Spinning

Για τα Aμερικανικα smithwick rattlin rogue είχα γράψει πιο παλιά, εν συντομία θα θυμίσω ότι είναι ένα τεχνητό που όταν το πιασεις στα χέρια σου βλέπεις μια φθηνοκατασκευη συν ότι αμέσως σε παραπεμπει για ψάρεμα σε γλυκά νερα, αλλά που όμως είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό, μέχρι που τα δόντια ενός μεγάλου λουτσου μου έκοψαν παραμαλλο κ το πηρε μαζί του...

Πρόσφατα βρήκα και τα super rogue κ θέλω να δείτε την "στραβη" κλίση αριστερά η δεξιά που έχει δωθει στις σαλαγκιες(τα rattlin είχαν κανονικές)....
Όταν "σερνουμε" και εφάπτονται οι σαλαγκιες στο σωμα του τεχνητου οι δυο πανω ακιδες είναι σε ευθεία..
Εδώ πέρα υπάρχει μια λοξή κλίση της ακιδας προς τα κάτω κ φαινομενικά ευκολοτερα καρφώματα..
Βασικά αυτό σκεφτηκα, δεν νομίζω να έγινε για άλλο λόγο..
Ειδα στην σελίδα της στο fb πως το ίδιο εφαρμόζει κ σε αλλά τεχνητά...

View attachment 28542
Τάσο, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνουν τα τεχνητά το γρατζούνισμα από τις σαλαγκιές κατά την ανάκτηση;; Έχει στραβό αγκίστρι και η σαλαγκιά της ουράς;;

...και καλορίζικα !!! :)
 
Last edited:
Τάσο, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνουν τα τεχνητά το γρατζούνισμα από τις σαλαγκιές κατά την ανάκτηση;; Έχει στραβό αγκίστρι και η σαλαγκιά της ουράς;;
Είναι κ αυτό που λες μια λογική απάντηση..
Αλλά όπως είπα δεν το κάνει σε όλα τα τεχνητά....
Ναι έχει στραβό κ η σαλαγκια της ουράς..
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με την πλευση(δεν το έχω βρέξει)...
 
Είναι κ αυτό που λες μια λογική απάντηση..
Αλλά όπως είπα δεν το κάνει σε όλα τα τεχνητά....
Ναι έχει στραβό κ η σαλαγκια της ουράς..
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με την πλευση(δεν το έχω βρέξει)...
εφόσον έχει και τη σαλαγκιά της ουράς έτσι δεν είναι για το γρατζούνισμα , ναι ίσως βοηθάει και στο rolling (πσσσσ! ... τι είπα!) :D
 
Είναι κ αυτό που λες μια λογική απάντηση..
Αλλά όπως είπα δεν το κάνει σε όλα τα τεχνητά....
Ναι έχει στραβό κ η σαλαγκια της ουράς..
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με την πλευση(δεν το έχω βρέξει)...
Δείχνουν να είναι αρκετά ελαφρά για το μήκος τους, αν είναι έτσι τότε το βάρος από τις σαλαγκιές είναι σημαντικό ποσοστό του συνολικού βάρους και του "κάνουν τιμόνι" , του επηρεάζουν την πλεύση...
Θυμίζουν και το σχήμα του original floater της rapala που είναι πολύ ελαφρύ ...
 
Μ
Δείχνουν να είναι αρκετά ελαφρά για το μήκος τους, αν είναι έτσι τότε το βάρος από τις σαλαγκιές είναι σημαντικό ποσοστό του συνολικού βάρους και του "κάνουν τιμόνι" , του επηρεάζουν την πλεύση...
Θυμίζουν και το σχήμα του original floater της rapala που είναι πολύ ελαφρύ ...
Οντως! μήκος περιπου στα 13εκ κ βάρος περιπου 12γρ...
Αφου το δω πρωτα πως πλεει θα του βάλω κανονικές σαλαγκιες κ θα δω..
 
Ρε μπας να ασχοληθο και εγω με αυτο το ψαρεμα???μουδοσαν καμποσα τεχνητα.μου τα εδωσε ο αδελφος μου ο οπιος δεν τοχη με τα ψαρεματα βαριετε .hair. .big smile.
Αν έχεις τα κέφια γιατί όχι??
Αλλά έχε κ το zabala στον ώμο γιατί πολλες φορές περνανε στην επιφανεια λουτσοι συριζα στα βράχια,να έχεις κ άλλη επιλογή... .yelling.
 
Με βάλατε στην μπρίζα με το spinning. Αύριο έρχεται στα χέρια μου, αγορά απο φίλο, καλάμι με μηχανισμό, γεμισμένο με νήμα και μερικά τεχνητά. Τα εργαλεία τα είχε φίλος, σαν δεύτερα ή τρίτα στο οπλοστάσιο του, και τα είχε αψάρευτα. Τα αγόρασα λοιπόν, για να μην κάθονται σε απραξία. Φωτογραφίες αύριο, να μου πείτε αν αξίζουν λίγο, ή τζάμπα ο ενθουσιασμός.
 
Προς του νέους του σπιν θα σας πρότεινα να κάνετε υπομονή μέχρι να πιάσετε το πρώτο αξιόλογο ψάρι για να βγάλετε συμπέρασμα αν σας αρέσει η τεχνική. Το λέω γιατί πολλοί ξεκινούν και τα παρατάνε γρήγορα γιατί είναι ένα ψάρεμα που μπορεί να πας 10 φορές χωρίς να πάρει ούτε τσιμπιά!
 
Προς του νέους του σπιν θα σας πρότεινα να κάνετε υπομονή μέχρι να πιάσετε το πρώτο αξιόλογο ψάρι για να βγάλετε συμπέρασμα αν σας αρέσει η τεχνική. Το λέω γιατί πολλοί ξεκινούν και τα παρατάνε γρήγορα γιατί είναι ένα ψάρεμα που μπορεί να πας 10 φορές χωρίς να πάρει ούτε τσιμπιά!
Μπηνελικια ομως θα ρηξουμε πολα
 
Μπηνελικια ομως θα ρηξουμε πολα
Βασικά πολλές βολές πρέπει να ρίξεις και να μην σε πάρει από κάτω αν δεν πάρεις ψάρι όπως σωστά λέει ο Βασιλης. Όταν το πάρεις όμως είναι απίθανη η αισθηση. Εγώ που έχω κολλήσει με το lrf γουστάρω ακόμη και με τα σαφριδια και τα κοκκαλια γιατί είναι πολύ ελαφριά τα εργαλεία και το παλεύεις το ψαρακι! Πέρυσι μου κουμπωσε σε ένα πλανακι hayabusa Jack eye finder μια παλαμιδα σχεδόν στο κιλό και πήγε να σπάσει η καρδιά μου ως να την βγαλω έξω με το καλαμάκι μου!
 
Βασικά πολλές βολές πρέπει να ρίξεις και να μην σε πάρει από κάτω αν δεν πάρεις ψάρι όπως σωστά λέει ο Βασιλης. Όταν το πάρεις όμως είναι απίθανη η αισθηση. Εγώ που έχω κολλήσει με το lrf γουστάρω ακόμη και με τα σαφριδια και τα κοκκαλια γιατί είναι πολύ ελαφριά τα εργαλεία και το παλεύεις το ψαρακι! Πέρυσι μου κουμπωσε σε ένα πλανακι hayabusa Jack eye finder μια παλαμιδα σχεδόν στο κιλό και πήγε να σπάσει η καρδιά μου ως να την βγαλω έξω με το καλαμάκι μου!
Τι παιζεις lrf?Σετακι,νηματοπετονιες και τεχνητα?
 
Προς του νέους του σπιν θα σας πρότεινα να κάνετε υπομονή μέχρι να πιάσετε το πρώτο αξιόλογο ψάρι για να βγάλετε συμπέρασμα αν σας αρέσει η τεχνική. Το λέω γιατί πολλοί ξεκινούν και τα παρατάνε γρήγορα γιατί είναι ένα ψάρεμα που μπορεί να πας 10 φορές χωρίς να πάρει ούτε τσιμπιά!
Συμφωνώ όσο δεν παει αλλο....

Είχα διαβάσει πολλα άρθρα για αυτή την τεχνική παλια στο "ψαρεμα" κ στο "ψαρευω"..
Αλλά δεν εκανα την απόφαση, η αρχή έγινε όταν επιασα ένα καλάμι σπινινγκ από ένα φιλο κ έκανα λίγες βολές.. βασικά εντυπωσιαστικα από το ζύγισμα του κ πηγα κ πηρα κ εγώ, έχοντας σαν ένα κ μοναδικό στόχο το ψάρεμα του λουτσου(τα λαβράκια δεν με ενδιέφεραν γιατί τα επιανα με άλλες τεχνικές) που καμια φορα να περνανε στα βράχια...
Τρία ολόκληρα καλοκαίρια χωρίς χτυπημα...
Το σουρουπο δεν απέδιδε καθόλου!
Στο καπάκι ερχετε κ ένας φίλος από Αθήνα κ του δίνω να κάνει βολή, μου λέει θα πάω να παρω..
Του λέω χεσε με κ ελα να ξαναπιασουμε τα πολυαγκιστρα κλπ...
Πήγε κ πηρε κ αυτός...
Το πρωτο ψάρι ήταν ένα μαναλι νωρίς το απογευμα κ τότε κατάλαβα ότι πρεπει να επιμείνω...
Διαπίστωσα ότι αν ήταν να φαει κάποιος λουτσος θα φάει μετά τις 10 το βράδυ...

Τώρα προσφατα ένας γνωστός μου(απικατζης του βράχου κατά αποκλειστικότητα) μου είπε ότι θέλει να ασχοληθεί κ αυτός κ τι έχω να του προτεινω από εξοπλισμο...
Το πρωτο που του είπα είναι ότι πρεπει να οπλιστει με τεράστια υπομονή κ να μην νομίζει πως θα έχει την επιτυχία των σαργομελανουρων που τα βγάζει κομπολοι, του το τόνισα αυτό για να μην με βλαστημαει μετά.......
Ασε που αυτό το ψάρεμα αν δεν είσαι ξεκουραστος δεν το κάνεις..
Αλλά έχει κ μια μαγεία που σε συνεπερνει..
Άλλη μια βολή τώρα θα χτυπήσει, ας πάω παραπέρα, τώρα είναι η καλή ωρα...........
Απαιτεί το μυαλό να μην ταξιδέψει άλλου (πραγμα όχι ευκολο μετά απο καποιο διάστημα) γιατί πρεπει με το χτυπημα να γίνει κ το κάρφωμα όσο το δυνατόν ακαριαία....

Ακόμα δεν ξέρω αν αγαπω η μισω αυτό το ψάρεμα....
Σίγουρα όμως δηλώνω μεγάλος λατρης των
παραδοσιακων τεχνικών αυτές εξαλλου σπάνια με άφησαν "νετο"....
 
Τι παιζεις lrf?Σετακι,νηματοπετονιες και τεχνητα?
Το cultus της Dam εχω στα 3-16 γραμμαρια μέ μηχανάκι παλι Dam quick fz200 fd. Τίποτα ακριβό και εξεζητημένο. Νήμα 0,10mm. Πλανακια 5 έως 13 γραμμάρια με τα Jack eye να μου έχουν δώσει από κοκκαλι και λαβράκι μέχρι παλαμιδα και σαργο και τα Ρίχνω φανατικα. Επίσης μου έχει δώσει ένας φίλος κάτι σιλικονουχα σκουλικακια κινεζικά! Με μολυβοκεφαλη 5 γραμμάρια τα ψαρευω και τσιμπάνε ψαρια! Τα πιο πολλά μικρά αλλά εχει πλακα!
 
Το cultus της Dam εχω στα 3-16 γραμμαρια μέ μηχανάκι παλι Dam quick fz200 fd. Τίποτα ακριβό και εξεζητημένο. Νήμα 0,10mm. Πλανακια 5 έως 13 γραμμάρια με τα Jack eye να μου έχουν δώσει από κοκκαλι και λαβράκι μέχρι παλαμιδα και σαργο και τα Ρίχνω φανατικα. Επίσης μου έχει δώσει ένας φίλος κάτι σιλικονουχα σκουλικακια κινεζικά! Με μολυβοκεφαλη 5 γραμμάρια τα ψαρευω και τσιμπάνε ψαρια! Τα πιο πολλά μικρά αλλά εχει πλακα!
Θεωρω,πως ετσι και αλλιως,στο συγκεκριμενο ωαρεμα δεν χρειαζεσαι κατι εξεζητημενο.
Ισως να θες το κατι παραπανω αν το μερος που ψαρευεις εχει μεγαλα λαβρακια και παλαμιδες απο κιλο και πανω.Γενικα να εχει και δυνατοτερα θηραματα.
Το hayabusa Jack eye finder το εχω βαλει και εγω στο ματι.
https://www.tsourosmarine.gr/el/pla...k-eye-finder.html#/463-χρώμα-1/937-βάρος-5_γρ
Τι κωδικους δουλευεις?Σκεφτομαι για κωδικο 2 και 5.Τετοιου ειδους χρωματα δουλευουν πολυ σε μας.Χωρις να αποκλειονται βεβαια και τα υπολοιπα.Νουμερα 1 και 3 ακολουθουν.
 
Last edited:
Εγώ που έχω κολλήσει με το lrf
Μεσημέρι έχεις ψαρέψει ποτέ?
Από διάφορα βίντεο βλέπω ότι συνήθως τέτοιες ώρες χτυπάνε μελανουρια, σαργοι σε αυτή την τεχνικη...
Κάποτε πηγε ένας φίλος σε βραχώδη ακτή μεσα στο μεσημέρι κ έπιασε δυο σαργους κ ενα μελανουρι σε 40γρ κουτάλι(όπως το ακους)....
 
Μεσημέρι έχεις ψαρέψει ποτέ?
Από διάφορα βίντεο βλέπω ότι συνήθως τέτοιες ώρες χτυπάνε μελανουρια, σαργοι σε αυτή την τεχνικη...
Κάποτε πηγε ένας φίλος σε βραχώδη ακτή μεσα στο μεσημέρι κ έπιασε δυο σαργους κ ενα μελανουρι σε 40γρ κουτάλι(όπως το ακους)....
Απο παρατηρησεις δικες μου,αυτη η τεχνικη προσφερεται κυριως απο ξημερωμα μεχρι σουρουπο.Ακομη και καταμεσημερο να πας,θα δεις κινητικοτητα απο μελανουρια σαργους κλπ.Ιδιαιτερα δε,απο κοκκαλια,σαφριδια και τα συναφη.Απευθυνεται σε ψαρια που δραστηριοποιουνται κυριως την μερα.Βεβαια και το βραδυ μπορει να δουλεψει καλα,αλλα εχω παρατηρησει οτι μερα,ειναι πολυ καλυτερα.
 
Θεωρω,πως ετσι και αλλιως,στο συγκεκριμενο ωαρεμα δεν χρειαζεσαι κατι εξεζητημενο.
Ισως να θες το κατι παραπανω αν το μερος που ψαρευεις εχει μεγαλα λαβρακια και παλαμιδες απο κιλο και πανω.Γενικα να εχει και δυνατοτερα θηραματα.
Το hayabusa Jack eye finder το εχω βαλει και εγω στο ματι.
https://www.tsourosmarine.gr/el/pla...k-eye-finder.html#/463-χρώμα-1/937-βάρος-5_γρ
Τι κωδικους δουλευεις?Σκεφτομαι για κωδικο 2 και 5.Τετοιου ειδους χρωματα δουλευουν πολυ σε μας.Χωρις να αποκλειονται βεβαια και τα υπολοιπα.Νουμερα 1 και 3 ακολουθουν.
Με το 1 έχω πιάσει τα παντα! Και το 2 μου έχει δώσει ψάρια. Με το 5 σχεδόν νυχτα με απλή αργή ανάκτηση ίσα που να μην ακουμπάει στο βυθο εχω παρει κοκκαλια γαϊδούρια.
 
Back
Top