Kurzhaar

Οπως στο λεει ο Γιαννης!!!

Αν εχει παθος μπαινει και μεσα σε φραγκοσυκιά και το χω ζησει

Και με κουρτσχααρ και με ποιντερ!
Που λενε τα ποιντερ δεν μπαινουν

Αλλα απο φραγκοσυκιες προσπαθα να μεινεις μακρια δεν πα να εχει μεσα και 5 λαγους εχεις αλλα προβληματα με τα αγκαθια τιυς ειδικα εαν μπουν βλεφαρα καη ματια

Απλα ηθελα να σου δειξω οτι εαν εχουν παθος δεν κολωνουν

Οταν ειναι κουταβι και δεις οτι δυσανασχετει μπες και συ μεσα καποιες φορες για να δει στο σκοινο

Μπορεις να το ενδυναμωσεις μαλιστα στο να μην φοβαται να μπει στηνοντας ενα σκηνικο οπου κρυβεις μεσα στο σκινο την προβια ενος λαγου που πρεπει να εχεις φυλαξει μερικες γιατι θα σου φανουν πολυ χρησιμες στο κουταβι
Στις φραγκοσυκιες πάνε μόνο οι τουρίστες για τα σύκα 🤣🤣 Αυτό με τις προβιές δν το είχα σκεφτεί!! Πολύ καλό μπορώ να τις χρησιμοποιώ για εκπαίδευση απορτ ίσως και Φέρμας?
 
Παιδιά μια ερώτηση πρίν προχωρήσω στην αγορά σε τέτοιους σκινους μπαίνουν γενικά τα σκυλιά? Για παράδειγμα είχε σήμερα γιατακιασει εδώ μέσα τα κρητικά τον ξεφωλιασαν επιτόπου
Θα το ψάξει πρώτα γύρω γύρω αν βρει την παραμικρή μυρωδιά θα μπει και μέσα για να σιγουρευτεί.
 
Στις φραγκοσυκιες πάνε μόνο οι τουρίστες για τα σύκα 🤣🤣 Αυτό με τις προβιές δν το είχα σκεφτεί!! Πολύ καλό μπορώ να τις χρησιμοποιώ για εκπαίδευση απορτ ίσως και Φέρμας?
Στην φερμα ναι φυσικα
Οπως κ στην ιχνηλασια

Στο απορτ οχι απο την αρχη

Πρωτα με καταλληλο ´´παιχνιδί´´ για απορτ
Και οταν μαθει μετα με την προβια περασμενη σε αυτο

Με την προβια μονη της απο την αρχη για απορτ καλιεργεις το σκληρο δοντι και το φαγωμα περαν του οτι δεν θα φερνει το ´´παιγνιδί´´ το οποιο θες για να μαθεις σωστα το απορτ εφοσον πιασει πρωτα θηραμα!(
Εκτος κ εαν εχεις διαθεσιμα θηραματα πολλα για απορτ ετοιμα)
 
Στην φερμα ναι φυσικα
Οπως κ στην ιχνηλασια

Στο απορτ οχι απο την αρχη

Πρωτα με καταλληλο ´´παιχνιδί´´ για απορτ
Και οταν μαθει μετα με την προβια περασμενη σε αυτο

Με την προβια μονη της απο την αρχη για απορτ καλιεργεις το σκληρο δοντι και το φαγωμα περαν του οτι δεν θα φερνει το ´´παιγνιδί´´ το οποιο θες για να μαθεις σωστα το απορτ εφοσον πιασει πρωτα θηραμα!(
Εκτος κ εαν εχεις διαθεσιμα θηραματα πολλα για απορτ ετοιμα)
Λαγούς διαθέσιμους όχι εκτός και αν ξεγεννησω τα κουνέλια από το στάβλο του πατέρα μου 🤣🤣🤣 Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το απορτ αφού δν θα πηγαίνω στα πουλιά (δν τρώω πουλερικά και θεωρώ αμαρτία να τα σκοτώνω για να λέω ότι τα σκότωσα και να τα δίνω μετά από εδώ και από εκεί)
 
Ακριβώς όπως τα ντόπια δηλαδή 😁😁
Ναι. Θα δεις και μόνος σου αν τελικά το πάρεις τις ομοιότητες τους στο κυνήγι του λαγού, για αυτό σου είπα αν είχες άλλους ιχνηλάτες να έβαζες ένα κουρτσχααρ στην ομάδα.
Για να μην παρεξηγηθω μιλάμε για κυνήγι καβάλα στα σκυλιά.
 
Ναι. Θα δεις και μόνος σου αν τελικά το πάρεις τις ομοιότητες τους στο κυνήγι του λαγού, για αυτό σου είπα αν είχες άλλους ιχνηλάτες να έβαζες ένα κουρτσχααρ στην ομάδα.
Για να μην παρεξηγηθω μιλάμε για κυνήγι καβάλα στα σκυλιά.
Εννοείται μόνο καβάλα πάω. Χτες είχα πάει μόνος μου δν βρήκα τίποτα. Στην απέναντι πλαγιά από εμένα ήταν 2 κυνηγοί με αγέλη(γκεγκικα και ιστριας) τους ανθρώπους τους ξέρω παλιοί κυνηγοί. Σήκωσαν λαγό τα σκυλιά δν μπόρεσαν να τουφεκισουν στο σήκωμα φεύγει ο λαγός κάτω στις ελιές από πίσω οι σκύλοι στην δίωξη. Σε κάποια φάση οι κυνηγοί έψαχναν να βρούν τους σκύλους (αυτοί στη πλαγιαδα οι σκύλοι κάτω από τις ελιές δν έδειχναν) με ανθρώπους να ψεκάζουν τις ελιές με άλλους να ταηζουν τα πρόβατα και διάφορα άλλα. Αυτός είναι ο λόγος που δεν μου αρέσει το κυνήγι στα καρτερια.Είμαι σίγουρος ότι εγώ πέρασα καλύτερα από αυτούς στην έξοδο μου και ας μην βρήκα θήραμα.(βγήκα εκτός θέματος κουρτσχααρ το ξέρω)
 
Παιδιά το σκυλάκι ήρθε στο σπίτι με έχει τρελάνει με τις χαρές που μου κάνει ήδη έχει μάθει το έλα και προσπαθεί το κάτσε αν και δν το προσπαθώ ιδιαίτερα είναι μικρό ακόμα 75 μερών... Ιδιαίτερα δυναμικό θα έλεγα με τους μεγάλους σκύλους.. Περιμένω να πάει 3-4 μηνών να του κρύψω την πρώτη του προβιά
 
Μιας και δεν έχω γράψει εδώ έχει λίγο καιρό που ήρθε στα χέρια μου είχα χρόνια να κατέχω τέτοιο σκυλί ένα κουτσχαρ το οποίο έχω στείλει και για εκπαίδευση σε φίλο εκπαιδευτή .Πιστεύω σε καιρο θα έχω πάλι εργαλείο για τα κυνήγια μου .
 

Attachments

  • IMG-02aef787a632658cd8fc2da15daeae1d-V.jpg
    IMG-02aef787a632658cd8fc2da15daeae1d-V.jpg
    212,9 KB · Προβολές: 64
Μιας και δεν έχω γράψει εδώ έχει λίγο καιρό που ήρθε στα χέρια μου είχα χρόνια να κατέχω τέτοιο σκυλί ένα κουτσχαρ το οποίο έχω στείλει και για εκπαίδευση σε φίλο εκπαιδευτή .Πιστεύω σε καιρο θα έχω πάλι εργαλείο για τα κυνήγια μου .

Καλοτυχο φίλε μου να είναι και να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές
 
Μιας και δεν έχω γράψει εδώ έχει λίγο καιρό που ήρθε στα χέρια μου είχα χρόνια να κατέχω τέτοιο σκυλί ένα κουτσχαρ το οποίο έχω στείλει και για εκπαίδευση σε φίλο εκπαιδευτή .Πιστεύω σε καιρο θα έχω πάλι εργαλείο για τα κυνήγια μου .
Ωραίος σκύλος, καλότυχος να είναι......
 
Φίλε επειδή δεν υπάρχει χρόνος το έστειλα για Βασίκη υπακοή και εκπαίδευση το σκυλί έχει τρομερό χαρακτήρα τεράστια δύναμη και εντυπωσιακό πάθος δε κρατιεται αλλά συνάμα είναι σκληρό εκ φύσεως και δείχνει δόντια σε αλλά δεν σηκώνει μάγκες έτσι έπρεπε να σενιαριστεί για να κυλούν όλα όμορφα είχαμε παλιά με το πατέρα μου δύο αρσενικά πάλι .Και τα γνωρίζω σου κάνει όλα τα κέφια.Και από ότι μου λέει ο φίλος που το έχει αναλάβει έχει πολύ καλό χαρακτήρα.Το περιμένω πως και πως τουλάχιστον να προλάβω καμία μπεκάτσα από το νέο έτος.
 
Κουρτσχααραδες καλησπέρα...βραδινές ανησυχίες...Nikos BRIV 3μηνων(Van dam del garincos X Karma BRIV)ένας αρσενικός με βαρύ pedigree από βδομάδα πρώτα ο Θεός θα είναι Ελλάδα...θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά ονόματα από τους προγόνους του από πλευράς πατέρα έχουμε Mur del garincos,pradellinensis nora,ralf od beranjskh vratnika,amor....από μητέρα Hollywood del cakic,vegas del cakic,amor od bube,chris della chiusa...τα περισσότερα αρσενικά μεγαλύτερα αδέρφια του προταγωνιστουν στα τερέν
IMG_20231215_220414.jpg
 
Κουρτσχααραδες καλησπέρα...βραδινές ανησυχίες...Nikos BRIV 3μηνων(Van dam del garincos X Karma BRIV)ένας αρσενικός με βαρύ pedigree από βδομάδα πρώτα ο Θεός θα είναι Ελλάδα...θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά ονόματα από τους προγόνους του από πλευράς πατέρα έχουμε Mur del garincos,pradellinensis nora,ralf od beranjskh vratnika,amor....από μητέρα Hollywood del cakic,vegas del cakic,amor od bube,chris della chiusa...τα περισσότερα αρσενικά μεγαλύτερα αδέρφια του προταγωνιστουν στα τερέν
View attachment 83582
Γερό και τυχερό να είναι....
 
Κουρτσχααραδες καλησπέρα...βραδινές ανησυχίες...Nikos BRIV 3μηνων(Van dam del garincos X Karma BRIV)ένας αρσενικός με βαρύ pedigree από βδομάδα πρώτα ο Θεός θα είναι Ελλάδα...θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά ονόματα από τους προγόνους του από πλευράς πατέρα έχουμε Mur del garincos,pradellinensis nora,ralf od beranjskh vratnika,amor....από μητέρα Hollywood del cakic,vegas del cakic,amor od bube,chris della chiusa...τα περισσότερα αρσενικά μεγαλύτερα αδέρφια του προταγωνιστουν στα τερέν
View attachment 83582
Με ΥΓΕΙΑ Νικο
Και αυτο και εσυ και να χαρειτε μαζι πανεμορφες στιγμες κυνηγια και θηραματα
 
Back
Top