Setter Gordon

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ...αλλα με ολους τους "γαμπρους" εχω θέμα...ολοι ειναι μακρια...μου εχουν τυχη προτασεις για ζευγάρωμα ακομη και απο Κιλκίς...αλλα μάταιο, λογο αποστασης...ισως να κανω αλλη μια προσπαθεια στον επομενο οίστρο της...
Του χρόνου Κώστα να μπωρο και εγώ.. :)
 
Ειναι και κομματος
Την λενε και Ρεα
Κανει και καλη παρεα
Αντε βρε και καλους απογονους :p .yel..sarcastic.

Σοβαρα τωρα
Κωστη αν θες σκυλακια απο την Ρεα και ξερεις τι κανεις μην περασεις τα 5 χρονια εαν δεν εχει ξαναγεννησει….
Γιατί Χρυσανθε μέχρι 5 χρονών; Τι μπορεί να γίνει μετά;
Πάντως με ένα αντάξιο αρσενικό θα βγάλει πολύ καλά σκυλιά.
 
Γιατί Χρυσανθε μέχρι 5 χρονών; Τι μπορεί να γίνει μετά;
Πάντως με ένα αντάξιο αρσενικό θα βγάλει πολύ καλά σκυλιά.
Μια σκυλα που δεν εχει ξαναγεννησει ποτε στα 7 της χρονια ειναι οριακα στο εαν
-θα μπορεσει να συλλαβει
-θα μπορεσει να αντεπεξελθει σε μια γεννα
- στα 8 της πλεον οι κτηνιατροι βρισκουν ηδη δυσκολη την ολικη αναισθησια σε μια περιπτωση χειρουργιου ποσο μαλλον μια γεννα που ισως δεν παει καλα
Σε αυτη την ηλικια μια σκυλα χωρις προηγουμενη εγκυμοσυνη χρειαζεται συχνα εβδομαδιαια επιβλεψη απο τον κτηνιατρο

Εαν το ζωο εχει ξαναγεννησει τοτε περαν της δυσκολιας στην υπνωση του τα υπολοιπα δεν υφιστανται

Εξαιρεσεις υπαρχουν φυσικα
Το θεμα ειναι ποιος ρισκαρει ενα καλο ζωο
 
Τα ειπε ολα, ΑΚΡΙΒΩΣ, οπως πρεπει να ειναι ενα GORDON.
Και επιδη ειδα ολο το βιντεο μεχρι το τελευταιο SEC, θελω να πω, πως για να αποκτησεις ενα Gordon Setter, θα πρεπει πραγματικα να αναγνωρίζεις, πως εχεις να κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με σκύλο "άνθρωπο" σκύλο κοινωνικό, που κυνηγαει για εσας τους δύο...σκύλο ΓΙΓΑΝΤΑ οπως αναφερουν σε σχολια καποιο κοινοί γνωστοί μου!!
 
το γκορντον θα ήταν ένας σκύλος που θα προτιμούσα αν δεν ήμουν σε νησί, είναι σκυλιά που εκτιμω και θαυμάζω.
ο κύριος γιαππος καλό θα ήταν να μην ανακατεύεται και με άλλες φυλές, ας αφήσουν και κάποια φυλή απείραχτη.
Ταλαιπωρισε αφάνταστα τον κουμπάρο μου δίνοντας του ένα σκασμό χρήματα, και αφού ζορίσανε τα πράγματα του εδωσε σκύλο ο οποίος δεν ήταν καν δικιά του γεννά προερχόμενη από νησί του ανατολικού Αιγαίου.
απο το πεντιγκρι βρήκαμε τον ιδιοκτήτη της γεννάς και μας είπε κάποια πράγματα για την γραμμή του, καθώς και πως έπεσαν τα σκυλιά του στα χέρια του εν λόγο εκτροφεα. Πολύ βρώμια σε αυτόν τον χώρο, προσπάθηστε να κρατάτε τα καλά σας σκυλιά με ζευγαρώματα μελετημένα και ψαγμένα.
 
το γκορντον θα ήταν ένας σκύλος που θα προτιμούσα αν δεν ήμουν σε νησί, είναι σκυλιά που εκτιμω και θαυμάζω.
ο κύριος γιαππος καλό θα ήταν να μην ανακατεύεται και με άλλες φυλές, ας αφήσουν και κάποια φυλή απείραχτη.
Ταλαιπωρισε αφάνταστα τον κουμπάρο μου δίνοντας του ένα σκασμό χρήματα, και αφού ζορίσανε τα πράγματα του εδωσε σκύλο ο οποίος δεν ήταν καν δικιά του γεννά προερχόμενη από νησί του ανατολικού Αιγαίου.
απο το πεντιγκρι βρήκαμε τον ιδιοκτήτη της γεννάς και μας είπε κάποια πράγματα για την γραμμή του, καθώς και πως έπεσαν τα σκυλιά του στα χέρια του εν λόγο εκτροφεα. Πολύ βρώμια σε αυτόν τον χώρο, προσπάθηστε να κρατάτε τα καλά σας σκυλιά με ζευγαρώματα μελετημένα και ψαγμένα.
Το καταγγείλατε αυτό;
Τί σας είπε ο Γιάππος;
 
ο ίδιος μας μας είπε ότι δεν έχει τελικά αυτό που θελουμε και μας ειπε ότι μας δώσει σκύλο ο οποίος δεν είναι δικιάς του εκτροφής. ας μην χαλάσουμε το θέμα γιατί είναι μεγάλη ιστορία με πολύ ψυχική ταλαιπωρία. Ξερεις τι είναι να είναι ο άλλος εννιά μήνες στο γκαζάδικο στην άλλη άκρη του κόσμου να κάνει όνειρα για το σκύλο να κανονίζει το μπαρκο του για να είναι εδώ στην έναρξη να πέρνει τον σκύλο έτοιμο υποτίθεται αφού τον είχε διαλέξει από κουτάβι. Μήνας προσαρμογής μαζι του βόλτες κτλπ. Βήμα ο σκύλος και το χειρότερο,μπαμ σε πέρδικα άφαντος ο σκύλος. Πίσω ο σκύλος, άλλος σκύλος, πάμε πάλι μια από τα ίδια. Και τελικά πέρασε περισσότερο από την μίση σεζόν σκύλο πλήρωσε και με το παραπάνω και σκύλο δεν είχε. Τελικά έγινε αυτό που σας είπα παραπάνω. Όλα αυτα πριν δέκα η έντεκα χρόνια. Να πω ότι ο τρίτος ήταν μια χαρά σκύλος και ο άνθρωπος χάρηκε λίγο πριν φύγει για μπαρκο.
Ο γιαππος ήταν ευγενέστατος σε όλο αυτό και Παραδέχτηκε ότι κάτι δεν πηγενε καλά με τα σκυλιά του, και για αυτό μας είπε ότι δεν έχει αυτό που θελουμε.
και πείτε μου: τι θέλαμε; Το αυτονόητο, ένα καλά ξεκινημενο κουτάβι το οποίο ε
ηταν καλοπληρωμένο.
οταν μπλέξεις σε τέτοια ταλαιπωρία το μόνο που θες είναι να ξεμπλέξεις με το λιγότερο κόστος.
. Το σκίσαμε το θέμα και ζητω συγνώμη αλλά όταν τον είδα μου ανέβηκε λίγο το αίμα στο κεφάλι.
 
ο ίδιος μας μας είπε ότι δεν έχει τελικά αυτό που θελουμε και μας ειπε ότι μας δώσει σκύλο ο οποίος δεν είναι δικιάς του εκτροφής. ας μην χαλάσουμε το θέμα γιατί είναι μεγάλη ιστορία με πολύ ψυχική ταλαιπωρία. Ξερεις τι είναι να είναι ο άλλος εννιά μήνες στο γκαζάδικο στην άλλη άκρη του κόσμου να κάνει όνειρα για το σκύλο να κανονίζει το μπαρκο του για να είναι εδώ στην έναρξη να πέρνει τον σκύλο έτοιμο υποτίθεται αφού τον είχε διαλέξει από κουτάβι. Μήνας προσαρμογής μαζι του βόλτες κτλπ. Βήμα ο σκύλος και το χειρότερο,μπαμ σε πέρδικα άφαντος ο σκύλος. Πίσω ο σκύλος, άλλος σκύλος, πάμε πάλι μια από τα ίδια. Και τελικά πέρασε περισσότερο από την μίση σεζόν σκύλο πλήρωσε και με το παραπάνω και σκύλο δεν είχε. Τελικά έγινε αυτό που σας είπα παραπάνω. Όλα αυτα πριν δέκα η έντεκα χρόνια. Να πω ότι ο τρίτος ήταν μια χαρά σκύλος και ο άνθρωπος χάρηκε λίγο πριν φύγει για μπαρκο.
Ο γιαππος ήταν ευγενέστατος σε όλο αυτό και Παραδέχτηκε ότι κάτι δεν πηγενε καλά με τα σκυλιά του, και για αυτό μας είπε ότι δεν έχει αυτό που θελουμε.
και πείτε μου: τι θέλαμε; Το αυτονόητο, ένα καλά ξεκινημενο κουτάβι το οποίο ε
ηταν καλοπληρωμένο.
οταν μπλέξεις σε τέτοια ταλαιπωρία το μόνο που θες είναι να ξεμπλέξεις με το λιγότερο κόστος.
. Το σκίσαμε το θέμα και ζητω συγνώμη αλλά όταν τον είδα μου ανέβηκε λίγο το αίμα στο κεφάλι.
Κάτσε τώρα, γιατί με μπέρδεψες.
Βάσει αυτών που λές,σας φέρθηκε έντιμα ο Γιάππος.
 
Είπα ότι ήταν ευγενέστατος, δεν είπα έντιμος, έχει διαφορα και είναι ένας τρόπος χειρισμού. Αν ήταν έντιμος θα έλεγε από την αρχή στον καπετάνιο ότι το σκυλάκι που διάλεξες από την γεννά μου και που μου άφησες για να στο δουλέψω δεν μας βγήκε για τον χψ λόγο. Και αφού με έχεις προπληρωσει για όλα (άρα με εμπιστεύεσαι ) γιατί του στέλνει ένα σκύλο τίποτα και κρότο φόβο , και αντε να σε δικαιολογήσω γιατί στέλνεις δεύτερο και αυτό κρότο φόβο.
εκτροφεας Εκπαιδευτης έμπειρος δεν τα βλέπεις αυτα, δεν νομίζω. Και δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η ταλαιπωρεια. Και στο τέλος σου λέει δεν εχω αυτό που θες. Που είναι η εντιμοτητα σε όλο αυτό.
Η απόψει μου χειριστηκος όχι έντιμος. Συγνώμη αν στενάχωρο κάποιους αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου.
 
Είπα ότι ήταν ευγενέστατος, δεν είπα έντιμος, έχει διαφορα και είναι ένας τρόπος χειρισμού. Αν ήταν έντιμος θα έλεγε από την αρχή στον καπετάνιο ότι το σκυλάκι που διάλεξες από την γεννά μου και που μου άφησες για να στο δουλέψω δεν μας βγήκε για τον χψ λόγο. Και αφού με έχεις προπληρωσει για όλα (άρα με εμπιστεύεσαι ) γιατί του στέλνει ένα σκύλο τίποτα και κρότο φόβο , και αντε να σε δικαιολογήσω γιατί στέλνεις δεύτερο και αυτό κρότο φόβο.
εκτροφεας Εκπαιδευτης έμπειρος δεν τα βλέπεις αυτα, δεν νομίζω. Και δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η ταλαιπωρεια. Και στο τέλος σου λέει δεν εχω αυτό που θες. Που είναι η εντιμοτητα σε όλο αυτό.
Η απόψει μου χειριστηκος όχι έντιμος. Συγνώμη αν στενάχωρο κάποιους αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου.
Δεν σταναχωρείς κανέναν.
Για την κροτοφοβία που λές, έχεις δίκιο, αν δεν έγινε κάποιο λάθος.
Αλλά αφού έχετε εμπειρία από σκυλιά,δεν γνωρίζετε ότι το "ξεκινημένο" είναι ένα παραμύθι των περισσότερων εκτροφέων,για να ανεβάζουν την τιμή;
Το βγάζουν μια δύο φορές,σε καμπίσιες ή σε κάνα ορτύκι(μπορεί και στημένο)και σου λέει ξεκινημένο.
 
πάλι δεν κατάλαβες, επειδή αυτό είναι γνωστό. Και μετά από συνεννόηση ειπε ο καπετάνιος ποσά θες να μου το δώσεις σε αυτό το επίπεδο. Για αυτό είπαμε καλοπληρωμένο..
Με συγχωρείς,αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για το "επίπεδο"του σκύλου.
Είναι δυνατόν να πάρετε "έτοιμο"σκύλο, χωρίς να τον δείτε πρώτα στο βουνό και χωρίς να του τουφεκίσει ο εκτροφέας;
 
. Πολύ βρώμια σε αυτόν τον χώρο
Εγώ την είχα αρπάξει ξόφαλτσα πρίν αρκετά χρόνια από γνωστό όνομα τότε, και είχα πάει και συστημένος μέσω κοινού γνωστού
Τουλάχιστον πήρα τα λεφτά μου πίσω και γλύτωσα και τα 1000 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα για να τον γυρίσω πίσω
Του το επέστρεψε αυτός ο κοινός γνωστός, εκτός και αν το πάσαραν σε άλλον......
 
Με συγχωρείς,αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για το "επίπεδο"του σκύλου.
Είναι δυνατόν να πάρετε "έτοιμο"σκύλο, χωρίς να τον δείτε πρώτα στο βουνό και χωρίς να του τουφεκίσει ο εκτροφέας;
Το σωστό και το λογικό αυτό είναι αλλά ειδικά παλιότερα και λόγω άγνοιας και λόγω της προβολής που είχαν διάφοροι γνωστοί εκπαιδευτές-εκτροφείς πήγαινε ο κόσμος σχεδόν ανυποψίαστος με τυφλή εμπιστοσύνη να πάρει το <<αστέρι>> με το φοβερό πεντιγκρί
Ευτυχώς με τα χρόνια και με πολλά παθήματα γκρεμίστηκαν ορισμένοι μύθοι
Ορισμένοι το πλήρωσαν ακριβά και πάλι θα υπάρξουν παρατράγουδα αλλά εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν γίνεται εκείνο το χάλι που γινόταν από το 2000 και για κάποια χρόνια μετά
 
Back
Top