Pointer

Ωραία όλα παίδες αλλά δυστυχώς χωρίς άγριο θήραμα σκυλιά δεν γίνονται δε πα να τρέχεις κάθε μέρα στο βουνό αν δεν βρίσκεις τίποτα Πώς θα προοδεύσει το σκυλί;χωρίς συναντήσεις να αποκτήσει εμπειρίες και να δάγκωσει να μανιωσει χαιρετίσματα
Προσωπικά τα καλά σκυλιά που είχα τα καν α με τα πολλά θηράματα έχασα για τη μπεκατσα τέλος άντε να ξαναφτιάξεις τωρα ο αρσενικός μου το ποιντερ πάει στα 9 το καλοκαίρι πολύ αμφιβάλω αν θα ξανακάνω τέτοιο περδικοσκυλο θα δούμε κάποια στιγμή αν καταφέρω να πάρω ένα πάλι και να το παλέψω τώρα δεν υπάρχει χώρος
Για μένα περδικα=ποιντερ μπορεί να παίρνεις λιγότερα θηράματα αλλά είναι άλλη φαση
 
πηγή: http://kynoclub.gr/2012/09/26/πόιντερ/

ΟΝΟΜΑ: Pointer

ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ: Αγγλία

ΚΑΤΑΤΑΞΗ: Πρότυπο FCI No 1, Ομάδα 7 (Δείκτες)

ΕΙΔΟΣ: Κυνηγόσκυλο υπόδειξης φτερωτού θηράματος.

ΧΡΩΜΑ: Λεμονί και άσπρο, πορτοκαλί και άσπρο συκωτί και άσπρο, ασπρόμαυρο. Μονόχρωμα στα παραπάνω χρώματα καθώς και τρίχρωμα επίσης.

ΜΕΓΕΘΟΣ: Επιθυμητό ύψος ακρωμίας-αρσενικοί 63-69 εκ., θηλυκές 61-66 εκ.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Αριστοκρατικός, εναργής, ευγενής σκύλος με ισόρροπη διάθεση. Φιλικός, ήρεμος και αξιοπρεπής με τους ανθρώπους και με τα ζώα και τα άλλα σκυλιά, ακούραστος και ενθουσιώδης, εργατικός και εύστροφος στο κυνήγι, πολύ ευφυής, συνεργατικός και εκπαιδεύσιμος.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ: Στοιχεία για την παρουσία του Πόιντερ στην Αγγλία υπάρχουν από το 1650. Άλλοι ιστορικοί πιστεύουν πως ήρθαν από τη μεσογειακή Ευρώπη (Ισπανία και Πορτογαλία) ενώ άλλοι πιστεύουν πως η εξέλιξη τους συνέπεσε ιστορικά συγχρόνως στη Βρετανία και άλλες ηπειρωτικές περιοχές της Ευρώπης. Το σύγχρονο Πόιντερ μάλλον φαίνεται πως δέχτηκε την επίδραση του παλιού Ισπανικού Δείκτη και του Αγγλικού Αλεποθήρα, ενώ ήσσονος σημασίας ήταν οι διασταυρώσεις με Μπλαντχάουντ και Γκρέϋχαουντ. Τον 19ο και 20ο αιώνα η φυλή γνώρισε τη θεμελιώδους σημασίας επίδραση του Αρκράιτ ενώ η μεταφύτευση της στις ηπειρωτικές χώρες (με κυριότερη «δεύτερη πατρίδα» την Ιταλία) επέφερε εξελίξεις που καταχωρούνται κάτω από το γενικό τίτλο «το μοντέρνο (ευρωπαϊκό) Πόιντερ». Καλύτερη Έκθεσης στο βρετανικό Crufts το 1935 και το 1958, η φυλή παραμένει κλασικά αγγλική σε σύλληψη, μορφή και εργονομία, παρότι έχει εξαπλωθεί σ’ όλο τον κυνόφιλο κόσμο.

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ: Ειδικευμένες γνώσεις γύρω από το σκύλο φέρμας, τις ανάγκες και την ιδιοσυγκρασία του. Χώρος και χρόνος, σωστή ανατροφή, διατροφή και εξάσκηση για να διατηρείται σε άριστη φυσική κατάσταση η ευαίσθητη «αγωνιστική μηχανή» του Πόιντερ. Αυτός ο σκύλος δεν είναι σαν όλα τα άλλα κυνηγόσκυλα: είναι ένα εξαιρετικά ραφιναρισμένο, εξειδικευμένο και καλλιεργημένο αριστούργημα της κυνοτροφικής τέχνης που δεν μπορεί να εμπιστεύεται κανείς σε ανίδεους που θέλουν απλά ένα «πουλόσκυλο»…

ΥΓΕΙΑ: Εξαρτάται απόλυτα από την ανατροφή του κουταβιού σ’ όλα τα στάδια της ανάπτυξης, τη δίαιτα και την άσκηση του ενηλίκου. Το Πόιντερ δεν «σηκώνει» κακομεταχείριση και προχειρότητες. Χρειάζεται ποιότητα σ’ όλους του τομείς της ζωής του, καθαρό αέρα και ήλιο, ελεύθερο καλπασμό, αγάπη, σχολαστική φροντίδα και ειδικό πρόγραμμα προπονήσεων ανάλογο ενός (π.χ.) γκρεϋχάουντ. Καρδιακές παθήσεις, αθλητικά ατυχήματα που οφείλονται σε έλλειψη φυσικής κατάστασης, ισχιακή δυσπλασία και ιστολογικά/ογκολογικά προβλήματα κάνουν την εμφάνιση τους στη φυλή, που είναι επιρρεπής και σε διαστολή/συστολή στομάχου αν δεν ακολουθείται προληπτικό πρόγραμμα στην ποσότητα, τη συχνότητα και τη χρονική στιγμή των γευμάτων.

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΜΒΙΩΣΕΙΣ: Στο Πόιντερ ταιριάζουν μόνον όσοι αντιλαμβάνονται ότι είναι ο αριστοκράτης των δεικτών, όχι εύκολος, όχι σκύλος που μπορεί να τον «στρώσει» κανείς χωρίς ν’ απωλέσει την προσωπικότητα που διακρίνει τη φυλή από τις άλλες, όχι πάντοτε υπάκουος ή δουλικός όχι σκύλος του κλουβιού, της αλυσίδας ή της ταράτσας, φτηνός εντοπιστής θηράματος και τίποτ’ άλλο…

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: Συμμετρική, κακοδεμένη, λυγερή και πανίσχυρη κατασκευή, ένα σύνολο αρμονικών καμπυλών που ρέουν η μία στην άλλη. Ασύγκριτο κεφάλι με ελαφρά κοίλη ρινική γέφυρα, όχι συμπιεσμένο ρύγχος, λεπτά μάγουλα, έκφραση ευγενική, ούτε σκληρή ούτε σκυθρωπή, σκούρα μάτια. Αυτιά πεσμένα και λεπτά, λαιμός μακρύς και μυώδης, ευκρινή ακρώμια, κορμός ευρύχωρος, όχι μακριά ουρά σαν μαστίγιο, κοντό και φίνο, στιλπνό τρίχωμα, κίνηση αεράτη, στιλάτη, ζωηρή και εργονομική. Υπερήφανη στάση και ιδιοσυγκρασία, σκύλος αντάξιος βασιλέων και ποιητών, ξεχωριστός και υπέροχος με κάθε σημασία της λέξης, εξαίσιος σύντροφος του σπιτιού με άψογους τρόπους.

ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ: Το Πόιντερ που δεν ανατρέφεται με αγάπη, ενθάρρυνση, υπομονή και σεβασμό, είναι ένα δυστυχισμένο σκυλί, που ο ιδιοκτήτης του δεν θα γνωρίσει ποτέ την ανωτερότητα της πραγματικής ψυχής του.
 
Αυτός ο σκύλος δεν είναι σαν όλα τα άλλα κυνηγόσκυλα: είναι ένα εξαιρετικά ραφιναρισμένο, εξειδικευμένοκαικαλλιεργημένο αριστούργημα της κυνοτροφικήςτέχνης που δεν μπορεί να εμπιστεύεταικανείςσε ανίδεους που θέλουν απλά ένα«πουλόσκυλο»…
Για μενα αυτες οι γραμμες τα λενε ΑΠΛΑ ΟΛΑ!!!
 
Αυτός ο σκύλος δεν είναι σαν όλα τα άλλα κυνηγόσκυλα: είναι ένα εξαιρετικά ραφιναρισμένο, εξειδικευμένοκαικαλλιεργημένο αριστούργημα της κυνοτροφικήςτέχνης που δεν μπορεί να εμπιστεύεταικανείςσε ανίδεους που θέλουν απλά ένα«πουλόσκυλο»…
Για μενα αυτες οι γραμμες τα λενε ΑΠΛΑ ΟΛΑ!!!
καλα ρε φιλεμου ΒΙΚ τι εγηνε πηρε φωτια το forym με τα ποιντερ.hair. που ειναι τα σετερρρρρρ;;.buy buy..xm..sarcastic.
 
Μπράβο Σάκη μας τρέλανες, φερμες, πονταρίσματα. Ένα άξιο θυληκο αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω και χρήσιμο στην φυλή της,ωραία σωματοδομη μάλλον παλιά αίματα να χαίρεσαι τα σκυλάκια σού φίλε και καλά κυνηγια.
Ευχαριστω Κωνστινε :)

Εγω δεν θα πω τι φταιει γιατι αυτοι η συζητησει δεν τελειωνη ποτε.

Αν τυχει να βρητε κυνηγους που εχουν δικα τους αιματα 3-4 γενιες πισω (συνηθως απο πατερα σε γιο ) θα δειτε ζωα χωρις φοβιες με ενστικτο στο θηραμα ,φερμες αβιαστες κ κυριως πανεξυπνα ζωα σε εκεινες τις γεννες ακομα θα δειτε οτι η μορφολογια χανει(δεν μοιαζουν κ με γκεκικα) οπως κ η ταχυτητα, τα καλα κυνηγοσκηλα εχουν πρωτιστως αντοχη οχι ταχυτητα,μυαλο οχι στιλ.
Το κυνηγετικο ξεκαθαρισμα δεν γινεται απο τις γραμμες του κεφαλιου αλλα απο την αποδοτικοτητα του σκυλου στο βουνο κατι που θελει χρονο κ ειναι εντελος αντιεμπορικο.
Ο εμπορακος αντιθετα θα σου πουλησει μορφολογια κ στυλ αυτα που φαινονται γρηγορα κ αναπαραγωνται ευκολα θα σου βαλει κ διαφημησει κ ολα καλα.
Οποτε η συμβουλη μου κουταβια μονο απο κυνηγους σκυλους κ αν εχουμε κυνηγισει κ με τους προγονους τους ακομα καλυτερα, καλο ειναι να δουμε κ κουταβια απο αλλες γεννες.
Οταν τα σκυλια ειναι καλα υπαρχουν παντα απογονοι τους κοντα (συνηθως στο φιλικο τους κυκλο) κ τα κουταβια δεν πωλουνται με αγγελιες στην αλλη μερια τις χωρας σαν ανταλακτικα.
Οποιος αγωνιστηκε χρονια για να κανει σκυλια δεν δινει κουταβια ελαφρα τη καρδια με ανταλαγμα λεφτα, ενδιαφερεται για το ζωο που εδωσε, χαιρεται να μαθαινει οτι το κουταβι προοδευει οπως ο γονιος για το παιδι του.
 
Ευχαριστω Κωνστινε :)

Εγω δεν θα πω τι φταιει γιατι αυτοι η συζητησει δεν τελειωνη ποτε.

Αν τυχει να βρητε κυνηγους που εχουν δικα τους αιματα 3-4 γενιες πισω (συνηθως απο πατερα σε γιο ) θα δειτε ζωα χωρις φοβιες με ενστικτο στο θηραμα ,φερμες αβιαστες κ κυριως πανεξυπνα ζωα σε εκεινες τις γεννες ακομα θα δειτε οτι η μορφολογια χανει(δεν μοιαζουν κ με γκεκικα) οπως κ η ταχυτητα, τα καλα κυνηγοσκηλα εχουν πρωτιστως αντοχη οχι ταχυτητα,μυαλο οχι στιλ.
Το κυνηγετικο ξεκαθαρισμα δεν γινεται απο τις γραμμες του κεφαλιου αλλα απο την αποδοτικοτητα του σκυλου στο βουνο κατι που θελει χρονο κ ειναι εντελος αντιεμπορικο.
Ο εμπορακος αντιθετα θα σου πουλησει μορφολογια κ στυλ αυτα που φαινονται γρηγορα κ αναπαραγωνται ευκολα θα σου βαλει κ διαφημησει κ ολα καλα.
Οποτε η συμβουλη μου κουταβια μονο απο κυνηγους σκυλους κ αν εχουμε κυνηγισει κ με τους προγονους τους ακομα καλυτερα, καλο ειναι να δουμε κ κουταβια απο αλλες γεννες.
Οταν τα σκυλια ειναι καλα υπαρχουν παντα απογονοι τους κοντα (συνηθως στο φιλικο τους κυκλο) κ τα κουταβια δεν πωλουνται με αγγελιες στην αλλη μερια τις χωρας σαν ανταλακτικα.
Οποιος αγωνιστηκε χρονια για να κανει σκυλια δεν δινει κουταβια ελαφρα τη καρδια με ανταλαγμα λεφτα, ενδιαφερεται για το ζωο που εδωσε, χαιρεται να μαθαινει οτι το κουταβι προοδευει οπως ο γονιος για το παιδι του.
Μπράβο Σάκη τα είπες όλα, και γω αυτού του γνωμικου είμαι διαλέγουμε σκυλιά από κυνηγούς που γνωρίζουμε και έχουμε δει το έργο τούς, υπάρχουν και καλοί εκτροφείς αλλά θέλει ψάξιμο.
Δυστυχώς από την χώρα καταγωγής του άρχισε το κακό, διαχωριστηκε σε εργασίας και μορφολογίας και οπότε γίνεται αυτό τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, και ενώ στην Αγγλία βλέπουμε στον μορφολογικο τομέα σκυλιά άριστα, έχουν χαθεί όμως η επαφή με το θήραμα και το κυνήγι και δεν είναι παρά ένα κανίς σε σώμα ποιντερ. Ελάχιστα σκυλιά εργάζονται και αυτά θα δείτε πως.
 


Το όνομα τους Δίας.......
6 μηνών ήρθε στα χέρια μου, 17 χρονών έφυγε για τα κυνηγοτοπια του ουρανού.
Πρωτοχρονιά του 2013 έφυγε από κοντά μας , κάθε πρωτοχρονιά νιώθω ένα βάρος.
Κέρδισε επάξια μια θέση στη καρδιά μου και στις αναμνήσεις μου.
 


Το όνομα τους Δίας.......
6 μηνών ήρθε στα χέρια μου, 17 χρονών έφυγε για τα κυνηγοτοπια του ουρανού.
Πρωτοχρονιά του 2013 έφυγε από κοντά μας , κάθε πρωτοχρονιά νιώθω ένα βάρος.
Κέρδισε επάξια μια θέση στη καρδιά μου και στις αναμνήσεις μου.
Καμαρωτος και αγέρωχος ο μπάρμπας, έτσι είναι τα μεγάλα σκυλιά Γιαννιό δύσκολα να το πετύχεις αλλά σε σημαδεύει για πάντα.
 


Το όνομα τους Δίας.......
6 μηνών ήρθε στα χέρια μου, 17 χρονών έφυγε για τα κυνηγοτοπια του ουρανού.
Πρωτοχρονιά του 2013 έφυγε από κοντά μας , κάθε πρωτοχρονιά νιώθω ένα βάρος.
Κέρδισε επάξια μια θέση στη καρδιά μου και στις αναμνήσεις μου.
Γιάννη να είσαι καλά να τον θυμάσαι φίλε! Αυτός είναι και στο άβαταρ σου?
 
Back
Top