Winchester Team

Το πρώην εργαλείο του @xrhstosnik, η βελγική Winchester SX-3 μου κάνει πλέον παρέα ως το πρώτο μου ημιαυτόματο!

Απερίγραπτα το ποσό καθαρή και περιποιημενη μου ρθε από τις Σέρρες μαζί με τις ωραίες τις μόντες της (οπτική ίνα, μεγάλος μοχλός όπλισης) και με αρκετά τσοκάκια να κάνω ένα σκασμό δοκιμές για κάθε απόσταση και φυσίγγι μέχρι να βρω τι ταιριάζει στα δικά μου κυνήγια!

Το ευχαριστώ είναι λίγο φίλε Χρήστο!

Καλορίζικο φίλε μου να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές
 
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω συνθετικά κοντάκι - πάπια για την sx3; τις προάλλες στην βροχή τα ξύλινα τα λυπήθηκα. Μήπως ταιριάζουν από κάποιο άλλο όπλο πχ browning ;
Πάρτε την Kalco να ρωτήσετε, επειδή και εγώ το είχα ψάξει παλιά όντας κάτοχος sx3 αν θυμάμαι καλά τα πλαστικά δε κουμπώνουν κατευθείαν πάνω στη ξύλινη έκδοση ή το αντίθετο δεν είμαι σίγουρος.
Πάντως για προστασία των ξύλινων από τη βροχή μπορείτε να τα περάσετε ένα καλό κερί όπως το renaissance wax ή κάποιο liberon για έπιπλα και γίνονται ανθεκτικά στο νερό.
 
Καλορίζικο Φάνη ,περιμένουμε εντυπώσεις.
Πρώτο κυνήγι σήμερα με την sx4 και παρατήρησα τα εξής, πάντα σε σύγκριση με την 391.
1. Πολύ μειωμένη ανάκρουση
2. Δεν ξέρω αν επειδή το κλείστρο της 391 ήταν προς το πρόσωπό μου αλλά ο ήχος της τουφεκιας ήταν πολύ πιο οξυς όταν έριχνα με την 391...στις πρώτες τουφεκιες με την sx4 αναρωτιόμουν αν τουφεκισα, τόσο από θέμα ανάκρουση όσο και από ήχου
3. Πολύ καλύτερο ζύγισμα η sx4 αν και είναι περίπου το ίδιο βάρος με την 391, δεν με κούρασε καθόλου
4. Τελείως διαφορετικό κοντάκι, μου κάνει πιο λεπτό πιο αδύνατο είναι και θέμα σωματοτυπου φυσικά αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι η στάση της επωμισης είναι πιο << επιθετικη>> σε σχέση με την beretta.

Φυσικά αυτή είναι η πρώτη εντύπωση, σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερη εξοικιωση για πιο ασφαλή συμπεράσματα
 
Πρώτο κυνήγι σήμερα με την sx4 και παρατήρησα τα εξής, πάντα σε σύγκριση με την 391.
1. Πολύ μειωμένη ανάκρουση
2. Δεν ξέρω αν επειδή το κλείστρο της 391 ήταν προς το πρόσωπό μου αλλά ο ήχος της τουφεκιας ήταν πολύ πιο οξυς όταν έριχνα με την 391...στις πρώτες τουφεκιες με την sx4 αναρωτιόμουν αν τουφεκισα, τόσο από θέμα ανάκρουση όσο και από ήχου
3. Πολύ καλύτερο ζύγισμα η sx4 αν και είναι περίπου το ίδιο βάρος με την 391, δεν με κούρασε καθόλου
4. Τελείως διαφορετικό κοντάκι, μου κάνει πιο λεπτό πιο αδύνατο είναι και θέμα σωματοτυπου φυσικά αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι η στάση της επωμισης είναι πιο << επιθετικη>> σε σχέση με την beretta.

Φυσικά αυτή είναι η πρώτη εντύπωση, σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερη εξοικιωση για πιο ασφαλή συμπεράσματα
Δεν είναι ιδέα σου κλοτσανε λιγότερο τα fn πιστόνια και καταπίνει καλύτερα τον ήχο

Αλλά θέλει καθάρισμα πιο τακτικά ειδικά οι τρύπες μέσα στην κανη και η ράγα να είναι τζάμι και πίσω μέσα στην βάση νάνε καθαρό
 
Πρώτο κυνήγι σήμερα με την sx4 και παρατήρησα τα εξής, πάντα σε σύγκριση με την 391.
1. Πολύ μειωμένη ανάκρουση
2. Δεν ξέρω αν επειδή το κλείστρο της 391 ήταν προς το πρόσωπό μου αλλά ο ήχος της τουφεκιας ήταν πολύ πιο οξυς όταν έριχνα με την 391...στις πρώτες τουφεκιες με την sx4 αναρωτιόμουν αν τουφεκισα, τόσο από θέμα ανάκρουση όσο και από ήχου
3. Πολύ καλύτερο ζύγισμα η sx4 αν και είναι περίπου το ίδιο βάρος με την 391, δεν με κούρασε καθόλου
4. Τελείως διαφορετικό κοντάκι, μου κάνει πιο λεπτό πιο αδύνατο είναι και θέμα σωματοτυπου φυσικά αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι η στάση της επωμισης είναι πιο << επιθετικη>> σε σχέση με την beretta.

Φυσικά αυτή είναι η πρώτη εντύπωση, σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερη εξοικιωση για πιο ασφαλή συμπεράσματα
Τι εξοικείωση να χρειαστείς. Έμπειρος είσαι, σου έκατσε τέλος. Πήρες τουφεκο.
 
Last edited:
Είναι Winchester 1400, κατασκευασμένη στην Αμερική από την Olin Winchester πριν το τμήμα όπλων πωληθεί στην FN. Είναι το επόμενο όπλο μετά το "κάζο"της εταιρείας με την SX1.
Η 1400 είναι το επόμενο ή το προηγούμενο μοντέλο από την SX1;Έχω την εντύπωση ότι η 1400 είναι προγενέστερη.
 
Πρώτο κυνήγι σήμερα με την sx4 και παρατήρησα τα εξής, πάντα σε σύγκριση με την 391.
1. Πολύ μειωμένη ανάκρουση
2. Δεν ξέρω αν επειδή το κλείστρο της 391 ήταν προς το πρόσωπό μου αλλά ο ήχος της τουφεκιας ήταν πολύ πιο οξυς όταν έριχνα με την 391...στις πρώτες τουφεκιες με την sx4 αναρωτιόμουν αν τουφεκισα, τόσο από θέμα ανάκρουση όσο και από ήχου
3. Πολύ καλύτερο ζύγισμα η sx4 αν και είναι περίπου το ίδιο βάρος με την 391, δεν με κούρασε καθόλου
4. Τελείως διαφορετικό κοντάκι, μου κάνει πιο λεπτό πιο αδύνατο είναι και θέμα σωματοτυπου φυσικά αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι η στάση της επωμισης είναι πιο << επιθετικη>> σε σχέση με την beretta.

Φυσικά αυτή είναι η πρώτη εντύπωση, σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερη εξοικιωση για πιο ασφαλή συμπεράσματα
Η καμπυλωτή ρίγα πως σου φάνηκε? Συνηθίζεται εύκολα?
 
Η 1400 είναι το επόμενο ή το προηγούμενο μοντέλο από την SX1;Έχω την εντύπωση ότι η 1400 είναι προγενέστερη.
Το έψαξα λίγο λένε ότι το 140 είναι η ποιο φθηνή έκδοση της Winchester 1400 με ποιο φθηνά ξύλα και άλλη βαφή στυλ 870wingmaster και 870 express, το 1400 βγήκε λέει το 1964.
 
Τι εννοείς ακριβώς συνάδελφε;;;; :rolleyes:
Η ποιότητα κατασκευής ήταν πολύ υψηλή ενώ η τιμή πώλησης κυμαίνονταν στα επίπεδα μιας 1100 για λόγους ανταγωνισμού. Αυτό σήμαινε μικρά περιθώρια κέρδους για την εταιρεία και η παραγωγή σταμάτησε γι' αυτό το λόγο.
Όταν είχε παρουσιαστεί η SX1, η δοίκηση της Remington εντυπωσιάστηκε και σκέφτηκε να παρουσιάσει κάτι ανάλογο με ποιότητα κατασκευής στα ίδια επίπεδα. Ωστόσο, όταν υπολόγισαν το κόστος, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να ανησυχουν για τον ανταγωνισμό που θα δημιουργούσε η SX1. Αποδείχθηκε ότι είχαν δίκιο.
 
Η ποιότητα κατασκευής ήταν πολύ υψηλή ενώ η τιμή πώλησης κυμαίνονταν στα επίπεδα μιας 1100 για λόγους ανταγωνισμού. Αυτό σήμαινε μικρά περιθώρια κέρδους για την εταιρεία και η παραγωγή σταμάτησε γι' αυτό το λόγο.
Όταν είχε παρουσιαστεί η SX1, η δοίκηση της Remington εντυπωσιάστηκε και σκέφτηκε να παρουσιάσει κάτι ανάλογο με ποιότητα κατασκευής στα ίδια επίπεδα. Ωστόσο, όταν υπολόγισαν το κόστος, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να ανησυχουν για τον ανταγωνισμό που θα δημιουργούσε η SX1. Αποδείχθηκε ότι είχαν δίκιο.
Δεν γνωρίζω κατα ποσο αραγε να ειχαν δικιο, αλλα κατα την ταπινή μου γνώμη, μια 1100 με μια Win SX1 σίγουρα διαφέρουν κατα πολυ στους μηχανισμούς, περιπλοκους για την 1100 και "παιχνιδακι" στο λυσε δεσε για την SX1....εξαλλου, η SX1, με ετος κατασκευής του '74 αν δεν απατώμαι, ηταν απο τα όπλα που ειχαν 18.5 αυλό με αχρωμιώτη κάννη...εκτοτε, μιας κ μιλαμε για ποιοτητα κατασκευής, φαντάσου πως το 2005 εβγαλε την 1η βλάβη στα δακτυλίδια αερίων επειτα απο σκληρη χρηση ολα αυτα τα χρόνια, σε φυσιγγια λαγού κ υδροβίων στα χερια του πατερα μου κ νην ιδιοκτήτης της πλέον εγώ, ακομη κ τωρα αραια κ που....
Η κάννη της, δε λεει να σκουριασει κ τοσο ευκολα όμως....
Ο @Aris γνωριζει κατι παραπανω απο μ'ένα φυσικα, μιας κ ειχε ασχοληθει στο παρελθόν με τις 1100....φυσικα, δεν κατακρινω κανενα οπλο διοτι και οι 1100 εχουν γραψει, τη δικη τους ιστορια ολα αυτα τα χρονια....απλα παραθετω την άποψή μου.
 
Back
Top