Winchester Team

Το long ουτε καν τριαρι δεν βγανει αν ο αυλος σου ειναι 18,7... 0,72x25,4=18,288 δηλαδη ανοιχτο τριαρι,αλλα αν σου κανει αυτο που θελεις ολα τα αλλα ειναι περιττα...Να πω και την αληθεια με τετοιους αυλους δεν ειχα ποτε κανενα οπλο...
Πως εγινε ο υπολογισμος που αναφερεις;
 
Όχι δυστυχώς

Ένα σετ των 3 μου φέρανε πριν χρόνια σε προσφορά close - mιd - long range Σε Τιμή ξεφτίλα 100 δολάρια

Είναι απλού προφίλ όχι φρένου δηλαδή

Βγάζουνε πολύ ωραίες τουφεκιές με την μαξους ομοιόμορφες διασπορες

Θα στα βγάλω μια φώτο αργότερα
Σ' ευχαριστώ φίλε

Το κολόνιαλ στην δική μου Μάξους δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ από πάνω.σαφως δεν βλέπει κάποιος τα σκασιματα που βλέπει με ανακοντα και κικς.
Το τσοκ βοηθά πάρα πολύ στο swing ,πέρα από αυτά είναι πολύ φιλικό στην σκοπευση τόσο όσο να σου δίνει πουλιά κοντά μακριά με την ίδια δύναμη κρούσης που χαρακτηρίζει αυτές τις κάννες.για εμένα το πολύ μέχρι *** ,ελίτ σ αυτά τα όπλα είναι ταμάμ.
Το έχω επίσης και στην μοσσμπεργκ
 
Σε άλλο όπλο g3 επειδή ήθελα κάτι σκούπα ,το Lm gemini έβγαινε 17,7!!!!
Ούτε καν Lm.
Παρόλαυτα δεν εδοσα άλλη φορά μαση να κάνω μετρήσεις βάση στομίου γιατί η ιδιαίτερη πατέντα της κάθε εταιρίες στο κυνήγι σου δίχνει που μπορεί να φτάσει και πως συμπεριφέρεται το καθένα.
Teague .μετάνιωσα που είχα πάρει.δεν ασχολήθηκα με μετρήσεις.
Ο απόλυτος κύκλος !!!τέτοιον πίνακα δεν είχα ξαναδεί ποτέ. Στο κυνήγι μου εδοσε όμως την εντύπωση πως είναι ανοιχτοτερο της ονομαστικής και πως δουλεύει με ορισμένα φυσίγγια.μονο με το 206 το παλιό έπαθα πλάκα μια μέρα και κατάλαβα πως με το συγκεκριμένο ξεπέρασε τα όρια του.με οτιδήποτε άλλο είχα διαθέσιμο,πολύ μέτρια σκοτωματα από τις επιδώσεις του όπλου ακόμα και με τα μαμα
 
Για εμένα προσωπικά απ αυτά τα τσοκ που ανέφερα κάνουν ουσιαστική δουλειά.για τα ανακοντα συμφωνούν όλοι.
Αν κυνηγάς τσίχλα το short είναι μέχρι τα 20 25 και με καλό φυσιγγι.
Αλλιώς muller decoy αν είσαι τυχαιρος και φέρεις,καθαρησες
 
Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε όπλα κύριος ιταλικά με στενό αυλό.
Σε άλλα όπλα με διευρυμενους τα συγκεκριμένα δεν Μ άρεσαν καθόλου
Σε ν3 φίλος επειδή δεν είχε να πάρει κάτι άλλο κόλλησε συνδυασμό *-*** και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Όχι μόνο τίμια αλλά κάνουν παπάδες.ειδικα το **** σε beretta 390 18,3 με 66 κάννη ήταν ονειρο
 
Όσα έχω πάρει και για τα προηγούμενα όπλα gemini ήταν. Στο δίκανο έχω δυο διδυμα LM. Πρόσεξε τώρα: Ο αυλός του είναι 18,8 και τα τζεμινι ινβεκτορ πλας είναι κατασκευασμένα για αυλό 18,7, με αποτέλεσμα τα LM (18,3) να είναι M. Μ΄ αυτή τη λογική και τα ινβέκτορ ντι ες θα είναι για αυλό 18,7, όποτε αν πάρω για την Α5 που είναι 18,7 τζέμινι θα είναι.
Εμένα προσωπικά σε κυνήγι το IM που πήρα για δοκιμή από Μανδηλαρά,μαζί με άλλες παραγγελίες ,δεν Μ άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του.
Καμία σχέση με ιταλικά οπλα
 
Πως εγινε ο υπολογισμος που αναφερεις;
Αν δεν κανω λαθος οπως βλεπω στις φωτο το long range γραφει πανω 0,720 που ειναι διαμετρος στομιου του τσοκ σε ιντσες, η ιντσα ειναι 25,4mm αν τα πολλαπλασιασεις σου δινει τη διαμετρο στομιου σε χιλιοστα που ειναι 18,288mm.Αν ο αυλος σου ειναι 18,7 το τριαρι πρεπει να ειναι 18,7-0,5=18,2 οποτε ειναι λιγο πιο ανοιχτο τριαρι..Αν εχεις αλλο αυλο κανεις την αφαιρεση και βλεπεις...
 
Όσα έχω πάρει και για τα προηγούμενα όπλα gemini ήταν. Στο δίκανο έχω δυο διδυμα LM. Πρόσεξε τώρα: Ο αυλός του είναι 18,8 και τα τζεμινι ινβεκτορ πλας είναι κατασκευασμένα για αυλό 18,7, με αποτέλεσμα τα LM (18,3) να είναι M. Μ΄ αυτή τη λογική και τα ινβέκτορ ντι ες θα είναι για αυλό 18,7, όποτε αν πάρω για την Α5 που είναι 18,7 τζέμινι θα είναι.
Υπάρχει καμία εταιρεία να βγάζει τσοκ για 18.8 αυλό ? Έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα σε xfull+ σύσφιξη ?
 
Το πρώην εργαλείο του @xrhstosnik, η βελγική Winchester SX-3 μου κάνει πλέον παρέα ως το πρώτο μου ημιαυτόματο!

Απερίγραπτα το ποσό καθαρή και περιποιημενη μου ρθε από τις Σέρρες μαζί με τις ωραίες τις μόντες της (οπτική ίνα, μεγάλος μοχλός όπλισης) και με αρκετά τσοκάκια να κάνω ένα σκασμό δοκιμές για κάθε απόσταση και φυσίγγι μέχρι να βρω τι ταιριάζει στα δικά μου κυνήγια!

Το ευχαριστώ είναι λίγο φίλε Χρήστο!
 

Attachments

  • 20240121_185427.jpg
    20240121_185427.jpg
    141,2 KB · Προβολές: 60
Το πρώην εργαλείο του @xrhstosnik, η βελγική Winchester SX-3 μου κάνει πλέον παρέα ως το πρώτο μου ημιαυτόματο!

Απερίγραπτα το ποσό καθαρή και περιποιημενη μου ρθε από τις Σέρρες μαζί με τις ωραίες τις μόντες της (οπτική ίνα, μεγάλος μοχλός όπλισης) και με αρκετά τσοκάκια να κάνω ένα σκασμό δοκιμές για κάθε απόσταση και φυσίγγι μέχρι να βρω τι ταιριάζει στα δικά μου κυνήγια!

Το ευχαριστώ είναι λίγο φίλε Χρήστο!
Καλορίζικο, είναι τέλειο όπλο, θα το ευχαριστηθείς και θα σε κακομάθει.
 
Το πρώην εργαλείο του @xrhstosnik, η βελγική Winchester SX-3 μου κάνει πλέον παρέα ως το πρώτο μου ημιαυτόματο!

Απερίγραπτα το ποσό καθαρή και περιποιημενη μου ρθε από τις Σέρρες μαζί με τις ωραίες τις μόντες της (οπτική ίνα, μεγάλος μοχλός όπλισης) και με αρκετά τσοκάκια να κάνω ένα σκασμό δοκιμές για κάθε απόσταση και φυσίγγι μέχρι να βρω τι ταιριάζει στα δικά μου κυνήγια!

Το ευχαριστώ είναι λίγο φίλε Χρήστο!
Σέ ευχαριστώ πολύ Αντώνη να είσαι καλά χαίρομαι ιδιαίτερα που το όπλο πήγε σε καλά χέρια 😊 είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα το χαρείς. Καλά κυνήγια φίλε μου.
 
Υπάρχει καμία εταιρεία να βγάζει τσοκ για 18.8 αυλό ? Έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα σε xfull+ σύσφιξη ?
Έχω την εντύπωση ότι όλες οι εταιρείες που χρησιμοποιούν το αγγλοσαξωνικό σύστημα μονάδων (ειδικά από ΗΠΑ: Briley, Carlson's, Trulock κλπ.) βγάζουν τα τσόκ Invector plus & Invector DS για αυλό 18,8 γιατί τα ξεκινούν από κύλινδρο .740" (x 25,4 = 18,796 = 18,8 mm).
Νομίζω η teague. Για browning
Και για την αγγλική Τeague ισχύει το ίδιο, για τα Invector plus, από ότι είδα τώρα στην ιστοσελίδα της, αλλά τα Invector DS λέει ότι τα βγάζει βάσει αυλού 18,7 !!! (Barrel bore size 18,7mm / .737in.)
Για την Gemini που σαν ιταλική λογικά χρησιμοποιεί το ευρωπαϊκό (μετρικό) σύστημα μονάδων, δεν ξέρω τι γίνεται ...
 
Back
Top