Δημήτρη γνωρίζω ότι ο πίνακας δίνει τα 2/3 της αλήθειας που είναι ύψος πλάτος της τουφεκιάς και δεν δίνει το μήκος της(άτρακτος)
ο πίνακας για μένα είναι ένα συμπέρασμα όχι όμως η πλήρης αλήθεια.....τα τελικά συμπεράσματα τα βγάζω στο κυνήγι και πάνω στα θηράματα
άκου λοιπόν:
το τσόκ midas im είναι δοκιμασμένο στα εξής όπλα browning και winchester που είχαμε κατά καιρούς εγώ και φίλος
1)εγώ
fusion gold
fusion evolve
2 phoenix
gts
ultra sporter
2)φίλος
2 evolve fusion
4 phoenix
ultra skeet
sx2
σε όλα μα όλα είχαμε άριστες τουφεκιές στο κυνήγι
εσύ τι θα διάλεγες;;;;;; :)
για το anaconda κρύωσα και ας κάνω λάθος που δεν θα το μάθω ποτέ
απομένουν δοκιμές με carlson που έχω ακούσει καλά λόγια και προχθές είδα καλές τουφεκιές <<στον πίνακα>>από φίλο του φόρουμ που μου έστειλε φωτό
 
Last edited:
Μάκη σίγουρα και δεν περίμενα να βγάλεις συμπέρασμα ως προς την άτρακτο.Περισσότερο ήθελα να σου τονίσω οτι το anaconda δεν ειναο M αλλά ΙΜ.
Εγω και το ξερεις, γιατί το έχω γραψει πολλές φορές ,το carlson με κέρδισε στην φάσσα αλλά αυτό δεν με άφησε να δώσω ευκαιρίες στο anaconda παρα μόνο φέτος, που εστω με πολύ λιγα πουλιά με εντυπωσίασε.
Μια συγκριτική δοκιμή που θέλω να κανω στον πίνακα μεταξύ carlson και anaconda ,είναι ντουφεκιές απο τα 20 έως τα 40μ. για να δω το άνοιγμα της ντουφεκιάς και πως διατηρείται απο τα 20 μ και αυξάνοντας την απόσταση μεχρι τα 40.
Ομως εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να το κανω ,τουλάχιστον με ασφαλή συμπεράσματα, γιατί το carlson είναι M ενω το anaconda IM.
 
Last edited:
Ωποτε θες ο παππους εδω ειναι,αλλα με φουλ οχι εξτα φουλ που ειναι το Ουφο....εχω ενα αλλα χωρις δοκιμες,απλα εχει δειξη καλα δειγματα....Αν ειναι για φουλ...+8/10 εως και 10/10,θα δουμε ποιος θα τρεξει Μπενελλι 18.5 και Sam-choke ported,χωρις κωννους και τετοια.Και να ριξουμε και ετοιμα ψιλα αμα θες,για ποιο πολυ γελιο,.yelling..yelling..yelling.
Αντε να κλείσει το ραντεβού για να κανονίσουμε εξέδρα..victory.
 
Απο τωρα σου λεω οτι τα επιπεδα συγκεντρωσεις θα ειναι ομοια,με τη διαφορα να κρινεται στο μεσο ορο,τωρα αν ριξω δικα μου και εσυ εμποριου,θα χασεις,γιατι θα σε φανε οι πιεσεις,εγω θα φτιαξω φυσσιγκι εποχης.Αν με αφησεις να φτιαξω οτι θελω...θα τρεχεις.yelling.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα, φτιάξε ότι θες, εσύ μου άρχισες τους περιορισμούς στο τσοκ που θα βάλω .yelling.
 
αν υπάρχει η δυνατότητα, γιατι όχι !!
η μόνη περίπτωση να μπερδευτούμε ειναι να υπάρχει μικρή διαφορά υπέρ των carlsons !
πάντως με χαροποιεί που τα midas ήταν καλύτερα στις δοκιμές σου γιατι αισθητικά τα ανακόντα ειναι απορριπτέα απο μένα ..κι ας ειναι τα καλύτερα του κόσμου !
**Μάκη , μέτρησες την διάμετρο των midas που λέγαμε ?

όχι Χρήστο θα το κάνω αύριο
το λοιπόν μετρημένα με τσοκόμετρο που δεν είναι η απόλυτη μέτρηση αλλά είναι πολύ κοντά:
midas skeet πάνω από 18,6 που τερματίζει το τσοκόμετρο
midas mode 18,3
midas imode κάτι λίιιιγο πριν το 18,2
anaconda mid range το ίδιο ακριβώς με το im midas :)
 
το λοιπόν μετρημένα με τσοκόμετρο που δεν είναι η απόλυτη μέτρηση αλλά είναι πολύ κοντά:
midas skeet πάνω από 18,6 που τερματίζει το τσοκόμετρο
midas mode 18,3
midas imode κάτι λίιιιγο πριν το 18,2
anaconda mid range το ίδιο ακριβώς με το im midas :)
Ευχαριστώ Μακη
για να δεις οτι και έγω δεν τεμπελιάζω ... συμπλήρωσα τον παρακάτω πινάκα (που έιχα κάνει παλαιότερα) σύμφωνα με τις μετρήσεις σου για τα midas και την περιγραφή.
αφορά αυλό 18,8 που λογικά ειναι το όπλο σου και αυλό 18,7 που σίγουρα είναι το δικό μου .
στον πίνακα έχω προσθέσει και carlsons έτσι για να τα έχουμε μαζεμένα .
 
Γιωργο τη επιφανεια εχει ο πινακας?
Νομίζω 1χ1, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως μπορούμε να το μάθουμε. Η τουφεκιά πήγε 30 πόντους κάτω γιατί για να φτάσω τα 50 μέτρα βγήκα λίγο πάνω από το επίπεδο του πίνακα.
 
Ζολω ολα δειχνουν οτι το Carlson Ported ταιριαζει οντως καλυτερα στο οπλο σου... Ομορφαινει την κατανομη και σπασει τις συσωματωσεις οπως δειχνει η εικονα του πινακα προσφεροντας μαλιστα και αυξηση της συγκεντρωσης...
Αρα ενδεχομενως οντως αν αποδιδει πιο καλα απο τα αναμενονομενα...
αρη χρονια πολλα παντα με υγεια....συμφωνω οτι απο τα τρια το carlsons εβγαλε την καλυτερη τουφεκια....μηπως αν υπαρχει δυνατοτητα να δοκιμαστουν και αλλες εταιρειες με τσοκακια για το τελικο συμπερασμα???εχω δει maxus με kicks high flyer mod να κανει παπαδες σε τετοια αποσταση
 
αρη χρονια πολλα παντα με υγεια....συμφωνω οτι απο τα τρια το carlsons εβγαλε την καλυτερη τουφεκια....μηπως αν υπαρχει δυνατοτητα να δοκιμαστουν και αλλες εταιρειες με τσοκακια για το τελικο συμπερασμα???εχω δει maxus με kicks high flyer mod να κανει παπαδες σε τετοια αποσταση
Xρονια πολλα Κωστα, σιγουρα οσο περισσοτερα τσοκ δοκιμαζουμε τοσο πιο καλα συμπερασματα βγαζουμε αλλα κ ποσα τσοκ να εχει ο καθενας, ειναι πολλα...
 
Back
Top