MaxD υπέρ διασποράς

Παλιά τα max διασπορας μαυρα, ηταν το πρωτο μου φυσιγγι σε κυνηγι μπεκατσας...τ αγαπημενο μου...τα πρωτα max d που ειχαν κατι σαν τρυπα στο πανω μερος απ τον αναποδο αποκεντρωτηρα...ηταν τέλεια,οπου γυριζα τ οπλο θεριζαν...απ οτι θυμαμαι ειχαν καλυκα με παφυλα 16mm.Μετα ο αναποδος αποκεντρωτηρας εγινε στο πανω μερος κοιλος και ο παφυλας 12mm...δυστυχως χαλασαν,δεν ηταν πλεον αυτο που ηξερα,μετριοτητα....Τωρα με τα direct 32...ουτε κρυο,ουτε ζεστη...μετρια κι αυτα... εκεινα για τα οποια εχω να πω τα καλυτερα ειναι τα b&p disperante 33gr.
 
Last edited:
Τα φετινά έχουν θεμα. Ο φίλος μου τα δουλεύει πολλά χρόνια, φέτος τα έχουν αλλάξει τόσο πολύ που ο άνθρωπος τρέχει να πάει κοντά κοντά. Ζωντανές η με πολλά αίματα. Ο άνθρωπος δεν είναι τυχαίο τουφέκι είναι λούκι λουκ. Μετά από αυτά του λέω να ξεκινήσει να γεμίζει, αλλά άμα δεν το έχεις ότι και να σου λένε ότι και να σου τύχη δεν το κανείς.
 
Τάσο όλοι σχεδόν για κυνήγι τα θέλανε
Έστω και έτσι........
Τα του Στόκα είναι γνωστά.....
Και για να τα λέμε κ τα πραγματα οπως ειναι, καλο φυσιγγι για εμενα, κακο για εσένα....
Και το αντίθετο....
Μαριεεεεε πρώτα τις πυροβολείς και μετά τις βλεπεις !
Χαχα
Όπως είχε πει χαριτολογώντας κ ένας αρθρογράφος
Αυτό το φυσιγγι πρεπει να απαγορευτεί γιατί δεν θα μείνει μπεκάτσα για μπεκάτσα....
 
Έστω και έτσι........
Τα του Στόκα είναι γνωστά.....
Και για να τα λέμε κ τα πραγματα οπως ειναι, καλο φυσιγγι για εμενα, κακο για εσένα....
Και το αντίθετο....

Όπως είχε πει χαριτολογώντας κ ένας αρθρογράφος
Αυτό το φυσιγγι πρεπει να απαγορευτεί γιατί δεν θα μείνει μπεκάτσα για μπεκάτσα....
Τάσο αν τα θεωρούσα "κακά" δεν θα τα δούλευα, απλά λέω πως υπάρχουν καλύτερα .my man.
 
Τάσο αν τα θεωρούσα "κακά" δεν θα τα δούλευα, απλά λέω πως υπάρχουν καλύτερα .my man.
Φυσικά υπαρχουν κ καλυτερα.........
Πάντα θα υπάρχουν........................

Στην εποχή τους όμως ήταν μεγάλη επανάσταση......
Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που ακόμα κ σημερα συναντάμε μπεκατσοφυσιγγα που γεμιζονται με την ίδια "φιλοσοφία"..........
 
Last edited:
από τα 8 φυσίγγια
2 κρατάω για μένα
2 στέλνω σε δυο φίλους που τα θέλουν για συλλογή
περισσεύουν 4 για 4 φίλους - ενεργά μέλη που τυχόν τα θέλουν για συλλογή

συνεπώς στείλτε μου πμ με διευθύνσεις να τα στείλω

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΕΛΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ! :cool:
8 εσύ 10 εγώ ούτε κουτί δεν συμπληρώνουμε‼️
 
Από προσωπική εμπειρια σαν χρήστης των max-d:
Α. στις δοκιμές πρέπει να έριξα πάνω από ένα κουτί, είχαν πολύ καλές κατανομές και πολύ μεγάλο άνοιγμα με φουλ και ντεμί τσοκ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ δεν είδα κουλούρι ίσως λόγω τσοκ ίσως η παρτίδα δεν ξερω
Β. στο κυνήγι τα χρησιμοποίησα κατά κόρον (όχι επειδή ήταν τα καλύτερα, αλλά ήθελα να τα καταναλώνω μάζευα τους κάλυκες γαρ)
πήρα αρκετές μπεκάτσες αστόχησα σε άλλες, σε 2 περιπτώσεις υποπτεύθηκα τα φυσίγγια για "λουκουμά" το ένα πουλί το πήρα με την δεύτερη (νομίζω ΜΑΧ -Δ)
στα ορτύκια δεν τα δούλεψα παρά ελάχιστα και τυχαία
έναν λαγό τουφέκισα και δεν τον κράτησα με 6αρια στα 15 μ
κοντινές φασσες έτσι κι έτσι τα 6αρια καλύτερα από τα 7αρια
κιρκίρια με πολύ παγωνιά πρωί αποτυχία σκέτη απογοήτευση
πέρδικα έριξα λιγότερα από 10 τα σταμάτησα δεν.....
έριξα και σε τσίχλες περπατητό να δω τι κάνουν (υπάρχουν πολύ καλύτερα και φτηνότερα)

Τουτέστιν φιλαράκια μου ψαχτείτε και αν ψάχνετε μπεκατσο-φύσιγγο υπάρχουν καλύτερα...
Αν πάλι θέλετε σωνει και καλά αποκεντρωτήρα, πάρτε μια ρελιάστρα και στείλτε μηνυμα στο Νίκο να σας πει πως θα φτιάξετε καλύτερα κι απ' τον στόκα...
Με βελτιωμένο κύλινδρο τα έριχνα, φυσίγγιο κ θήραμα ‼️από 8 έως κ 25 μέτρα‼️
 
Back
Top