Winchester SX4

για μια εβδομάδα είναι σπίτι για απογευματινές δοκιμές και αργότερα θα την παίρνω 2-3 μέρες κάθε τόσο για τεστ ανάλογα τον καιρό μέσα στην χρονιά
βολεύει φέτος να την χαρώ περισσότερο γιατί ο φίλος θα δουλεύει επαρχία ;)






ευχαριστώ τους καλούς μου φίλους που γνωρίζουν την τρέλλα μου και μπορώ αρκετά όπλα να τα δοκιμάζω και να τα κυνηγώ σαν πραγματικός κάτοχος :)
 
την Παρασκευή και ενώ περίμενα φίλο μου να πάμε για καρακάξες κτυπάει το κινητό.....ΣΤΕΛΙΟΣ......
έλα ρεεεε τίνεται;;;;
που είσαι;;;;;
σπίτι και πάω για καρακάξες με Λάκη θα έρθεις;;;;
όχι έχω πολλή δουλειά αλλά πέρνα από εδώ 5 λεπτά έχουμε θέμα........
.xm.
πάω από εκεί και μου δίνει ένα ολοκαίνουργιο ατουφέκιστο sx4 ξύλινο 71 πόντους
πάρτο τουφέκισε καθάρισε πλύνε μαγείρεψε κάνε ότι θες και τα λέμε την άλλη Παρασκευή που θα γυρίσω :)

πήγαμε λοιπόν αλλά καρακάξες γιοκ και περιοριστήκαμε σε κουκουνάρια .sarcastic.
τι είδαμε:
καλό πολύ καλύτερο κοντάκι από την sx3 black shadow κάτι που οφείλεται στο καλό πέλμα από καουτσούκ
πάπια ασυζητητί καλύτερη όλης της ξύλινης σειράς sx3...πιο βολική πιο άνετη που βοηθάει πολύ στον χειρισμό του όπλου
κουνάει λίγο η μάλλον έχει περισσότερα μπόσικα στην εφαρμογή- ένωση με την κάννη και σηκώνοντας κλείνει τα μπόσικα το χέρι και δείχνει κούνημα
σε αντίθεση με την 66 cm που έχει ο θείος του φίλου όπου δεν κουνάει γιατί έχει λιγότερα μπόσικα η πάπια...είναι θέμα ξύλου τελικά και τι θα σου τύχει
καλή σκανδάλη καλύτερη αισθητά από την 66αρα
ανάκρουση αναπήδηση θα έλεγα μη αισθητή-ορατή με φυσίγγια 28-30-32γρ
γενικά μου αρέσει και θα την έπαιρνα αφού είμαι λάτρης της κάννης της :)
Mανεκεν εισαι ρε φιλαρακι πω πω φτου φτου ρε .my man.
 
Mακη η πλαστικη λες να μην εχει αυτο το μποσικο στην παπια?
Η πλαστικη τοσο στην sx3 οσο και στην sx4 που εχω επωμισει δεν εχει μποσικα οπως η ξυλινη..
Αναμενουμε απαντηση Μακαρου που ειναι γκουρου στα winchester
 
Κι εγω την πλαστικη που εχω επωμιση καινουρια ομως σε καταστημα
δεν ειχε μποσικο καθολου, ομως δεν ξερω αν την χρησιμοποιησης
και μετα απο καποιες τουφεκιες αποκτηση, εκει ειναι το θεμα.
Πρεπει να μας πει καποιος που την εχει δουλεψει.

Πολυ μ' αρεσει παντως αυτο το οπλο...
 
Mακη η πλαστικη λες να μην εχει αυτο το μποσικο στην παπια?

Η πλαστικη τοσο στην sx3 οσο και στην sx4 που εχω επωμισει δεν εχει μποσικα οπως η ξυλινη..
Αναμενουμε απαντηση Μακαρου που ειναι γκουρου στα winchester
Παιδιά η ξύλινη κουνάει ανάλογα τα μπόσικα που έχει η πάπια δεξιά αριστερά εκεί που εφαρμόζει με την βάση και αγκαλιάζει την κάννη ,θέλω να πώ τι κενά έχει από την κάννη....αυτό είναι θέμα ξύλου και τι κόψιμο-φάγωμα έχει η πάπια....τύχη ;)
του Στέλιου κουνάει και το καταλαβαίνεις,του θείου του δεν κουνάει τόσο,δεν το καταλαβαίνεις
στην πλαστική δεν έχει κούνημα και ούτε πιστεύω ότι θα βγάλει όπως δεν έχει βγάλει στην sx3 μου μέχρι τώρα
τέλος πάντων αν αρέσει σε κάποιον το όπλο αυτό δεν είναι πρόβλημα,για μένα,με μια λεπτή και μικρή τσιμούχα λύνεται :)
 
Αυτος ο σχεδιασμος φέρνει την παπια χωνευτη απλα κατω απο την βαση χωρις σημείο στήριξης . Το συνιθιζουν οι αμερικανοι και δεν ειναι οτι καλύτερο. Βεβαια οπως ειπε και ο Μακης δεν ειναι προβλημα ουτε κατι έντονο. Πιστευω την πλαστικη αν την ζεστανουμε καλα με μπιστολακι κ την σφιξουμε με τα χερια κρυώνοντας στο νερό θα λυθεί το πρόβλημα
 
Μηπως τυχον καποιος φιλος εχει μετρησει με παχυμετρο τα μαμισια τσοκ(invector plus) σε winchester sx3 ή sx4, για να δουμε εαν τα νουμερα ειναι αυτα που πρεπει να ειναι σε σχεση με τον αυλο???και κατι αλλο η ξυλινη παπια στην sx4 ειναι ή μου φαινεται πιο χοντρη απο τη πλαστικη????Ρωταω γιατι καποιο φιλαρακι ενδιαφερεται για το οπλο και δυστυχως εμεις εδω στην επαρχια δεν εχουμε τη δυνατοτητα να τα δουμε απο κοντά ετσι ωστε να τα επωμισουμε κ.λ.π.
 
Καλησπερα συναδελφοι! Νεο μελος στο φορουμ,αρκετα αρωστος με το κινηγη, και κυριος με το υδροβιο. Εχω 3 οπλα Browning auto 5 fn βελγικη, Breda brecia altair & το νεο αποκτημα πριν 2 μηνες Winchester sx4 παραλαγη καλαμι.Θα ηθελα να μιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου σχετικα με την νεα sx4.Μεχρι στιγμης εχω ριξει με το οπλο 10φυσιγγια magnum , και κοντα στα 150φυσιγγια απο 30εως34γραμμαρια κυριος στην τσιχλα εφοσον παπακια φετος δεν υπαρχουν. Στο οπλο μεχρι στιγμης εχω 8 εμπλοκες. Στις 3 περιπτωσεις εχω failure to feed(ftf)δηλ.αδυναμια σωστης τοποθετισης του φυσιγγιου στη θαλαμη και αδυναμια κλεισιματος του κλειστρου. ΣΤις αλλες 5 περιπτωσεις εχω elevation failure δηλ. η αποθηκη φυσιγγιων δεν παρεχει φυσιγγι στον ανελκυστηρα. Εχω παρατηρησει πως οταν γυρναω αναποδα το οπλο κοιταζοντας την γλωσσα και σπρωχνω ελαφρια την γλωσσα με το δακτυλο πρως τα κατω, η γλωσσα ελαφρος εως και αρκετα βρισκει φρακαρει με το λαμακι (δεν μου ερχεται πως λεγεται ειναι το λαμακι που ενονεται με το κουμπι που κλεινει το κλειστρο) και λαμακι και γλωσσα εχει εμφανεστατα σιμαδια φθορας τριβης εφοσον ακουμπανε. Το οπλο ειναι κενουργιο εχει εγγυηση και θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας σαν ποιο εμπειροι απο εμενα σε θεματα winchester. Xιλια ευχαριστω!​
 
Το ελπιζω και το ευχομαι.....εχω σκοπο να παω στο καταστημα το συντομοτερο αλλα επειδη μενω σε επαρχια συν και οι δουλειες, δεν ειναι στην παρουσα φαση ευκολο.Γι'αυτο και εγραψα το προβλημα εδω μηπως καποιος γνωριζει τι θα μπορουσε να δημιουργισει αυτους τους 2 τυπους εμπλοκων στο οπλο. Σ'ευχαριστω για την απαντηση!
 
Καλησπερα συναδελφοι! Νεο μελος στο φορουμ,αρκετα αρωστος με το κινηγη, και κυριος με το υδροβιο. Εχω 3 οπλα Browning auto 5 fn βελγικη, Breda brecia altair & το νεο αποκτημα πριν 2 μηνες Winchester sx4 παραλαγη καλαμι.Θα ηθελα να μιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου σχετικα με την νεα sx4.Μεχρι στιγμης εχω ριξει με το οπλο 10φυσιγγια magnum , και κοντα στα 150φυσιγγια απο 30εως34γραμμαρια κυριος στην τσιχλα εφοσον παπακια φετος δεν υπαρχουν. Στο οπλο μεχρι στιγμης εχω 8 εμπλοκες. Στις 3 περιπτωσεις εχω failure to feed(ftf)δηλ.αδυναμια σωστης τοποθετισης του φυσιγγιου στη θαλαμη και αδυναμια κλεισιματος του κλειστρου. ΣΤις αλλες 5 περιπτωσεις εχω elevation failure δηλ. η αποθηκη φυσιγγιων δεν παρεχει φυσιγγι στον ανελκυστηρα. Εχω παρατηρησει πως οταν γυρναω αναποδα το οπλο κοιταζοντας την γλωσσα και σπρωχνω ελαφρια την γλωσσα με το δακτυλο πρως τα κατω, η γλωσσα ελαφρος εως και αρκετα βρισκει φρακαρει με το λαμακι (δεν μου ερχεται πως λεγεται ειναι το λαμακι που ενονεται με το κουμπι που κλεινει το κλειστρο) και λαμακι και γλωσσα εχει εμφανεστατα σιμαδια φθορας τριβης εφοσον ακουμπανε. Το οπλο ειναι κενουργιο εχει εγγυηση και θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας σαν ποιο εμπειροι απο εμενα σε θεματα winchester. Xιλια ευχαριστω!​
Καλησπέρα Γιώργο
σαν κάτοχος sx3 και παλιότερα sx2 τεσσάρων browning με τον ίδιο μηχανισμό και στην παρέα μου περίπου στα 20 παρόμοια όπλα η ζημιά με το λαμάκι έχει συμβεί σε 2 όπλα(όχι στα δικά μου)
εκεί εκτιμώ το πρόβλημα εμπλοκών γιατί ναι συμβαίνει η είναι στην γλώσσα που πιθανόν έχει πρόβλημα από την τριβή όπως αναφέρεις και να θέλει αλλαγή
καλό θα ήταν λοιπόν να απευθυνθείς στο μαγαζί που αγόρασες το sx4 και να ζητήσεις να σου αλλάξουν το εξάρτημα που φταίει αφού είσαι μέσα στην εγγύηση
οι άνθρωποι της αντιπροσωπείας είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και δεν το αρνήθηκαν όσες φορές τους ζητήθηκε από την παρέα .shake hands.
μην δεχτείς αν σου πεί ο μαγαζάτορας να το δεί κάποιος οπλουργός που πιθανόν να το ξύσει τρίψει η κάτι άλλο σ εκείνο το σημείο,το πρόβλημα δεν θα λυθεί
πληροφοριακά το εξάρτημα λαμάκι με το κουμπί στοιχίζει 70+ευρώ.....γιατί να το χρεωθείς;;;.....εκμεταλεύσου την εγγύηση ;)
 
Το ελπιζω και το ευχομαι.....εχω σκοπο να παω στο καταστημα το συντομοτερο αλλα επειδη μενω σε επαρχια συν και οι δουλειες, δεν ειναι στην παρουσα φαση ευκολο.Γι'αυτο και εγραψα το προβλημα εδω μηπως καποιος γνωριζει τι θα μπορουσε να δημιουργισει αυτους τους 2 τυπους εμπλοκων στο οπλο. Σ'ευχαριστω για την απαντηση!
Στο SX3 που έχω 3.5in δεν κουνάει η πάπια.ουτε έχει κάνει ποτέ καμια εμπλοκή . Στο SX4 με χάλασε πολύ που δεν έχει φλατζες κλίσεων και το άλλο ,που έβαλαν πλαστικό υποφηλακτηρα στην σκανδάλη . Ο κανόνας λέει όπλο που κάνει εμπλοκές από καινούργιο το στέλνεις (ΚΑΛΚΟ ) στον αντιπρόσωπο .
 
......Εχω παρατηρησει πως οταν γυρναω αναποδα το οπλο κοιταζοντας την γλωσσα και σπρωχνω ελαφρια την γλωσσα με το δακτυλο πρως τα κατω, η γλωσσα ελαφρος εως και αρκετα βρισκει φρακαρει με το λαμακι (δεν μου ερχεται πως λεγεται ειναι το λαμακι που ενονεται με το κουμπι που κλεινει το κλειστρο) και λαμακι και γλωσσα εχει εμφανεστατα σιμαδια φθορας τριβης εφοσον ακουμπανε.​
Γιώργο γεια σου.
Στο πρόβλημα που έχεις και οπως το περιγράφεις για μενα το βλάψιμο ειναι στο λαμάκι.Δεν ξέρω τι εχει γίνει.Στραβωσε ; δεν ξέρω .
Για να ειναι η γλώσσα τόσο αριστερα και να βρισκει στο λαμάκι το αποκλείω.
Παντως και καποιος αλλος Γιώργος με νεο όπλο ειχε καποιο θεμα.
Εγω εχω την sx3 7 χρόνια και δεν ειχα καποιο θεμα .Αυτο το φαινόμενο με το λαμάκι παρουσάζεται στα τελευταία όπλα.
Αν και κρεβατωμένος σου βάζω δυο φωτογραφίες για να δεις ποσο θα πρεπει να απέχει η γλώσσα απο το λαμάκι με λίγο πατημένη τη γλώσσα .
Ισως σε βοηθησει.

 
Οτι σου λενε οι φιλοι παραπανω κανε, εχουν μεταοτυχιακα στα οπλα της browning Winchester.
Κι εγω την χ3 εχω και μαλλον θα παρω κι αλλο οπλο του οικου.
Την εχω ενα χρονο και αν μου χει κανει αφλωστιες μια δυο φορες ριναι απο δικο μου πειραξε σκαλισε.
Μονο κατι απο μενα. Με το καλο οταν θα λυσρις το θεμα με το λαμακι,πρεπει να φυγεις απο την συνηθεια- ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ- να μην αοογεμιζεις το οπλο οατωντας το λαμακι, παραμονο ανοιγοκλεινοντας το κλειστρο. Ειναι απο τα ευαισυητα τμητα του οπλου. Το οπλο κιολας ετσι συνησταται να αοογεμιζεται. Καθως δεν εχει και τον μοχλο συγγρατησης της browning. Φτιαχτο να το ευχαριστηθεις
 
Καλησπέρα Γιώργο
σαν κάτοχος sx3 και παλιότερα sx2 τεσσάρων browning με τον ίδιο μηχανισμό και στην παρέα μου περίπου στα 20 παρόμοια όπλα η ζημιά με το λαμάκι έχει συμβεί σε 2 όπλα(όχι στα δικά μου)
εκεί εκτιμώ το πρόβλημα εμπλοκών γιατί ναι συμβαίνει η είναι στην γλώσσα που πιθανόν έχει πρόβλημα από την τριβή όπως αναφέρεις και να θέλει αλλαγή
καλό θα ήταν λοιπόν να απευθυνθείς στο μαγαζί που αγόρασες το sx4 και να ζητήσεις να σου αλλάξουν το εξάρτημα που φταίει αφού είσαι μέσα στην εγγύηση
οι άνθρωποι της αντιπροσωπείας είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και δεν το αρνήθηκαν όσες φορές τους ζητήθηκε από την παρέα .shake hands.
μην δεχτείς αν σου πεί ο μαγαζάτορας να το δεί κάποιος οπλουργός που πιθανόν να το ξύσει τρίψει η κάτι άλλο σ εκείνο το σημείο,το πρόβλημα δεν θα λυθεί
πληροφοριακά το εξάρτημα λαμάκι με το κουμπί στοιχίζει 70+ευρώ.....γιατί να το χρεωθείς;;;.....εκμεταλεύσου την εγγύηση ;)
Σ'ευχαριστω πολυ Μακη για την απαντηση και την σωστη γνωμη σου! Ναι το συντομοτερο δυνατον θα παω στον μαγαζατορα να ενημερωθει και να δουμε τι θα γινει.Να εισαι καλα!
 
Back
Top