SUV

Το είδες το skoda ; Μεγάλο ,άνετο, εξαιρετικές κριτικές οπου έχει τύχει να διαβάσω ,σε συγκριτικά που έχω διαβάσει με το κασκαι το skoda σε όλα βγαίνει καλύτερο ,σαφέστατα μεγαλύτεροι χώροι .Εγώ είμαι κολοφαρδος μιας και λόγω δουλειάς θα το τσιμπήσω τσάμπα ,είχα την επιλογή μεταξύ κασκαι και karoq και αφού τα είδα και τα δύο επέλεξα το karoq και μόνον από το Πορτ μπαγκαζ που είδα στα δύο αμάξια σαφέστατα μεγαλύτερο του karoq και ήταν βασικο κριτήριο ο χώρος μιας και ήθελα να χωράει κούτα μέσα στο Πορτ μπαγκαζ για τα σκυλιά ,πέραν από αυτό το karoq γενικά φαίνεται μεγαλύτερο και μέσα
Ναι εχεις δικιο Λευτερη,νομιζω ομως οτι το +2 υπερτερουσε σε χωρους,οχι το απλο μοντελο.
 
Άμα θες και για κυνήγι θα πας στα κάπως πιο σκληροτράχηλα που δεν θα το λυπάσαι τόσο . Δηλαδή βιταρα νταστερ .

Προσωπικά δεν θα επερνα καινούργιο τιγκουαν η q3 κτλ να το πάω στο κυνήγι .

Τα περί γούστου είναι υποκειμενικα πάντα .
Νικο δν θελω κατι ιδιαιτερο για το κυνηγι..Ισα ισα να μπαινει λιγο χωματοδρομο..Για πιο δυσκολες καταστασεις εχουμε με τον πατερα μου το terios του 2005 μοντελο..Αυτο δεν το λυπαμαι καθολου,το ριχνω παντου.
 
Κατ'αρχάς πήγαινε δες τα όλα από κοντά να τα οδηγήσεις κιόλας, θεωρώ πως θα απορρίψεις κάποια. Από κει και πέρα είμαι κάτοχος του quasqai από το 2015, το προηγούμενο μοντέλο δλδ από αυτό που κυκλοφορεί τώρα. Μόνο το φίλτρο dpf άλλαξα μια φορά και γιαυτό φταίω εγώ μάλλον που άδειαζα ντεπόζιτο πριν ξαναγεμίσω. Πολύ οικονομικό αμάξι και θα σε πάει όπου θέλεις. Είναι να ξέρεις πιο πλατύ από τα συνηθισμένα αμάξια, ο χώρος πορτ μπαγκαζ είναι στα 430 lt αν θυμάμαι καλά και εμένα δεν με έχει δυσκολέψει. Αν δεν είστε και 4 άτομα μέσα μπορείς να ρίξεις και τα καθίσματα φυσικά.
 
το vitara ,παρα πολυ οικονομικο και με μια ποδια απο κατω πας παντου και ειναι και πολυ ξεκουραστω στην ασφαλτο .
Παντου δε πας..σε αρκετα μερη ναι πας! Με ποδιά και κατι ελατηρια που εβαλα, πας σε περισσότερα μερη, αλλα και παλι παντου δε πας (οταν λεμε παντου, εννοουμε off road με ολη την σημασια)!Το εχω για αυτο εχω αποψη..
Επισης σχετικα με το νταστερ που αναφερθηκε πιο πανω, φτηνο δε το λες..περσι το πετρελαιο νταστερ 4κινητο ηταν 1500€ κατω απο το Βιταρα πετρελαιο 4κινητο! Επισης περσι το βιτ ηταν στα 3-4000 κατω απο ολα τα τετρακινητα πετρελαια που αναφερθηκαν!
Παντως πλεον πετρελαιο Βιταρα γιοκ!
 
το vitara ,παρα πολυ οικονομικο και με μια ποδια απο κατω πας παντου και ειναι και πολυ ξεκουραστω στην ασφαλτο .
Ψιλοχαμηλο όμως έχω την εντύπωση και με μακρύς προβολους. Επίσης από χώρους πίσω έτσι και έτσι. Για δρόμο ναι πολύ καλό όπως και το quaskai
 
Παντου δε πας..σε αρκετα μερη ναι πας! Με ποδιά και κατι ελατηρια που εβαλα, πας σε περισσότερα μερη, αλλα και παλι παντου δε πας (οταν λεμε παντου, εννοουμε off road με ολη την σημασια)!Το εχω για αυτο εχω αποψη..
Επισης σχετικα με το νταστερ που αναφερθηκε πιο πανω, φτηνο δε το λες..περσι το πετρελαιο νταστερ 4κινητο ηταν 1500€ κατω απο το Βιταρα πετρελαιο 4κινητο! Επισης περσι το βιτ ηταν στα 3-4000 κατω απο ολα τα τετρακινητα πετρελαια που αναφερθηκαν!
Παντως πλεον πετρελαιο Βιταρα γιοκ!
Αν μιλάμε για το 1600 το πετρέλαιο επειδή το έχει φίλος Λαγοκυνηγος
πας άνετα παντού και σε δύσκολες διαδρομές πχ κατσικοδρομους κτλ
Μιλάμε πάντα για ένα 4x4 πετρέλαιο καθαροαιμο με μόνιμη τετρακίνηση με αργό γρήγορο
που αλλά SUV στα δύσκολα σου σερβίρουν το δίσκο πλατό σε πιατέλα ψαρικων μόλις τα ζορισεις ;)
Αν το θες για ταξίδια και εύκολες διαδρομές εκτός
και μεγάλους χώρους το απορρίπτεις
πας κατευθείαν σε skoda κτλ
Αν δεν κάνω λάθος καταργήθηκε το 4x4 στο Vitara και όχι το πετρέλαιο
 
Καλή επιλογή το vitara(το έχω) εδώ και 2.5 χρόνια το πετρέλαιο με 44000 χλμ και το χω πάει σε πολλά βουνά(Γκιώνα,Καλλίδρομο,Άγραφα κτλ).Η έλλειψη αργών είναι μείον αλλά το σώνει τα 320nm ρόπη στις 1700 στροφές.Μ ένα καλό λαστιχο π.χ michelin lat cross ταξιδεύεις άνετα και το κυριότερο οικονομικά(5.5 lit/100km).Kαι το duster πολύ καλό (ήταν να το πάρω) αλλά είχε 3 αστέρια στην ασφάλεια.Πιστεύω και ένα πραγματικό 4×4 να παιρνα (με αργά μπλοκέ κτλ) δε νομίζω να τα αξιοποιούσα τουλάχιστον στους κυνηγότοπους που πάω και τους οποίους θεωρώ βατούς.
https://postimg.cc/QBd3vxvq
 
Το συγκεκριμμένο βιτάρα φοράει αποστάτες +2εκατοστ. και malatesta kobra λαστιχα σε 16αρα ζάντα. Το συγκεκριμμένο είναι και αυτόματο.
Έχει όντως πολύ καλή ροπή και παρότι δεν έχεις αργά, δίσκο δεν θα μυρίσεις εύκολα. Δίσκο μυρίζεις μόνο με όπισθεν σε ανηφόρα με καλή κλίση.
Για κυνήγι είναι υπερκομπλε. Χώροι μέτριοι...Στο vitaraclub το έχει και ένας περδικοκυνηγός και παράπονο δεν έχει κανένα.
Λάστιχα μόνο πρέπει να αλλάξεις γιατί τα μαμίσια είναι για άσφαλτο μόνο. Με λατ κρος είσαι κομπλέ, αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις αν δεν θες να αλλάξεις την ζάντα σε 16 απο 17 που είναι.
 
Αν δεν κάνω λάθος καταργήθηκε το 4x4 στο Vitara και όχι το πετρέλαιο
Λάθος κάνεις. Πλεόν καινούργιο (facelift 2018-19) βγαίνει σε βενζίνη τουρμπάτο (4χ4 και 4χ2). Το μαζούτ το σταμάτησαν τον Οκτ του 2018. Είμαι απο τους τελευταίους που το πήραν. Υπάρχει όμως σε stock σε κάποιες αντιπροσωπείες και σε καλή τιμή....
 
Εγω εχω το μοκκα του 2016 εδω και 2,5 χρονια. Για κανα χωματοδρομο καλο ειναι αλλα μεχρι εκει. Παρα πολυ χαμηλο και αυτοματη τετρακινηση. Χεσε ψηλα δλδ! Τις προαλλες γεμισα λασπη και δεν μπορουσα να στριψω. Αν θες αμαξι για κυνηγι μονο πας σε ford ranger κ τελειωνεις. Αν σε παιρνει φυσικα..
 

Attachments

  • 20191215_091353.jpg
    20191215_091353.jpg
    566,6 KB · Προβολές: 46
Mitsubishi asx παιδιά έχει γνώμη κανείς?
Έχω το Mitsubishi asx diesel 4x4 1,6. Το αγόρασα πριν 4 χρόνια καινούριο είναι πολύ καλό. Στον δρόμο κάνει πολύ καλό ταξίδι είναι πολύ οικονομικό και τρομερά ξεκούραστο. Εκτός έχει τετρακίνηση σε 3 mode , 2wd 4auto και lock. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς δεν το βγάζει diesel και τετρακίνητο τώρα πια. Αν πάρεις μτχ απέφυγε το παλιό 1,8 γιατί είχαν θέματα με το dpf. Ήμουν μεταξύ αυτού και του vitara αλλά μου φαίνεται πιο αυτοκίνητο το asx κι έτσι το προτίμησα.
 
ti-allazei-stoys-kotsadoroys-kai-ta-treiler-apo-12-martioy-2020.jpg

FacebookTwitterEmailMore
Με την Γ9/46447/2397 (ΦΕΚ 2302/12.06.19) απόφαση το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών προσπαθεί να ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με τους κοτσαδόρους και τα ρυμουλκούμενα, ακόμα και για τα απλά επιβατικά οχήματα με μπαγκαζιέρες.
Τι προκύπτει από αυτήν την απόφαση, η οποία τίθεται σε ισχύ, 9 μήνες από την δημοσίευσή της, δηλαδή από τις 12 Μαρτίου του 2020;

Ότι όλα τα ρυμουλκούμενα θεωρούνται ξεχωριστά οχήματα που πρέπει να διαθέτουν άδεια κυκλοφορίας, ενώ οι κοτσαδόροι πρέπει όλοι να είναι αναδιπλούμενοι ή αποσπώμενοι και να μην προεξέχουν του οχήματος, όταν αυτό δεν έλκει το ρυμουλκούμενο.

Στην απόφαση κυρίως καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για να μπορέσει ένα ρυμουλκούμενο να λάβει άδεια κυκλοφορίας, αλλά και όσον αφορά την μεγάλη μάζα των επιβατικών αυτοκινήτων που διαθέτουν κοτσαδόρο για να ρυμουλκούν μπαγκαζιέρες ή σκάφη, ξεκαθαρίζονται σαφώς οι όροι κυκλοφορίας τους.



Για τρέιλερ και μπαγκαζιέρες γενικότερα

Οι ιδιοκτήτες τους πρέπει να φροντίσουν, αν θέλουν να είναι νόμιμοι, να εκδώσουν άδειες και πινακίδες κυκλοφορίας μέχρι και τις 12 Δεκεμβρίου του 2020 (9 μήνες μετά την έναρξη ισχύος της ως άνω απόφασης). Τα παλιά σημειώματα ρυμούλκησης δεν θα ισχύουν πλέον.

Όταν κυκλοφορούν με το αυτοκίνητό τους και έλκουν το ρυμουλκούμενο πρέπει να έχουν μαζί τους και τις δύο άδειες κυκλοφορίας.

Μέχρι 12 Ιουνίου του 2020 είναι υποχρεωμένοι να αντικαταστήσουν τους κοτσαδόρους στο αυτοκίνητό τους με αποσπώμενους ή αναδιπλούμενους (όσοι δεν έχουν ήδη τέτοιους). Έτσι όταν το αυτοκίνητο δεν έλκει, ο κοτσαδόρος είτε θα έχει αποσπαστεί είτε θα έχει αναδιπλωθεί, ώστε να μην προεξέχει από τον προφυλακτήρα.

Εννοείται ότι και στα ΚΤΕΟ, όταν προσκομίζεται για έλεγχο αυτοκίνητο με σταθερό, μη αποσπώμενο ή μη αναδιπλούμενο κοτσαδόρο, τότε θα σημειώνεται σοβαρή έλλειψη και ο ιδιοκτήτης του θα είναι υποχρεωμένος να το πάει για επανέλεγχο μέσα σε ένα μήνα.

Πηγή: Gonews.gr
 
Καλή επιλογή το vitara(το έχω) εδώ και 2.5 χρόνια το πετρέλαιο με 44000 χλμ και το χω πάει σε πολλά βουνά(Γκιώνα,Καλλίδρομο,Άγραφα κτλ).Η έλλειψη αργών είναι μείον αλλά το σώνει τα 320nm ρόπη στις 1700 στροφές.Μ ένα καλό λαστιχο π.χ michelin lat cross ταξιδεύεις άνετα και το κυριότερο οικονομικά(5.5 lit/100km).Kαι το duster πολύ καλό (ήταν να το πάρω) αλλά είχε 3 αστέρια στην ασφάλεια.Πιστεύω και ένα πραγματικό 4×4 να παιρνα (με αργά μπλοκέ κτλ) δε νομίζω να τα αξιοποιούσα τουλάχιστον στους κυνηγότοπους που πάω και τους οποίους θεωρώ βατούς.
https://postimg.cc/QBd3vxvq
Α ρε Τόνυ γίγαντα!!!!!
 
Back
Top