Suzuki Jimny

Θοδωρή μου ξεκινα απο απλα ''πραγματα''.....κοιτα το φιλτρο αερος εαν ειναι καθαρο.... κανε και κατι
ακομα. Σταματημενο το αυτ/το με νεκρά πατα το γκαζι σταθερα για μισο λεπτο μεχρι 3.500 - 4000 στροφες.
Εαν εξακολουθει το προβλημα πηγαινε συνεργειο....εαν σου πω οτι μπορει να φτιαξει και απο μονο του
ισως με πεις ασχετο....καψε την βενζινα που εχεις η βαλε 10 λιτρα των 100 οκτανιων... και θα το δεις....
ισως το κανει και απο κακη ποιοτητα βενζινης φιλε.
Να είσαι καλά Νίκο , σε ευχαριστώ για τη βοήθεια , θα το κάνω το τέστ , και βλέπουμε .
 
Ξέρει κάποιος φίλος , να μου πει , αν σε susuki jimny , μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο , εμπλοκή η απεμπλοκή μπροστινού διαφορικού , για μικρότερη κατανάλωση καυσίμου , και λιγότερη καταπόνηση κινητήρα , όπως τα Μιτσουμπισι , η τα Φεροζα .
 
Το είχα σκεφτεί κι εγώ το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά έτυχε να μπω μέσα σε δύο μέχρι τώρα, ένα με το νέο αμάξωμα κι ένα με το παλιό και δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε από την φασαρία, οπότε το γύρισα και κοιτάζω αγροτικά
 
Ξέρει κάποιος φίλος , να μου πει , αν σε susuki jimny , μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο , εμπλοκή η απεμπλοκή μπροστινού διαφορικού , για μικρότερη κατανάλωση καυσίμου , και λιγότερη καταπόνηση κινητήρα , όπως τα Μιτσουμπισι , η τα Φεροζα .

Γιατι ?? Μονιμη συμπλεξη εχει το δικο σου suzuki ??.think.
 
Ξέρει κάποιος φίλος , να μου πει , αν σε susuki jimny , μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο , εμπλοκή η απεμπλοκή μπροστινού διαφορικού , για μικρότερη κατανάλωση καυσίμου , και λιγότερη καταπόνηση κινητήρα , όπως τα Μιτσουμπισι , η τα Φεροζα .
Πλύμνες ελεύθερου τροχασμού υπάρχουν για το Jimny .Να υπολογίσεις ~200€ + τοποθέτηση.
 
Γιατι ?? Μονιμη συμπλεξη εχει το δικο σου suzuki ??.think.
Νίκο καλή χρονιά να έχουμε , εύχομαι υγεία αγάπη , και ευλογία , δεν ξέρω φίλε μου αν έχει μόνιμη σύμπλεξη , αύριο ίσως έχω την ευκαιρία να το δω το θέμα καλύτερα . Οπότε και θα μάθω.
 
Εδώ και ένα πολυ ωραίο βίντεο που δείχνει για όσους δεν γνωρίζουν τί κανουν τα hubs όταν πχ έχουμε επιλέξει κίνηση μόνο πίσω.
Βλέπουμε τη τριβή που γλυτώνουμε από τα ημιαξόνια, τα κορωνοπήνια και τον μπροστινό κεντρικό άξονα μέχρι το transfer τα οποια κινουνται χωρίς ουσία μέσω των μπροστινών τροχών..

 
Last edited:
Εδώ και ένα πολυ ωραίο βίντεο που δείχνει για όσους δεν γνωρίζουν τί κανουν τα hubs όταν πχ έχουμε επιλέξει κίνηση μόνο πίσω.
Βλέπουμε τη τριβή που γλυτώνουμε από τα ημιαξόνια, τα κορωνοπήνια και τον μπροστινό κεντρικό άξονα μέχρι το transfer τα οποια κινουνται χωρίς ουσία μέσω των μπροστινών τροχών..

Πλήμνες ελέυθερου τροχασμού δεν λέγονται στα ελληνικά;
 
Εδώ και κάνα δύο μέρες , όταν βάζω εμπρός το Jimny μου δείχνει ότι δεν δουλεύει στρωτά , μετά από περίπου 20 με 30 δευτερόλεπτα πέφτουν οι στροφές από 1000 γύρω στις 800 και ενώ έχω κάνει και 20 χλμ αν σταματήσω σε φανάρι οι στροφές από 800 θα πέσουν για 3 - 4 δευτερόλεπτα και 600 - 700 και θα ξαναπάνε ξανά στις 800 , και το κάνει μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου , ποτέ όμως δεν μου έσβησε , η να μπερδέψει , αυτό επίσης που παρατήρησα είναι ότι κάποιες φορές ενώ ακούω τις στροφές να πέφτουν , και το καταλαβαίνω , δεν βλέπω τη διαφορά στο στροφόμετρο . Ξέρει κάποιος φίλος κάτι .
Καλησπέρα φίλε, μήπως έχει βρει κάποια λύση στο πρόβλημα;
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Jimny μου (μοντ. 03) το πήγα στο μάστορα και δεν βρήκε κάτι.
Βέβαια στην πράξη δεν με επηρεάζει στην οδήγηση, αλλά είναι λίγο σπαστικό.

Καλή Χρονιά σε όλους!!!
 
Καλησπέρα φίλε, μήπως έχει βρει κάποια λύση στο πρόβλημα;
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Jimny μου (μοντ. 03) το πήγα στο μάστορα και δεν βρήκε κάτι.
Βέβαια στην πράξη δεν με επηρεάζει στην οδήγηση, αλλά είναι λίγο σπαστικό.

Καλή Χρονιά σε όλους!!!
Καλή Χρονιά Χρήστο , λύση δεν βρήκα , προσπαθώ να βρω και εγώ την αιτία , αν και όπως λες και εσύ δεν υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργία του αυτοκινήτου , πάντως ο κατασκευαστής δεν συστήνει την 100 άρα βενζίνη για το Jimny , τουλάχιστον για τα μοντέλα 2000 - 2005 , για τα πιο καινούργια δεν ξέρω . Το λέει το βιβλίο συντήρησης του αυτοκινήτου . Αν ανακαλύψω κάτι πάντως , θα το γράψω .
 
Υπάρχει δοκιμασμένο κάποιο καλό σύνολο ανάρτησης για το Jimny , όχι για ακραίες καταστάσεις , να έχει ωραίο γλυκό κράτημα , και να περπατάει σταθερά .
περυσι φιλεμου τα αλαξα και μου τα σηστησε μηχανικος της syzyki,,μαλιστα στηνη και τζιμνακιαααα,,τα ΚΥΒ τα μαυρα,,ουτε σκληρα αλα ουτε και μαλακα,,αγωρα στα 125 ευρω ;)
 
περυσι φιλεμου τα αλαξα και μου τα σηστησε μηχανικος της syzyki,,μαλιστα στηνη και τζιμνακιαααα,,τα ΚΥΒ τα μαυρα,,ουτε σκληρα αλα ουτε και μαλακα,,αγωρα στα 125 ευρω ;)
Χίλια ευχαριστώ Σάκη , να είσαι καλά φίλε μου .shake hands.
 
περυσι φιλεμου τα αλαξα και μου τα σηστησε μηχανικος της syzyki,,μαλιστα στηνη και τζιμνακιαααα,,τα ΚΥΒ τα μαυρα,,ουτε σκληρα αλα ουτε και μαλακα,,αγωρα στα 125 ευρω ;)
Είσαι ευχαριστημένος Σάκη με την συμπεριφορά του , και στο χώμα και στον δρόμο .
 
Back
Top