Kurzhaar

Παιδιά γειά σας έχει κάποιος μια γνώμη να μου πει για κουρτσχααρ καθαρά και μόνο για λαγο στην Κρήτη??. Κυνηγάω με κρητικά όμως εδώ και πολύ καιρό χαλβαδιαζω τα κουρτσχααρ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικά στο συγκεκριμένο κυνήγι
Στα έγραψε όλα ο Χρύσανθος.
Αν είχες ιχνηλάτες (όχι κρητικούς) θα σου πρότεινα να έβαζες οπωσδήποτε ένα κουρτσχααρ στην ομάδα. Το δικό μου σκυλί από μια τέτοια ομάδα το πήρα.
Βέβαια θα πρέπει να σκεφτείς ότι το κουρτσχααρ "αγαπάει" και το φτερό πολύ....δεν θα το αφήσει ασυγκίνητο η μπεκάτσα και η πέρδικα ...
Ότι κι αν αποφασισεις ένα κουρτσχααρ από καλά αίματα δεν θα σε απογοητεύσει.
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω μυνήματα θέλω να θέσω ένα ερώτημα, ρητορικό έστω.
Γιατί θέλουμε να κάνουμε τα ηπειρωτικά να κυνηγάνε σαν Αγγλικά; όποιος θέλει ανοικτό σκυλί ας πάρει σετττερ ή ποιντερ, γιατί να μαθαίνουμε τα ηπειρωτικά να πηγαίνουν 300-400+ μέτρα. Αυτοί που τα δημιούργησαν προφανώς δεν είχαν αυτό το όραμα για τα ηπειρωτικά.
 
Last edited:
Διαβάζοντας τα παραπάνω μυνήματα θέλω να θέσω ένα ερώτημα, ρητορικό έστω.
Γιατί θέλουμε να κάνουμε τα ηπειρωτικά να κυνηγάνε σαν Αγγλικά; όποιος θέλει ανοικτό σκυλί ας πάρει σετττερ ή ποιντερ, γιατί να μαθαίνουμε τα ηπειρωτικά να πηγαίνουν 300-400+ μέτρα. Αυτοί που τα δημιούργησαν προφανώς δεν είχαν αυτό το όραμα για τα ηπειρωτικά.
Υπάρχει ένας παροξυσμός με τα μέτρα
Ειδικά τώρα που υπάρχει και το gps και τα γράφει έχει γίνει μεγαλύτερος
Ότι θα άνοιγαν περισσότερο και τα ηπειρωτικά σε σχέση με παλιά ήταν δεδομένο, δεν πρέπει να χαθεί και το μέτρο όμως
 
Στα έγραψε όλα ο Χρύσανθος.
Αν είχες ιχνηλάτες (όχι κρητικούς) θα σου πρότεινα να έβαζες οπωσδήποτε ένα κουρτσχααρ στην ομάδα. Το δικό μου σκυλί από μια τέτοια ομάδα το πήρα.
Βέβαια θα πρέπει να σκεφτείς ότι το κουρτσχααρ "αγαπάει" και το φτερό πολύ....δεν θα το αφήσει ασυγκίνητο η μπεκάτσα και η πέρδικα ...
Ότι κι αν αποφασισεις ένα κουρτσχααρ από καλά αίματα δεν θα σε απογοητεύσει.
Εδώ φίλε μου αν δεν κάνει χειμώνα δν κατεβαίνουν μπεκάτσες μονάχα λίγες και τις πέρδικες τις έχουν εξαφανίσει κάνουν οι σύλλογοι προσπάθειες να τις επαναφέρουν και πάνε και τις σκοτώνουν οι ασυνείδητο (ο χαρακτηρισμός που τους αρμόζει είναι άλλος)😑😑
 
Εχω κυνηγησει λαγο αποκλειστικα στο ενδημικο με κουρτσχααρ 10 χρονια με αριστα αποτελεσματα

Κυνηγας αριστα λαγο μαζι τους με ιχνηλασιες και 500-800 μετρων μεχρι το γιατακι αρκει να δουλευτει σε λαγο και ιχνηλασια μονο

Πρεπει ομως να κατεχεις εσυ τον λαγο δηλαδη να ξερεις που τον πιανει

Δεν θα αμολησεις ενα κουρτσχααρ στην βοσκη και να αναμενεις να σε παρει στο γιατακι εκτος εαν ο τοπος που εισαι μορφολογικα βαζει αυτα τα δυο κοντα μεταξυ τους

Θα αμολησεις στον τοπο που κανει το γιατακι

Ναι ιχνηλατα και εχει μεγαλες αντοχες αλλα δεν ειναι ιχνηλατης με την ενοια του ιχνηλατη που κανει ιχνηλασια και διωξη

Πρεπει να το κυνηγας καβαλα και με κινητα καρτερια

Κυνηγα με τεμπο ανετα για πολλες ωρες

Θελει εκπαιδευση για τα προβατα γιατι συχνα τα κυνηγα. Μαθαινει ευκολα απο μικρο να τα αγνοει ομως εαν ασχοληθεις

Ειναι πολυ ανθρωποκεντρικο και δεν συνεργαζεται καλα με ιχνηλατες ειδικα εαν δεν ειναι δικοι σου και δεν εχει μεγαλωσει διπλα τους

Πολυ συχνα ενα κουρτσχααρ οταν το βαλεις με ξενα σκυλια (η δικα σου) που δεν ξερει μαζευευται στα ποδια σου και δεν ξεκολλα

Ειναι τοσο ανθρώοκεντρικο που φοβαται μην κερδισουν αυτα την ευνοια και την σημασια σου

Πολυ συχνα Κυνηγα καλυτερα μονο του
Ειδικα εαν δεν αφιερωσεις χρονο να μαθει και να εμπιστευτει τα αλλα σκυλια που κυνηγας μαζι

Εχει σταθεροτατη φερμα και πολλες φορες πιανει τον λαγο στο γιατακι

Μαθαινει ευκολα εαν ξερεις να τους δειξεις λαγους και εχει νωρις επαφες μαζι τους και ξεσηξωματα

Οι γραμμες παιζουν ρολο

Τα πολυ βαρια σκυλια σε γραμμη δεν σου κανουν στην Κρητη για λαγο αποκλειστικα

ουτε τα σκυλια που στις γραμμες τους ποιντεριζουν στην ερευνα τους

Επομενως η επιτυχια εξαρταται απο τις γραμμες του
Απο τις γνωσεις σου εσενα στο λαγο
Και απο τα αλλα σκυλια που εχεις και κατα ποσον θα μπορεσει να συνεργαστει μαζι τους
Φίλε μου ήσουν κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ πολύ!! Το ότι δν έχει δίωξη για εμένα είναι προσόν για αυτό και ο λόγος που έχω κρητικά αλλά στα 25 σκυλιά βγαίνει το 1 για αυτό θέλω μια φυλή η οποία να είναι κοντά στον κρητικό (1: να μπαίνει στο κλαδί
2: να μην έχει δίωξη βασικό
3 υποτυπώδη ιχνιλασια όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες αλλιώς ανεμιστα
4 να μπορώ να πηγαίνω τα απόγευμα
5 μεγάλες αντοχές για τα εδάφη μας και τις πολλές ζέστες εεε και η φερμα είναι κερασάκι στην τούρτα) αλλά να έχει σταθερά αίματα δηλαδή θα πάρω κάποιο σκυλί και θα βγει κάτι συγκεκριμένο όχι να παίζω λοτο. Επισης εδώ έχουμε καλή πυκνότητα σε λαγούς οπότε είναι ποιο εύκολο για ένα σκύλο που έχει τέτοια έρευνα θεωρώ
 
Εδώ φίλε μου αν δεν κάνει χειμώνα δν κατεβαίνουν μπεκάτσες μονάχα λίγες και τις πέρδικες τις έχουν εξαφανίσει κάνουν οι σύλλογοι προσπάθειες να τις επαναφέρουν και πάνε και τις σκοτώνουν οι ασυνείδητο (ο χαρακτηρισμός που τους αρμόζει είναι άλλος)😑😑
Κυνηγάω Ρέθυμνο και Χανιά . Μπεκάτσες θα σηκώσεις απλά πρέπει να ξέρεις τα μέρη και πότε θα είναι εκεί.
Σε ότι αφορά τις πέρδικες...πόδια να έχεις... Σαφώς και δεν υπάρχουν σε αριθμούς όπως ήταν 15-20 χρόνια πριν.
Από αυτές που απελευθερώνουν άντε να ζήσουν 5 απ' τις 100...
Έχεις δίκιο πολλοί τις κυνηγάνε και καμαρώνουν ότι έπιασαν πέρδικες...
Τέλος πάντων μην την ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση γιατί θα είμαστε εκτός.
 
Φίλε μου ήσουν κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ πολύ!! Το ότι δν έχει δίωξη για εμένα είναι προσόν για αυτό και ο λόγος που έχω κρητικά αλλά στα 25 σκυλιά βγαίνει το 1 για αυτό θέλω μια φυλή η οποία να είναι κοντά στον κρητικό (1: να μπαίνει στο κλαδί
2: να μην έχει δίωξη βασικό
3 υποτυπώδη ιχνιλασια όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες αλλιώς ανεμιστα
4 να μπορώ να πηγαίνω τα απόγευμα
5 μεγάλες αντοχές για τα εδάφη μας και τις πολλές ζέστες εεε και η φερμα είναι κερασάκι στην τούρτα) αλλά να έχει σταθερά αίματα δηλαδή θα πάρω κάποιο σκυλί και θα βγει κάτι συγκεκριμένο όχι να παίζω λοτο. Επισης εδώ έχουμε καλή πυκνότητα σε λαγούς οπότε είναι ποιο εύκολο για ένα σκύλο που έχει τέτοια έρευνα θεωρώ
Το κουρτσχααρ θα μπει οπουδήποτε αρκεί να βρίσκει μυρωδιά....κλαδιά ,τσιτες, αγκαραθους, ασπαλαθους λουτσιές.... δεν κολωνει.
Στο μόνο που μπορεί να κολωνει είναι στη πολλή ζέστη αλλά με το "φιλότιμο" που έχουν ακόμα και τελειωμένος να είναι από τη κούραση κι από τη ζέστη θα συνεχίσει.
Σε όλα τα άλλα επεσες μέσα στη περιγραφή 100%.
Πρόσθεσε και το απορτ.
Πριν αγοράσεις δες τους γονείς στο κυνήγι...όχι φωτογραφίες και βίντεο.
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω μυνήματα θέλω να θέσω ένα ερώτημα, ρητορικό έστω.
Γιατί θέλουμε να κάνουμε τα ηπειρωτικά να κυνηγάνε σαν Αγγλικά; όποιος θέλει ανοικτό σκυλί ας πάρει σετττερ ή ποιντερ, γιατί να μαθαίνουμε τα ηπειρωτικά να πηγαίνουν 300-400+ μέτρα. Αυτοί που τα δημιούργησαν προφανώς δεν είχαν αυτό το όραμα για τα ηπειρωτικά.
Η ερώτηση είναι γιατί όχι;μπορείς εσύ με ένα κουρτσχααρ που κυνηγά στα 80 μέτρα να κυνηγήσεις πέρδικα;μπορείς μπεκάτσα όταν τα πουλιά θα είναι λίγα;η μήπως τα κουρτχααρ πρέπει να κυνηγάνε μόνο ορτύκια;
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω μυνήματα θέλω να θέσω ένα ερώτημα, ρητορικό έστω.
Γιατί θέλουμε να κάνουμε τα ηπειρωτικά να κυνηγάνε σαν Αγγλικά; όποιος θέλει ανοικτό σκυλί ας πάρει σετττερ ή ποιντερ, γιατί να μαθαίνουμε τα ηπειρωτικά να πηγαίνουν 300-400+ μέτρα. Αυτοί που τα δημιούργησαν προφανώς δεν είχαν αυτό το όραμα για τα ηπειρωτικά.
Επίσης και τα αγγλικά όταν τα δημιούργησαν οι Άγγλοι δεν κυνηγούσαν σε αυτά τα μέτρα...αλλάξανε οι καιροί... εκσυγχρονισμός
 
Επίσης και τα αγγλικά όταν τα δημιούργησαν οι Άγγλοι δεν κυνηγούσαν σε αυτά τα μέτρα...αλλάξανε οι καιροί... εκσυγχρονισμός
Τα αγγλικά για αυτά τα μέτρα φτιάχτηκαν εκεί που φτιάχτηκαν
Μην κοιτάς τι κυκλοφορούσε εδώ παλιότερα
 
@Donqihote

Σου βαζω ενα κυνηγετικο διηγημα που εβαλα πριν χρονια στο φορουμ
Ειναι αληθινη η ιστορια και το ´´ταμά´´ απλα εβαλα αλλα τοπωνυμια σκοπιμα οπως και ονοματα

Η σκυλα μου η μεγαλη τοτε ηταν αυτη στο προφιλ μου μια σκυλα απο καθαροαιμη μανα κουρτσχααρ και καθαροαιμο πατερα ντραντχααρ

Αυτη με την μεγαλη του κουμπαρου μου πρωταγωνιστησαν

Ειχαμε μαζι δυο κουταβια
Ποιντερ

Η κουταβα μου τοτε ειναι η μεγαλη μου σημερα (ποιντερ) με παρα πολλους λαγους στο ενεργητικο της

Θα δεις απο την ιστορια οτι πρεπει να κατεχεις εσυ τον λαγο οταν τον κυνηγας με σκυλια φερμας


Και οτι σκυλι φερμας και να εχεις εαν τον κατεχεις και ξερεις να το στρατευσεις θα μαθει τον λαγο

Και θα μαθει και τον τοπο!!!
Αν εχει παθος και σωστα ενστικτα θα καταλαβει και πως να κρατα δυναμεις και πως να κρατα τεμπο και να γεμιζει την τσαντα
Δωσε στο σκυλι και θα σου δωσει

Thread 'Κυνηγετικό Διήγημα'
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικό-Διήγημα.228/
 
@Donqihote

Σου βαζω ενα κυνηγετικο διηγημα που εβαλα πριν χρονια στο φορουμ
Ειναι αληθινη η ιστορια και το ´´ταμά´´ απλα εβαλα αλλα τοπωνυμια σκοπιμα οπως και ονοματα

Η σκυλα μου η μεγαλη τοτε ηταν αυτη στο προφιλ μου μια σκυλα απο καθαροαιμη μανα κουρτσχααρ και καθαροαιμο πατερα ντραντχααρ

Αυτη με την μεγαλη του κουμπαρου μου πρωταγωνιστησαν

Ειχαμε μαζι δυο κουταβια
Ποιντερ

Η κουταβα μου τοτε ειναι η μεγαλη μου σημερα (ποιντερ) με παρα πολλους λαγους στο ενεργητικο της

Θα δεις απο την ιστορια οτι πρεπει να κατεχεις εσυ τον λαγο οταν τον κυνηγας με σκυλια φερμας


Και οτι σκυλι φερμας και να εχεις εαν τον κατεχεις και ξερεις να το στρατευσεις θα μαθει τον λαγο

Και θα μαθει και τον τοπο!!!
Αν εχει παθος και σωστα ενστικτα θα καταλαβει και πως να κρατα δυναμεις και πως να κρατα τεμπο και να γεμιζει την τσαντα
Δωσε στο σκυλι και θα σου δωσει

Thread 'Κυνηγετικό Διήγημα'
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικό-Διήγημα.228/
Πωπωπω φοβερή ιστορία πολύ καλογραμμένη συγχαρητήρια. Τώρα σε αυτό που λές στο ότι πρέπει να ξέρεις τον λαγό συμφωνώ πλήρως μαζί σου από ότι καταλαβαίνω από το διήγημα δν έχω ούτε κατά διάνοια την εμπειρία σου αλλά θεωρώ πως θα τα καταφέρω να φτάσω το κουτάβι σε ένα καλό επίπεδο
 
Πωπωπω φοβερή ιστορία πολύ καλογραμμένη συγχαρητήρια. Τώρα σε αυτό που λές στο ότι πρέπει να ξέρεις τον λαγό συμφωνώ πλήρως μαζί σου από ότι καταλαβαίνω από το διήγημα δν έχω ούτε κατά διάνοια την εμπειρία σου αλλά θεωρώ πως θα τα καταφέρω να φτάσω το κουτάβι σε ένα καλό επίπεδο
Μια χαρα θα τα καταφερεις
Εχετε λαγους δεν εχετε αλεπου αυτο ειναι αρκετο κ να κτισεις εμπειρια κ να φτιαξεις το σκυλι
Κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος
Και ολοι καθε μερα μαθαινουμε
Ολα δεν τα ξερει κανενας μας
 
Μια χαρα θα τα καταφερεις
Εχετε λαγους δεν εχετε αλεπου αυτο ειναι αρκετο κ να κτισεις εμπειρια κ να φτιαξεις το σκυλι
Κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος
Και ολοι καθε μερα μαθαινουμε
Ολα δεν τα ξερει κανενας μας
Φίλε μου σε ευχαριστώ θα επανέλθω με φωτό του κουταβιου
 
Παιδιά μια ερώτηση πρίν προχωρήσω στην αγορά σε τέτοιους σκινους μπαίνουν γενικά τα σκυλιά? Για παράδειγμα είχε σήμερα γιατακιασει εδώ μέσα τα κρητικά τον ξεφωλιασαν επιτόπου
 

Attachments

  • IMG_20231008_082520.jpg
    IMG_20231008_082520.jpg
    491,1 KB · Προβολές: 28
Παιδιά μια ερώτηση πρίν προχωρήσω στην αγορά σε τέτοιους σκινους μπαίνουν γενικά τα σκυλιά? Για παράδειγμα είχε σήμερα γιατακιασει εδώ μέσα τα κρητικά τον ξεφωλιασαν επιτόπου
Είναι θέμα ατόμου(σκύλου)και κυνηγετικού πάθους!
Κάποια θα τον ξεσηκώσουν και μέσα απ'του βοδιού το κέρατο!🙂
 
Παιδιά μια ερώτηση πρίν προχωρήσω στην αγορά σε τέτοιους σκινους μπαίνουν γενικά τα σκυλιά? Για παράδειγμα είχε σήμερα γιατακιασει εδώ μέσα τα κρητικά τον ξεφωλιασαν επιτόπου
Είναι θέμα ατόμου(σκύλου)και κυνηγετικού πάθους!
Κάποια θα τον ξεσηκώσουν και μέσα απ'του βοδιού το κέρατο!🙂
Οπως στο λεει ο Γιαννης!!!

Αν εχει παθος μπαινει και μεσα σε φραγκοσυκιά και το χω ζησει

Και με κουρτσχααρ και με ποιντερ!
Που λενε τα ποιντερ δεν μπαινουν

Αλλα απο φραγκοσυκιες προσπαθα να μεινεις μακρια δεν πα να εχει μεσα και 5 λαγους εχεις αλλα προβληματα με τα αγκαθια τιυς ειδικα εαν μπουν βλεφαρα καη ματια

Απλα ηθελα να σου δειξω οτι εαν εχουν παθος δεν κολωνουν

Οταν ειναι κουταβι και δεις οτι δυσανασχετει μπες και συ μεσα καποιες φορες για να δει στο σκοινο

Μπορεις να το ενδυναμωσεις μαλιστα στο να μην φοβαται να μπει στηνοντας ενα σκηνικο οπου κρυβεις μεσα στο σκινο την προβια ενος λαγου που πρεπει να εχεις φυλαξει μερικες γιατι θα σου φανουν πολυ χρησιμες στο κουταβι
 
Παιδιά μια ερώτηση πρίν προχωρήσω στην αγορά σε τέτοιους σκινους μπαίνουν γενικά τα σκυλιά? Για παράδειγμα είχε σήμερα γιατακιασει εδώ μέσα τα κρητικά τον ξεφωλιασαν επιτόπου
Και στου βοδιού το κέρατο μπαίνει.....αν το μάθεις ειδικά από μικρό να μπαίνει σε πυκνά..... όπως σου είπαν οι υπόλοιποι.....το κουρτσχααρ είναι δυναμικό ζώο..... αγαπά να δουλεύει για το αφεντικό του.....δειξτου τι θέλεις από αυτό και θα το κάνει..... ενθάρρυνε το στην αρχή.....μπες και εσύ στο πυκνό και μετά άσε το σκυλί να κάνει τη δουλειά του....
 
Back
Top