Spinning

Δίκιο έχεις Μάνο..
Αλλά τα ψάρια πολλες φορες κ ειδικά όταν κυνηγάνε(το spinning ως γνωστόν σε αυτό βασίζεται) δεν υπολογίζουν θεους και δαίμονες..............

Είναι αυτό που λέω, μια φορά θα πέσω σε μέρα που τα γ@μημ3ν@ θα πεινάνε και θα πετάω ότι έχω μέσα.
 
Είναι αυτό που λέω, μια φορά θα πέσω σε μέρα που τα γ@μημ3ν@ θα πεινάνε και θα πετάω ότι έχω μέσα.
Νομίζω πως στο spinning αυτό που τα κάνει να βαρεσουν η όχι δεν ειναι το παχος του παραμαλλου αλλά το τεχνητό κ ιδιαίτερα η πλευση του.....
Και τέλος,αν ένα παραμαλλο είναι όντως αορατο τοτε μπορουμε να αυξήσουμε την διάμετρο του......
Για το ποιες είναι πραγματικα αορατες πετονιες είναι άλλη συζήτηση...
Εμείς εξάλλου δεν μπορουμε να ξέρουμε πως ακριβώς βλεπουν τα ψάρια..
Ότι μας πασαρουν......
 
Last edited:
Νομίζω πως στο spinning αυτό που τα κάνει να βαρεσουν η όχι δεν ειναι το παχος του παραμαλλου αλλά το τεχνητό κ ιδιαίτερα η πλευση του.....
Και τέλος,αν ένα παραμαλλο είναι όντως αορατο τοτε μπορουμε να αυξήσουμε την διάμετρο του......
Για το ποιες είναι πραγματικα αορατες πετονιες είναι άλλη συζήτηση...
Εμείς εξάλλου δεν μπορουμε να ξέρουμε πως ακριβώς βλεπουν τα ψάρια..
Ότι μας πασαρουν......
Τάσο είναι θέμα ημερών. σε μια δύσκολη μέρα που τα ψάρια είναι νωχελικά το ορατό παράμαλλο δεν θα σε βοηθήσει. Αλλά ο βασικότερος λόγος είναι η κίνηση και απόκριση που έχεις με το τεχνητό. εκεί παίζει ρόλο το σύνολο καλάμι, νήμα, παράμαλλο. Και έχει μεγάλη διαφορά, μην ξεχνάς τα ψάρια μαθαίνουν δεν είναι χαζά. Γιαυτό και συνέχεια εξελίσσονται τα εργαλεία. Για ρώτα παλιούς που ξεκίνησαν το σπινινγκ όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα αυτή η τεχνική, οι επιτυχίες τους αυξήθηκαν κατακόρυφα.
 
Συμφωνώ πως το όλο συνολο πρεπει να δένει μεταξυ του κ αυτό ισχυει σε όλα τα ψαρεματα....
Αν μιλάμε για το spinning συγκεκριμένα η μόνη του μεγάλη εξέλιξη η πληθώρα τεχνητών(δεν βάζω μέσα lrf κλπ)
Όταν ήρθε στην Ελλάδα η τεχνικη αυτη χρησιμοποιούσαν "απλη" πετονια κ μετά από λιγα χρόνια νημα και αορατο παραμαλλο..
Η τεχνική παραμενει η ίδια...........
Αν μιλάμε για εκτός spinning ναι όντως τα ψάρια μαθαίνουν τις τεχνικές κ γίνονται πιο επιφυλακτικά...
Όμως οποιαδήποτε τεχνικη(όσο κ "παλια" κ να είναι) κ σημερα μπορεί να αποδοση μια χαρά η να δεχτεί κάποιες τροποποιήσεις όπου είναι απαραίτητο.....
 
Ωραίο ψάρι Γιώργη, μπράβο φίλε. Βέβαια με 0,47 παράμαλλο πιο κοντά σε shore jigging ήσουν χαχα. και στα ταίρια του λοιπόν. Κάρβουνο πάει αυτό το ψάρι...
Ασε Μάνο μου. 0.47.να ειμαστε σίγουροι...

Του εχει μεινει καταλοιπο απο το κυνηγι με τη benelli που ριχνει ολο ¨ρουλεμαν¨ αντι για σκαγια μπας κ πεσει κανενα παπι... .terror.
 
Μετά την ψαρούκλα του φίλου από την Κέρκυρα, προβληματίζομαι να ποστάρω τον μικρομεσαίο λούτσο μου, αλλά για χάρη των φίλων του spinning θα δείξω και τα τεχνητά που χρησιμοποίησα σήμερα και το τεχνητό που τον έπιασε ...( Mommotti BAR 19cm sinking με 3 μικρά χτυπήματα και παύσεις )
Ξέρω ότι υπήρχαν και μεγαλύτερα ψάρια αλλά φοβήθηκα μπόρα και έφυγα ...
 

Attachments

  • DSC03215.JPG
    DSC03215.JPG
    370,9 KB · Προβολές: 35
  • DSC03216.JPG
    DSC03216.JPG
    361 KB · Προβολές: 35
  • DSC03218.JPG
    DSC03218.JPG
    178,9 KB · Προβολές: 40
Μετά την ψαρούκλα του φίλου από την Κέρκυρα, προβληματίζομαι να ποστάρω τον μικρομεσαίο λούτσο μου, αλλά για χάρη των φίλων του spinning θα δείξω και τα τεχνητά που χρησιμοποίησα σήμερα και το τεχνητό που τον έπιασε ...( Mommotti BAR 19cm sinking με 3 μικρά χτυπήματα και παύσεις )
Ξέρω ότι υπήρχαν και μεγαλύτερα ψάρια αλλά φοβήθηκα μπόρα και έφυγα ...
Βάλε μια φωτό και το ποδήλατο .big smile.
Μπραβο Γιώργο! Πολύ νόστιμο ψάρι ο λούτσος!! Ειδικά σούπα μου αρέσουν πολύ...
 
Κλασσική λουτσομανα το bar κ εμένα μου έχει δώσει πολλούς κ σε μέρες που δεν βαράγαν πουθενά αλλού... Έχω του ρίχνω κ δύο μεγάλα χτυπήματα παύση κ πάλι χτύπημα... Νοχελικο δούλεμα για τα γούστα μου αλλά κάνει δουλειά...
Ροδελες κ τηγανητους τους γουστάρω εγώ...
 
Μετά την ψαρούκλα του φίλου από την Κέρκυρα, προβληματίζομαι να ποστάρω τον μικρομεσαίο λούτσο μου, αλλά για χάρη των φίλων του spinning θα δείξω και τα τεχνητά που χρησιμοποίησα σήμερα και το τεχνητό που τον έπιασε ...( Mommotti BAR 19cm sinking με 3 μικρά χτυπήματα και παύσεις )
Ξέρω ότι υπήρχαν και μεγαλύτερα ψάρια αλλά φοβήθηκα μπόρα και έφυγα ...
Το turel πως σου φαίνεται? Έχω κ εγώ το ίδιο... Λίγο σκληρό για τα mommoti σε σχέση με τα πιο μαλακά που είχα αλλά κανείς καλό κουμάντο στα ψάρια ειδικά αν είσαι σε μέρος που πρέπει να τα αποχιασεις σε συγκεκριμένα σημεία
 
Κλασσική λουτσομανα το bar κ εμένα μου έχει δώσει πολλούς κ σε μέρες που δεν βαράγαν πουθενά αλλού... Έχω του ρίχνω κ δύο μεγάλα χτυπήματα παύση κ πάλι χτύπημα... Νοχελικο δούλεμα για τα γούστα μου αλλά κάνει δουλειά...
Ροδελες κ τηγανητους τους γουστάρω εγώ...
Τελικά το Bar είναι η σίγουρη λύση όσο έχει φως...Το θέμα είναι όπως είπες λίγα χτυπήματα (2-3) και παύσεις και εγώ ξεχνιέμαι και μαζεύω γρηγορότερα από όσο πρέπει ... :)
Μόλις σκοτεινιάσει τα λευκά, λευκοκίτρινα, κιτρινοπορτοκαλί και αν έχει φώτα ότι γυαλίζει περισσότερο!!! το μάζεμα πάντα αργό (ότι γράφω είναι ότι κάνω και μου δίνει λούτσους, σίγουρα υπάρχουν αποδοτικότερες τεχνικές που δεν τις ξέρω :))
Με σιλικόνες έχω πάρει και σε γρήγορα χτυπήματα ...αλλά τις αποφεύγω γιατί έχω κοψίματα και δεν μου αρέσει...
 
Το turel πως σου φαίνεται? Έχω κ εγώ το ίδιο... Λίγο σκληρό για τα mommoti σε σχέση με τα πιο μαλακά που είχα αλλά κανείς καλό κουμάντο στα ψάρια ειδικά αν είσαι σε μέρος που πρέπει να τα αποχιασεις σε συγκεκριμένα σημεία
Το turel είναι καλαμάρα! έχω δύο ένα c.w. 7-28 gr και αυτό της φωτογραφίας c.w. 10-50 gr και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όπως μου λένε και κάποιοι φίλοι πολύ περισσότερο έμπειροι από εμένα, καλάμια με αυτά τα χαρακτηριστικά κοστίζουν από 50% ως 100% περισσότερο!!!
 
Το 7-28 έχω εγώ... Έχει τρομερή συμπεριφορά στα ψάρια ειδικά όσα κάνουν τα φρένα να ακούγονται... Για τα mommoti συγκεκριμένα επειδή τα δουλεύω πολύ επιανα πιο εύκολα ψάρια με πιο μαλακό καλάμι, το turel νομίζω ταιριάζει σε πιο νευρική μεταχείριση περισσότερο
 
Back
Top