Perazzi

Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
 
Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
Θα επέλεγα ένα μεταχειρισμένο mx2000 με 76αρες καννες λόγω αξιοπιστίας και πολύ καλού σέρβις,της εξαιρετικής του σκανδαλης και λόγω ζυγίσματος που για τα δικά μου γούστα είναι το ιδανικο!
 
Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
Για την μαγική του κίνηση
 
Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
για το ζυγισμα του και την κανη του.
 
Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
Ποιός είναι ο κοντινός ανταγωνισμός σε μεταχειρισμένο?πχ ένα gouerini καινούριο έναντι μεταχ perazzi ή ενα dt11 dt 10 μεταχειρισμενο?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPV
Όποιος ρίξει με Perazzi παθαίνει την ανίατη ασθένεια που ονομάζεται από κορυφαίους επιστήμονες ως Perazzitida. Φάρμακο ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί για την θεραπεία της. Υποκατάστατα κ βοηθήματα έχουν κατασκευάστει πολλά από διάφορες εταιρίες του χώρου. Τα συμπτώματα όμως της ασθένειας αυτής μένουν για πολλά χρόνια στους ασθενείς της
 
Μου αρέσει πάρα πολύ το Krieghoff αλλά δεν μου αρέσουν τα πολλά εξαρτήματα που έχει σαν κατασκευή, οι βίδες που βλέπω πάνω στην βάση και το πάνω συρτάρι στο κλείδωμα του,κατά τα άλλα φοβερό τουφέκι με τα όλα του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα

Το Blaser μου αρέσει περισσότερο από ένα DT, είναι δουλεμενο όπλο δεν βγάζει προβλήματα ή σπάνια θα ακούσεις κάτι για αυτό ,φαρμακερές κάννες ωραία σκανδάλη,,θα ήθελα ένα F3 Vantage

Το Perazzi είναι Perazzi και έχει αποδείξει την αξία του και το βαρύ όνομα του αλλά υπάρχει το Krieghoff και το Kolar Arms που είναι εξίσου καλά όπλα

Στο πανευρωπαϊκό Ψαχνά τα περισσότερα όπλα που είδα ήταν Krieghoff
 
Τα Parkour είναι κατά την γνώμη μου φυσικα, σε άλλη κατηγορία μαζί με τα High Teck. Έχω ρίξει κ εκφέρω πάντα άποψη βάσει εμπειρίας. Τα F3 πολύ καλή σκανδάλη ίσως η καλύτερη σε απόκριση από όλες αλλά σε κίνηση ουδέτερα όπλα. Τα Περαζι έχουν κάτι το μοναδικό όταν πάνε στο πιάτο. Είναι τρένα μεν αλλά κ πολύ γρήγορα μαζί. Τρομερή ακρίβεια στην τροχια άμεσα
 
Εάν είχατε τα χρήματα για να αγοράσετε ένα Perazzi καινούριο ή μεταχειρισμένο, για σκοπευτική ή κυνηγετική χρήση. Για ποιους λόγους θα το επιλέγατε αντί κάποιο άλλο από τον κοντινό ανταγωνισμό?
Εγω αν ειχα τον παρα θα πηγαινα σε καινουριο σκοπευτικο hi tech ή κανα μεταχειρισμενο mx2000 με 76αρες ή 82αρες καννες στανταρ..θα το επελεγα για το βαρυ του ονομα για το ποσο μαγικα καθεται στα χερια για το κλεισιμο χρηματοκιβωτιο του οπλου και για την σκοπευτικη γραμμη αεροδρομιο που εχουν οι μακριες καννες..ασε που θα ενιωθα και λιγο digweed και θα κανα καμια τουφεκια εξοφρενικη
 
και τα ρώσικα mts ειναι κοντά σε αυτό το επίπεδο
Πολλά όπλα είναι κοντα και ανώτερα στο επίπεδο ενός perazzi.
Το θέμα είναι τα ανταλακτικά και η υποστήριξη.Το επόμενο μου θάναι και αυτό ένα μεταχειρισμένο perazzi γιατί πολύ απλά για μένα δεν υπάρχει μεταχειρισμένο.
Με 450€ γίνεται καινούριο.

Το όπλο είναι μαγεία.Πάω σκοπευτήριο με + 2 και 3 όπλα στα μέτρα μου και καταλήγω να μην με τραβάνε
να τα ρίξω.Οπως τα πάω έτσι τα γυρίζω.Το perazzi δεν χορταίνεται και το ρί χνω όλη την καλοκαιρινή σεζόν κάθε εβδομάδα.
Το καιω στην πούλα και δεν αλλάζει την παραμικρή συμπεριφορά γενικά και στο ανοιξε κλείσε.Είναι ακούραστο.
ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΥΛΑ.
Η ρίγα και γενικά η σκοπευτική γραμμή μου έχει κάτσει τέλεια.Οι αναθυμιάσεις είναι ανύπαρκτες.Το λάκτισμα-φλιπάριμα ανυπαρκτα.Σκανδάλη?.....
Εεε τι άλλο θέλω.
 
Last edited:
Εγώ επέλεξα Perazzi mx8 παρότι μη σκοπευτής αλλά κυνηγός και οπλόφιλος και για κυνηγετική χρήση μόνο. Οι λόγοι: η αποδεδειγμένη στιβαρότητά του, η αξιοπιστία του και οι ποιοτικές ευθείες και με άριστη σύγκλιση κάννες του, η άμεση εύρεση οποιουδήποτε ανταλλακτικού σε οποιαδήποτε αγορά, η δύναμη του ονόματος του για άμεση μεταπώληση (σε φυσιολογική τιμή), αλλά το ποιο βασικό από όλα η απλότητά του!! Αυτό το όπλο λύνεται και ξανά δένεται από τον ίδιο τον χρήστη χωρίς εξειδικευμένα εργαλεία όλος ο μηχανισμός του σε λιγότερο από 20 λεπτά! Μετατρέπεται από άκρος σκοπευτικό 4 κιλών σε εξαιρετικό κυνηγετικό 3 και κάτι κιλών αλλάζοντας κοντάκι και αν θέλουμε σκανδάλες σε λιγότερο από 1 λεπτό!
Στον κοντινό ανταγωνισμό δεν θα έβαζα τα Guerini & Blaser. Από DT11, Krieghoff, Perugini & Visini, Renato Gamba και μερικά άλλα.
Εγώ το επείρα ανταλλάσοντας ένα ολοκαίνουριο DT10 που έριξα μόνο 2 τουφεκιές και αυτό λέει πολλά.
Δεν θα επέλεγα το Krieghoff όπως προανέφερε και ο Παύλος λόγο του περίπλοκου μηχανισμού του και επισκευής του μόνο από εξειδικευμένο γνώστη οπλουργό αλλά και του άσχημου κατ εμένα εξωτερικού σατινέ φινιρίσματος.
Σε σύγκριση με το Mts σαν ποιότητα είναι εφάμιλλα αλλά σαν κάτοχος MU8 χρηστικά υστερεί πολύ, ίσως για αυτό δεν περπάτησαν μετά την πτώση της ΕΣΣΔ.
Όμως με λύπη θα πω ότι τα καινούρια Perazzi mx8 & HT δεν μου αρέσουν καθόλου, το εξωτερικό φινίρισμα σατινέ που έχουν τα μεν και το φουτουριστικό σχεδιασμό τα δε, θα με έκαναν να επέλεγα
ένα Perugini & Visini Maestro ή ένα Famars, Piotti το ίδιο απλά αλλά καλύτερα φινιρισμένα έξω έσω.
 
Όμως με λύπη θα πω ότι τα καινούρια Perazzi mx8 & HT δεν μου αρέσουν καθόλου, το εξωτερικό φινίρισμα σατινέ που έχουν τα μεν και το φουτουριστικό σχεδιασμό τα δε, θα με έκαναν να επέλεγα
ένα Perugini & Visini Maestro ή ένα Famars, Piotti το ίδιο απλά αλλά καλύτερα φινιρισμένα έξω έσω.
Εδώ μου τα χάλασες τώρα..
 
Το High Tech που το έπιασα στα χέρια μου με ξένησε απίστευτα. Μου έβγαλε κάτι πολύ αρνητικό. Από το χρώμα της βάσης, την αίσθηση του κλεισίματος (ήχος) , το πολύ άσχημο και κουραστικό μπροστόβαρο συναίσθημα. Ήταν βέβαια με 81 πόντους αλλά έχω πιάσει και άλλα σε αυτό το μήκος. Το συγκεκριμένο έκανε μετά από 3-4 λεπτά κρατήματος, το αριστερό χέρι να διαμαρτυρεται.
Αν υπήρχαν τα φράγκα η επιλογή θα ήταν μία και μοναδική.
Beretta SO5 Sporting.....!!!
 
Το High Tech που το έπιασα στα χέρια μου με ξένησε απίστευτα. Μου έβγαλε κάτι πολύ αρνητικό. Από το χρώμα της βάσης, την αίσθηση του κλεισίματος (ήχος) , το πολύ άσχημο και κουραστικό μπροστόβαρο συναίσθημα. Ήταν βέβαια με 81 πόντους αλλά έχω πιάσει και άλλα σε αυτό το μήκος. Το συγκεκριμένο έκανε μετά από 3-4 λεπτά κρατήματος, το αριστερό χέρι να διαμαρτυρεται.
Αν υπήρχαν τα φράγκα η επιλογή θα ήταν μία και μοναδική.
Beretta SO5 Sporting.....!!!
Ολα τα 81 έχουν πάρα πολύ βαριές κανες. 1650 έως κ 1700 γραμμάρια. Μόνο ένα 81 έχει 1400 γραμμάρια κάννες. Πάει το μυαλό σου ποιο;;;;
 
Back
Top