Pointer

Βέβαια υπάρχουν μπρετον που στη πέρδικα επιστρεφουν μόνο με κολάρο,αλλά αυτά αποτελούν εξαίρεση. Οσοι έχουμε σκυλιά απο τέτοιες ''εξαιρέσεις'' και ξέρουμε τι κάνουν αυτά τα ζώα στο κυνήγι,στεναχωριόμαστε λίγο,όταν διαβάζουμε για οδοντόκρεμες και άλλα τέτοια..
Πλέον όμως αυτές οι ''εξαιρέσεις'' έχουν αρχίσει και αυξάνονται...
 
Παιδες δεν ειναι λαθος εκφραση αλλα προσωπικη αποψη!Παντα το σκυλι σου λογο δεσιματος
θα το θεωρεις ξεχωριστο.Εχω σκυλο επιληπτικο και δεν τον αλλαζω με τιποτα.Μορφολογικα
μιλησα οτι τα επανιελ ειναι τετραγωνα σαν κομοδινα μπροστα στα ποιντερ.Δεν σημαινει οτι
δεν κανουν πολυ καλη δουλεια ομως.Μην τα μπερδευουμε.......
 
Μην στέκεσαι σε μια λάθος έκφραση του φίλου,φαντάζομαι το είπε χαριτολογωντας. Και εγώ τον σκύλο μου τον αγαπώ και μου έχει προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια αναρίθμητες συγκινήσεις-αναμνήσεις και πιστεύω ότι η κάθε ράτσα έχει τα δικά της δυνατά σημεία. Να σου αναφέρω αν μου επιτρέπεις και μια ιστορία πάνω σε αυτό. Είχα πάει ένα πρωινό αρχές του Οκτώβρη να τσεκάρω ένα παραθαλάσσιο πονηρό σημείο κοντά στην Καλαμάτα για κάνα ορτυκακι. Με το που φτανω ακριβώς στο σημείο ήταν δύο κύριοι οι οποίοι ελυναν ένα ποιντερ και ένα σεττερ στο σημείο που ήθελα να ψάξω. Μη έχοντας άλλο χώρο αποφάσισα να χαζέψω λίγο την έρευνα τους και να κάνω την ίδια διαδρομή από πίσω τους έτσι για τη βόλτα. Αφού στο 20λεπτο τελείωσαν και ποτιζαν τα σκυλιά βγάζω εγώ το επανιελ και πάω να κάνω τη βόλτα μου στο ίδιο χωράφι. Με ύφος τότε μου λέει ο ένας εκ των δύο:Που πας ρε μικρέ δν είδες ότι μόλις το ψάξαμε με τους αιθέρες!!! και δν βρήκαμε τπτ? Τους λέω δν πειράζει τη βόλτα του το σκυλάκι να κάνει. Πάω 150μ κόκκαλο ο Αρίων. Σηκώνεται ο ορτυκας μπαμ παρτο κάτω,μου το φέρνει. Το βανακι με τους φίλους όπως πήγαν να φύγουν κοντοσταθηκαν χαζευοντας την φάση. Καθώς έφτιαχνα τα φτερά του ορτυκιου ακούω κάτι φωνές από πίσω μου. Οι φίλοι με τους 'αιθέρες' με ειδοποιουσαν για τη φερμα του σκυλου μου στα αριστερά μου που δν είχα αντιληφθεί. Πάω μπαμ δεύτερο ορτυκι. Κάνω τον κύκλο και 50μ πριν φτάσω στο αυτοκίνητο (και στους ιδιοκτήτες των 'αιθερων') που με περίμεναν άγαλμα ο επανιελας μπαμ 3ο ορτυκι. Το αποτέλεσμα είναι να μου ζητάνε να αγοράσουν τον σκύλο πράγμα που φυσικά το βρήκα αστείο. Θέλω να πω πως τα αεριωθουμενα σκυλιά είναι καλά αλλά όχι για όλους ή όλες τις συνθήκες. Όπως και να έχει όμως θεωρώ πως οι αγγλικές φυλές υπερτερούν στην οσφρηση έναντι των ηπειρωτικων στην πλειοψηφία τους. Απλά θέλω να δοκιμάσω και μια άλλη ράτσα μετά από 9 χρόνια με τον επανιελα μου. Συγνώμη αν έγινα κουραστικός
Μη νομίζεις και δω η δικιά μου κυνοπαρέα είναι το ''λόμπυ'' των σετεροποιντεράδων...ακούω πολλά τέτοια ,δεν ενοχλούμε,ε λίγο το άδικο με πειράζει, αλλά δε τους αδικώ..Οι πιο πολλοί νομίζουν οτι το Μπρετόν ειναι το ''επανιελάκι'' που είχαμε παλιά και κουβάλαγε τις τσίχλες...Παντως μια και μπλεξαμε το τόπικ του Ποιντερ και το χαλάσαμε με τα ...κολοβά,ας επανέλθουμε στη κανονικότητα :).Αν το σκυλάκι που θα πάρεις ειναι απο καλά μυαλομένα ζώα,θα το ευχαριστηθείς.Το πόιντερ ειναι μεγάλος κυνηγός,και όπως λένε οι μέντορες της φυλής δεν θέλει πόδια αλλά χέρια για να το ''κρατήσεις΄΄ και να τον κάνεις συνεργάτη σου στο κυνήγι...:)
 
Παιδες δεν ειναι λαθος εκφραση αλλα προσωπικη αποψη!Παντα το σκυλι σου λογο δεσιματος
θα το θεωρεις ξεχωριστο.Εχω σκυλο επιληπτικο και δεν τον αλλαζω με τιποτα.Μορφολογικα
μιλησα οτι τα επανιελ ειναι τετραγωνα σαν κομοδινα μπροστα στα ποιντερ.Δεν σημαινει οτι
δεν κανουν πολυ καλη δουλεια ομως.Μην τα μπερδευουμε.......
Ολα καλά Αλέξανδρε :):) Αλλωστε οι απόψεις και τα βιώματα του καθενός δίνουν και ευκαιρία για σκυλοκουβέντες και συζήτηση :)
 
Η αλήθεια είναι πως τρέχουν και ψάχνουν σαν να έχουν πιεί κοκαΐνη....Γρήγορα σκυλιά κ νευρικά. Ένας παιδικός μου φίλος κυνηγάει πέρδικα με pointer και μπεκάτσα με setter....
Μου λέει πως τα pointer δν πιάνονται ιδικά στην πέρδικα.....
Μέχρι τα πρώτα 2 με 3 χρόνια κυνηγούν για τον εαυτό τους βγάζοντας ωραίες ασίστ στους άλλους κυνηγούς 500-600 μ,ετρα μπροστά .hair..hair.
Δύο φορές όταν ήταν μικρός μ'έριξε καί κάτω στο βουνό .Μετά που έγινε 4 +χρόνων ήταν σκέτη απόλαυση και σε φέρμα κ σε επαναφορά μέσα σε απόκρημνα μέρη .
 
Μέχρι τα πρώτα 2 με 3 χρόνια κυνηγούν για τον εαυτό τους βγάζοντας ωραίες ασίστ στους άλλους κυνηγούς 500-600 μ,ετρα μπροστά .hair..hair.
Δύο φορές όταν ήταν μικρός μ'έριξε καί κάτω στο βουνό .Μετά που έγινε 4 +χρόνων ήταν σκέτη απόλαυση και σε φέρμα κ σε επαναφορά μέσα σε απόκρημνα μέρη .
Δηλαδή από 4 ετών κ μετά ο χαρακτήρας ενός pointer ωριμάζει και (στρώνει) στη δουλειά χωρίς να'ναι υπερβολικά ατίθασος και ανώριμος ...;;
 
Δηλαδή από 4 ετών κ μετά ο χαρακτήρας ενός pointer ωριμάζει και (στρώνει) στη δουλειά χωρίς να'ναι υπερβολικά ατίθασος και ανώριμος ...;;
Nαί ειδικά αρσενικό .Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις .Προσωπική πάντα άποψη .Επίσης επιμένω ότι το πόιντερ για λαγό είναι εκτός θέματος .
Πήρα 3-4 λαγούς με πόιντερ αλλά ήταν καθαρά τυχαίο το ξεφώλιασμα τους .
 
Μη νομίζεις και δω η δικιά μου κυνοπαρέα είναι το ''λόμπυ'' των σετεροποιντεράδων...ακούω πολλά τέτοια ,δεν ενοχλούμε,ε λίγο το άδικο με πειράζει, αλλά δε τους αδικώ..Οι πιο πολλοί νομίζουν οτι το Μπρετόν ειναι το ''επανιελάκι'' που είχαμε παλιά και κουβάλαγε τις τσίχλες...Παντως μια και μπλεξαμε το τόπικ του Ποιντερ και το χαλάσαμε με τα ...κολοβά,ας επανέλθουμε στη κανονικότητα :).Αν το σκυλάκι που θα πάρεις ειναι απο καλά μυαλομένα ζώα,θα το ευχαριστηθείς.Το πόιντερ ειναι μεγάλος κυνηγός,και όπως λένε οι μέντορες της φυλής δεν θέλει πόδια αλλά χέρια για να το ''κρατήσεις΄΄ και να τον κάνεις συνεργάτη σου στο κυνήγι...:)
Είμαι άπειρος σε αυτή τη φυλή αλλά έχω όλη την καλή διάθεση να το προσπαθήσω όσο πάει.. Το παρήγορο είναι ότι και οι δύο του οι γονείς έχουν πολύ καλούς χαρακτήρες και είναι δυνατοί κυνηγοί.
 
Το καλό είναι ότι οι χαρακτήρες και των δύο γονιών του είναι πολύ ήπιοι. Το θέμα που θέλω να προσεγγίσω πηγαίνοντας σε αυτή τη ράτσα είναι η ευκολία της εύρεσης θηράματος, στο να βρίσκει δλδ εύκολα.
Κωστή το να βρίσκει εύκολα τα θηράματα είναι κάτι το σχετικό......Εμείς θέλουμε ΠΡΩΤΑ να υπάρχουν τα αρκετά θηράματα στν κυνηγότοπο και ΜΕΤΑ θα πρέπει να'χουμε την απέτηση να μας τα βρίσκει εύκολα........
 
Κωστή το να βρίσκει εύκολα τα θηράματα είναι κάτι το σχετικό......Εμείς θέλουμε ΠΡΩΤΑ να υπάρχουν τα αρκετά θηράματα στν κυνηγότοπο και ΜΕΤΑ θα πρέπει να'χουμε την απέτηση να μας τα βρίσκει εύκολα........
Καλά αυτό εννοείται. Αν δν υπάρχει τπτ τι να βρουν και αυτά τα άμοιρα. Η αίσθηση θηράματος έχει γίνει πιο επιτακτική τώρα που δν υπάρχει πληθώρα θηραμάτων. Αν σκουντουφλαγαν από το ένα θήραμα στο άλλο δν θα συζητούσαμε..
 
Κάτι αναφέρεται στο βίντεο για μύτες και μέτρα


Σιγουρα το ποιντερ όπως λέει ο Αλέξανδρος είναι ένας από τους καλύτερους αεροθηρες (Δεν έβγαλε τυχαία το όνομα ο guberti del vento) έχω δει σκυλιά της φυλής αυτής να ανεβάζουν το κεφάλι κόντρα στον αέρα και να σε περνούν πορεία μέχρι να βρεις τις πέρδικες. Πιστεύω όμως καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις φυλές ,έχω δει σεττερ που θα ζήλευαν αρκετά ποιντερ. Επανιελ μόνο ένα μου έτυχε για λίγο καιρό το έβγαζα εκπαιδευτικά για κάποιον φίλο.
Πιστεύω είναι το άτομο ανεξαρτήτου φυλής, όπως λέει ο Γιάννης το επανιελ είναι ανοιχτό σκυλί όχι όσο τις αγγλικές φυλές βέβαια, προσοχή θέλει στην επιλογή κουταβιού λόγω ότι πολλά ζώα χρησιμοποιούνται για σπορτ και όχι σε κυνηγια φερμας, από την άλλη και το ποιντερ με το μακριά και γρήγορα έγινε τρεχάλας αλλά έχασε και κατι.
 
Είχα την τύχη να εκπαιδευσω ένα delvento
Αλλους πραγμα ο σκύλος για κακή του τύχη του ιδιοκτήτη το ψε πάρει κουταβακι και το έβγαλε 2 χρονον στον κυνιγοτοπο τουεκοντας ο σκύλος σαστιζε και κατουριοταν σ ένα μήνα στην καιπίσια είχε γίνει αστέρι ταχητητα έρευνας κεραυνός στη φερμα πολυ θέαμα μπεκετσα περδικα άριστος απο το πρωτο τρίμηνο εξόδων σε ντοπιαρικο ορτυκιβομως τζαμπα φερμα και φερμα
 
Κάτι αναφέρεται στο βίντεο για μύτες και μέτρα


Σιγουρα το ποιντερ όπως λέει ο Αλέξανδρος είναι ένας από τους καλύτερους αεροθηρες (Δεν έβγαλε τυχαία το όνομα ο guberti del vento) έχω δει σκυλιά της φυλής αυτής να ανεβάζουν το κεφάλι κόντρα στον αέρα και να σε περνούν πορεία μέχρι να βρεις τις πέρδικες. Πιστεύω όμως καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις φυλές ,έχω δει σεττερ που θα ζήλευαν αρκετά ποιντερ. Επανιελ μόνο ένα μου έτυχε για λίγο καιρό το έβγαζα εκπαιδευτικά για κάποιον φίλο.
Πιστεύω είναι το άτομο ανεξαρτήτου φυλής, όπως λέει ο Γιάννης το επανιελ είναι ανοιχτό σκυλί όχι όσο τις αγγλικές φυλές βέβαια, προσοχή θέλει στην επιλογή κουταβιού λόγω ότι πολλά ζώα χρησιμοποιούνται για σπορτ και όχι σε κυνηγια φερμας, από την άλλη και το ποιντερ με το μακριά και γρήγορα έγινε τρεχάλας αλλά έχασε και κατι.
Και απο απορτ αλλά λόγια ν αγάπιομεστε
 
Είχα την τύχη να εκπαιδευσω ένα delvento
Αλλους πραγμα ο σκύλος για κακή του τύχη του ιδιοκτήτη το ψε πάρει κουταβακι και το έβγαλε 2 χρονον στον κυνιγοτοπο τουεκοντας ο σκύλος σαστιζε και κατουριοταν σ ένα μήνα στην καιπίσια είχε γίνει αστέρι ταχητητα έρευνας κεραυνός στη φερμα πολυ θέαμα μπεκετσα περδικα άριστος απο το πρωτο τρίμηνο εξόδων σε ντοπιαρικο ορτυκιβομως τζαμπα φερμα και φερμα
Δν μπορείς να τα έχεις και όλα. Η ντόπια χαμοπερδικα (ορτυκι) θέλει και μύτη κάτω για να μπορέσει ο σκύλος να το ακολουθήσει. Σε αυτά θαρρώ πως τα ηπειρωτικά είναι κατά πολύ ανώτερα λόγω
 
Και απο απορτ αλλά λόγια ν αγάπιομεστε
Πικρές αλήθειες για τα περισσότερα ποιντερ. Αλλά κρύβεται και η αμέλεια των ιδιοκτητών σε αρκετές περιπτώσεις καθώς δν το έχουν έμφυτο και δν ασχολούνται και οι ίδιοι στο να τα μάθουν
 
Δν μπορείς να τα έχεις και όλα. Η ντόπια χαμοπερδικα (ορτυκι) θέλει και μύτη κάτω για να μπορέσει ο σκύλος να το ακολουθήσει. Σε αυτά θαρρώ πως τα ηπειρωτικά είναι κατά πολύ ανώτερα λόγω
Τα ποιντερ στο ορτυκι είναι σα να πηγενεις με φερράρι στο χωματόδρομο θελουν πιστες τα εργαλεία τι να λέμε τώρα το πρωτο gundog ήταν το ποιντερ όλα τα αλλά ειτανε για δυχτι απο την αρχή της φυλής
 
Back
Top