Pointer

Εννοώ στον κάμπο και στο βουνό ρε Κώστα. Βόλτα στο πάρκο βγαίνει από δύο μηνών .sarcastic.
Αρχικά πιστεύω για μια ωρίτσα καλά θα είναι....αλλά όχι κάθε μέρα κάθε 2η ή 3η μέρα.....από τη 2η εβδομάδα και μετά συνεχίζεις π.χ, την έξοδο κάθε δύο μέρες και αύξάνεις ένα 15λεπτό την εκπαίδευση .....οπότε πας στα 45' έξοδο.... ;)
Στην 3η εβδομάδα κόβεις τα +15 λεπτά που του είχες προσθέσει και βγάζεις 1 φορά την ημέρα βόλτα το σκύλο σου.....αλλά για 60'......
Και στην 4η εβδομάδα το βγάζεις 1 ώρα το πρωί κ 1 ώρα το απόγευμα πάλι αλλά προσθέτης ή στην πρωινή έξοδο ή στην απογευματινή έξοδο +15' ξανά....τουλάχιστο να κρατηθεί σε φόρμα το σκυλί....:)

(τουλάχιστο όσο είναι μεγάλη η ημέρα)....
 
Αρχικά πιστεύω για μια ωρίτσα καλά θα είναι....αλλά όχι κάθε μέρα κάθε 2η ή 3η μέρα.....από τη 2η εβδομάδα και μετά συνεχίζεις π.χ, την έξοδο κάθε δύο μέρες και αύξάνεις ένα 15λεπτό την εκπαίδευση .....οπότε πας στα 45' έξοδο.... ;)
Στην 3η εβδομάδα κόβεις τα +15 λεπτά που του είχες προσθέσει και βγάζεις 1 φορά την ημέρα βόλτα το σκύλο σου.....αλλά για 60'......
Και στην 4η εβδομάδα το βγάζεις 1 ώρα το πρωί κ 1 ώρα το απόγευμα πάλι αλλά προσθέτης ή στην πρωινή έξοδο ή στην απογευματινή έξοδο +15' ξανά....τουλάχιστο να κρατηθεί σε φόρμα το σκυλί....:)

(τουλάχιστο όσο είναι μεγάλη η ημέρα)....
Αυτά όταν είναι ποσων μηνών το σκυλάκι?
 
Αυτά όταν είναι ποσων μηνών το σκυλάκι?
Παν μέτρον άριστον Κωστή.....Το σκυλί είναι (μικρό ακόμη).....Δν θέλει πίεση υπερβολική.....
ΕΓΩ πρωσοπικά από 6 μηνών σταδιακά το ξεκίνησα και το κάνω στη σκυλίτσα μου αυτή την τακτική ως τώρα που είναι 7 μηνών...(θέλει κι άλλο όμως)...μετά το πέρας των περασμάτων του σεπτέμβρη θα αφοσιωθώ ακόμη περισσότερο γιατί θα έχω τακτοποιηθεί και από θέμα σκυλόκουτου...... ;)
 
Παν μέτρον άριστον Κωστή.....Το σκυλί είναι (μικρό ακόμη).....Δν θέλει πίεση υπερβολική.....
ΕΓΩ πρωσοπικά από 6 μηνών σταδιακά το ξεκίνησα και το κάνω στη σκυλίτσα μου αυτή την τακτική ως τώρα που είναι 7 μηνών...(θέλει κι άλλο όμως)...μετά το πέρας των περασμάτων του σεπτέμβρη θα αφοσιωθώ ακόμη περισσότερο γιατί θα έχω τακτοποιηθεί και από θέμα σκυλόκουτου...... ;)
Ναι οχι καψιμο και οσο μπορις καλη μασα
 
Παν μέτρον άριστον Κωστή.....Το σκυλί είναι (μικρό ακόμη).....Δν θέλει πίεση υπερβολική.....
ΕΓΩ πρωσοπικά από 6 μηνών σταδιακά το ξεκίνησα και το κάνω στη σκυλίτσα μου αυτή την τακτική ως τώρα που είναι 7 μηνών...(θέλει κι άλλο όμως)...μετά το πέρας των περασμάτων του σεπτέμβρη θα αφοσιωθώ ακόμη περισσότερο γιατί θα έχω τακτοποιηθεί και από θέμα σκυλόκουτου...... ;)
Μια χαρά.. Και εγώ εκεί προσανατολιζομαι στο να αρχίσω να το βγάζω κάπου 8 μηνών που θα φτάσει τον Γενάρη καμία σκαρτη ωρίτσα 2 φορές την εβδομάδα μπας και πέσει πάνω σε καμία μπεκάτσουλα.
 
Καλησπέρα παιδιά εχω ενα ποιντερ τωρα είναι 1 χρονων αρσενικό εχω ενα θέμα πηγαινω συνέχεια στο βουνο δεν φεύγει πανω απο 20μετρα και ολο γυρω στα πόδια μου έχουμε συκωσει ποσες φορές περδικες δεν κανει τπτ αλλες φορες τις ειδε αλλες δεν τις βλέπει γτ είναι πισω απο τα πόδια μου τι μπορώ να κάνω αν υπάρχει κάποια λυση?Ενω του φίλου μου φευγει ψαχνει αυτο τπτ ουτε καν να ακολουθησει. Αλλιως να το δωσω γτ εχω σπαστει λίγο...
 
Πριν πας στο βουνο τον ειχες βγαλει καπου αλλου τον σκυλο;
Του φιλου σου που λες οτι φευγει, ειναι ιδια ηλικια; μηπως ο φιλος σου εχει δουλεψει με τον σκυλο του;
Τον πηγαινα στον καμπο συνέχεια... Του φίλου μου ίδια ηλικία ειναι και λόγω έλλειψης χρόνου τον εχει βγαλει 7 φορες... Ενω εγω καθε Σαββατοκύριακο καπου θα τον παω
 
Καταρχήν μην συγκρίνεις τον σκύλο σου με κανέναν άλλο.
Κάθε σκύλος είναι διαφορετικός έτσι και ο δικός σου.
Στον κάμπο που πήγαινες ήρθε σε επαφή με κάποιο θήραμα; άγριο η ήμερο; και πως αντέδρασε; Όταν σηκώθηκε; έβγαλε πάθος, νεύρο, ενταση η κοίταζε τις πεταλούδες;
Ειχε πετύχει σε ορτυκι και μπεκατσινι στο ορτυκι λίγο ένταση μονο
 
Καταρχήν μην συγκρίνεις τον σκύλο σου με κανέναν άλλο.
Κάθε σκύλος είναι διαφορετικός έτσι και ο δικός σου.
Στον κάμπο που πήγαινες ήρθε σε επαφή με κάποιο θήραμα; άγριο η ήμερο; και πως αντέδρασε; Όταν σηκώθηκε; έβγαλε πάθος, νεύρο, ενταση η κοίταζε τις πεταλούδες;
Το θέμα είναι δεν φεύγει απο τα ποδια που έπρεπε να φεύγει να κάνει σαν τρελό
 
Για να φύγει απο τα πόδια σου πρέπει να νιώθει την ανάγκη για τρέξιμο ή να ψάχνει να βρει κάποιο θήραμα να κυνηγήσει.
Το τρέξιμο δεν μαθαίνεται είναι έμφυτο το κυνήγι όμως μπορεί να το μάθει ο σκύλος... άλλα δεν ξερω σε ποιό επίπεδο μπορεί να φτάσει ο σκύλος και το βασικότερο.
Τι θες εσύ να κάνει ο σκύλος σου;
Θέλω να φεύγει από τα ποδια μου και να το βλέπω να ψαχνει δεν λεω οτι θα φερμαρει με την πρώτη σιγα σιγα αλλα απο την ωρα που δεν φεύγει από τα ποδια μου δεν πρόκειται και να ψαξει αυτό πιστεύω εγω
 
Για να φύγει απο τα πόδια σου πρέπει να νιώθει την ανάγκη για τρέξιμο ή να ψάχνει να βρει κάποιο θήραμα να κυνηγήσει.
Το τρέξιμο δεν μαθαίνεται είναι έμφυτο το κυνήγι όμως μπορεί να το μάθει ο σκύλος... άλλα δεν ξερω σε ποιό επίπεδο μπορεί να φτάσει ο σκύλος και το βασικότερο.
Τι θες εσύ να κάνει ο σκύλος σου;
Το εχω βγάλει εκπεδευτικα τουλάχιστον 30 φορές και τπτ λες και δε έχει ένστικτο για τπτ
 
Το εχω βγάλει εκπεδευτικα τουλάχιστον 30 φορές και τπτ λες και δε έχει ένστικτο για τπτ
Ποσο χρονων ; Μικρος φανταζωμε ,Αν οι γονεις κυνηγαγανε ξερεις; Να ξερεις οτι μερικα σκυλια αργουν να βγαλουν τα ενστικτα τους το παθος τους
 
Ποσο χρονων ; Μικρος φανταζωμε ,Αν οι γονεις κυνηγαγανε ξερεις; Να ξερεις οτι μερικα σκυλια αργουν να βγαλουν τα ενστικτα τους το παθος τους
1 χρονων είναι. Οι γονείς του κυνηγαγανε περδικα
 
Αν πήρες τη γνώμη μου επειδή ασχολούμαι με τα πόιντερ και έχω κάνει αρκετές γενεές εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε αυτή την ηλικία ο σκύλος επάνω να φεύγει από τα πόδια σου τουλάχιστον 100 -200 μέτρα στο κάμπο στη χειρότερη. Αν θες την άποψη μου και μετά από τόσο εκπαιδευτικά που έχεις κάνει αυτός ο σκύλος δύσκολα θα ξεκινήσει. Δεν ξέρω το χρόνο που διαθέτεις αλλά εγώ στη θέση σου δεν θα σχολ Μούνα άλλο με ένα τέτοιο σκυλί . Βέβαια τώρα αυτή η περίοδος είναι η πιο κατάλληλη για να ψάξεις να βρεις άλλο σκύλο εάν θες οπωσδήποτε ένα σκύλο ψάξε για ένα κουτάβι από μια αξιόλογη γέννα. Βέβαια αυτό προϋποθέτει και το αντίστοιχο αντίτιμο δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή τα έχω περάσει λυπάμαι να βλέπω άλλους ανθρώπους να περνάνε τα ίδια ζόρια και τις ίδιες στεναχώριες με μένα ειδικά με τέτοια πράγματα τα οποία είναι μόνο για να μας δίνουν χαρά και όχι να μας στεναχωρούν.
 
Αν πήρες τη γνώμη μου επειδή ασχολούμαι με τα πόιντερ και έχω κάνει αρκετές γενεές εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε αυτή την ηλικία ο σκύλος επάνω να φεύγει από τα πόδια σου τουλάχιστον 100 -200 μέτρα στο κάμπο στη χειρότερη. Αν θες την άποψη μου και μετά από τόσο εκπαιδευτικά που έχεις κάνει αυτός ο σκύλος δύσκολα θα ξεκινήσει. Δεν ξέρω το χρόνο που διαθέτεις αλλά εγώ στη θέση σου δεν θα σχολ Μούνα άλλο με ένα τέτοιο σκυλί . Βέβαια τώρα αυτή η περίοδος είναι η πιο κατάλληλη για να ψάξεις να βρεις άλλο σκύλο εάν θες οπωσδήποτε ένα σκύλο ψάξε για ένα κουτάβι από μια αξιόλογη γέννα. Βέβαια αυτό προϋποθέτει και το αντίστοιχο αντίτιμο δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή τα έχω περάσει λυπάμαι να βλέπω άλλους ανθρώπους να περνάνε τα ίδια ζόρια και τις ίδιες στεναχώριες με μένα ειδικά με τέτοια πράγματα τα οποία είναι μόνο για να μας δίνουν χαρά και όχι να μας στεναχωρούν.
Πραγματικά εχω σκάσει από την στεναχωρια μου.. Η αποψη σου δηλαδή είναι να μην το κρατησω να μην ασχοληθω αλλο.... Στον κάμπο αν δει κανα τσιροπουλι να το κυνηγησει λιγο και πάλι στα ποδια να μην ξεκολαει δεν το συζηταμε για το βουνό ουτε καν να φύγει μια στο τόσο. Και αυτο απο 30 ημερων το εχω και το εχω και πληρωμενο δλδ τζιφος
 
κλειστό κάνα 20 ημερο μέσα και δες μετά δεν αντιλεγω στα λεγόμενα του αντρου αλλά είναι κρίμα αφού το έχεις απο τόσο μικρό κάνε λίγη υπομονη ακόμη καμία φορά δε ξέρεις μου έχει τύχει τεμπελοσκυλο να γινετε αστέρι αρσενικ στα τρια χρόνια τι να σ πω εσύ ξερεις
 
Back
Top