Setter Gordon

Εγώ την είχα αρπάξει ξόφαλτσα πρίν αρκετά χρόνια από γνωστό όνομα τότε, και είχα πάει και συστημένος μέσω κοινού γνωστού
Τουλάχιστον πήρα τα λεφτά μου πίσω και γλύτωσα και τα 1000 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα για να τον γυρίσω πίσω
Του το επέστρεψε αυτός ο κοινός γνωστός, εκτός και αν το πάσαραν σε άλλον......
Το ίδιο έπαθα και εγώ με το δεύτερο γκορντον που πήρα από φίλο άνθρωπο φοβία και κρότοφωβια….κόντεψα να πάθω καρδιά από την στενοχώρια μου ο σκύλος υπόφερε ευτηχως τον πήρε φίλος μου και μου έδωσε ένα Μπρακ γαλλικό … από ότι έμαθα μετά καπια αιματα που μπήκα από έξω είχαν αυτά τα προβλήματα
 
Την έπαθα και εγώ μια φορά
Εκεί γύρο στο 2010 είχα πάει σε ένα λαμόγιο στην Ναυπακτο συστημένος και μαζι με πολύ γνωστό αρθογραφο του κυνηγετικου κυνοφυλικου τύπου. Περνώ από τον μάγκα ένα κουτάβι 2 1/2 μηνών 500 € γνωρίζοντας ότι το μωρό κουταβάκι είναι καρπούζι. Άμα βγει βγήκε, που τελικά βγεικε μια πολύ ωραία σκυλα με τα όλα της. Το 12 του λέω του μάγκα αφού είχαμε γνωρίστει και βρέθηκαμε με πόλους γνωστούς,πνιγμένος με της δουλειές μου.
Μάγκα έχεις μια σκυλα σαν την άλλη αλλά την θέλω έτοιμη γιατί χρόνος δεν υπαρχει, αμε μου λέει ότι θες φίλε μου. Τελικά να μην τα πολύ λέμε φτάσαμε σε εξοδικα για να πάρω χρήματα μου πίσω. Και δεν τα πήρα ολα. Από τότε είπα μπορώ μόνος μου έχει καλός δεν μπορώ δεν κάνω σκυλιά.
Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και την τσέπη μου γεμάτη.
 
Θα σας πω ενα παραδειγμα... Συμβαινει τωρα . Εχω δυο κουταβια 20 μηνων, γιοι του αρσενικου μου. Κυνηγαω 5 φορες την εβδομαδα κατα μεσω ορο κ οχρονος αυτος δεν φτανει για να εκπαιδευσεις κ να κυνηγησεις ταυτοχρονα σε αγριο θηραμα.... Απλα μερικες φορες σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να εχει ενας εκτροφεας,εκπαιδευτης στο κουμασι του 20 σκυλια κ να εκπαιδευει . Η δεν θα κυνηγαει ή δεν θα εκπαιδευει, και δυστηχως το ενα δεν μπορει να αποχωριστει το αλλο...
 
Θα σας πω ενα παραδειγμα... Συμβαινει τωρα . Εχω δυο κουταβια 20 μηνων, γιοι του αρσενικου μου. Κυνηγαω 5 φορες την εβδομαδα κατα μεσω ορο κ οχρονος αυτος δεν φτανει για να εκπαιδευσεις κ να κυνηγησεις ταυτοχρονα σε αγριο θηραμα.... Απλα μερικες φορες σκεφτομαι πως ειναι δυνατον να εχει ενας εκτροφεας,εκπαιδευτης στο κουμασι του 20 σκυλια κ να εκπαιδευει . Η δεν θα κυνηγαει ή δεν θα εκπαιδευει, και δυστηχως το ενα δεν μπορει να αποχωριστει το αλλο...
Ακριβως Απλη λογικη Μπραβο σου.
 
να εχει ενας εκτροφεας,εκπαιδευτης στο κουμασι του 20 σκυλια κ να εκπαιδευει
Σκυλέμπορες είναι και ευτυχώς από τα λίγα καλά της κρίσης είναι ότι μειώθηκαν λόγω ότι στέρεψε το χρήμα και δεν έβρισκαν εύκολα θύματα όπως παλιότερα
Γιατί κάποια στιγμή είχε γεμίσει η Ελλάδα <<εκτροφείς>> έτοιμοι να καλύψουν όλες τις επιθυμίες
Θές κουτάβι:ουδέν πρόβλημα είχαν όλο τον χρόνο
Θές ξεκινημένο:ουδέν πρόβλημα, 12 μηνών βγαλμένο σε ορτύκι,πέρδικα, μπεκάτσα
Θές έμπειρο:ουδέν πρόβλημα διάλεξε και πάρε, είχανε πάντα τρία τέσσερα αστέρια
Τώρα πώς τα κατάφερναν όλα αυτά ο Θεός και η ψυχή τους το ξέρει
 
Ποιος είναι ο Παπακωσταντίνου;
Αυτός που είχε γυρίσει και την πρώτη ταινία μπεκάτσας του Χριστογιαννη το 1995 αν δεν κάνω λάθος
Παλιός Γκορντονάς ίσως και ο παλιότερος που κυνηγάει συστηματικά με Γκόρντον σαράντα χρόνια,από το Λιδωρίκιgordon1-620x350.jpg
 
Αυτός που είχε γυρίσει και την πρώτη ταινία μπεκάτσας του Χριστογιαννη το 1995 αν δεν κάνω λάθος
Ακριβώς....
Και οπως έλεγε απο την δεκαετία του '80 κάθε χρόνο κρατουσε ημερολόγιο, πόσες μπεκατσες σήκωνε κ ποσες έπαιρνε..
Μεγάλος παρατηρητής αυτου του πουλιου..

Παλιός Γκορντονάς ίσως και ο παλιότερος που κυνηγάει συστηματικά με Γκόρντον σαράντα χρόνια,από το Λιδωρίκι
Έχεις δίκιο αν κρίνω από όσα είχε πει στην ταινία κ εφόσον συνεχίζει με τα ίδια σκυλιά μέχρι κ σημερα......
Και ίσως να ήταν από τους ελάχιστους εκείνη την εποχη που αγάπησαν τόσο πολύ τα Γκόρντον....
 
Αυτός που είχε γυρίσει και την πρώτη ταινία μπεκάτσας του Χριστογιαννη το 1995 αν δεν κάνω λάθος
Παλιός Γκορντονάς ίσως και ο παλιότερος που κυνηγάει συστηματικά με Γκόρντον σαράντα χρόνια,από το ΛιδωρίκιView attachment 68474
Ο πρωτομάστορας Γιώργηηηη...
 
Ακριβώς....
Και οπως έλεγε απο την δεκαετία του '80 κάθε χρόνο κρατουσε ημερολόγιο, πόσες μπεκατσες σήκωνε κ ποσες έπαιρνε..
Μεγάλος παρατηρητής αυτου του πουλιου..


Έχεις δίκιο αν κρίνω από όσα είχε πει στην ταινία κ εφόσον συνεχίζει με τα ίδια σκυλιά μέχρι κ σημερα......
Και ίσως να ήταν από τους ελάχιστους εκείνη την εποχη που αγάπησαν τόσο πολύ τα Γκόρντον....
Είναι πολύ ψαγμένος και άρρωστος με την φυλή
Φαντάσου ότι είχε κάνει εισαγωγή Γκόρντον την δεκαετία του 80' πράγμα πολύ σπάνιο για την εποχή
 
αμα την βγαλης για ορτυκια κωστη θα γεμιση παλι κολτσιδες κτλ, πιω αυστηρα θελη,,στηθος και αυτια συγουρααα
Συμφωνώ, αλλα για ορτύκια, τον Οκτώβρη πρώτα ο θεός ΚΙ ΑΝ..Αύγουστο-Σεπτέμβρη με τίποτα με τις θερμοκρασίες που έχουμε τα 5 τελευταια χρόνια...οπότε....;)
 
Back
Top