SUV

Προτιμώ ένα suv που το 90%του δρόμου θα το κάνω άνετα ,οικονομικά και γρήγορα από το να πάρω ένα καθαρό εκτός δρομου που θα μου βγάλει την ψυχή να φτάσω στον κυνηγοτοπο και που εάν θέλω και λίγο γρήγορα θα θέλω και μια bp για εναεριο ανεφοδιασμό .Το terios έχω του έβαλα αέριο για να είναι οικονομικό και ναι είναι πλέον οικονομικό αλλά αργό με πανάκριβα ανταλλακτικά .Ευτυχώς θα πάρω εταιρικό το skoda karoq πετρέλαιο όχι 4*4 το απλό ,πίσω πορτμπαγκαζ την πλαστική fairplast τα σκυλιά μέσα και δρόμο ,με κούρασε στα ταξίδια το terios μάγκες, μεγάλη διαφορά το 100 120 με το 120 με 140.
Ετσι ακριβώς είναι φιλε όπως τα λες.. Και εγώ όταν πήρα το duster κάποιοι φίλοι με κάτι 'ψηλα και αγρια' τζιπ με κορόιδευαν... Όταν είδαν πως ταξιδεύει στην άσφαλτο με 130-140 σαν ιχ (οικονομικότατα) άρχισαν να το ξανά σκέφτονται. Οταν μετά συνειδητοποιησαν ότι και αυτό σκαρφαλώνει με μια 4αδα λαστιχάκια και λίγη προσοχή σε ανηφοριές με λάσπη και καλή κλίση άρχισαν να ζητάνε πληροφορίες .sarcastic.. Καθαρόαιμο τζιπ δν είναι σε καμία περίπτωση αλλά πόσοι από εμάς το χρειάζονται πραγματικά και είναι διατεθημενοι να θυσιάσουν τόση άνεση, οικονομία και ασφάλεια για μερικά χλμ ΠΟΛΥ δύσκολου off-road???
 
Καποτε ειχαμε την δυνατοτητα να συντηρουμε δυο αυτοκινητα
το ενα για την κα@λα μας κυνηγι-ψαρεμα
το αλλο για την οικογενεια ταξιδια -εκδρομες κτλ
Σημερα με 450-800 ευρω μισθο εγινε πολυτελεια και βαλε
Οποτε αν εχεις την δυνατοτητα να δικαιολογησεις εναν αγροτη εισαι αστερι
χαμηλα τελη ριχνεις και λιγο θερμανσης μεσα για καυσιμο και ισοπεδωνεις ολα τα κακοτραχαλα
Αν δεν την εχεις συμβιβαζεσαι στο suv το πολυ να περπατησεις για το κυνηγοτοπο
λιγο παραπανω αν συναντησεις δυσκολιες
Αααααχ που πηγαν οι χρυσες οι εποχες που το Σαββατο πηγαιναμε
για τσιχλες στον Πτελεο-Στυλιδα με απογευματινη σταση στην Αταλαντη
και την Κυριακη μας εβρισκε το ξημερωμα στην Βυτινα για μπεκατσα
και απογευματινο στον γυρισμο στην Στερνα για τσιχλες :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :confused:
 
Καποτε ειχαμε την δυνατοτητα να συντηρουμε δυο αυτοκινητα
το ενα για την κα@λα μας κυνηγι-ψαρεμα
το αλλο για την οικογενεια ταξιδια -εκδρομες κτλ
Σημερα με 450-800 ευρω μισθο εγινε πολυτελεια και βαλε
Οποτε αν εχεις την δυνατοτητα να δικαιολογησεις εναν αγροτη εισαι αστερι
χαμηλα τελη ριχνεις και λιγο θερμανσης μεσα για καυσιμο και ισοπεδωνεις ολα τα κακοτραχαλα
Αν δεν την εχεις συμβιβαζεσαι στο suv το πολυ να περπατησεις για το κυνηγοτοπο
λιγο παραπανω αν συναντησεις δυσκολιες
Αααααχ που πηγαν οι χρυσες οι εποχες που το Σαββατο πηγαιναμε
για τσιχλες στον Πτελεο-Στυλιδα με απογευματινη σταση στην Αταλαντη
και την Κυριακη μας εβρισκε το ξημερωμα στην Βυτινα για μπεκατσα
και απογευματινο στον γυρισμο στην Στερνα για τσιχλες :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :confused:
Είχαμε ΠΑΣΟΚ τότε σύντροφε.sarcastic.
 
Η χρήση που προορίζεται το αυτοκίνητο καθορίζει την αγορά μας. Π.χ στην οικογένεια κατέχουμε το terios 1500 ένα αυθεντικό 4 κινητο με 3 διαφορικά μπλοκε πίσω κλπ. Εγώ κατέχω το Mitsubishi asx diesel 1,6 4×4 με ηλεκτρονική τετρακίνηση και γενικά πιο ασφαλτινο χαρακτήρα. Πάμε τώρα στη χρήση. Για κυνήγι πηγαίνουμε μια φορά την εβδομάδα, κυρίως σε καλούς χωματόδρομους κι ελάχιστες φορές σε άσχημους με λάσπες κλπ. Με ποιο αυτοκίνητο πηγαίνουμε λοιπον; Σαφώς με το asx γιατί π.χ αν ανέβω Πελασγια θα κινούμαι με όσα χλμ θέλω ακόμα και με 160 σταθερά είναι εύκολακι, τα δε 140 που συνήθως κινούμαι, είναι της πλάκας για το αυτοκίνητο, νομίζεις πως πας με 90, η κατανάλωση είναι η μιση απ το terios, ο θόρυβος ο μισός, τα φρένα και η ανάρτηση απείρως καλύτερα, η προσπέραση απείρως πιο εύκολη. Όταν θα μπω στο χώμα δεν υπάρχει διαφορά σε ήπιες συνθήκες και σε λάσπες κλπ μικρές. Μην υπότίματε την ηλεκτρονική τετρακίνηση, πολλές φορές τα όρια του οδηγού τα εξαντλεί. Προσωπικά στο asx έβαλα 4-5 φορές το auto και μόνο μια (!) φορά το lock σε κυνηγετικές εξορμήσεις. Το terios μπορεί να πάει σε πιο δύσβατα κομμάτια, αλλά το χρειαζόμαστε; Προσωπικά Όχι!
 
Προτιμώ ένα suv που το 90%του δρόμου θα το κάνω άνετα ,οικονομικά και γρήγορα από το να πάρω ένα καθαρό εκτός δρομου που θα μου βγάλει την ψυχή να φτάσω στον κυνηγοτοπο και που εάν θέλω και λίγο γρήγορα θα θέλω και μια bp για εναεριο ανεφοδιασμό .Το terios έχω του έβαλα αέριο για να είναι οικονομικό και ναι είναι πλέον οικονομικό αλλά αργό με πανάκριβα ανταλλακτικά .Ευτυχώς θα πάρω εταιρικό το skoda karoq πετρέλαιο όχι 4*4 το απλό ,πίσω πορτμπαγκαζ την πλαστική fairplast τα σκυλιά μέσα και δρόμο ,με κούρασε στα ταξίδια το terios μάγκες, μεγάλη διαφορά το 100 120 με το 120 με 140.
Μια από τα ίδια φίλε το τεριος.Κλουβα 4χ4 έχει κανείς να μας πει αξιοπιστία γνώμη κλπ.Μιλαω για vw t4 η καμια hiace 4x4
 
Καλησπερα.Σε αναζητηση SUV,μεχρι 1600,πετρελαιο με χειροκινητο κιβωτιο..Εχω τσεκαρει τα παρακατω:nissan Qashqai,Qashqai +2,suzuki vitara,scoda karoq,opel grandland x,volkswagen tiguan..Εχει κανεις αποψη για τα παραπανω ή αν εχει να προτεινει κατι αλλο;Απο χωρους οπως τα εχω δει,με καλυπτει το +2,και μετα grandland και tiguan...Αν και νομθζω οτι το +2 δεν βγαινει πια..Οτι υπαρχει σε μεταχειρισμενο..
 
Καλησπερα.Σε αναζητηση SUV,μεχρι 1600,πετρελαιο με χειροκινητο κιβωτιο..Εχω τσεκαρει τα παρακατω:nissan Qashqai,Qashqai +2,suzuki vitara,scoda karoq,opel grandland x,volkswagen tiguan..Εχει κανεις αποψη για τα παραπανω ή αν εχει να προτεινει κατι αλλο;Απο χωρους οπως τα εχω δει,με καλυπτει το +2,και μετα grandland και tiguan...Αν και νομθζω οτι το +2 δεν βγαινει πια..Οτι υπαρχει σε μεταχειρισμενο..
Βάρα αλύπητα το Vitara και ας μειονεκτεί ελάχιστα στους χώρους
Για το group VW απομακρυνσου σαν γερακοτσιχλα
γιατί θα μπεις σε περιπέτειες ;)
 
Tiguan .... είχα 5 χρόνια το 2λιτρο TDI, 2ης γενιάς ... δεν πήγα ούτε μια φορά συνεργείο, μόνο λάδια άλλαζα και αυτα με καθυστέρηση ...140.000 απροβλημάτιστα χλμ

Τώρα εχω 5 μήνες το ίδιο, νεο της 3ης γενιάς ... χαίρεσαι να ταξιδεύεις... και 5 άτομα χωράμε άνετα μέσα , με οπλα εξαρτήσεις , φυσιγγια ρουχα , νερά , τρόφιμα , ψησταριές , κλπ στο port backage :):)
 
Tiguan .... είχα 5 χρόνια το 2λιτρο TDI, 2ης γενιάς ... δεν πήγα ούτε μια φορά συνεργείο, μόνο λάδια άλλαζα και αυτα με καθυστέρηση ...140.000 απροβλημάτιστα χλμ

Τώρα εχω 5 μήνες το ίδιο, νεο της 3ης γενιάς ... χαίρεσαι να ταξιδεύεις... και 5 άτομα χωράμε άνετα μέσα , με οπλα εξαρτήσεις , φυσιγγια ρουχα , νερά , τρόφιμα , ψησταριές , κλπ στο port backage :):)
Απλα Μενιο δεν θελω 2λιτρο..Βγαινει βεβαια το 1600 αλλα μεχρι στιγμης,απο θεμα χωρων κοιτα το Qashqai +2..Πολυ ωραιο ομως και το tiguan..
 
Πολύ άσχημο το κασκαι +2
Δεν βγαίνει εδώ και αρκετά χρόνια.
Γιατί βγάλανε το xtrail που είναι πολύ ωραίο και μεγάλο με 1.7 Diesel

Το βιταρα πολύ καλό all around αλλά το ντίζελ δεν βγαίνει πια καινούργιο.

Το καροκ φαίνεται τεράστιο άνετο και ασφαλές αλλά δεν έχω μπει μέσα να το δω .
 
Καλησπερα.Σε αναζητηση SUV,μεχρι 1600,πετρελαιο με χειροκινητο κιβωτιο..Εχω τσεκαρει τα παρακατω:nissan Qashqai,Qashqai +2,suzuki vitara,scoda karoq,opel grandland x,volkswagen tiguan..Εχει κανεις αποψη για τα παραπανω ή αν εχει να προτεινει κατι αλλο;Απο χωρους οπως τα εχω δει,με καλυπτει το +2,και μετα grandland και tiguan...Αν και νομθζω οτι το +2 δεν βγαινει πια..Οτι υπαρχει σε μεταχειρισμενο..
Δν ξέρω τι ζητάς από το SUV που θέλεις να αποκτήσεις αλλά με αρκετά λιγότερα χρήματα γτ δν ρίχνεις μια ματιά κι στο Duster? Πιο σκληροτραχηλο εκτός από όλα όσα ανέφερες με επαρκείς χώρους για μια οικογένεια. Βέβαια το σήμα γράφει dacia αλλά έχει και 6-7000 ευρώ λιγότερα από αυτά που έχεις κοιτάξει
 
Πολύ άσχημο το κασκαι +2
Δεν βγαίνει εδώ και αρκετά χρόνια.
Γιατί βγάλανε το xtrail που είναι πολύ ωραίο και μεγάλο με 1.7 Diesel

Το βιταρα πολύ καλό all around αλλά το ντίζελ δεν βγαίνει πια καινούργιο.

Το καροκ φαίνεται τεράστιο άνετο και ασφαλές αλλά δεν έχω μπει μέσα να το δω .
Ναι εχεις δικιο για το βιταρα..Απο το 18' εχει να βγαλει κανουριο..Γτ ρε συ το κασκαι ασχημο???Δεν ξερω φιλε,εμενα μ αρεσει πολυ..Ευτυχως που ρωτησα και πηρα 5 διαφορετικες απαντησεις,για να κατασταλαξω ευκολοτερα!!!.very funny.
 
Δν ξέρω τι ζητάς από το SUV που θέλεις να αποκτήσεις αλλά με αρκετά λιγότερα χρήματα γτ δν ρίχνεις μια ματιά κι στο Duster? Πιο σκληροτραχηλο εκτός από όλα όσα ανέφερες με επαρκείς χώρους για μια οικογένεια. Βέβαια το σήμα γράφει dacia αλλά έχει και 6-7000 ευρώ λιγότερα από αυτά που έχεις κοιτάξει
Πιο πολυ για δρομο το θελω και λιγο νορμαλ χωματοδρομο..Απο κει και περα θελω χωρους να κουβαλω πραγματα στο χωριο,για κυνηγι και διαφορα αλλα...Σε ιχ δεν κοιταω καθολου..Ειναι ταγμενος στα suv και τα τζιπακια γενικοτερα..
 
Πιο πολυ για δρομο το θελω και λιγο νορμαλ χωματοδρομο..Απο κει και περα θελω χωρους να κουβαλω πραγματα στο χωριο,για κυνηγι και διαφορα αλλα...Σε ιχ δεν κοιταω καθολου..Ειναι ταγμενος στα suv και τα τζιπακια γενικοτερα..
Το είδες το skoda ; Μεγάλο ,άνετο, εξαιρετικές κριτικές οπου έχει τύχει να διαβάσω ,σε συγκριτικά που έχω διαβάσει με το κασκαι το skoda σε όλα βγαίνει καλύτερο ,σαφέστατα μεγαλύτεροι χώροι .Εγώ είμαι κολοφαρδος μιας και λόγω δουλειάς θα το τσιμπήσω τσάμπα ,είχα την επιλογή μεταξύ κασκαι και karoq και αφού τα είδα και τα δύο επέλεξα το karoq και μόνον από το Πορτ μπαγκαζ που είδα στα δύο αμάξια σαφέστατα μεγαλύτερο του karoq και ήταν βασικο κριτήριο ο χώρος μιας και ήθελα να χωράει κούτα μέσα στο Πορτ μπαγκαζ για τα σκυλιά ,πέραν από αυτό το karoq γενικά φαίνεται μεγαλύτερο και μέσα
 
Πιο πολυ για δρομο το θελω και λιγο νορμαλ χωματοδρομο..Απο κει και περα θελω χωρους να κουβαλω πραγματα στο χωριο,για κυνηγι και διαφορα αλλα...Σε ιχ δεν κοιταω καθολου..Ειναι ταγμενος στα suv και τα τζιπακια γενικοτερα..
Άμα θες και για κυνήγι θα πας στα κάπως πιο σκληροτράχηλα που δεν θα το λυπάσαι τόσο . Δηλαδή βιταρα νταστερ .

Προσωπικά δεν θα επερνα καινούργιο τιγκουαν η q3 κτλ να το πάω στο κυνήγι .

Τα περί γούστου είναι υποκειμενικα πάντα .
 
Καλησπερα.Σε αναζητηση SUV,μεχρι 1600,πετρελαιο με χειροκινητο κιβωτιο..Εχω τσεκαρει τα παρακατω:nissan Qashqai,Qashqai +2,suzuki vitara,scoda karoq,opel grandland x,volkswagen tiguan..Εχει κανεις αποψη για τα παραπανω ή αν εχει να προτεινει κατι αλλο;Απο χωρους οπως τα εχω δει,με καλυπτει το +2,και μετα grandland και tiguan...Αν και νομθζω οτι το +2 δεν βγαινει πια..Οτι υπαρχει σε μεταχειρισμενο..
το vitara ,παρα πολυ οικονομικο και με μια ποδια απο κατω πας παντου και ειναι και πολυ ξεκουραστω στην ασφαλτο .
 
Back
Top