Springer Spaniel

Καλημέρα. Σε τι βοηθάει το κατεψυγμένο σπερμα. :)
Το ζευγάρωμα ενός σκύλου μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Με τον φυσιολογικό τρόπο, με έγχυση στην μήτρα της σκύλας σπέρματος που μόλις έχει γίνει λήψη από τον σκύλο ,με έγχυση σπέρματος που έχει ψυχθεί και με έγχυση σπέρματος που έχει καταψυχθεί. Η διαφορά του ψυγμενου από το κατεψυγμένο είναι το μεν πρώτο μπορεί να διατηρηθεί 4-5-6 μέρες ενώ το κατεψυγμένο μπορεί να διατηρηθεί πάρα πολλά χρόνια και να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον. Άρα το ψυγμενο πρέπει να το συλλέξεις και να ψυχθεί όταν είναι στις μέρες της η σκυλα. Επίσης το ψυγμένο συνήθως έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας από το κατεψυγμένο.
Είναι διαδικασίες που αναπτύχθηκαν για να μπορούν να γίνουν ζευγαρώματα με σκυλιά που βρίσκονται σε πολύ μεγάλη απόσταση. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που για παράδειγμα έχουν ζευγάρωσει σκυλιά που βρίσκονται στην Αγγλία και στην Νέα Ζηλανδία.
Επίσης είναι μια διαδικασία που σου επιτρέπει να κρατήσεις σπέρμα από τον σκύλο σου και να το χρησιμοποιήσεις μετά από 10-15-20 χρόνια. Άρα μπορείς να "επιστρέψεις πίσω "στις γραμμές σου.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση τώρα την δική μου έφερα κατεψυγμένο σπέρμα από ένα σκύλο σπρίνγκερ στην Αγγλία. Ο οποίος έχει κάποια χαρακτηριστικά που θέλω και έχει πάρα πολλές βραβεύσεις. Είναι ένας σκύλος που δεν πωλείται,αλλά και να πουλιόταν δεν θα μπορούσα να τον αγοράσω. Οπότε η διαδικασία του κατεψυγμένου σπέρματος είναι μια διαδικασία που μου δινει την δυνατότητα να έχω συνέχεια από τον σκύλο αυτό. Τώρα επίσης κανονίζουμε να γίνει και τέλος Σεπτέμβρη πάλι μια εισαγωγή σπέρματος. Αυτό δίνει την δυνατότητα αν θέλουμε πχ φέτος, του χρόνου, σε δέκα χρόνια να το χρησιμοποιήσουμε σε σκύλες που έχουμε διαλέξει. Είναι μια διαδικασία η οποία είναι σχετικά ακριβή αλλά σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις τα αίματα σκύλων στις γραμμές σου που είτε είναι πάρα πολύ μακριά είτε είναι πάρα πολύ ακριβοί και δεν μπορείς να τους αγοράσεις. Είτε να κρατήσεις από δικό σου σκύλο οπότε όταν γεράσει ή όταν πεθάνει να το χρησιμοποιήσεις στο μέλλον. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι πιο αυξημένα με το κανονικό ζευγαρωμα, λιγότερα με το ψυγμένο σπέρμα και ακόμα λιγότερα με το κατεψυγμένο.

Πολύ ευχαρίστως αν υπάρχει κάποια απορία και γνωρίζω....να το συζητήσουμε
 
Τώρα που ψόφησε το κουνέλι μου να ρθω να πάρω το δικό σου ; .big smile.
Πέρα από την πλάκα όλα αυτά τα επίπεδα ακινησίας είναι πολύ σημαντικά και θέλουν πολύ δουλειά , γνώση ,υπομονή και επιμονή για να τα πετύχεις.
 
Μετά από τόσα απογευματινά σήμερα είπαμε να πάμε πρωί με τον Άργο στις πλαγιές των Τζουμέρκων.
Η μέρα ξεκίνησε με πολύ κρύο και πολύ δυνατό αέρα. Φθινοπωρινη σε ολα της. Ξεκινήσαμε από χαμηλότερα και ανεβήκαμε μέσα από ρεματιές σε πετρώδη και σε αρκετά απότομα σημεία.
Πολυ χόρτο που ανάμεσα στις πέτρες και την μεγαλη κλίση εκανε επικίνδυνο καθε βημα.
Όπως και να χει ηταν μία εκπληκτική μέρα και περάσαμε ένα φανταστικό πεντάωρο. Σήμερα είδα ένα εκρηκτικό σκύλο να βγάζει απίστευτη ενέργεια με αποτέλεσμα τρία σηκώματα σε πέρδικες ,2, 6 και 4 πουλιά . Ολα τα πουλιά μου πέρασαν τραβέρσα, το πολύ στα 20.
Στο φινάλε οταν κατεβήκαμε παλι χαμηλά είχαμε ένα ακόμη ξεφώλιασμα λαγού.
Πραγματικά το καταευχαριστήθηκα, τόσο εγώ όσο και ο σκύλος, που όλα για αυτόν γίνονται για να αποκτήσει όσο γίνεται περισσότερες εμπειρίες και να βγάζει και στην πράξη αυτά που προσπαθούμε να μάθουμε κάθε μέρα.
Η τρέλα που διαθέτουν αυτά τα σκυλιά μερικές φορές δημιουργει επικίνδυνες καταστασεις και πρέπει πάντα να είσαι προνοητικός και να προβλέπεις . Παρόλα αυτά δύο φορές κινδύνεψε να βρεθεί από κάτω ,ειχαμε κι ενα σκίσιμο στο πισω πόδι ψηλά.Επίσης ο τρόπος που βουτάνε μέσα στα πυκνά είναι κάτι που έχει συνέπειες στα μάτια τους κάτι το οποίο είδα και το χειμώνα που τα μάτια του ήταν σκισμένα γύρω-γύρω από τα βάτα . Μέσα από τα μάτια του σημερα έβγαλα απίστευτα πράγματα. Έβγαλα ξύλα αγκάθια , φύλλα κέδρου και χόρτα. Στην επιστροφή περάσαμε και από το φαρμακείο να αγοράσουμε και το κολλύριο μας.
Έχουμε ακόμη μέρες μπροστά μας να επαναλάβουμε τέτοιες εξόδους και από φθινόπωρο βλέπουμε.

3 φωτογραφίες απο χαμηλά και .... παραδίπλα γιατι ψηλότερα ηταν αδύνατο να εχω στο χερι κινητό η μηχανή.
Αντιλαβού ;;)
1691829390722.png
1691829729453.png
1691829424573.png
 
Μετά από τόσα απογευματινά σήμερα είπαμε να πάμε πρωί με τον Άργο στις πλαγιές των Τζουμέρκων.
Η μέρα ξεκίνησε με πολύ κρύο και πολύ δυνατό αέρα. Φθινοπωρινη σε ολα της. Ξεκινήσαμε από χαμηλότερα και ανεβήκαμε μέσα από ρεματιές σε πετρώδη και σε αρκετά απότομα σημεία.
Πολυ χόρτο που ανάμεσα στις πέτρες και την μεγαλη κλίση εκανε επικίνδυνο καθε βημα.
Όπως και να χει ηταν μία εκπληκτική μέρα και περάσαμε ένα φανταστικό πεντάωρο. Σήμερα είδα ένα εκρηκτικό σκύλο να βγάζει απίστευτη ενέργεια με αποτέλεσμα τρία σηκώματα σε πέρδικες ,2, 6 και 4 πουλιά . Ολα τα πουλιά μου πέρασαν τραβέρσα, το πολύ στα 20.
Στο φινάλε οταν κατεβήκαμε παλι χαμηλά είχαμε ένα ακόμη ξεφώλιασμα λαγού.
Πραγματικά το καταευχαριστήθηκα, τόσο εγώ όσο και ο σκύλος, που όλα για αυτόν γίνονται για να αποκτήσει όσο γίνεται περισσότερες εμπειρίες και να βγάζει και στην πράξη αυτά που προσπαθούμε να μάθουμε κάθε μέρα.
Η τρέλα που διαθέτουν αυτά τα σκυλιά μερικές φορές δημιουργει επικίνδυνες καταστασεις και πρέπει πάντα να είσαι προνοητικός και να προβλέπεις . Παρόλα αυτά δύο φορές κινδύνεψε να βρεθεί από κάτω ,ειχαμε κι ενα σκίσιμο στο πισω πόδι ψηλά.Επίσης ο τρόπος που βουτάνε μέσα στα πυκνά είναι κάτι που έχει συνέπειες στα μάτια τους κάτι το οποίο είδα και το χειμώνα που τα μάτια του ήταν σκισμένα γύρω-γύρω από τα βάτα . Μέσα από τα μάτια του σημερα έβγαλα απίστευτα πράγματα. Έβγαλα ξύλα αγκάθια , φύλλα κέδρου και χόρτα. Στην επιστροφή περάσαμε και από το φαρμακείο να αγοράσουμε και το κολλύριο μας.
Έχουμε ακόμη μέρες μπροστά μας να επαναλάβουμε τέτοιες εξόδους και από φθινόπωρο βλέπουμε.

3 φωτογραφίες απο χαμηλά και .... παραδίπλα γιατι ψηλότερα ηταν αδύνατο να εχω στο χερι κινητό η μηχανή.
Αντιλαβού ;;)
View attachment 76633
View attachment 76635
View attachment 76634
Οι μικροτραυματισμοί με αυτά τα σκυλιά είναι καθημερινό φαινόμενο!!!!
 
Χρήστο καλότυχο το σκυλάκι και να χαίρεσαι τις κορούλες σου!
μπραβωωωω ρε χρισταραααα,,να χαιρεσε τα κοριτσιασουυυυ και την κουταβασουυυυυ καλα κυνηγιααα .RESPECT. .shake hands.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
😍
 
Back
Top