Springer Spaniel

Άλλο ένα μέλος προστέθηκε στην οικογένεια μας....
Το όνομα αυτής Πελι.....
View attachment 77412

Να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωνεις φιλαρα μου ....και ξερεις οτι το λεω μεσα απο την καρδια μου !!!! 🥰 🥰

Καλοριζικο το κουταβι....Τυχερο ειναι....επεσε σε πολυ καλα χερια !!!! :):cool:

ΥΓ. Βαλε ''μπροστά'' φιλαρα μου.....Να δουμε και δευτερο σωβρακο στην απλωστρα....ηρθε η ωρα να κανεις και
ενα αγορι !!!:)🥰
 
Να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωνεις φιλαρα μου ....και ξερεις οτι το λεω μεσα απο την καρδια μου !!!! 🥰 🥰

Καλοριζικο το κουταβι....Τυχερο ειναι....επεσε σε πολυ καλα χερια !!!! :):cool:

ΥΓ. Βαλε ''μπροστά'' φιλαρα μου.....Να δουμε και δευτερο σωβρακο στην απλωστρα....ηρθε η ωρα να κανεις και
ενα αγορι !!!:)🥰
Σε ευχαριστώ πολύ κΝικο!!!
Άσε δεν πρόκειται να δω άλλο σωβρακο εκτός από το δικό μου,θα με πνίξουν οι πορδοκοφτες🤣🤣🤣
 
Σε ευχαριστώ πολύ κΝικο!!!
Άσε δεν πρόκειται να δω άλλο σωβρακο εκτός από το δικό μου,θα με πνίξουν οι πορδοκοφτες🤣🤣🤣
Να μαζευτούμε να φτιάξουμε κλάμπ Χρήστο
Παλληκάρια μου μην αγχώνεστε, θα έρθει ο καιρός, πριν καλά καλά το καταλάβετε και θα προστεθούν και αρσενικά μέλη στις οικογένειές σας... Να εύχεστε μόνο να είναι τα σωστά
Απολαύστε τώρα, όσο έχετε ακόμα την αποκλειστικότητα, τα κοριτσάκια σας και την ιδιαίτερη σχέση πατέρα-κόρης....big smile.

"Ο παλιός του κλαμπ"
 
Παλληκάρια μου μην αγχώνεστε, θα έρθει ο καιρός, πριν καλά καλά το καταλάβετε και θα προστεθούν και αρσενικά μέλη στις οικογένειές σας... Να εύχεστε μόνο να είναι τα σωστά
Απολαύστε τώρα, όσο έχετε ακόμα την αποκλειστικότητα, τα κοριτσάκια σας και την ιδιαίτερη σχέση πατέρα-κόρης....big smile.

"Ο παλιός του κλαμπ"
Συμπληρώνω Εγώ την άλλη πλευρά φίλε Παντελή.
3 αγορια και ενα springer αρσενικο !
Ετσι για να είμαστε και στο θέμα δηλαδή . .big smile.
Είχαμε και ενα κουνέλι κι αυτο αρσενικό.
 
Συμπληρώνω Εγώ την άλλη πλευρά φίλε Παντελή.
3 αγορια και ενα springer αρσενικο !
Ετσι για να είμαστε και στο θέμα δηλαδή . .big smile.
Είχαμε και ενα κουνέλι κι αυτο αρσενικό.
😂😂😂

Δημήτρη το δικό μου springer θηλυκό, λόγω κλαμπ!

Για τα κουνέλια δεν έχω προτίμηση, λαδορίγανη όμως είναι καλύτερα .big smile.
 
Πάντα πολύ δοτικός και αναλυτικός ο κύριος Γιάννης
Δεν το λές εσύ άλλο θα το πώ εγώ
Αναφέρεται και σε εσένα τα σκυλιά σου και την εξέλιξη σου με τα καλύτερα λόγια
Αυτά πρέπει να τα λέμε για να τα γνωρίζουν και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ που μπορεί να χρειαστούν κάποια βοήθεια-συμβουλή μιάς και είσαι γνώστης επί του θέματος
Βοηθάνε πολύ και τα βίντεο που ανεβάζεις κατά καιρούς
 
Δεν το λές εσύ άλλο θα το πώ εγώ
Αναφέρεται και σε εσένα τα σκυλιά σου και την εξέλιξη σου με τα καλύτερα λόγια
Αυτά πρέπει να τα λέμε για να τα γνωρίζουν και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ που μπορεί να χρειαστούν κάποια βοήθεια-συμβουλή μιάς και είσαι γνώστης επί του θέματος
Βοηθάνε πολύ και τα βίντεο που ανεβάζεις κατά καιρούς
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Βέβαια δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ εμού και του κυρίου Γιάννη. Έχουμε μια πάρα πολύ καλή σχέση χρονια τώρα και είμαστε πολύ κοντά.Ο κύριος Γιάννης είναι ένας πρωτοπόρος στο είδος του,όχι μόνο στα σπρίνγκερ ή τα κοκερ αλλά γενικά στα σκυλιά,έμαθε και μετέφερε στην Ελλάδα γνώσεις τεχνικές και νοοτροπία κυνοτεχνικη από χώρες πολύ πολύ ανώτερες κυνοφιλικά από εμας.Εγώ απλά ακολούθησα κάποιες οδηγίες του και κάποιες συμβουλές,ούτε καινοτόμησα ούτε δημιούργησα κάτι. Η διαφορά μας είναι τεράστια....δεν μπορούμε να συγρκριθουμε
 
Θυμάμαι τις εποχές προ κορονοϊου ,πουο κύριος Νικολακόπουλος κάθε 15 μέρες με όλη την παρέα και με ανοιχτή πρόσκληση προς όλους οι οποίοι είχαν σκυλιά, μαζευόντουσαν εκεί στη Νέα Μάκρη και στα πέριξ .
Γινόταν πάρα πολύ καλή δουλειά. Μαθήματα από βασική υπακοή , απορτ και χίλια δυο άλλα.
Είχα πάει και εγώ μερικές φορές και πραγματικά λυπάμαι που δεν μπορούσα να είχα σκύλο εκείνη την περίοδο.
Εξηγούσε πράγματα, τους έδινε οδηγίες για να λυθούν τα όποια προβλήματα είχαν με το σκύλο τους και ήταν μία πάρα πολύ σημαντική προσπάθεια . Το κρίμα είναι ότι δεν υπήρχε μεγάλη συμμετοχή .
Αυτό δείχνει και το τι ζητάει ο καθένας από το σκύλο του και πόσο χρόνο είναι διατεθειμένος να αφιερώσει στο σκύλο του. Νομίζουν ότι ο σκύλος πρέπει να είναι παρκαρισμένος και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί τον βάζω στο κουτί και τον πάω για κυνήγι.
Ξέρει αυτός !
Νομίζουν κάποιοι ότι αν πάρουν ένα σκυλί από "καλά αίματα " με pedigree ή με οτιδήποτε ,οτι με αυτό το σκυλί μπορούν να βγουν έξω και να κυνηγήσουν κατευθείαν ,οτι με αυτό το σκυλί μπορούν να βγούνε να κάνουν βόλτα στην πλατεία ,στο πάρκο ή οπουδήποτε.
Νομίζουν ότι ο σκύλος φοράει τσιπάκι και είναι προγραμματισμένος και όλα θα γίνονται αυτόματα. Όπως επίσης πολύ σημαντικό το πόσο κοντά είναι ο καθένας με το σκύλο του . Η επαφή σε καθημερινή βάση με τον σκύλο ,το χρόνο που του αφιερώνει ,το παιχνίδι που κάνει μαζί του.
Αλλά δυστυχώς αυτό που κατάλαβα τότε είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν κάνει τίποτα από όλα αυτά. Απλά θέλει ένα σπρινγκεράκι . Ξέρει αυτό!
Το ίδιο προφανώς ισχύει και για άλλες φυλές εννοείται.
Το σημαντικό στην υπόθεση σπρίνγκερ, είναι ότι γύρω από τον κύριο Νικολακόπουλο υπάρχει μία ομάδα ανθρώπων οι οποίοι ασχολούνται σοβαρά και με την καθοδήγησή του ,τις γνώσεις του και την καλή του διάθεση ανεβάζουν πολύ το επίπεδο.
 
Last edited:
Μετά την μία ώρα μπαίνει και ο Γιάννης Νικολακόπουλος
Ωραία συζήτηση για όποιον ενδιαφέρεται και έχει χρόνο να την ακούσει

https://www.youtube.com/live/B794FlqkiUw?si=xN_zyB_a-svPtu4h
Μου λειπει ο Γιαννης μου λειπει και η παρεα που ειχαμε φτιαξει τοτε.Οταν ανεβω Αθηνα γιατι τωρα ζω στην Λακωνια θα τους δω σιγουρα.Ο boy θελει να ερθει και αυτος μαζι μου.Εδω εχουμε πολλες ευκαιριες για κυνηγι και εχει γινει ενα πολυ ωραιο κυνηγετικο σκυλι.
 
Back
Top