Spinning

Το 7-28 έχω εγώ... Έχει τρομερή συμπεριφορά στα ψάρια ειδικά όσα κάνουν τα φρένα να ακούγονται... Για τα mommoti συγκεκριμένα επειδή τα δουλεύω πολύ επιανα πιο εύκολα ψάρια με πιο μαλακό καλάμι, το turel νομίζω ταιριάζει σε πιο νευρική μεταχείριση περισσότερο
Το 7-28 θέλει ελαφρότερα jerkbait το 18cm mommoti ss είναι 28 γρ δηλαδή στα όρια του καλαμιού και κανονικά η πλεύση είναι με μικρά χτυπήματα και παύσεις. Το καλάμι με μικρό χτύπημα δεν το τινάζει το τεχνητό και σε αναγκάζει να κάνεις νευρικότερη και δυνατότερη την κίνηση. Αν πάρεις ελαφρότερα τεχνητά με τα ίδια χαρακτηριστικά σε χρώμα, πλευστότητα και σχήμα (π.χ. το mommotti το 140 cm που είναι 16gr) θα δεις ότι θα το χτυπάς απότομα και λίγο και θα τινάζεται όπως πρέπει (υπόψιν μπορεί να είναι μικρότερο αλλά οι λούτσοι το χτυπάνε το ίδιο).
 
Έχει από ακτή καλαμάρια τέτοια εποχή?
Σε ποια θαλασσα βρε παιδιά?
Σε όλες. Είναι στα τελειώματα αλλά η πραγματικότητα είναι ότι από στεριά μπορείς να βγάζεις καλαμάρια όλο το χρόνο. Απλά έχουμε μάθει να τα ψαρεύουμε Οκτώβρη με Φλεβάρη οι περισσότεροι.
 
Πια κατά την γνώμη σας είναι τα καλύτερα τεχνητά για έναν αρχάριο στην τεχνική του spinning . Που να δουλεύουν δηλαδη σωστά χωρίς να απαιτείται μεγάλη τεχνική και εμπειρία στην ανάκτηση ;
Και επίσης σε τι ψάρια στοχεύουμε με την συγκεκριμένη τεχνική ;
Έχω ένα καλάμι 7-30 το οποίο είχα πάρει για τα καλαμάρια και μιας και δεν το χρησιμοποίησα πολύ φέτος ( ας οψεται ο Χαρδαλιάς ) λέω να ασχοληθώ με την τεχνική του spinning .
Επίσης η χρήση νήματος είναι μονόδρομος στην τεχνική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πετονιά ;
 
Πια κατά την γνώμη σας είναι τα καλύτερα τεχνητά για έναν αρχάριο στην τεχνική του spinning . Που να δουλεύουν δηλαδη σωστά χωρίς να απαιτείται μεγάλη τεχνική και εμπειρία στην ανάκτηση ;
Και επίσης σε τι ψάρια στοχεύουμε με την συγκεκριμένη τεχνική ;
Έχω ένα καλάμι 7-30 το οποίο είχα πάρει για τα καλαμάρια και μιας και δεν το χρησιμοποίησα πολύ φέτος ( ας οψεται ο Χαρδαλιάς ) λέω να ασχοληθώ με την τεχνική του spinning .
Επίσης η χρήση νήματος είναι μονόδρομος στην τεχνική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πετονιά ;
Από ότι έχω ακούσει,το νήμα προσφέρει καλύτερη πλεύση του τεχνητού‼️
 
Πια κατά την γνώμη σας είναι τα καλύτερα τεχνητά για έναν αρχάριο στην τεχνική του spinning . Που να δουλεύουν δηλαδη σωστά χωρίς να απαιτείται μεγάλη τεχνική και εμπειρία στην ανάκτηση ;
Και επίσης σε τι ψάρια στοχεύουμε με την συγκεκριμένη τεχνική ;
Έχω ένα καλάμι 7-30 το οποίο είχα πάρει για τα καλαμάρια και μιας και δεν το χρησιμοποίησα πολύ φέτος ( ας οψεται ο Χαρδαλιάς ) λέω να ασχοληθώ με την τεχνική του spinning .
Επίσης η χρήση νήματος είναι μονόδρομος στην τεχνική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πετονιά ;
Τα ψάρια που στοχευει είναι όλα εκεινα που ανήκουν στα κυνηγιαρικα.....
Τα τεχνητά που έχω δει κάνουν αυτό που θες ειναι τα κλασσικά Rapala max rap, Hart absolut p.gasti,και τα Maria princess που όμως έχουν εξαντληθεί κ θα δυσκολευτεις να τα βρεις..κ υπαρχουν σίγουρα πολλά άλλα... Θα πάρεις κ άλλες γνώμες....
Το νημα επειδή δεν έχει ελαστικοτητα κ συνεπως προσφερει αμεσότητα στο καρφωμα συν ότι "νιωθεις" καλυτερα το τεχνητό σου κατά την ανάκτηση....
Η πετονια ναι μεν δεν προσφερει αμεσότητα στο κάρφωμα λόγο ελαστικότητας όμως εξαιτίας αυτής συγχωρεί τα πιθανά λάθη του ψαρά κατά την διάρκεια της μάχης..
Όλοι οι σπινεραδες με πετονια ξεκίνησαν κ περνωντας τα χρόνια ήρθαν τα νηματα σαν κάτι το "εξειδικευμένο" και ολοι κατέληξαν σε αυτά..... Αν δεν είχαν έρθει τι θα κάναμε άραγε..... Τελοσπαντων.....
 
Last edited:
Πια κατά την γνώμη σας είναι τα καλύτερα τεχνητά για έναν αρχάριο στην τεχνική του spinning . Που να δουλεύουν δηλαδη σωστά χωρίς να απαιτείται μεγάλη τεχνική και εμπειρία στην ανάκτηση ;
Και επίσης σε τι ψάρια στοχεύουμε με την συγκεκριμένη τεχνική ;
Έχω ένα καλάμι 7-30 το οποίο είχα πάρει για τα καλαμάρια και μιας και δεν το χρησιμοποίησα πολύ φέτος ( ας οψεται ο Χαρδαλιάς ) λέω να ασχοληθώ με την τεχνική του spinning .
Επίσης η χρήση νήματος είναι μονόδρομος στην τεχνική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πετονιά ;
Γιώργο καλησπέρα. Μπορώ να γράφω ώρες για τα ερωτήματα που έθεσες αφού το σπινινγκ έχει εξελιχθεί τόσο που οι δυνατότητες του είναι άπειρες. Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου με τη σειρά που τα έθεσες και ελπίζω να βοηθήσω.
Τα τεχνητά που είναι πιο εύκολα να ξεκινήσεις είναι τα λεγόμενα μίνοου (minnows) και οι μπονίτες. Τα μίνοου είναι τεχνητά που μπορείς να τα δουλέψεις με πολλούς τρόπους αλλάζοντας τον τρόπο ανάκτησης. Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις απλή ανάκτηση, μπορεί να εναλλάσεις την ταχύτητα, μπορείς να κάνεις ξαφνικά τραβήγματα κλπ. Επίσης υπάρχουν τεχνητά που βυθίζονται και άλλα που μένουν στην επιφάνεια σχεδόν και ανάλογα το είδος της γλώσσας που έχουν όταν κάνεις ανάκτηση βυθίζονται έως 1 μέτρο περίπου. Οι μπονίτες είναι τεχνητά που παράγουν μεγάλη δόνηση οπότε με απλή ανάκτηση δουλεύουν όπως πρέπει.
Κάποιες προτάσεις τεχνητών:
https://fishingmania.gr/rapala-max-rap-130mm.html σε χρώμα FAYU
https://fishingmania.gr/savage-gear-sandeel-jerk-minnow-145mm-sinking.html σε χρώμα basic atherina
https://fishingmania.gr/seaspin-mommotti-180ss.html σε χρώμα BAR
https://fishingmania.gr/strike-pro-koffana175s.html αυτό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το χρώμα 694Ε

Μπονίτες:
https://fishingmania.gr/strike-pro-jedi-rattler-80-sp-198.html σε χρώμα 114

Με την τεχνική του σπινινγκ μπορείς να πιάσεις στην κυριολεξία ότι ψάρι θέλεις. Εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Για αρχή στόχος σου θα είναι οι λούτσοι που αυτή την εποχή έχουν τελειώσει με το ζευγάρωμα και έχουν όρεξη! Πήγαινε στο λιμάνι της Νάξου όσο πιο κοντά μπορείς στην είσοδο του λίγο πριν την δύση του ήλιου τότε που μπαίνουν και θα πιάσεις κάποιον σύντομα.
Το καλάμι σου ποιο μοντέλο είναι; Πρώτα πρέπει να δούμε αν οι οδηγοί του καλαμιού σου μπορούν να αντέξουν το νήμα. Αν δεν κάνουν τότε αν βάλεις νήμα θα χαλάσεις τους οδηγούς άρα και το καλάμι. Το νήμα έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ ανελαστικό οπότε τα τεχνητά σου "υπακούν" καλύτερα στις κινήσεις του χεριού σου. Φυσικά το νήμα έχει και πολύ μεγαλύτερη αντοχή. Αν το καλάμι σου μπορεί να δουλέψει νήμα θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα και να βάζεις και περίπου 1 μέτρο αόρατη πετονιά μπροστά για παράμαλλο.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μου λες και αν μπορώ θα βοηθήσω :)
 
Με την τεχνική του σπινινγκ μπορείς να πιάσεις στην κυριολεξία ότι ψάρι θέλεις. Εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου.
Αν βάλουμε μέσα κ το lrf συμφωνώ....

Οι μπονίτες είναι τεχνητά που παράγουν μεγάλη δόνηση οπότε με απλή ανάκτηση δουλεύουν όπως πρέπει.
Δεν έχω δουλέψει ποτε μπονιτες...
Αποδίδουν σιγουρα....Αλλά εμενα δεν μου έχουν κάνει κλικ ώστε να τις αγοράσω.....

Και να βάζεις και περίπου 1 μέτρο αόρατη πετονιά μπροστά για παράμαλλο.

Ποτε δεν έχω βάλει τόσο μακρυ παραμμαλλο... Περιπου 60εκ γιατί δεν θέλω να περναει ο κόμπος μέσα από τα δαχτυλίδια....
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .
Το καλάμι που έχω είναι το okuma wave power 2.70m 7-30 .
Συνδυασμένο με το okuma azaki 30 .
Και πετονιά sufix advance 0.28
Ξέρω πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά τον εξοπλισμό και σίγουρα χρειάζεται αναβάθμιση αλλά για να περνάει η ώρα πιστεύω ότι κάτι κάνει .
 
Ξεκινας ανετα με αυτα συναδερφε με μικρα πλανακια που ειναι φτηνα αλλα και μινοους
Ισα ισα που θα πιασεις ποικιλια ψαριων και θα σου αρεσει η τεχνικη ωστε μετα να εμβαθυνεις περισσοτερο
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .
Το καλάμι που έχω είναι το okuma wave power 2.70m 7-30 .
Συνδυασμένο με το okuma azaki 30 .
Και πετονιά sufix advance 0.28
Ξέρω πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά τον εξοπλισμό και σίγουρα χρειάζεται αναβάθμιση αλλά για να περνάει η ώρα πιστεύω ότι κάτι κάνει .
Μια χαρά είναι ο εξοπλισμός σου. Οι οδηγοί του καλαμιού είναι SIC οπότε μπορείς να βάλεις νήμα άφοβα. Καλή αρχή και ότι θέλεις εδώ είμαστε :)
 
Ευχαριστω Τασο!

Το καλαμακι μια χαρα ειναι
Εγω εχω το προβλημα
Αποφασιζω να παω για σπινιγκ
Και τελικα φορτωνω σκυλια και παω αναποδα .sarcastic.

ειναι που δεν εχουμε και βαθια νερα κοντα μου
Παραλιες ειναι περισσοτερο
Με ανισοπεδες αναγλυφο
Και πετρωδες βυθο
Καπου κουραστηκα να χανω ψαρακια και να πιανω τα @@@ μου και το ψηλοπαρατησα
 
Εμενα κανει το νημα Βασιλη;
Shimano catana 2.40
Μου εδωσε ο πατερας ενα νημα και περασα στο μηχανακι αλλα δεν το χω βρεξει ακομη με νημα
Το πρώτο μου καλάμι :) ακόμα το έχω αλλά δεν το πολυψαρεύω.
Ευχαριστω Τασο!

Το καλαμακι μια χαρα ειναι
Εγω εχω το προβλημα
Αποφασιζω να παω για σπινιγκ
Και τελικα φορτωνω σκυλια και παω αναποδα .sarcastic.

ειναι που δεν εχουμε και βαθια νερα κοντα μου
Παραλιες ειναι περισσοτερο
Με ανισοπεδες αναγλυφο
Και πετρωδες βυθο
Καπου κουραστηκα να χανω ψαρακια και να πιανω τα @@@ μου και το ψηλοπαρατησα
Έτσι είναι το σπινινγκ, μπορεί να κάνει να σου δώσει ψάρι μήνες ολόκληρους αλλά μια φορά θα σου δώσει τρόπαια που θα θυμάσαι την μάχη για χρόνια!
 
Back
Top