Springer Spaniel

Τελικά το προβλημα στο ποδι του σκύλου που τον ταλαιπώρησε τόσο τον Δεκέμβρη όσο και πριν λίγες μερες που ήμασταν στην Ήπειρο , ήταν στο νύχι όπως το εντόπισα τις τελευταίες μέρες.
Απο καποιο χτύπημα ισως , ειχε νεκρωθεί η ρίζα του νυχιού οποτε η εξαγωγή ηταν μονόδρομος γιατι θα ειχε συνέχεια θέματα.
Τώρα για λίγες μερες θεραπεία και για 10 μέρες αποχή από κυνηγετικές δραστηριότητες.
Εύχομαι να ξεμπερδέψαμε.

 
Πρέπει να έπεσα και σε μαλακα γιατρό. Το σκυλί είχε να φάει 5 μέρες και ο γιατρός μου είπε ότι μόνο όρο και κορτιζόνη χρειάζεται και ζει ένα μήνα χωρίς φαΐ. Είναι δυνατόν αυτή η ράτσα να ζει ένα μήνα χωρίς φαγητό?! Έπρεπε να το είχα πάει σε κλινική. Με ξεγέλασε που δεν πέθανε αμέσως κ έζησε άλλες 5 μέρες και πίστεψα ότι θα ζήσει. Άργησε και να φανεί και να το καταλάβουμε κ πήγε στο γιατρό μετά από 3 μέρες. Η ατυχία είναι ατυχία και ειναι βαρύ, αλλά αν νιώθεις και υπεύθυνος είναι ασήκωτο.
Δυστυχώς τώρα το είδα. Κρίμα το σκυλάκι λυπάμαι πολύ Κώστα.

Σε νοιώθω γιατί κι εμένα την σπριγκερίνα μου την τσίμπησε οχιά στην μύτη καλοκαιριάτικα. Το σκυλί έκανε μία ανάποδη τουμπα καθώς έψαχνε στα χόρτα και δεν το κατάλαβα οτι το τσίμπησε φίδι. Μετά κρέμασε το κάτω χείλι, της έφευγαν σάλια και πρίστηκε στον λαιμό. Πήρα τηλέφωνο την γιατρίνα και μ' έβαλε να ψάχνω μεσάνυχτα στην Καρδίτσα για χάπια κορτιζόνης . Με δικές της οδηγίες της έδωσα δύο medrol των 500 με την μία και άλλα δύο μετά από δύο ώρες. Το πρωί άλλο ένα και την έφερα Θεσσαλονίκη. Το σκυλί από την πολύ κορτιζόνη κοιμόταν συνέχεια. Το κράτησε στο ιατρείο μία μέρα και της χορήγησε κάτι ενδοφλέβια ίσως αντίδοτο γιατί εν τω μεταξύ ο πεθερός που έκοψε τα χόρτα βρήκε το φίδι (που ήταν οχιά με κέρατο) και ετσι ενημερώσαμε την γιατρίνα. Την άλλη μέρα το σκυλάκι συνήλθε. Πήγα και το πήρα και περπατούσε . Μόνο που ήταν φουσκωμένο στον λαιμό αλλά ξεπρήστηκε σε μιά εβδομάδα. Η κτηνίατρος μου είπε ότι τα medrol ήταν κάποια γενική αντιμετώπιση μέχρι να της πάω το σκυλί και στο ιατρείο έδωσε το σωστό φάρμακο, δεδομένου ότι δεν ήξερε τι ήταν αυτό που την δάγκωσε. Από τότε έχω πάντα medrol των 500 μαζί μου.

Γενικά στα χωριά επικρατεί η εντύπωση ότι τα σκυλιά δεν πεθαίνουν από τσίμπημα φιδιού αλλά αν δεν έπαιρνε τα χάπια η δικιά μου δεν ξέρω αν θα ζούσε. Και για το δηλητήριο του φιδιού νομίζω ότι συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω. Το καλοκαίρι που δαγκώνει συχνα δεν είναι τόσο δυνατό όσο στην αρχή του καλοκαιριού που προέρχεται από την νάρκωση.

Περιέγραψα την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσω σε κάποια περίπτωση. Είναι κρίμα να φευγουν έτσι τα σκυλάκια μας.
 
Μετα την εξαγωγή του νυχιού το οποίο είχε ταλαιπωρήσει τον σκύλο και μας χάλασε τις δύο εξόδου στην Ήπειρο , μας έκατσε κι άλλο περιστατικό το οποίο μας ακυρώνει κάθε σκέψη για δεκαήμερη κυνηγετική εξόρμηση στην Ηπειρο που είχαμε σχεδιάσει για τις 16 φεβρουαρίου.
Την τρίτη το απόγευμα μετά από μία βόλτα στα Μεσόγεια και αφού σκύλος ήρθε με καταματωμενο το δεξι ποδι και το αίμα να τρεχει , διαπιστώθηκε τελικά ότι έχει μεγάλο και βαθύ σκίσιμο στο μαξιλαράκι που είναι πάνω από το πέλμα του μπροστινού δεξιού ποδιού. Έγιναν ράμματα και του έβαλα κώνο για τις πρώτες μέρες και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Έχω χαλαστεί τόσο πολύ που δεν έχω καμία διάθεση για κανενός είδους κυνήγι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο τώρα είναι να γίνει ο σκύλος καλά.
Η φωτογραφίες δεν δείχνουν το μέγεθος του κοψίματος το οποίο φάνηκε αφού το σκυλί ναρκώθηκε και ξυρίστηκε η περιοχή.
 
Μετα την εξαγωγή του νυχιού το οποίο είχε ταλαιπωρήσει τον σκύλο και μας χάλασε τις δύο εξόδου στην Ήπειρο , μας έκατσε κι άλλο περιστατικό το οποίο μας ακυρώνει κάθε σκέψη για δεκαήμερη κυνηγετική εξόρμηση στην Ηπειρο που είχαμε σχεδιάσει για τις 16 φεβρουαρίου.
Την τρίτη το απόγευμα μετά από μία βόλτα στα Μεσόγεια και αφού σκύλος ήρθε με καταματωμενο το δεξι ποδι και το αίμα να τρεχει , διαπιστώθηκε τελικά ότι έχει μεγάλο και βαθύ σκίσιμο στο μαξιλαράκι που είναι πάνω από το πέλμα του μπροστινού δεξιού ποδιού. Έγιναν ράμματα και του έβαλα κώνο για τις πρώτες μέρες και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Έχω χαλαστεί τόσο πολύ που δεν έχω καμία διάθεση για κανενός είδους κυνήγι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο τώρα είναι να γίνει ο σκύλος καλά.
Η φωτογραφίες δεν δείχνουν το μέγεθος του κοψίματος το οποίο φάνηκε αφού το σκυλί ναρκώθηκε και ξυρίστηκε η περιοχή.
Περαστικά του Δημητρη
 
Μετα την εξαγωγή του νυχιού το οποίο είχε ταλαιπωρήσει τον σκύλο και μας χάλασε τις δύο εξόδου στην Ήπειρο , μας έκατσε κι άλλο περιστατικό το οποίο μας ακυρώνει κάθε σκέψη για δεκαήμερη κυνηγετική εξόρμηση στην Ηπειρο που είχαμε σχεδιάσει για τις 16 φεβρουαρίου.
Την τρίτη το απόγευμα μετά από μία βόλτα στα Μεσόγεια και αφού σκύλος ήρθε με καταματωμενο το δεξι ποδι και το αίμα να τρεχει , διαπιστώθηκε τελικά ότι έχει μεγάλο και βαθύ σκίσιμο στο μαξιλαράκι που είναι πάνω από το πέλμα του μπροστινού δεξιού ποδιού. Έγιναν ράμματα και του έβαλα κώνο για τις πρώτες μέρες και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Έχω χαλαστεί τόσο πολύ που δεν έχω καμία διάθεση για κανενός είδους κυνήγι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο τώρα είναι να γίνει ο σκύλος καλά.
Η φωτογραφίες δεν δείχνουν το μέγεθος του κοψίματος το οποίο φάνηκε αφού το σκυλί ναρκώθηκε και ξυρίστηκε η περιοχή.
Περαστικά στο σκυλάκο.
 
Μετα την εξαγωγή του νυχιού το οποίο είχε ταλαιπωρήσει τον σκύλο και μας χάλασε τις δύο εξόδου στην Ήπειρο , μας έκατσε κι άλλο περιστατικό το οποίο μας ακυρώνει κάθε σκέψη για δεκαήμερη κυνηγετική εξόρμηση στην Ηπειρο που είχαμε σχεδιάσει για τις 16 φεβρουαρίου.
Την τρίτη το απόγευμα μετά από μία βόλτα στα Μεσόγεια και αφού σκύλος ήρθε με καταματωμενο το δεξι ποδι και το αίμα να τρεχει , διαπιστώθηκε τελικά ότι έχει μεγάλο και βαθύ σκίσιμο στο μαξιλαράκι που είναι πάνω από το πέλμα του μπροστινού δεξιού ποδιού. Έγιναν ράμματα και του έβαλα κώνο για τις πρώτες μέρες και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Έχω χαλαστεί τόσο πολύ που δεν έχω καμία διάθεση για κανενός είδους κυνήγι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο τώρα είναι να γίνει ο σκύλος καλά.
Η φωτογραφίες δεν δείχνουν το μέγεθος του κοψίματος το οποίο φάνηκε αφού το σκυλί ναρκώθηκε και ξυρίστηκε η περιοχή.
Μη ακυρώσεις, θα είναι έτοιμος από την προηγούμενη!!
 
Μετα την εξαγωγή του νυχιού το οποίο είχε ταλαιπωρήσει τον σκύλο και μας χάλασε τις δύο εξόδου στην Ήπειρο , μας έκατσε κι άλλο περιστατικό το οποίο μας ακυρώνει κάθε σκέψη για δεκαήμερη κυνηγετική εξόρμηση στην Ηπειρο που είχαμε σχεδιάσει για τις 16 φεβρουαρίου.
Την τρίτη το απόγευμα μετά από μία βόλτα στα Μεσόγεια και αφού σκύλος ήρθε με καταματωμενο το δεξι ποδι και το αίμα να τρεχει , διαπιστώθηκε τελικά ότι έχει μεγάλο και βαθύ σκίσιμο στο μαξιλαράκι που είναι πάνω από το πέλμα του μπροστινού δεξιού ποδιού. Έγιναν ράμματα και του έβαλα κώνο για τις πρώτες μέρες και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Έχω χαλαστεί τόσο πολύ που δεν έχω καμία διάθεση για κανενός είδους κυνήγι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο τώρα είναι να γίνει ο σκύλος καλά.
Η φωτογραφίες δεν δείχνουν το μέγεθος του κοψίματος το οποίο φάνηκε αφού το σκυλί ναρκώθηκε και ξυρίστηκε η περιοχή.
Περαστηκα δημητρη πρώτα ο σκύλος μετά όλα τα αλλά
 
Μη ακυρώσεις, θα είναι έτοιμος από την προηγούμενη!!
Μακάρι να γινόταν .
Αν τελικά φύγω το σκυλί δεν πρέπει να κυνηγήσει .Είναι πολύ εύκολο να ανοίξει πάλι .Με την τρέλα που κουβαλάει και δεδομένου του τόπου ειναι απαγορευτικό.Κανονικά θέλει ένα μήνα αποχή
 
Μακάρι να γινόταν .
Αν τελικά φύγω το σκυλί δεν πρέπει να κυνηγήσει .Είναι πολύ εύκολο να ανοίξει πάλι .Με την τρέλα που κουβαλάει και δεδομένου του τόπου ειναι απαγορευτικό.Κανονικά θέλει ένα μήνα αποχή
Έχει κάνη ραματα
 
Έχει κάνη ραματα
Τα ράμματα λύθηκαν από την Τριτη μερα και και ακόμη τραβιόμαστε. Την επόμενη τον πήγα πάλι στο γιατρό και όχι μόνο δεν πήρε απόφαση να κάνει κάτι , αλλά ούτε να δώσει και κάποιο φάρμακο.
Δυστυχώς οι περισσότεροι κτηνίατροι είναι για αυτό ,που καλύτερα να μην το πω.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν δόθηκε ούτε , κάποια αντιβίωση ή κατι για πρόληψη για μολύνσεις και γενικά καμία αγωγή . Πράγματα για τα οποία απόρησα και τα έθεσα στο γιατρό αλλα ....
Φτάσαμε λοιπόν 12 μέρες μετά τον τραυματισμό του σκύλου που ακόμη ταλαιπωρείται για ένα πράγμα το οποίο έπρεπε να έχει ήδη τελειώσει και μαζί του να υποφέρω κι εγώ.
Σήμερα καταλήξαμε σε άλλον γιατρό που βρήκε το σημείο ήδη μολυσμένο ,πήρε δείγμα για καλλιέργεια και δόθηκαν ήδη φάρμακα αντιβιοτικά και αλοιφές αλλα και σπρέι για ανάπλαση. Είδομεν.
Πάντως είναι τραγική η κατάσταση με τους κτηνίατρους. Η πλειοψηφία είναι επιπέδου , κάνω το εμβόλιο σου δίνω και πέντε χάπια και δρόμο.
Τι χρωστάω 50!
 
Last edited:
Τα ράμματα λύθηκαν από την Τριτη μερα και και ακόμη τραβιόμαστε. Την επόμενη τον πήγα πάλι στο γιατρό και όχι μόνο δεν πήρε απόφαση να κάνει κάτι , αλλά ούτε να δώσει και κάποιο φάρμακο.
Δυστυχώς οι περισσότεροι κτηνίατροι είναι για αυτό ,που καλύτερα να μην το πω.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν δόθηκε ούτε , κάποια αντιβίωση ή κατι για πρόληψη για μολύνσεις και γενικά καμία αγωγή . Πράγματα για τα οποία απόρησα και τα έθεσα στο γιατρό αλλα ....
Φτάσαμε λοιπόν 12 μέρες μετά τον τραυματισμό του σκύλου που ακόμη ταλαιπωρείται για ένα πράγμα το οποίο έπρεπε να έχει ήδη τελειώσει και μαζί του να υποφέρω κι εγώ.
Σήμερα καταλήξαμε σε άλλον γιατρό που βρήκε το σημείο ήδη μολυσμένο ,πήρε δείγμα για καλλιέργεια και δόθηκαν ήδη φάρμακα αντιβιοτικά και αλοιφές αλλα και σπρέι για ανάπλαση. Είδομεν.
Πάντως είναι τραγική η κατάσταση με τους κτηνίατρους. Η πλειοψηφία είναι επιπέδου , κάνω το εμβόλιο σου δίνω και πέντε χάπια και δρόμο.
Τι χρωστάω 50!
Εγώ προσκοπικά θα τον γ»&@&& αναποδα αν μου έκανε αυτά στον σκυλο μου
 
Φέτος στην έκθεση Κυνηγεσία οι Αποστόλης Μουζής, Βαγγέλης Κυτίδης , Γεώργιος Παλούμπης και Ιάκωβος Καπότσης ( Gundogs Di Capo)…..θα έχουν περίπτερο που θα έχει ως ‘θέμα’ την εκτροφή των εργασιακών σπάνιελ και το κυνήγι με τα σκυλιά αυτά. Σίγουρα θα έχουν να πουν πολλά σε όποιον αναζητά πληροφορίες για πραγματάκια εργασιακά κόκερ και σπρίνγκερ !!!


IMG_1655.jpeg
 
Back
Top