Suzuki Jimny

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να βοηθήσω κι εγώ. Κοιτάξτε για τα προβλήματα που αναφέρετε παραπάνω, την καλωδίωση και ιδιαίτερα στο φις της ηλεκτρονικής, αυτό που έρχεται από την πλεξούδα. Την είχα πατήσει με σβησιμστα του κινητήρα χωρίς καμία ένδειξη, το αποτέλεσμα είχαν κοπεί τα κλωνια της φίσας από το καλώδιο στην πλεξούδα, και μόνο ένα ήταν κανονικό, όσο παράξενο και αν ακούγεται.
 
Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να βοηθήσω κι εγώ. Κοιτάξτε για τα προβλήματα που αναφέρετε παραπάνω, την καλωδίωση και ιδιαίτερα στο φις της ηλεκτρονικής, αυτό που έρχεται από την πλεξούδα. Την είχα πατήσει με σβησιμστα του κινητήρα χωρίς καμία ένδειξη, το αποτέλεσμα είχαν κοπεί τα κλωνια της φίσας από το καλώδιο στην πλεξούδα, και μόνο ένα ήταν κανονικό, όσο παράξενο και αν ακούγεται.
Να είσαι καλά Βαλαντη , και χρήσιμη πολύ η ενημέρωση σου .
 
Καλησπερα,θελω την βοηθεια σας με ενα θεμα που εχω με το abs στο jimny.
Εχει αναψει η λυχνια του abs,το εβαλα στο διαγνωστικο,εβγαλε βλαβη στην φουσκα του στοπ,την αλλαξα,το ξανασυνδεσα στο διαγνωστικο και τωρα δεν βγαζει καποια ενδειξη,αλλα το λαμπακι του abs συνεχιζει να μενει αναμμενο.
Κοιταξε ο μαστορας τις ασφαλειες,τις επαφες αλλα ματαια,το λαμπακι δεν σβηνει με τιποτα.
Καποια ιδεα-λυση κανενας να βοηθησει;
 
Καλησπερα,θελω την βοηθεια σας με ενα θεμα που εχω με το abs στο jimny.
Εχει αναψει η λυχνια του abs,το εβαλα στο διαγνωστικο,εβγαλε βλαβη στην φουσκα του στοπ,την αλλαξα,το ξανασυνδεσα στο διαγνωστικο και τωρα δεν βγαζει καποια ενδειξη,αλλα το λαμπακι του abs συνεχιζει να μενει αναμμενο.
Κοιταξε ο μαστορας τις ασφαλειες,τις επαφες αλλα ματαια,το λαμπακι δεν σβηνει με τιποτα.
Καποια ιδεα-λυση κανενας να βοηθησει;
Βαγγέλη δεν ξέρω αν αυτό που θα πω είναι σωστό , όμως αν όλα τα υπόλοιπα και είναι οκ , μήπως να έβγαζες τον αρνητικό πόλο από την μπαταριά για κανένα λεπτό .
 
καλησπερα στους συναδελφους jimnades απο θεματα σκουριας εχει κανεις τιποτα;
φιλε η σκουργια ειναι σαν τον καρκινο.τρωει σιγα σιγα.το μονο που το επιβραδινη ειναι το κερι.το πιο σωστο ειναι φυσικα το ολικο βαψιμο.
 
Nα είσαι καλά Βαγγέλη , μακάρι να είναι ένα απλό reset .
Εβγαλα τον πολο,δεν εγινε τπτ!
Το λαμπακι του abs αναβει οποτε θελει!
Οποτε αυριο θα παω σε εξειδικευμενο συνεργειο για να συνδεσει ο μαστορας διαγνωστικο μπας και βρουμε τη βλαβη!
 
Εβγαλα τον πολο,δεν εγινε τπτ!
Το λαμπακι του abs αναβει οποτε θελει!
Οποτε αυριο θα παω σε εξειδικευμενο συνεργειο για να συνδεσει ο μαστορας διαγνωστικο μπας και βρουμε τη βλαβη!
Ευχομαι να λυθεί το πρόβλημα Βαγγέλη .
 
Να γράψω εδώ το ιστορικό μετά το τρακάρισμα. Αυτή τη φορά ήταν πιο σοβαρό από το προηγούμενο με τον Ιταλό (πριν 4 χρόνια, στο ίδιο σημείο και με τον ίδιο τρόπο - παραβίαση στοπ. Βασίλη @Vasilis θυμάσαι, με είχες βοηθήσει τότε να βγάλω άκρη με την ασφάλεια του άλλου που δεν συμμετείχε στο φιλικό διακανονισμό).
Τώρα, εκτός των άλλων είχε πάρει και σασί !!! Η επισκευή θα κόστιζε πολλά. Φάγαμε καιρό να ψάχνει το φανοποιείο για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, ή ιμιτασιόν, και τελικά έβγαλε κόστος κάπου 4500, και πάνω από 5000 με καινούργια. Εν τω μεταξύ η ασφαλιστική έβγαζε τρέχουσα εμπορική αξία 5000 λόγω παλαιότητας (16 χρονών αμάξι) και για επισκευή θα έδινε μόνο 3500 !!! Θα έδινα λοιπόν πάνω από 1000 από την τσέπη μου, και θα είχα ένα αμάξι 16 χρονών, με σχεδόν 200.000 χλμ. με ιμιτασιόν ανταλλακτικά, και με στραβωμένο σασί, που πόσο σωστά θα μπορούσε να επανέλθει άραγε;;;
Έτσι αποφάσισα να μην προχωρήσω στην επισκευή. Από την ασφαλιστική μου είπαν ότι έπρεπε να το ανεβάσει για 5 μέρες σε μια πλατφόρμα, κάτι σαν δημοπρασίες, μήπως βρεθεί κάποιος να το αγοράσει σαν τρακαρισμένο, οπότε θα μου έδινε και η ασφαλιστική το υπόλοιπο ποσό μέχρι τις 5000. Αλλιώς θα έπρεπε να το δώσω σε διαλυτήριο, και με το πιστοποιητικό καταστροφής θα έπαιρνα πάλι 5000. Τέλος πάντων, βρέθηκε συνεργείο από Αθήνα που το πήρε, μου κατέθεσε 1400 και περιμένω να τελειώσει η μεταβίβαση για να πάρω και από την ασφαλιστική τα υπόλοιπα 3600.
 
Εν τω μεταξύ κοίταζα τις αγγελίες, ήθελα οπωσδήποτε πάλι JIMNY !!! Έβλεπα διάφορα, αλλά δεν ...!!! Την ημέρα που αποφάσισα να μην επισκευάσω το παλιό, πέτυχα για καλή μου τύχη μάλλον, αγγελία της εδώ αντιπροσωπείας αυτό, πήρα τηλέφωνο κατευθείαν, πήγα και το είδα, και το έκλεισα !!! Φαίνεται καλή περίπτωση, πολύ προσεγμένο, με εγγύηση της εδώ αντιπροσωπείας, αγορασμένο από εδώ, με όλα τα σέρβις του στην αντιπροσωπεία (όπως έκανα και εγώ), με ΚΤΕΟ, καινούργια μπαταρία, καινούργια λάστιχα, με όλα τα έξτρα όπως και το δικό μου, και με 40.000 χλμ μόνο. Τώρα, θα δείξει στο μέλλον, ελπίζω ότι έκανα καλή αγορά. Πάντως φαίνεται ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν πολύ ψείρας (πολύ περισσότερο από εμένα) και το πρόσεχε πολύ, και κρατούσε σημειώσεις για τα πάντα!!!
Το μόνο μείον τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας, 395€, λόγω της νομοθεσίας για τους ρύπους με τη δαιμονοποίηση του διοξειδίου του άνθρακα !!! Αλλά δε με νοιάζει, δόξα τω θεώ δεν κολλάω για 400€, την υγεία μας να έχουμε μόνο ... Και να παν να γ@...θούνε όλοι οι πολιτικοί της Ε.Ε.
 
Στέλιο νομίζω για τα μέρη σου ένα αυτοκίνητο σαν το τζιμνι είναι εξαιρετική επιλογή. Αυτό που βρήκες πράγματα φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση. Ελπίζω να το χαρείς!
 
Εδω ειναι η αδικια
Γιατι με 5000 δεν περνεις αλλο στην ιδια κατασταση πριν στην δωσει ο αλλος για να κανεις την δουλεια σου!!!
Εψαξες και βρηκες αλλο στην ιδια κατασταση με αυτα τα λεφτα;
Αρα χαμενος ειναι αυτος που την τρωει και ας μην φταιει
 
Εν τω μεταξύ κοίταζα τις αγγελίες, ήθελα οπωσδήποτε πάλι JIMNY !!! Έβλεπα διάφορα, αλλά δεν ...!!! Την ημέρα που αποφάσισα να μην επισκευάσω το παλιό, πέτυχα για καλή μου τύχη μάλλον, αγγελία της εδώ αντιπροσωπείας αυτό, πήρα τηλέφωνο κατευθείαν, πήγα και το είδα, και το έκλεισα !!! Φαίνεται καλή περίπτωση, πολύ προσεγμένο, με εγγύηση της εδώ αντιπροσωπείας, αγορασμένο από εδώ, με όλα τα σέρβις του στην αντιπροσωπεία (όπως έκανα και εγώ), με ΚΤΕΟ, καινούργια μπαταρία, καινούργια λάστιχα, με όλα τα έξτρα όπως και το δικό μου, και με 40.000 χλμ μόνο. Τώρα, θα δείξει στο μέλλον, ελπίζω ότι έκανα καλή αγορά. Πάντως φαίνεται ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν πολύ ψείρας (πολύ περισσότερο από εμένα) και το πρόσεχε πολύ, και κρατούσε σημειώσεις για τα πάντα!!!
Το μόνο μείον τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας, 395€, λόγω της νομοθεσίας για τους ρύπους με τη δαιμονοποίηση του διοξειδίου του άνθρακα !!! Αλλά δε με νοιάζει, δόξα τω θεώ δεν κολλάω για 400€, την υγεία μας να έχουμε μόνο ... Και να παν να γ@...θούνε όλοι οι πολιτικοί της Ε.Ε.
400 ευρω κυκλοφορια το τζιμνακι;o_O.hair.
Τρελοι ειναι;
 
Εβγαλα τον πολο,δεν εγινε τπτ!
Το λαμπακι του abs αναβει οποτε θελει!
Οποτε αυριο θα παω σε εξειδικευμενο συνεργειο για να συνδεσει ο μαστορας διαγνωστικο μπας και βρουμε τη βλαβη!
Ο εξυπνος που στο εβαλε στο διαγνωστηκο επρεπε να σβηση και την βλαβη...αν και νομιζω ειναι το ματακι του abs
 
Εδω ειναι η αδικια
Γιατι με 5000 δεν περνεις αλλο στην ιδια κατασταση πριν στην δωσει ο αλλος για να κανεις την δουλεια σου!!!
Εψαξες και βρηκες αλλο στην ιδια κατασταση με αυτα τα λεφτα;
Αρα χαμενος ειναι αυτος που την τρωει και ας μην φταιει
Αν ο υπολογισμός της αξίας έχει γίνει σωστά τότε δεν υπάρχει καμία αδικία. Δεν είναι δυνατόν να σου δώσει η ασφαλιστική τα λεφτά της αξίας ενός Καινούργιου.
 
Back
Top