Winchester SX4

Μιλαμε για κοσμου που τετοιο πραμα δεν εχει ξαναδει. Που να δοκιμαζαν και τις παλαιοτερες
Για παράδειγμα μια sx2 θα την γουστάρω περισσότερο...καταλαβαίνεις όπλο....έρχεται το κλείστρο μπροστά και νιώθεις την ορμή του!
 
Φυσικα και εχεις την δικη σου αποψη ουδεν λογος περι αυτου... αλλωστε γουστα ειναι αυτα,
στον καθενα οτι αρεσει απλα κουβεντα κανουμε.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς με λόγια...είναι κυρίως θέμα αίσθηση και ακοής...μπορεί βλητική να είναι αξιόλογο σαν όπλο και να μην βγάζει την παραμικρή βλάβη αλλά η βάση και η ποιότητα των μετάλλων καλώς ή κακώς φαίνεται!
 
Ειμαι ψειρας μεχρι εκει που δεν παει. Αρρωστος. Πανε δες την απο κοντα,σκεψου τα κυνηγια σου και κανε το βημα. Το ξερεις οτι θα κανεις σκοτωματα... Στην τελικη αν σε ενοχλει τοσο πολυ το θεμα αυτο πες πως " δε βαριεσαι... Ας εχω κι ενα τετοιο" ειναι οπλα για σκληρη χρηση και οι αμερικανοι δεν παιζουν μ αυτα
 
Μάκη τι διαφορά μπορεί να έχει στο κυνήγι?.what.

Χωρίς να με λένε Μάκη,θεωρώ πως αναφέρεται στην βλητική απόδοση!

Αν όντως εννοεί ο Μάκης αυτό και ισχύει,η διαφορά θα είναι μικρή,προσωπική μου άποψη Ηλία!!

Και εγώ πιστεύω ότι σε ελάχιστα θήραματα θα φαίνεται η διαφορά βλέπε υδρόβια!
έγραψα παραπάνω ότι το όπλο αυτό πρέπει να κυνηγηθεί για να βγούν συμπεράσματα και να πειστεί κάποιος(αν πειστεί)
βασικό πλεονέκτημα ότι η διαφορά στην βλητική απόδοση μικρή η μεγάλη είναι μόνιμη ;)
 
έγραψα παραπάνω ότι το όπλο αυτό πρέπει να κυνηγηθεί για να βγούν συμπεράσματα και να πειστεί κάποιος(αν πειστεί)
βασικό πλεονέκτημα ότι η διαφορά στην βλητική απόδοση μικρή η μεγάλη είναι μόνιμη ;)

Συμφωνω κι εγω μαζι σου κυριε μακη εχεις απολυτο δικαιο σ' αυτο. .shake hands.
 
έγραψα παραπάνω ότι το όπλο αυτό πρέπει να κυνηγηθεί για να βγούν συμπεράσματα και να πειστεί κάποιος(αν πειστεί)
βασικό πλεονέκτημα ότι η διαφορά στην βλητική απόδοση μικρή η μεγάλη είναι μόνιμη ;)
Μακη στο οπλο που πηρες για το φιλο σου παρατηρησες η παπια να παιζει?
Δυο που επωμισα στην εκθεση και σε κηνυγομαγαζο ειχαν το συγκεκριμενο θεμα.
Επισης αν γνωριζει καποιος οι φλατζες απο την πλαστικη sx3 μπαινουν στην ξυλινη sx3 που την εχουν προσφορα προκειμενου να ξεστοκαρουν; παει γυρω στα 900 ευρωπαικα
 
Μακη στο οπλο που πηρες για το φιλο σου παρατηρησες η παπια να παιζει?
Δυο που επωμισα στην εκθεση και σε κηνυγομαγαζο ειχαν το συγκεκριμενο θεμα.
Επισης αν γνωριζει καποιος οι φλατζες απο την πλαστικη sx3 μπαινουν στην ξυλινη sx3 που την εχουν προσφορα προκειμενου να ξεστοκαρουν; παει γυρω στα 900 ευρωπαικα
Πάνο όχι δεν παίζει,τουλάχιστον αυτή που πήρε ο φίλος
οι φλάντζες της πλαστικής sx3 δεν ταιριάζουν στην ξύλινη προσφοράς απ΄οτι γνωρίζω :)
 
Tι γινεται με την sx4 τελικα εχουμε εντυπωσεις γενικα απο καποιο φιλο που την εχει?
φίλος που την τουφέκισε 2 μέρες στα αγριοπερίστερα είναι ευχαριστημένος από την τουφεκιά της ,κλασσική αμερικάνα
φυσίγγια ιδιογόμωσης 32 γρ. με psb1 csb1 και drago :)
 
φίλος που την τουφέκισε 2 μέρες στα αγριοπερίστερα είναι ευχαριστημένος από την τουφεκιά της ,κλασσική αμερικάνα
φυσίγγια ιδιογόμωσης 32 γρ. με psb1 csb1 και drago :)


Ετσι λογικα πρεπει να ειναι ιδια απο βλητικης αποδοσης οπως και η sx3,
αλλωστε δεν εχει αλλαξη κατι ιδιετερο παρα μονο η εξωτερικη οψη της.
 
Σε ένα βιντεάκι παρουσίασης της sx4 αναφέρεται ότι έχει κώνο 3,5 εκατοστά. Ξερει κάνεις αν ισχύει?

Σε μια που ειδα εγω δεν ειχε κωνο τοσο...περίπου Ι.5 ηταν..
Στον 1.5 περίπου είναι
 
την Παρασκευή και ενώ περίμενα φίλο μου να πάμε για καρακάξες κτυπάει το κινητό.....ΣΤΕΛΙΟΣ......
έλα ρεεεε τίνεται;;;;
που είσαι;;;;;
σπίτι και πάω για καρακάξες με Λάκη θα έρθεις;;;;
όχι έχω πολλή δουλειά αλλά πέρνα από εδώ 5 λεπτά έχουμε θέμα........
.xm.
πάω από εκεί και μου δίνει ένα ολοκαίνουργιο ατουφέκιστο sx4 ξύλινο 71 πόντους
πάρτο τουφέκισε καθάρισε πλύνε μαγείρεψε κάνε ότι θες και τα λέμε την άλλη Παρασκευή που θα γυρίσω :)

πήγαμε λοιπόν αλλά καρακάξες γιοκ και περιοριστήκαμε σε κουκουνάρια .sarcastic.
τι είδαμε:
καλό πολύ καλύτερο κοντάκι από την sx3 black shadow κάτι που οφείλεται στο καλό πέλμα από καουτσούκ
πάπια ασυζητητί καλύτερη όλης της ξύλινης σειράς sx3...πιο βολική πιο άνετη που βοηθάει πολύ στον χειρισμό του όπλου
κουνάει λίγο η μάλλον έχει περισσότερα μπόσικα στην εφαρμογή- ένωση με την κάννη και σηκώνοντας κλείνει τα μπόσικα το χέρι και δείχνει κούνημα
σε αντίθεση με την 66 cm που έχει ο θείος του φίλου όπου δεν κουνάει γιατί έχει λιγότερα μπόσικα η πάπια...είναι θέμα ξύλου τελικά και τι θα σου τύχει
καλή σκανδάλη καλύτερη αισθητά από την 66αρα
ανάκρουση αναπήδηση θα έλεγα μη αισθητή-ορατή με φυσίγγια 28-30-32γρ
γενικά μου αρέσει και θα την έπαιρνα αφού είμαι λάτρης της κάννης της :)
 
Last edited:
Back
Top