Spinning

Μεσημέρι έχεις ψαρέψει ποτέ?
Από διάφορα βίντεο βλέπω ότι συνήθως τέτοιες ώρες χτυπάνε μελανουρια, σαργοι σε αυτή την τεχνικη...
Κάποτε πηγε ένας φίλος σε βραχώδη ακτή μεσα στο μεσημέρι κ έπιασε δυο σαργους κ ενα μελανουρι σε 40γρ κουτάλι(όπως το ακους)....
Όχι μεσημέρι δεν έχω ψαρεψει με το lrf. Απόγευμα από τις 7 μέχρι και να νυχτώσει καλα και ξημέρωμα από τις 5:30 μέχρι τις 8. Μεσημερι μια φορά που ήμουν για μπάνιο είδα πολλά κυνηγια στον αφρό. Τσακιστηκα να πάω στο αυτοκίνητο όπου είχα ένα καλάμι casting , μπομπαρδα και ραγκλου. Ε πηρα 4 κυνηγούς σε μισή ώρα! Την άλλη μέρα ξαναπηγα οργανωμένος και ξεχεριαστηκα και ούτε που ακολούθησε τιποτα!!!
 
Εγώ ασχολούμαι με το spinning μόλις έναν χρόνο. Με τράβηξε γιατί είχε κίνηση, άθληση γενικά δεν μπορώ το καρτέρι... τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Όλο τον εξοπλισμό μου τον πρότεινε φίλος και κόστισε 150 Ε μαζί με 5-6 ψαράκια. Μέχρι τώρα έχω πάρει άλλα τόσα άλλα έχω χάσει και κάποια.Με το ψάρεμα είχα επαφή από την παιδική ηλικία μιας και τότε ήταν καθημερινή ασχολία. Ακόμη δεν έχω βάλει νήμα και είμαι με πετονιά γιατί στην αρχή μου μπερδευόταν ειδικά με τον αέρα. Όπως σωστά είπατε αν δεν έχεις υπομονή, μην ασχοληθείς καθόλου. Αλλά πιο κυνήγι (θηραμάτων, ψαριών, χόρτων, βοτάνων, μανιταριών κλπ) δεν θέλει υπομονή και κυρίως επιμονή! Αν κάποιος είναι καρτεριτζής ας ψάξει άλλο είδος ψαρέματος, υπάρχουν τόσα πολλά.
 
Εγω μεγαλωσα με τις παραδοσιακες τεχνικες και εξελισομουν οσο μεγαλωνα
Περασα απο ολες βγαζοντας απο την τηγανια αρχικα μεχρι μεγαλα κυνηγοψαρα με ζωντανο αργοτερα
Οταν μπορεσα να ασχοληθω με δικα μου σκυλια μετα τα 18 το εκοψα εντελως αφου με κερδισαν
Πριν καμια πενταετια ηθελα να ξανααρχισω να ασχολουμε χωρις δολωματα ωστε να μην θελω προετοιμασιες κλπ και να μου τρωει χρονο απ το σκυλια
Επισησνεπειδη εχει αδρεναλινη μεσα και μετακινηση κατι που με χαρακτηριζει
Μεχρι και μεντο απικο δεν ψαρεψα ποτε με υςηχια
Μου αρεσει η παρατηρηση και η εναλαγη συνεχεια αρμαρτοσιων και τροπων
Για το σπινιγκ Πηρα φτηνο εξοπλισμο και ξεκινησα
Ωστοσο δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα αφου 5-6 εξοδοι το χρονο δεν ειναι ψαρεμα
Δεν σταθηκα ουτε τυχερος να κτυπησει κατι αξιολογο
Οταν τα ειχα παρατησει τα ψαρια που εβγαζα ηταν μεγαλα με το ζωντανο
Απο εκει ποθουσα να συνεχισω
Νομιζα οτι θα ενγαζα ψαρια απο το πουθενα.δεν ειναι ετσι
Ετσι πλεον μονο στις διακοπες θα ασχοκηθω λιγο με αυτο και αν κατσει κατι εκατσε
Αρχισα ομως να ξαναασχολουμε με τις παραδοσιακες τεχνικες χωρις σκοπο κατι ιδιαιτερο απλα για τα μικρα
Φυσικα οχι στο βαθμο που εγω ασχολουμουν στην ηλικια τους και αργοτερα αλλα θελω να εχουν βιωματα και απο το ψαρεμα
 
Αυτά είναι. Το καλάμι έχει 3 μύτες, διαφορετικής σκληρότητας.
Βασίλη καλό μεσημέρι, επειδή στα μέρη σας έχει κατάλληλους ψαρότοπους για αυτή την τεχνική, αξίζει να ασχοληθείς.
Ο εξοπλισμός που έχεις είναι μόνο για να δεις πως γίνεται η τεχνική ...
Για να καταλάβεις τι παίζει με την τεχνική θα σου έλεγα για αρχή να διαβάσεις όλα τα άρθρα του lurebites που αφορούν το spinning και όχι μόνο
http://lurebites.com/psarema-apo-akti/spinning.html
 
Αυτά είναι. Το καλάμι έχει 3 μύτες, διαφορετικής σκληρότητας.
Το yozuri 'γαυρακι" εξαιρετικο σε λαυρακια και γοφορια.Δοκιμασμενο χρονια τωρα.Το εχω ακομα.
Τα αλλα πλαστικα δεν τα ξερω αλλα μια χαρα φαινονται.
Τωρα,η σιλικονη ειναι σιλικονη...Παντα επικαιρη και πολυ δυνατο "χαρτι".
 
Βασίλη καλό μεσημέρι, επειδή στα μέρη σας έχει κατάλληλους ψαρότοπους για αυτή την τεχνική, αξίζει να ασχοληθείς.
Ο εξοπλισμός που έχεις είναι μόνο για να δεις πως γίνεται η τεχνική ...
Για να καταλάβεις τι παίζει με την τεχνική θα σου έλεγα για αρχή να διαβάσεις όλα τα άρθρα του lurebites που αφορούν το spinning και όχι μόνο
http://lurebites.com/psarema-apo-akti/spinning.html
Η ενασχόληση που είχα με το άθλημα, ήταν μόνο όταν βγάζαμε λαβράκια με ελαφρά καλάμια casting μπαλάκι και σιλικονούχα, πριν 20 χρόνια. Τότε βέβαια τα λαβράκια ήταν παντού και ατελείωτα. Τα περισσότερα, φευγάτα από ιχθυοκαλλιέργειες. Πάντως έτσι μου είπε και ο φίλος που μου τα πούλησε, ότι είναι για αρχή. Τα popper πρέπει να είναι από lidl, γιατί το κουτί γράφει crivit. Σκοπεύω να πάρω κανένα τεχνητό ακόμη. Αν έχετε καμία πρόταση ευπρόσδεκτη. Για λαβράκια και λούτσους ως επί το πλείστον.
 
Το yozuri 'γαυρακι" εξαιρετικο σε λαυρακια και γοφορια.Δοκιμασμενο χρονια τωρα.Το εχω ακομα.
Κάνει και για συρτή; Άλλη πρόταση για συρτή κυρίως λαυράκια-γοφάρια; Και τι παράμαλλο βάζουμε για να μην το κόβουν;
...και για όποιον δεν κατάλαβε, είμαι πρωτάρης στη συρτή :cool:
 
Κάνει και για συρτή; Άλλη πρόταση για συρτή κυρίως λαυράκια-γοφάρια; Και τι παράμαλλο βάζουμε για να μην το κόβουν;
...και για όποιον δεν κατάλαβε, είμαι πρωτάρης στη συρτή :cool:
Για συρτη απο βαρκα δεν το εχω δοκιμασει.Φανταζομαι εξαρταται απο την ταχυτητα πλευσης.Μπορει να βγαινει εξω απο το νερο.
Για συρτη θα επαιζα μεγαλα τεχνητα για γοφαρια.Απο την αλλη τα λαυρακια,φαινεται οτι προτιμουν μικροτερα σε μεγεθος τεχνητα.Μεχρι 12-13εκ συνηθως.Αυτο εχω δει εγω.
 
Κάνει και για συρτή; Άλλη πρόταση για συρτή κυρίως λαυράκια-γοφάρια; Και τι παράμαλλο βάζουμε για να μην το κόβουν;
...και για όποιον δεν κατάλαβε, είμαι πρωτάρης στη συρτή :cool:
Φυσικά κ κάνει για συρτη αφρου(σε ολα τα μεγέθη) από βάρκα κ εδώ κ παρα πολλα χρονια έχει αποδείξει την "ισχυ" του, χωρίς μολυβια αν τα νερά είναι ρηχα η στοχεύουμε σε αφρόψαρα...
Για γοφαρια κ ιδιαίτερα αν έχεις μικρό τεχνητό καλο ειναι να γίνει ματισια του παραμαλλου με ένα κομμάτι συρμα(αλλά χανεις σε διακριτικότητα σε αλλά πιο καχύποπτα ψαρια) αλλά δεν μπορουμε να τα έχουμε ολα... Η αν πας μόνο για γοφαρια βάλε μεγαλα τεχνητά....
Δοκίμασε αν θες κ τα max rap που (και εκεί) αποδιδουν μια χαρά....
 
Last edited:
Η σύνδεση με το παράμαλο (αόρατη πετονιά 30αρα) γίνεται με κόμπο ή με στριφταροπαραμάνα; Αν γίνεται με στριφταροπαραμάνα ποιες ενδείκνυνται;
Κομπο, ποτε στριφταροπαρανα στην συνδεση νημα με παραμαλλο.. Και στην άκρη του παραμαλλου σκέτη παραμανα που είναι κατάλληλη για spinning,
(Aποφευγουμε τις χάλκινες παραμανες "παλαιου τυπου") κλπ....
 
Last edited:
Κομπο, ποτε στριφταροπαρανα στην συνδεση νημα με παραμαλλο.. Και στην άκρη του παραμαλλου σκέτη παραμανα που είναι κατάλληλη για spinning,
(Aποφευγουμε τις χάλκινες παραμανες "παλαιου τυπου") κλπ....
Λάθος δικό μου που δεν έγραψα για ποια σύνδεση μιλούσα. Εννοούσα την σύνδεση του τεχνητού με το παράμαλο. Ποιες είναι οι παραμάνες που κάνουν για αυτή την δουλειά; Αν μπορεί κάποιος ας βάλει μια φωτογραφία.
 
Λάθος δικό μου που δεν έγραψα για ποια σύνδεση μιλούσα. Εννοούσα την σύνδεση του τεχνητού με το παράμαλο. Ποιες είναι οι παραμάνες που κάνουν για αυτή την δουλειά; Αν μπορεί κάποιος ας βάλει μια φωτογραφία.
https://fishingmania.gr/owner-hyper-snap-5121.html
 
Λάθος δικό μου που δεν έγραψα για ποια σύνδεση μιλούσα. Εννοούσα την σύνδεση του τεχνητού με το παράμαλο. Ποιες είναι οι παραμάνες που κάνουν για αυτή την δουλειά; Αν μπορεί κάποιος ας βάλει μια φωτογραφια
Στο link που έβαλε ο Γιώργος πιο πριν έχει ένα ωραίο άρθρο "Επιλογή της παραμανας στο spinning" κ υπάρχουν κ κατατοπιστικες φωτο...
Οποια κ αν επιλέξεις κ προερχεται από επώνυμη εταιρία του χώρου δεν θα έχεις κανενα προβλημα..
Οι περισσοτερες μπορει να παρεχουν αντίσταση στην οξείδωση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρεπει να αντικαθίσταται...
Τα συχνά άνοιξε-κλείσε την καταπονουν κ κάποτε αλλάζουν την μορφή της κ αυτο ειναι κατι που δεν το θελουμε......
 
Το spinning ξεκίνησε στην χώρα μας με στριφταροπαραμανα, όταν ήρθε κ η εξειδίκευση(νέα προιοντα στην χώρα μας κατάλληλα για αυτή την τεχνική) τότε αντικατασταθηκε από την παραμανα γιατι υποτίθεται χάλαγε την πλευση..
Αυτό δεν σημαίνει ότι με την στριφταροπαραμανα δεν είχαν βγει ψάρια κ ψαράκια τα προηγουμενα χρόνια....
 
Το spinning ξεκίνησε στην χώρα μας με στριφταροπαραμανα, όταν ήρθε κ η εξειδίκευση(νέα προιοντα στην χώρα μας κατάλληλα για αυτή την τεχνική) τότε αντικατασταθηκε από την παραμανα γιατι υποτίθεται χάλαγε την πλευση..
Αυτό δεν σημαίνει ότι με την στριφταροπαραμανα δεν είχαν βγει ψάρια κ ψαράκια τα προηγουμενα χρόνια....
Για κάποιον λόγο υπάρχει η εξειδίκευση Τάσο. Παλιά έβγαιναν ψάρια με τα τεχνητά της ραπαλα φτιαγμενα απο μπαλσα. Ποιος τα ρίχνει τώρα; Και τι αποτέλεσμα θα είχαν πιστεύεις;

Και εγώ με στριφταροπαραμάνα ξεκίνησα γιατί αυτές χρησιμοποιούσα στα υπόλοιπα ψαρέματα μου αλλά χρησιμοποιώντας σκέτη παραμάνα έστω και λίγο αυξάνεις τις πιθανότητες να πιάσεις ένα ψάρι θεωρώ. Αρκεί αν ξέρεις να χειρίζεσαι το κάθε τεχνητό.
 
Last edited:
Back
Top