Pointer

Να θυμηθούμε λίγο τα παλιά...
DSC00928.jpg
DSC00928.jpg

DSC00875.jpg

IMG_0125.jpg
 
Αχ αυτο το ποιντερ, πως καταφεραμε σε μια χωρα με ελευθερο παραδισιακο κυνηγι να ξεσκισουμε μια φυλη σαν το ποιντερ ακομα δεν το εχω καταλαβει.
ψαχνουμε με το ντουφεκι να βρουμε αμιγος κυνηγετικο ποιντερ. Παρακαλω οσοι εχεται σκυλια που ανταποκρινονται στα χαρακτηριστικα της φυλης και οπου καταλαβενεται οτι το ποιντερ σας εχει το κατι παραπανο να τα ζευγαρονεται με αντιστιχα ζωα και να δινεται κουταβια σε ανθρωπους που πανε στο βουνο καθε εβδομαδα δυο και τρεις φορες. Και της σκυλες εκγυμονουσες εως και τον πρωτο μηνα να της βγαζεται στο βουνο να ερχονται σε επαφη με το θηραμα, μεγαλη δουλεια αυτο. Να ψαχνεται μανες κυνηγιαρες με παθος και αντοχη να μην κολονουν να μην λενε οχι πουθενα. Σκυλες που λενε οχι να μην της ζευγαρονεται.
 
Αχ αυτο το ποιντερ, πως καταφεραμε σε μια χωρα με ελευθερο παραδισιακο κυνηγι να ξεσκισουμε μια φυλη σαν το ποιντερ ακομα δεν το εχω καταλαβει.
ψαχνουμε με το ντουφεκι να βρουμε αμιγος κυνηγετικο ποιντερ. Παρακαλω οσοι εχεται σκυλια που ανταποκρινονται στα χαρακτηριστικα της φυλης και οπου καταλαβενεται οτι το ποιντερ σας εχει το κατι παραπανο να τα ζευγαρονεται με αντιστιχα ζωα και να δινεται κουταβια σε ανθρωπους που πανε στο βουνο καθε εβδομαδα δυο και τρεις φορες. Και της σκυλες εκγυμονουσες εως και τον πρωτο μηνα να της βγαζεται στο βουνο να ερχονται σε επαφη με το θηραμα, μεγαλη δουλεια αυτο. Να ψαχνεται μανες κυνηγιαρες με παθος και αντοχη να μην κολονουν να μην λενε οχι πουθενα. Σκυλες που λενε οχι να μην της ζευγαρονεται.


αυτο ακριβος εγηναι στην ελαδα
ολοι νομηζαν οτη εχουν την σκυλαρα δυπλατους
ειχαμαι απο την αλλη τους αγωνες οπου τα αρσενικα τα ειχαν και τα εχουν επιχηρηματιες και το μονο που τους νιαζει ειναι τα φραγγα απο την επηβαση οποτε ερχομασται εδω που ειμασται..
 
o πρωτος σκυλος που εχω εικονα στην μνημη απο παιδι τον ειχε ο πατερας μου δυστηχος δεν προλαβα να τον ζησω εφυγε αδοξα απο φολα σε ενα περδικοκυνηγι :(
Κρίμα φίλε που δεν το πρόλαβες και ποιο κρίμα που έφυγε με αυτό τον τρόπο. Σιχαίνομαι τους (ανθρώπους) αυτούς με τι καρδιά κάνουν τέτοιες ενέργειες δυστυχώς στην χώρα μας σύνηθες φαινόμενο είτε από άλλους (κυνηγούς ) που θέλουν να φυλάξουν ένα συγκεκριμένο μέρος για πάρτη τούς,είτε από αγρότες και κυρίως βοσκούς. Για τους δεύτερους υπάρχει μια μηδαμινή δικαιολογία αλλά κάποιος συνάδελφος και καλά δεν συγχωρείτε με τίποτα, ξέρει το κόπο,τα έξοδα, για να γίνει ένα σκυλί πόσο μάλλον ένα περδικοσκυλο που δεν γίνεται κάθε μέρα. Ξέρει επίσης και τον πόνο που θα περάσει ο ιδιοκτήτης, γιαυτο το κάνει άλλωστε τέτοια κτήνη είναι άρρωστα ψυχικά και νοητικά και έπρεπε να είναι κλεισμένοι σε σωφρονιστικά κέντρα και όχι στην κοινωνία και να κρατάνε και όπλο.
Ωραία τα μονόχρωμα ποιντερ Νικόλα, το χω και γω κρυφό καημό φίλε λέγεται δε ότι τα πρώτα ήσαν τέτοια και μετά με τις επιμιξιες με το φοξχαουντ άλλαξαν τα χρώματα (και τα ελαττώματα κλαφουνισμα κτλ) ό ίδιος ο Αρκραιτ πήρε τα σκυλιά του στις Σκανδιναβικές χώρες για να τα διαφυλάξει γιαυτο είναι πολυπληθεστερα τα μονόχρωμα σε αυτές τις χώρες.
Η καταγωγή του δεν είναι εξακριβωμενη πλήρως πολλά λέγονται για το ισπανικό ποιντερ, και τις επιμιξιες με γκρειχαουντ και φοξχαουντ, αν και προσωπικά νομίζω είναι πιο κοντά στο πορτογαλικό ποιντερ.
40 ημερων εγκυος ;)
Μπράβο Σάκη μας τρέλανες, φερμες, πονταρίσματα. Ένα άξιο θυληκο αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω και χρήσιμο στην φυλή της,ωραία σωματοδομη μάλλον παλιά αίματα να χαίρεσαι τα σκυλάκια σού φίλε και καλά κυνηγια.
 
Αχ αυτο το ποιντερ, πως καταφεραμε σε μια χωρα με ελευθερο παραδισιακο κυνηγι να ξεσκισουμε μια φυλη σαν το ποιντερ ακομα δεν το εχω καταλαβει.
ψαχνουμε με το ντουφεκι να βρουμε αμιγος κυνηγετικο ποιντερ. Παρακαλω οσοι εχεται σκυλια που ανταποκρινονται στα χαρακτηριστικα της φυλης και οπου καταλαβενεται οτι το ποιντερ σας εχει το κατι παραπανο να τα ζευγαρονεται με αντιστιχα ζωα και να δινεται κουταβια σε ανθρωπους που πανε στο βουνο καθε εβδομαδα δυο και τρεις φορες. Και της σκυλες εκγυμονουσες εως και τον πρωτο μηνα να της βγαζεται στο βουνο να ερχονται σε επαφη με το θηραμα, μεγαλη δουλεια αυτο. Να ψαχνεται μανες κυνηγιαρες με παθος και αντοχη να μην κολονουν να μην λενε οχι πουθενα. Σκυλες που λενε οχι να μην της ζευγαρονεται.
Νικόλα δεν είμαι ειδικός ούτε κριτής αλλά θα πω την γνώμη μου, την φυλή δεν την χαλάσαμε εμείς αλλά οι γείτονες και μείς με την σειρά μας με τις λάθος εισαγωγές και ζευγαρωματα με πρωταθλητές του 15λεπτου. Ευτυχώς και η Ελλάδα και κρατιέται το ποιντερ ακόμα κυνηγετικά πιστεύω,αλλά πρέπει να δώσουμε ποιό πολύ βάση στα κυνηγετικά ένστικτα , μυαλό. Οι αγώνες έκαναν καλό και κακό γιατί έγιναν εξηδικευμενοι ειδικά της Μ.Ε έτρεξαν όλοι οι περδικαδες να πάρουν σκυλιά από εκείνα τα αίματα, κάποια βγήκαν (αλίμονο με τέτοια διαθεσιμότητα να μην έβγαινε και κάποιο)
Στο 95 % των ποιντερ πανευρωπαϊκά και οχι μόνο μεχρι την Αργεντινή και τις λατινικες χώρες κυλούσε αίμα από το κυνοτροφειο του ΓΚΟΥΡΟΥ των ποιντερ .
Δεν είμαι αυτός που θα κρίνει το έργο και την εκτροφή του,αλλά συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις.
Ο κτηνίατρος είχε τη δικια του φιλοσοφία εκτροφής ό δυνατοτερος θα φάει, θα πιεί και θα ζευγαρώσει και γενικά να επιβιώσει ώστε να μεταδώσει στους απογονους του δυνατά γονίδια όπως τα λιοντάρια στην άγρια φύση, όταν όμως είσαι κλεισμένος σε έναν περιορισμένο τόπο και τρεφεσαι με ψόφια κουνέλια και κοτες τα πράγματα αλλάζουν.
Ο ίδιος βέβαια δεν ήταν κυνηγός αλλά τα σκυλιά του διεπρεπρεψαν στους αγώνες και στα κυνηγοτοπια. Ως τώρα όλα καλά, προσέξτε όμως την κατάσταση πως είμαστε σίγουροι το κουτάβι που αποκτήσαμε είναι του τάδε και τις τάδε αφού επικρατούσε ένας χαμός ειδικά στα τελευταία λόγω ηλικίας μέχρι που του κατασχέθηκαν τα σκυλιά. Βλέπω επίσης ότι με τα ποιντερ συνυπάρχουν και αρκετά γκρειχαουντ και δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό ότι χρησιμοποιηθηκαν και αυτά στα ζευγαρωματα. Άρχισαν να αλλάζουν και μορφολογικά, στεγνά κεφάλια καμία σχέση με το σήμα κατατεθέν του ποιντερ, ουρά τεράστια σαν χατζαρα, και πίσω σκέλη χαμηλωμένα λεβριοειδες με μεγάλες γωνιωσεις για τις θεαματικές εκινησεις.
 
Μεγαλη ζημια για μενα εκαναν οι απανταχου στην ελληνικη επικρατεια επισιμοι εκτροφεις , εγω τους λεω σκυλεμπορους , που στον βωμο του χρηματος εκαναν 5-6 γεννες τον χρονο με ελαχιστα καλα αποτελεσματα , και πρωκειμενου να τους μεινουν τα σκυλια απουλητα σου πουλουσανε δυστηχως ακομη και σημερα γατακια για ποιντερ , ασε το αλλο που εβαζαν τα θυλικα απο 10 μηνων να κανουν γεννες, χωρις να εχουν δει ποτε θυραμα, και εφταναν 10 χρονων να εχουν κανει 15-18 γεννες , ολα για το χρημα τα λαμογια
 
Μεγαλη ζημια για μενα εκαναν οι απανταχου στην ελληνικη επικρατεια επισιμοι εκτροφεις , εγω τους λεω σκυλεμπορους , που στον βωμο του χρηματος εκαναν 5-6 γεννες τον χρονο με ελαχιστα καλα αποτελεσματα , και πρωκειμενου να τους μεινουν τα σκυλια απουλητα σου πουλουσανε δυστηχως ακομη και σημερα γατακια για ποιντερ , ασε το αλλο που εβαζαν τα θυλικα απο 10 μηνων να κανουν γεννες, χωρις να εχουν δει ποτε θυραμα, και εφταναν 10 χρονων να εχουν κανει 15-18 γεννες , ολα για το χρημα τα λαμογια
Έτσι φίλε Βίκτωρα, μονάδες με χοιρομητερες.
 
Πρέπει να είμαστε αυστηρή πρώτα με τα δικα μας σκυλιά και μετά με τον άλλον. Όταν θα φτάσουμε στο επίπεδο να αναγνωρίζουμε και να παραδεχόμαστε τα έλατωματα του δικού μας σκύλου τότε θα έχουμε την ικανότητα να επιλέξουμε και να φτιάξουμε ένα καλό ποιντερ. Αυτα απο μένα γιατί αυτή η συζήτηση δεν εχει τέλος εχει πολλές παραμέτρους και πολλά αλλα.
 
Κρίμα φίλε που δεν το πρόλαβες και ποιο κρίμα που έφυγε με αυτό τον τρόπο. Σιχαίνομαι τους (ανθρώπους) αυτούς με τι καρδιά κάνουν τέτοιες ενέργειες δυστυχώς στην χώρα μας σύνηθες φαινόμενο είτε από άλλους (κυνηγούς ) που θέλουν να φυλάξουν ένα συγκεκριμένο μέρος για πάρτη τούς,είτε από αγρότες και κυρίως βοσκούς. Για τους δεύτερους υπάρχει μια μηδαμινή δικαιολογία αλλά κάποιος συνάδελφος και καλά δεν συγχωρείτε με τίποτα, ξέρει το κόπο,τα έξοδα, για να γίνει ένα σκυλί πόσο μάλλον ένα περδικοσκυλο που δεν γίνεται κάθε μέρα. Ξέρει επίσης και τον πόνο που θα περάσει ο ιδιοκτήτης, γιαυτο το κάνει άλλωστε τέτοια κτήνη είναι άρρωστα ψυχικά και νοητικά και έπρεπε να είναι κλεισμένοι σε σωφρονιστικά κέντρα και όχι στην κοινωνία και να κρατάνε και όπλο.
Ωραία τα μονόχρωμα ποιντερ Νικόλα, το χω και γω κρυφό καημό φίλε λέγεται δε ότι τα πρώτα ήσαν τέτοια και μετά με τις επιμιξιες με το φοξχαουντ άλλαξαν τα χρώματα (και τα ελαττώματα κλαφουνισμα κτλ) ό ίδιος ο Αρκραιτ πήρε τα σκυλιά του στις Σκανδιναβικές χώρες για να τα διαφυλάξει γιαυτο είναι πολυπληθεστερα τα μονόχρωμα σε αυτές τις χώρες.
Η καταγωγή του δεν είναι εξακριβωμενη πλήρως πολλά λέγονται για το ισπανικό ποιντερ, και τις επιμιξιες με γκρειχαουντ και φοξχαουντ, αν και προσωπικά νομίζω είναι πιο κοντά στο πορτογαλικό ποιντερ.
τι φολα τις εχει βαλει βοσκος απο το χωριο γιατι ηθελε το μερος για παρτη ειχε μεγαλη προστρηβη με τον πατερα μου αλλα την να το κανεις χαθηκε ενας πολυ καλος σκυλος ο πατερας μου κ ο παππους ακομα που δεν ηταν του κυνηγιου γι αυτον το σκυλο λενε,ολοι στο χωριο ηθελαν να πανε με το πατερα για κυνηγι γιατι ειχε αυτο το σκυλο,δε θυμαμαι πως τον ετυχε κ τον πειρε αυτον το σκυλο ξερω μονο αυτος που τον πουλησε ηταν απο κοντινο χωριο,
εχουν αλλη χαρι τα μονοχρωμα κριμα δεν τον εζησα πιστευω θα μου γινοταν παθος μετα τα black Pointer
 
Κρίμα φίλε που δεν το πρόλαβες και ποιο κρίμα που έφυγε με αυτό τον τρόπο. Σιχαίνομαι τους (ανθρώπους) αυτούς με τι καρδιά κάνουν τέτοιες ενέργειες δυστυχώς στην χώρα μας σύνηθες φαινόμενο είτε από άλλους (κυνηγούς ) που θέλουν να φυλάξουν ένα συγκεκριμένο μέρος για πάρτη τούς,είτε από αγρότες και κυρίως βοσκούς. Για τους δεύτερους υπάρχει μια μηδαμινή δικαιολογία αλλά κάποιος συνάδελφος και καλά δεν συγχωρείτε με τίποτα, ξέρει το κόπο,τα έξοδα, για να γίνει ένα σκυλί πόσο μάλλον ένα περδικοσκυλο που δεν γίνεται κάθε μέρα. Ξέρει επίσης και τον πόνο που θα περάσει ο ιδιοκτήτης, γιαυτο το κάνει άλλωστε τέτοια κτήνη είναι άρρωστα ψυχικά και νοητικά και έπρεπε να είναι κλεισμένοι σε σωφρονιστικά κέντρα και όχι στην κοινωνία και να κρατάνε και όπλο.
Ωραία τα μονόχρωμα ποιντερ Νικόλα, το χω και γω κρυφό καημό φίλε λέγεται δε ότι τα πρώτα ήσαν τέτοια και μετά με τις επιμιξιες με το φοξχαουντ άλλαξαν τα χρώματα (και τα ελαττώματα κλαφουνισμα κτλ) ό ίδιος ο Αρκραιτ πήρε τα σκυλιά του στις Σκανδιναβικές χώρες για να τα διαφυλάξει γιαυτο είναι πολυπληθεστερα τα μονόχρωμα σε αυτές τις χώρες.
Η καταγωγή του δεν είναι εξακριβωμενη πλήρως πολλά λέγονται για το ισπανικό ποιντερ, και τις επιμιξιες με γκρειχαουντ και φοξχαουντ, αν και προσωπικά νομίζω είναι πιο κοντά στο πορτογαλικό ποιντερ.

Μπράβο Σάκη μας τρέλανες, φερμες, πονταρίσματα. Ένα άξιο θυληκο αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω και χρήσιμο στην φυλή της,ωραία σωματοδομη μάλλον παλιά αίματα να χαίρεσαι τα σκυλάκια σού φίλε και καλά κυνηγια.
40 ημερων εγκυος ;)
Να ηξερες τι καλο της κανεις και σε αυτην και στα κουταβια. Πραγματικα ωραιο θυληκο.
 
Θα ήθελα να πω και αυτό χωρίς να στοχεύω κάποιον. Επιτυχημένος εκτροφέας ειναι αυτός που εχει κάποιον στόχο και δουλεύει πάνω σε αυτόν. Ειναι αυτός που στα εκατο κουτάβια τα περισσότερα ανταποκρίνονται σε σε αυτό που στοχεύει και κρατά σταθερή την γραμμή του με τα λιγότερα προβλήματα. Για τα ντελ Βεντο τι να πουμε. Κατα την άποψει μου λίγα τα καλα πολλά τα προβλήματα στους απογόνους αυτής της γραμμής. Δυσπλασίες φοβίες ανησοροπιες τρελές διαδρομές χωρίς ουσία. Και το σημαντικότερο ο άνθρωπος που προσπάθησε να εφαρμόσει το νόμο της φύσης στα κλουβιά δεν ήταν Κυνηγος.
Κωσταντινε μου εμείς αντί να πάρουμε το καλό υλικό απο την γείτονα χώρα και να το φέρουμε στα μέτρα μας και να κάνουμε κυνηγετικούς σκύλους γίναμε χειρότερη απο αυτούς. Για πες μου ποσά ποιντερ βγενουν στο βουνο για πρώτη φορά και ψάχνουν θυραματα απο ένστικτο; Τα περισσότερα απλά τρέχουν και εμείς σαν χάζη λέμε πω πω τι σκυλο εχω. Αλλα να σα πω και κατι αυτή όλοι με αυτούς τους σκύλους που εκτρέφουν έχουν κανει και ένα μεγάλο καλό, μακάρι να ξέρατε ποσά θυραματα έχουν γλιτώσει.
 
Θα ήθελα να πω και αυτό χωρίς να στοχεύω κάποιον. Επιτυχημένος εκτροφέας ειναι αυτός που εχει κάποιον στόχο και δουλεύει πάνω σε αυτόν. Ειναι αυτός που στα εκατο κουτάβια τα περισσότερα ανταποκρίνονται σε σε αυτό που στοχεύει και κρατά σταθερή την γραμμή του με τα λιγότερα προβλήματα. Για τα ντελ Βεντο τι να πουμε. Κατα την άποψει μου λίγα τα καλα πολλά τα προβλήματα στους απογόνους αυτής της γραμμής. Δυσπλασίες φοβίες ανησοροπιες τρελές διαδρομές χωρίς ουσία. Και το σημαντικότερο ο άνθρωπος που προσπάθησε να εφαρμόσει το νόμο της φύσης στα κλουβιά δεν ήταν Κυνηγος.
Κωσταντινε μου εμείς αντί να πάρουμε το καλό υλικό απο την γείτονα χώρα και να το φέρουμε στα μέτρα μας και να κάνουμε κυνηγετικούς σκύλους γίναμε χειρότερη απο αυτούς. Για πες μου ποσά ποιντερ βγενουν στο βουνο για πρώτη φορά και ψάχνουν θυραματα απο ένστικτο; Τα περισσότερα απλά τρέχουν και εμείς σαν χάζη λέμε πω πω τι σκυλο εχω. Αλλα να σα πω και κατι αυτή όλοι με αυτούς τους σκύλους που εκτρέφουν έχουν κανει και ένα μεγάλο καλό, μακάρι να ξέρατε ποσά θυραματα έχουν γλιτώσει.
Αυτό ακριβώς θέλω να πω και γω Νικόλα δυστυχώς και αυτοί και εμείς ακολουθώντας τους βασιστήκαμε πάνω σε αυτές τις γραμμές, ίσως αναπόφευκτα αφού όλοι οι εκτροφείς είχαν αίματα από εκεί η Ελλάδα όμως έχει ακόμα άγριο θήραμα και ανέδειξε μερικά από αυτά έστω και με τα χίλια μύρια προβλήματα τους.
 
καταντισαμε αντι να αγοραζουμε σκυλο για κυνηγι, αγοραζαμε τον γιο του κιμ ντελα κατσαρολα και την κορης της ρεβεκκα ντελα κουταλα.
Θα ηταν αδικια να βαλουμε ολους οσους ασχοληθηκαν με το ποιντερ στο ιδιο σακη. Υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν το κυνηγι και το ποιντερ και ξοδεψαν χρονο και πολυ χρημα και κρατουν εξαιρετα ποιντερ στα κουμασια τους, και αν εχουμε την τυχη να τους γνωριζουμε κατι καλο πεφτη και στα δικα μας χερια. Τα σκυλια θελουν βουνο και μονο βουνο, το βουνο ειναι ο μεγαλος κριτης τα υποληπα ειναι για να περνα η ωρα στην παρεα και στο καφενιο.
Αντε παλι με εποιασε τσαντιλα με το θεμα αυτο.
 
Back
Top