Winchester SX4

Παιδιά σεβαστές οι απόψεις σας αλλά απο την εμπειρία που έχω,ιδίως στις φάσσες(στα παπιά δεν έχω πολλές εμπειρίες) αυτο που εχω διαπιστώσει, είναι ότι αυτά τα πουλιά βλέπουν κυρίως κίνηση.Μου έχει τύχει να κάθομαι σε πέτρες στην άκρη του δρόμου εντελώς ακάλυπτος, και μου ρθαν πανω μου λες κι ήμουν αόρατος....κι άλλες περιπτώσεις αρκετές.Τώρα αν τύχει και γυαλίσει τ όπλο απ τον ήλιο,αν και δε θυμάμαι να μου τυχε ποτέ....είναι και θέμα γκαντεμιάς.Παντως απ το όπλο δεν κατάλαβα ποτέ να μ έχουν αντιληφθεί τα πουλιά.
 
Παιδιά σεβαστές οι απόψεις σας αλλά απο την εμπειρία που έχω,ιδίως στις φάσσες(στα παπιά δεν έχω πολλές εμπειρίες) αυτο που εχω διαπιστώσει, είναι ότι αυτά τα πουλιά βλέπουν κυρίως κίνηση.Μου έχει τύχει να κάθομαι σε πέτρες στην άκρη του δρόμου εντελώς ακάλυπτος, και μου ρθαν πανω μου λες κι ήμουν αόρατος....κι άλλες περιπτώσεις αρκετές.Τώρα αν τύχει και γυαλίσει τ όπλο απ τον ήλιο,αν και δε θυμάμαι να μου τυχε ποτέ....είναι και θέμα γκαντεμιάς.Παντως απ το όπλο δεν κατάλαβα ποτέ να μ έχουν αντιληφθεί τα πουλιά.
Συμφωνώ
 
Ακριβώς όπως το "είπες" Νίκο, περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα. Ας πούμε εγώ δεν νομίζω να πήγαινα ποτέ για υδρόβια με όπλο με ασημένια βάση, πρώτα από όλα για ψυχολογικούς λόγους νομίζοντας ότι το καθαρό θα έβλεπε τη βάση από χιλιόμετρο... :)
Εγω παω σχεδον 18 χρονια τωρα με μια νικελ benelli...sarcastic.
Οταν βλεπουν την αντανακλαση ειναι πολυ αργα....sarcastic..my man.
 
Φιλος μου παντως που αγορασε φετος την sx4 πηρε μεγαλη στεναχωρια.Μολις την πηγε στον βαλτο τελευταια πριν κλεισει το κυνηγι με εναν καλο νοτια , η κανη σκουριασε πολυ ασχημα!!Και οσο και αν προαπαθησε μετα να την καθαρισει δεν ειχε αποτελεσμα.Του ειπα να παρει τηλ τον αντιπροσωπο μηπως και το καλυψει η εγγυηση .Για να δουμε..
 
Ακριβώς όπως το "είπες" Νίκο, περί γούστου τώρα κολοκυθόπιτα. Ας πούμε εγώ δεν νομίζω να πήγαινα ποτέ για υδρόβια με όπλο με ασημένια βάση, πρώτα από όλα για ψυχολογικούς λόγους νομίζοντας ότι το καθαρό θα έβλεπε τη βάση από χιλιόμετρο... :)
Παλικάρια, δε γνωρίζω αν ισχύει, αλλά εγώ αναφέρθηκα καθαρά προσωπικά στο θέμα τις ψυχολογίας μου έχοντας τέτοιο όπλο... ;)
 
Φιλος μου παντως που αγορασε φετος την sx4 πηρε μεγαλη στεναχωρια.Μολις την πηγε στον βαλτο τελευταια πριν κλεισει το κυνηγι με εναν καλο νοτια , η κανη σκουριασε πολυ ασχημα!!Και οσο και αν προαπαθησε μετα να την καθαρισει δεν ειχε αποτελεσμα.Του ειπα να παρει τηλ τον αντιπροσωπο μηπως και το καλυψει η εγγυηση .Για να δουμε..
ισχύει,συνέβη και σε φίλο :)
 
το άσπρο η ασημί στην βάση για μένα φαίνεται
όταν είσαι στο καρτέρι και η προσοχή είναι στο περίμενε το θήραμα τις πιο πολλές φορές το όπλο το κρύβουμε ηθελημένα η άθελα από συνήθεια
όταν είσαι αφηρημένος η στην τσίχλα χαζεύεις,κάποια φάσσα η φάσσες μπορεί να γυρίσουν ανάλογα και την αντανάκλαση
δεν είναι απαραίτητο να γυρίσουν τα πουλιά στα 60-70 μέτρα μπορεί να γυρίσουν και στα 300+
αν αναλογιστούμε θα θυμηθούμε ότι έχει συμβεί πολλές φορές
αντανάκλαση συμβαίνει και με το κλείστρο......
γιατί σπάνια όπλο με πλαστικά μέρη έχει ασημί κλείστρο;;;; τυχαίο;;;;;

όσον αφορά το παραπάνω μοντέλο
η win δεν μπορούσε να λείψει από το όπλο με ζωγραφιές όπως κάνουν όλες οι εταιρίες
υ.σ. λάθος για μένα να συγκρίνεται το ασημί μιας ακριβής benelli με το φθηνό άλλων εταιριών....η σύγκριση είναι μεταξύ ασημικού και φομπιζού :)
 
Μεγαλη αντανάκλαση εχουν κ οι καννες τις ηλιουλουστες μερες..Βεβαια αυτο δεν το βλεπουμε εμείς..Αλλα το βλεπουμε σε αλλους κυνηγους που ειναι "χιλιόμετρα" μακρια..
Το καλύτερο ειναι ενα πατσαβουρωμα στις καννες σαν τους ελευθερους σκοπευτες .sarcastic.
 
Δη
το άσπρο η ασημί στην βάση για μένα φαίνεται
όταν είσαι στο καρτέρι και η προσοχή είναι στο περίμενε το θήραμα τις πιο πολλές φορές το όπλο το κρύβουμε ηθελημένα η άθελα από συνήθεια
όταν είσαι αφηρημένος η στην τσίχλα χαζεύεις,κάποια φάσσα η φάσσες μπορεί να γυρίσουν ανάλογα και την αντανάκλαση
δεν είναι απαραίτητο να γυρίσουν τα πουλιά στα 60-70 μέτρα μπορεί να γυρίσουν και στα 300+
αν αναλογιστούμε θα θυμηθούμε ότι έχει συμβεί πολλές φορές
αντανάκλαση συμβαίνει και με το κλείστρο......
γιατί σπάνια όπλο με πλαστικά μέρη έχει ασημί κλείστρο;;;; τυχαίο;;;;;

όσον αφορά το παραπάνω μοντέλο
η win δεν μπορούσε να λείψει από το όπλο με ζωγραφιές όπως κάνουν όλες οι εταιρίες
υ.σ. λάθος για μένα να συγκρίνεται το ασημί μιας ακριβής benelli με το φθηνό άλλων εταιριών....η σύγκριση είναι μεταξύ ασημικού και φομπιζού :)
Δηλαδή η ασημί βάση της SX4 θα ξεφλουδίσει (γιατί έχει 1400ευρω ) και η ακριβή benelli δεν θα ξεφλουδίσει Γαιτι έχει 2000ευρω . Έχω δει αμέτρητα crio με ξεφλουδίσμενη βάση Μάκη .
 
Δη
Δηλαδή η ασημί βάση της SX4 θα ξεφλουδίσει (γιατί έχει 1400ευρω ) και η ακριβή benelli δεν θα ξεφλουδίσει Γαιτι έχει 2000ευρω . Έχω δει αμέτρητα crio με ξεφλουδίσμενη βάση Μάκη .
Χωρίς παρεξήγηση,οπλουργος είσαι??
 
Δη
Δηλαδή η ασημί βάση της SX4 θα ξεφλουδίσει (γιατί έχει 1400ευρω ) και η ακριβή benelli δεν θα ξεφλουδίσει Γαιτι έχει 2000ευρω . Έχω δει αμέτρητα crio με ξεφλουδίσμενη βάση Μάκη .
Νίκο έχω δεί κι εγώ 3 crio από την 1η σειρά και ίσως συγκεκριμένης παρτίδας που ήταν καθαρά από αστοχία υλικού
δεν έχω δεί ούτε 1 της σειράς special σε raffaello παλιά και νέα σειρά ακόμα και στις sl80 παρ όλη την χρήση πολλών ετών
εχω δεί αρκετά σε beretta franchi win sx2 και άλλα παρόμοιας βαφής όπλα με χρήση από 1-5 χρόνια :)
 
Νίκο έχω δεί κι εγώ 3 crio από την 1η σειρά και ίσως συγκεκριμένης παρτίδας που ήταν καθαρά από αστοχία υλικού
δεν έχω δεί ούτε 1 της σειράς special σε raffaello παλιά και νέα σειρά ακόμα και στις sl80 παρ όλη την χρήση πολλών ετών
εχω δεί αρκετά σε beretta franchi win sx2 και άλλα παρόμοιας βαφής όπλα με χρήση από 1-5 χρόνια :)
Ετσι...η αλήθεια να λέγεται
 
Φιλος μου παντως που αγορασε φετος την sx4 πηρε μεγαλη στεναχωρια.Μολις την πηγε στον βαλτο τελευταια πριν κλεισει το κυνηγι με εναν καλο νοτια , η κανη σκουριασε πολυ ασχημα!!Και οσο και αν προαπαθησε μετα να την καθαρισει δεν ειχε αποτελεσμα.Του ειπα να παρει τηλ τον αντιπροσωπο μηπως και το καλυψει η εγγυηση .Για να δουμε..
Αγωρασα τον δεκεμβριο την σχ4. Κινηγω κυριος υδροβιο κατα 80%...τσιχλα κατα 15%:. και γουρουνακια κατα 5%....Την πρωτη μερα στη λιμνη με το νεο οπλο βλεπω εναν "φιλο" κοιταζει το οπλο και μου λεει....γνωστος το εχει και του σκουριασε σε χρονο ντε τεεε....με επιασε κρυος υδροτας. την αλλη μερα παραπαταω μεσα στο βαλτο και θαλασσινο νερο, εγω το οπλο και τα ψαρια γιναμε ενα.Ρε τον φουστη τον γκαντεμη τον "φιλο" το μαυρογατο σκευτικα μου ματιαξε το οπλο σκευτικα....παω στο αυτοκινητο και αδιαζω στο οπλο 2 μπουκαλια νερο να φιγει η αλμιρα....εκεινη την στιγμη μπενει στη λιμνη ενα κοπαδακι με 7 σαρσελακια....ηταν τα πρωτα και τελευταια παπια που ειχα δει για φετος....ρισκαρω την πνευμονια,ποσταρω περναει μια ωρα...μπλαα μπλαα τα χανω...επιστεφω σπιτη μετα απο 4 ωρες....καθαριζω το οπλο μετα απο 8 ωρες...εχω ξαναπαει στο βαλτο αλλες 60 φορες πρωι βραδι....εχει φαει βροχες δεν εχει καθαριστει μενει μεσα στη θικη και δεν εχει τπτ το οπλο.....φαν της winchester δεν ειμαι...μπενελακιας ειμαι....απλα την αγωρασα για κατι διαφορετικο.την ιστορια αυτη με την σκουρια την εχω ακουσει πολλες φορες με γνωστο του γνωστου ωωω γνωστε....αλλα live οπλο τετοιο σκουριασμενο δεν εχω δει ποτε....αλλα μιας και εχουμε την ευκαρια να το δουμε και ειναι φιλου σου δεν μας στελνεις μια φωτο να δουμε να γουσταρουμε! Χαχα!
 
Νίκο έχω δεί κι εγώ 3 crio από την 1η σειρά και ίσως συγκεκριμένης παρτίδας που ήταν καθαρά από αστοχία υλικού
δεν έχω δεί ούτε 1 της σειράς special σε raffaello παλιά και νέα σειρά ακόμα και στις sl80 παρ όλη την χρήση πολλών ετών
εχω δεί αρκετά σε beretta franchi win sx2 και άλλα παρόμοιας βαφής όπλα με χρήση από 1-5 χρόνια :)
Έτσι είναι Μάκη . Το 2004 πήραν 4 φίλοι μου benelli crio. Ήταν κατασκευασμένες το 2003 ( ΒΤ) . Στον 2 χρόνο ξεφλούδισαν όλες . Εγώ είχα πάρει τότε τον ίδιο μήνα την Beretta Teknys. Γελούσα μαζί τους κι τους σνόμπαρα, αλλά μετά από 3 χρόνια η Teknys ξεφλουδίσε όλη κι αυτή .
 
Back
Top