Kurzhaar

Υπάρχουν τέτοια σκυλία να πηγαίνουν σαν τα αγγλικά
Κατά καιρούς έχω διαβάσει και ακούσει για πολύ μεγάλα ανοίγματα και από κούρτσχααρ και από επανιελ μπρετον
Τα μεγάλα ανοίγματα και τα πολλά μέτρα δεν σημαίνουν τίποτα εάν δεν γίνονται σωστά,μην ενθουσιάζεσαι μόνο που τα ακούς
Το αν ανοίγεται ψάχνοντας και αν έχει το μυαλό να διαχειριστεί τα ανοίγματα είναι το θέμα
 
Μπράβο Νίκο. Μακάρι να είχαν όλοι οι νέοι κυνηγοί τέτοιους πατεράδες, να τους στηρίζουν στα κυνηγετικά τους βήματα. Το λέω γιατί οι περισσότεροι έχουν νοοτροπία ξερολα και σπασ@ρχιδα, μόνο το κυνήγι δεν προωθούν στα παιδιά τους. Μάγκας ΜΠΡΆΒΟ σου.
Σε ευχαριστω πολυ .Ενα θα σου πω ,Οταν γυριζω απο το κυνηγι το πρωτο που με ρωταει ειναι πως τα πηγαν τα σκυλια
 
Κατά καιρούς έχω διαβάσει και ακούσει για πολύ μεγάλα ανοίγματα και από κούρτσχααρ και από επανιελ μπρετον
Τα μεγάλα ανοίγματα και τα πολλά μέτρα δεν σημαίνουν τίποτα εάν δεν γίνονται σωστά,μην ενθουσιάζεσαι μόνο που τα ακούς
Το αν ανοίγεται ψάχνοντας και αν έχει το μυαλό να διαχειριστεί τα ανοίγματα είναι το θέμα
Σε αυτό συμφωνώ!!!
 
Φτυστή μην την ματιάσεις! Τα σκυλιά με ταμπεραμέντο που είναι ανοιχτά έχεις περισσότερες ελπίδες να έρθουν εκεί που θέλεις! Το πρόβλημα είναι με αυτά που είναι στα πόδια σου! Εγώ σού προτείνω να την αφήσεις να πάρει μέτρα και σιγά σιγά θα την φέρεις εκεί πού θέλεις εσύ ανάλογα το μέρος,τον τρόπο και το θήραμα που κυνηγάς χωρίς να μπαίνεις σε στερεότυπα δογματικές! Ξέρω είναι λίγο αναρχικό αυτό πού σού προτείνω αλλά συζητάμε για ζώα και όχι ρομπότ!
Δεν της μιλάω ποτέ σαν σκυλί έφευγε και 200 και 300 μέτρα που ήταν ενάμιση χρόνων φέτος αλλά μετά από μια μαλάκια που μου έκανε ένας στο βουνό το σκυλί μάζεψε πάρα πολύ και τώρα προσπαθώ να ξανανοίξει...Και θέλω να ανοίξει γτ κυνηγάω ποιο πολύ πέρδικα
 
Αστή να φύγει.....το ανοικτό μαζεύεται....το κοντινό δε φεύγει ποτέ..... βγάζε την σε διάφορα τερέν με πυκνά να μάθει να ψάχνει χωρίς να σε βλέπει.... σκύλος που κυνηγάει στα πυκνά πουρνάρια και χωρίς ορατότητα με τον κυναγωγο του κυνηγάει παντού....τα έχει όλα ισιωμα....
Θα το δοκιμάσω αυτό που λες ευχαριστώ!!
 
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καποιος που να γνωρίζει πως λέγεται ο άνθρωπος αυτος, η αν εχουμε στοιχειά επικοινωνίας
ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Βασδέκης Κώστας λέγεται Νίκο
Έχουν πάρει και κάποια άτομα από το φόρουμ από τον συγκεκριμένο
Ένας είναι ο @Kinigos
Thettalos είναι η επωνυμία του, είναι εύκολο να βρεις και το τηλέφωνο έχει ανεβασμένα και αρκετά βίντεο με σκυλια του
 
Παιδιά γειά σας έχει κάποιος μια γνώμη να μου πει για κουρτσχααρ καθαρά και μόνο για λαγο στην Κρήτη??. Κυνηγάω με κρητικά όμως εδώ και πολύ καιρό χαλβαδιαζω τα κουρτσχααρ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικά στο συγκεκριμένο κυνήγι
 
Παιδιά γειά σας έχει κάποιος μια γνώμη να μου πει για κουρτσχααρ καθαρά και μόνο για λαγο στην Κρήτη??. Κυνηγάω με κρητικά όμως εδώ και πολύ καιρό χαλβαδιαζω τα κουρτσχααρ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικά στο συγκεκριμένο κυνήγι
Εννοεις γραμμες συγκεγριμενες η εαν θα σου κανουν την δουλεια στο
Λαγο;
 
Εννοεις γραμμες συγκεγριμενες η εαν θα σου κανουν την δουλεια στο
Λαγο;
Δν έχω εντρυφήσει πάνω στην φυλή για να ξέρω τις γραμμές.. απλώς έχει γίνει μια γέννα στην περιοχή στην οποία και ο πατέρας και η μάνα κυνηγάνε μόνο λαγό και πολύ καλά μάλιστα απλά δν ξέρω αν είναι από τύχη ή τα κουρτσχααρ έχουν τα φόντα να γίνουν πολύ καλά στον λαγό.. αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν όντως αξίζει να επενδύσω πάνω σε αυτή την φυλή για αυτό που την θέλω
 
Δν έχω εντρυφήσει πάνω στην φυλή για να ξέρω τις γραμμές.. απλώς έχει γίνει μια γέννα στην περιοχή στην οποία και ο πατέρας και η μάνα κυνηγάνε μόνο λαγό και πολύ καλά μάλιστα απλά δν ξέρω αν είναι από τύχη ή τα κουρτσχααρ έχουν τα φόντα να γίνουν πολύ καλά στον λαγό.. αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν όντως αξίζει να επενδύσω πάνω σε αυτή την φυλή για αυτό που την θέλω
Εχω κυνηγησει λαγο αποκλειστικα στο ενδημικο με κουρτσχααρ 10 χρονια με αριστα αποτελεσματα

Κυνηγας αριστα λαγο μαζι τους με ιχνηλασιες και 500-800 μετρων μεχρι το γιατακι αρκει να δουλευτει σε λαγο και ιχνηλασια μονο

Πρεπει ομως να κατεχεις εσυ τον λαγο δηλαδη να ξερεις που τον πιανει

Δεν θα αμολησεις ενα κουρτσχααρ στην βοσκη και να αναμενεις να σε παρει στο γιατακι εκτος εαν ο τοπος που εισαι μορφολογικα βαζει αυτα τα δυο κοντα μεταξυ τους

Θα αμολησεις στον τοπο που κανει το γιατακι

Ναι ιχνηλατα και εχει μεγαλες αντοχες αλλα δεν ειναι ιχνηλατης με την ενοια του ιχνηλατη που κανει ιχνηλασια και διωξη

Πρεπει να το κυνηγας καβαλα και με κινητα καρτερια

Κυνηγα με τεμπο ανετα για πολλες ωρες

Θελει εκπαιδευση για τα προβατα γιατι συχνα τα κυνηγα. Μαθαινει ευκολα απο μικρο να τα αγνοει ομως εαν ασχοληθεις

Ειναι πολυ ανθρωποκεντρικο και δεν συνεργαζεται καλα με ιχνηλατες ειδικα εαν δεν ειναι δικοι σου και δεν εχει μεγαλωσει διπλα τους

Πολυ συχνα ενα κουρτσχααρ οταν το βαλεις με ξενα σκυλια (η δικα σου) που δεν ξερει μαζευευται στα ποδια σου και δεν ξεκολλα

Ειναι τοσο ανθρώοκεντρικο που φοβαται μην κερδισουν αυτα την ευνοια και την σημασια σου

Πολυ συχνα Κυνηγα καλυτερα μονο του
Ειδικα εαν δεν αφιερωσεις χρονο να μαθει και να εμπιστευτει τα αλλα σκυλια που κυνηγας μαζι

Εχει σταθεροτατη φερμα και πολλες φορες πιανει τον λαγο στο γιατακι

Μαθαινει ευκολα εαν ξερεις να τους δειξεις λαγους και εχει νωρις επαφες μαζι τους και ξεσηξωματα

Οι γραμμες παιζουν ρολο

Τα πολυ βαρια σκυλια σε γραμμη δεν σου κανουν στην Κρητη για λαγο αποκλειστικα

ουτε τα σκυλια που στις γραμμες τους ποιντεριζουν στην ερευνα τους

Επομενως η επιτυχια εξαρταται απο τις γραμμες του
Απο τις γνωσεις σου εσενα στο λαγο
Και απο τα αλλα σκυλια που εχεις και κατα ποσον θα μπορεσει να συνεργαστει μαζι τους
 
Back
Top