Κυνηγετικό Διήγημα

Ενα κυνηγετικό διήγημα για τους καλους φίλους, που δημοσίευσα σε κυπριακο φόρουμ προσφατα.
Γιατι κυνηγι δεν ειναι μονο το πατημα της σκανδαλης.......

Ο ΤΑΜΕΝΟΣ ΛΑΓΟΣ

Ειναι Σαββατο, Δεκεμβρης του 2014. Λυσσομαναει εξω ο αερας.Ενας βοριας που τρυπαει κοκκαλα μαζι με ψιλοβροχο. Το δελτιο καιρου δειχνει βροχες το βραδυ και οτι ο αερας θα ηρεμησει.
Εχει παει 5 το απογευμα. Τελειωσα κατα τις 4 με τα ξυλα.Ωρα να παω να ταισω τα σκυλια για αυριο.
Οι κορες μου με περιμενουν με χαρα στο κουμασι. Βλεπουν τα φωτα που αναβουν και παθαινουν σαν τρελες. Ετρεξαν καλα το πρωι σημερα, επαιξαν, ξασαλωσαν, μα και παλι οταν ερθει η ωρα να παω κοντα τους, τα ματια τους σπινθιριζουν.
Λενε οτι ο σκυλος ακολουθα αυτον που του δινει την ‘’ελευθερια’’ του και οχι οποιον τον ταιζει .Το πιστευω αυτο το παλιο γνωμικο.Αν και πιστευω οτι ο σκυλος ακολουθα αυτον που τον κερδιζει και οχι οποιον το εχει.
Ανοιγω τα κλουβια.Ορμανε και οι δυο πανω μου.Πριν κανουν οτι δηποτε αλλο ζητανε το χαδι μου.Ενα ελαφρυ κτυπημα στο μαγουλο και ενα χαδι, μια γλυκια κουβεντα.
Τι ναι κορουες μου?
Ειμαστε ετοιμοι για αυριο?Εχουμε αποστολη.Εχω ταξει εναν λαγο στην νεογεννητη μας κορη.Θα τα καταφερουμε?
Δεν μιλανε μα στα ματια μου λενε πολλα.Αρχιζουν το τρεξιμο και το παιγνιδι με μια αυτοπεποιθηση και μια χαρα που σε τρομαζει και σε κανει να αναρωτιεσε.Που την βρισκουν τοση αυτοπεποιθηση.
Μα ναι. Σκυλια ειναι. Παντα δινουν δυναμη και κουραγιο στ οαφεντικο τους εαν τα εχει αγαπησει.
Αυτα τα σκυλια εχουν ακουσει με υπομονη ολα τα προβληματα της ψυχης μου.Εχουν ξαπλοσει διπλα μου σε βουνα λιβαδια και εχουν ακουσει με υπομονη οτι βασανιζει το μυαλο μου....τις χαρες και τις λυπες μου. Καλα λεω οτι ειναι οτι πιο πιστο και αγνο μας εχει δωσει ο Θεος απ τα ζωντανα του.
Σου λενε τα παντα μεσα απ τα ματια τους.Διχως μιλια....μονο αγνη υσηχια και με μια τεραστια γαληνη στα ματια τους.
Του βαζω το φαγητο τους και τις αφηνω να φανε με την υσηχια τους.
Καθαριζω τα κλουβια τους και ελεχω τις κουβερτες τους.Θελω να κοιμηθουν ζεστα και να ναι δυνατες το χαραμα.
Καλο βραδυ αγαπες μου και καλο ξημερωμα.
Μπαινω στο σπιτι. Η ζεστασια απ το τζακι που σιγοκαιει αγκαλιαζει γλυκα το προσωπο.
Ο γιος μου παιζει μπροστα απ το τζακι και η γυναικα θυλαζει την μικρη.
Ο μικρος τιναζεται με δυναμη λες και εχει εχει αποκοιμηθει καιεχει αργησει για την δουλεια
Παπα....να σασουμε τες χαρτουτσιες μας?
Ναι λεβέντη μου, να πλυθω και ερχομαι.
Τους δινω απο ενα φιλι......η ματια μου μενει στην μικρη που θηλαζει. Το προσωπακι της φωτιζεται απο το αμυδρό φως του τζακιου. Ειναι χωσμενη στην γλυκια αγκαλια της μανας της, οπως τα πουλια που γενιουνται και χωνονται ολα μαζι στην φωλια τους, νιωθοντας την ασφαλεια και την ζεστασια της.
Τι αθωα και αγνα που ειναι τα παιδια. Γενιουνται τοσο δα, αδυναμα και ευαλωτα και ερχονται σε εναν κοσμο γεματο αγωνα και δυσκολιες. Και εσυ πρεπει να εισαι διπλα τους απ την στιγμη που τα φερνει η Μανα τους στον κοσμο για να τα στρατεψεις σωστα και σταθερα...μεχρι να κανουν την δικη τους οικογενεια....μεχρι να ερθει η ωρα αυτα να φροντισουν εσενα.
Με την ακρη του ματιου μου βλεπω την αγωνια στα ματια του μικρου.......εχει μαθει πια....καθε Σαββατο τετοια ωρα ετοιμαζουμε τα πραγματα μας για το κυνηγι.
Ετσι δεν ξεκινησαμε ολοι? Και γω ολη μερα εκει ειχα το μυαλο μου. Στο κυνηγι. Που θα βρω τον λαγο που εταξα στην κορη μου.Γεννηθηκε ολες και ολες 4 μερες πριν.Και της ειπα με το που την πηρα στην αγκαλια μου .Την Κυριακη αγαπη μου θα σου φερω και σενα εναν λαγο.
Σιγουρα πρεπει να τον ψαξω σε μερη που στραγγουν ευκολα και κοβει ο αερας.Δεν τον νοιαζει τοσο να βρεχετε απ την βροχη οσο να του κτυπα ο παγωμενος βοριας η να ‘’κολυμπαει’’ στο νερο.
Του την σπαει ακομη το συνεχομενο σταξιμο των σταγονων της βροχης απο τους θαμνους οτα ναυτη σταματησει.
Ολα αυτα σκεφτομαι...οταν με συνεφερνει η φωνη του μικρου ξανα......Παπα ...ατε.....
Περνω το γιλεκο και το οπλο με την θηκη του.Περνω και το ναυλον με τις χαρτουτσιες.Ποτε δεν τις αφηνω στο γιλεκο.Της βγαζω και της ξαναβαζω παντα την παραμονη του κυνηγιου.
Τα βαζω ολα στο χαλι.Εχει ηδη ερθει κοντα μου και περνει το γιλεκο.Εγω να της βαλω εγω να της βαλω φωναζει ολο χαρα.
Τις χωριζω σε ταπες και πιστονια.Μετρα τες του λεω.Δεκα θα βαλεις στην αριστερη θηκη και δεκα στην δεξια
Ενα....δυο...τρια.....μετραει και βαζει στην τσεπη του γιλεκου και βλεπεις την χαρα στο προσωπακι του......οπως τοτε που ειμουνα εγω στην θεση του και ετοιμαζα εγω τα πραγματα του μπαμπα και του παππου μου.
Ανοιγω την θηκη του οπλου.Η μυρωδια απ το λαδι διαχεετε στο δωματιο.Το βλεπω μπροστα μου.Το πρωτο δικο μου οπλο......ενα απλο πλαγιοκαννο ........ενα λαγοντουφεκο απλο που το κρατας και μυριζει κυνηγι.... το βλεπω και ανυπομονω να ξημερωσει
Τελειωσαμε τσιακο μου, λεω στον μικρο.Σιγουρα θα φερουμε λαγο αυριο αφου εσυ με βοηθησες να φτιαξω τα πραγματα.
Χαμογελαει ....του αρεσει πολυ να με βοηθα σε οτι κανω

Εχει φαι ....ακουω την γυναικα να λεει.... ελα να σου βαλω.
Οχι αστο...θα περασω απ τον καφενε κανα μισαωρο και θα ερθω.

Φευγω για τον καφενε. Ο αερας εξακολουθει αλλα εχει γινει υποφερτος.
Μπαινω μεσα.
Καλησπεραα. Αδειος ο καφενες.Ειναι σχεδον 8 η ωρα. Δυο χωριανοι παιζουν ακομη ταβλι....Ρωταει ο καφετζης.... καφε??
Οχι.Βαλε μια μινιατουρα.
Καθομαι στην ακρη κοντα στο παραθυρο. Βλεπω τον γερο τον Κωνσταντη .....δεν τον ειχα προσεξει οταν μπηκα......παππου ελα κοντα του φωναζω.
Μεγαλος κυνηγος στα νιατα του.Και σημερα ακομη βγαζει την αδεια για να παει μια- δυο φορες, σε τοπους που χει χιλιοπερπατησει...ξερει που καθονται....δεν εχει πια ποδια η σκυλια...αλλα αναλογα της εποχης σου λεει που θα τον βρεις.....κτυπαει ενα – δυο λαγους αναλογος ποσες φορες θα παει και πναζει η καρκια του.
Ερχετε , καθετε διπλα μου.Το προσωπο του γεματο ρυτιδες που σου λενε ιστοριες και βασανα για το ποσο παλεψε και το τι περασε στην ζωη του.
Στριβει τσιγαρο....στριβω και γω
Εισαι καλα γιε μου με ρωτα.
Ναι παππου, πε μουεσυ τα δικα σου.
Τι να σου κερασω.Εγω εννα πιω μιαν κοφτη. Να σου φερω τζιε εσενα?
Οι λεβεντη μου.....τουτος ο ζαχαρης εν με αφηνει ουτε να το δοκιμασω.......Τι να σου πω εγω γιε μου.....ειμαι με τους ζωντανους... και το ρυτιδιασμενο προσωπο του χαμογελαει ......που θα παεις αυριο....με ρωταει κοφτα......ετσι κανει παντα.....φευγει την κουβεντα απο πανω του....τον κτυπησε ασχημα η μοιρα και δνε θελει να τα σκεφτετε.
Λοαρκαζω να παω ψηλα παππου.... δεξια της κακοσκαλας... που πανω πουτην βρυση του Γιωρκου.
Τζιμεσα εννα τον εβρω...τζιε εταξα τον της κορης μου...
Καλα τα εφκαλες γιε μου.Τζιαμε θα τον εβρεις.... τζιε ειπαμεν αα. Σημαθκιαζε καλα τζιε μεν σιασιαρεις.
Σηκωνετε ο γερος να φυγει.......φευγω και γω....τον περνω ως την πορτα και κανω για το σπιτι.......
 
Παω για υπνο…..ξαπλωνω….ηταν πολυ κουραστικη μερα…..αλοιμονο ομως που να κλεισω ματι.
Αλλαζω πλευρα……κοιμησου ρε λεω απο μεσα μου…..δεν θα μπορεις να σηκωσεις τα ποδια σου αυριο…..τιποτα….

Ισως το οτι εχασα την προηγουμενη κυριακη και εχω τοση ανυπομονησια?
Ισως γιατι οι τελευταιες εξορμησεις ειχαν καλες επιτυχιες σε σχεση με τις πρωτες…..δεν ξερω…….το μυαλο μου δεν λεει να υσηχασει……το μονο που σκεφτομαι ειναι φερμες…ξεσηκωματα….και βολες στα αυτια….

Δεν ξερω τι ωρα με πηρε ο υπνος……ξαφνικα….πετιεμαι σαν ελατηριο?
Τι ωρα ειναι…αποκοιμηθηκα…..βλεπω το ρολοι…..τεσσερις παρα…..το ξυπνητηρι το χα βαλει στις 4 και τεταρτο…..ουφ…μου κοπηκε η χολη..

Σηκωνομαι……ριχνω νερο στο προσωπο μου να ανοιξουν τα ματια…..ανοιγω το παραθυρο….ξαστερια…..ανοιξε ο καιρος…..ενα ελαφρυ παγωμενο αερακι φυσαει και μου καιει τα σωθηκα καθως αναπνεω με παθος το οξυγονο……ωραια…ιδανικος καιρος….φτανει που δεν εβρεξε μεχρι το πρωι.

Περνω απο ολους, ενα ελαφρυ φιλι στο μαγουλο….ντυθηκα…..παω προς την κουζινα…..βαζω το Σταυρο μου μπροστα απο το μικρο εικονοστασι……Να παμε και να ρθουμε καλα παρακαλω και μεις και τα σκυλια μας…

Ζεσταινω νερο για καφε….ξεκιναω το αυτοκινητο να βρασει και φορτωνω.
Κτυπαω τηλεφωνο στον κουμπαρο μου μπας και εχει αποκοιμηθει…..
Καλημερα…ερχεσε?
Καλημερα..ναι ξεκινησα, σε ενα τεταρτο ειμαι εκει.

Παω στα σκυλια.
Καλημερα κουκλες μου…
Αφηνω τα σκυλια απ το κλουβι….δεν ξερω τι ειναι αυτο που τακανει να ξερουν οτι θα παμε κυνηγι……τρεχουν ομως σαν μανιασμενα….εχουν ηδη τρελανει τον τοπο απ τα γαυγισματα.
Γιατι δεν γαυγιζουν ετσι και τιςκαθημερινες? Καθε πρωι τα βγαζω εξω.Τι τα κανει να ξεχωριζουν οτι ειναι Κυριακη…

Φορτωνω τα σκυλια, κλειδωνω και απολαμβανω τον καφε μου κατω απ τα αστρα.

Λατρευω την ωρα που που θα πιω ενα τσιγαρο με τον καφε μου πριν το κυνηγι, εκει κοντα στην ανατολη.
Εκεινο το παγωμενο αερακι που αντεχετε αλλα το νιωθεις να περναει μεσα απ τα ρουχα, καθως αρχιζει σιγα σιγα να σπαει αχνα το ροδαλο χρωμα της ανατολης στον οριζοντα
Αναρωτιεμαι αραγε…..ολοι αυτοι που γενιουνται και πεθαινουν χωρις να ζησουν μιαν ανατολη στο βουνο η στην θαλασσα…….χωρις να ταξιδεψουν σε αυτην την μοναδικη στιγμη της ωρας…ουτε νυκτα…ουτε μερα….μια ενδιαμεση στιγμη με ολα τα χρωματα μεσα της, με ολες τις μυρωδιες που την κατακλυνουν ….καθε φορα μια διαφορετικη στιγμη της ζωης μας…….ολοι αυτοι…..ποσο φτωχοι μπορει να ειναι…..ποσο …δεν ξερω και γω πως να το χαρακτηρισω……αδικοι απεναντι στους εαυτους τους…..
Ερχονται στο μυαλο μου κουβεντες φιλων……..σιγα μην σηκωστω που τα χαραματα…….πιασμε τηλεφωνο να αλλαξω πλευρο……σας λυπαμε πραγματικα….που συνηδειτα,,,στερειτε αυτη τη χαρα στον εαυτο σας….

Τις σκεψεις μου κοβουν αποτομα τα φωτα απ το αυροκινητο που πλησιαζει….ειναι ο κουμπαρος μου .
Καλημερα…Δεν αργησα..?
Καλημερα….καθολου…..ασε να παει να κατσει πρωτα, τι βιαζεσαι, κοντα θα παμε.Παρε καφε, σου ετοιμασα ειναι στο αυτοκινητο..αχνιζει ακομη.

Φωρτωνω τα σκυλια του ….ενα καθαροαιμο ποιντερ μαυροκεφαλο, κουταβι που βγαινει εντελως πρωτη φορα και μια ημιαιμη με απολα που ξερει την δουλεια της.

Ξεκιναμε..το ραδιο πεζει σιγανα λαικα …..

Υπεροχες οι συνθηκες σημερα. Σταματησε νωρις η βροχη και θα κρατησαν τα ιχνη μετα απο αυτην. Ευτυχως ο αερας ειναι οσο πρεπει.

Εκει πανω θα βγουμε….και του δειχνω το σημειο του βουνου καθως ανεβαινουμε.

Εχε το νου σου, στα κοψιματα η στα κρατωνια θα ναι σημερα….και εκει στεκει συνηθως….θα ναι φερμαριστος.
 
Φτανουμε…..Κατεβαινουμε, τεντονομαστε…..ξαλαφρωνουμε.

Η μυρωδια απ το βρεγμενο χωμα και την σχοινια δεν μπορει να συγκριθει με τιποτε αλλο αυτη την εποχη.
Θελεις να αναπνευσεις μεχρι να σπασουν τα πνευμονια σου…….Μακαρι να μαστε καλα Θεε μου να μαστε παντα στα βουνα μεχρι τα βαθια μας γεραματα.

Επικρατει υσηχια……ευτυχως δεν υπαρχουν αλλοι τριγυρω και ετσι μπορουμε να ξεκινησουμε χωρις εννοιες για την πορεια μας.

Περπατω λιγα μετρα παραλληλα με τον δρομο να δω για ιχνη…τιποτε του λεω….συνηθως απ εδω ερχετε πανω …αρα θα χουν ξεκινησει οι βατουρες….

Χωριζονται οταν ερχεται ο καιρος για ζευγαρωμα…..η φυση εχει προονοησει και παντα υπαρχει αρμονια στους αριθμους τους οταν θα ζευγαρωσουν αλλιως τα παραπανω αρσενικα θα διωχθουν απο αυτα που θα κυριαρχησουν ……στο σημειο που ξεκιναμε σημερα ειναι στην μεση δυο μεγαλων περιοχων και την εποχη των βατουρων σπαει καθαρα στα δυο το παιγνιδι.

Αμα δεν βρισκω ιχνη απο κατω προς τα πανω σημαινει οτι εχουν πιασει τις περιοχες τους για να αρχισει το παιχνιδι…..πανω θα παμε…εχει ενα κομματι σαν μικρη πλατεια που ειναι σπερμενο….θα ξεκινησουμε απο εκει να δουμε τι εχει μεσα.

Πιανουμε τα οπλα, αφηνουμε τα σκυλια και ξεκιναμε….το σπερμενο ειναι περιπου 50 μετρα απο τα αυτοκινητα.

Μπαινουμε μεσα….φρεσκα ιχνη ,,,τρεις διαφορετικοι λαγοι…..αφηνουμε τα σκυλια με την υσηχια τους…..

Κατω θα χει παει μου λεει ο κουμπαρος…..μπροστα και κατω απ το σπερμενο ειναι ενα λεπτο και πολυ πυκνο φρυδι…με ψηλα ρασια…..
Δεν πιστευω του λεω να χει μεινει εκει απο πανω καθαριζει και βγαινει στα κρατωνια εκει ειναι πιο λογικο να πιασε σημερα….καπου πιο κατω πρεπει να ανεβαινει ξανα πανω…ασε να δουμε πως θα τραβηξουν τα σκυλια.

Πραγματι σε λιγο εχουν ξεκαθαρισει μια μυρωδια και κατεβαινουν μπροστα και κατω μεσα στο πυκνο φρυδι.

Στο πρωτο γυρισμα του βουνου τα σκυλια σταματουν και πηγαινοερχονται μπροστα πισω……δεν συνεχιζουν…..καπου εδω σταυρωνει του λεω…..κατω δεν παει….μαλλον παει πανω απο τονεροφαωμα.

Εχει περασει το πρωτο μισαωρο…..εχουμε περασει απο την πανω μερια, οπου τα ιχνη οδηγουν στην πλευρα απο ενα μικρο αρκατζι και μετα κεκλιμενο βουνο ομως ντυμενο.
Αναβω τσιγαρο….βλεπω οτι δυσκολευονται…..και τα αφηνω με την υσηχια τους

Δεν βιαζομαι…..ο κουμπαρος ειναι απο πανω στον δρομο και εγω ειμαι μαζι τους……που θα παει θα την βρουν την ακρη.
Μεσα απο το ντυμενο εχω προχωρησει προσ τα μεσα αλλα απομακρυνομαι απο τον δρομο που βρισκεται ο κουμπαρος μου, με ελαφρια διαγωνια πορεια.

Του δειχνω με τ οχερι να κατεβει οσο τα σκυλια σταματουν και ψαχνουν ενα σημειο , δειχνοντας ομως συγχισμενα αντι σιγουρα.

Εχει φτασει κοντα μου σε κανα πενταλεπτο….. τι ναι μου λεει.

Δεν ξερω του λεω…πηγαν καθαρα μεχρι εκει…και μετα τελος.
Κολλησαν σε εκεινο το σημειο.

Πανω δεν εχει παει μου λεει….ειναι ευκολο το σημειο εκει γιατι καθαριζει…..κατεβα απο κατω που ειναι η λουρα και θα δεις εαν εχει σημαδια…μαλλον πετακτηκε και απο εκει επιασε ακρη ακρη και μπηκε στις λουρες απενταντι.

Κατεβαινω κατω…τα σκυλια με ακολουθουν και μεσα στην λουρα ξαναβρισκουν την μαλαη…..τραβα σταθερα προσ τα μεσα.

Λιγο λιγο ξεδιαλυνουν τα ιχνη με προσοχη.
Τα δυο εμπειρα βλεπεις οτι πατανε γερα στα ποδια τους,,,εχουν περισσοτερη αυτοπεποιθηση απο τα δυο κουταβια…….η δικη μου κουταβα μαλιστα καπου αρχιζει και βαριετε…και πιανει τ οπαιχνιδι….κουταβι ειναι ομως ακομη….εχω υπομονη.

Ερχετε κατω ο κουμπαρος.

Βρισκομαστε περιπου ενα χιλιομετρο μπροστα απ το αυτοκινητο και πιο ψηλα καμια 200 αρια μετρα.
Η λουρα οδηγει σε ενα παλιο εγκαταλειμενο δρομο που κατηφοριζει και πιανει την ριζα ενος αρκατζιου που το εχουν κοψει με τα μηχανηματα οταν εφτιαχναν παλια καποια εργα στον αγροτικο δρομο που περνα απο πανω του.
Το σημειο που εχει κοπει εχει με το καιρο γεμισει αγριαδα και κονιζους.

Τα σκυλια φτανοντας στο τελος της λουρας χωριζονται. Η εμπειρη του κουμπαρου ομως δειχνει να κρατα με πιο μεγαλη σιγουρια τα ιχνη.
Σε λιγο και η δικη μου κρατα την ιδια πορεια οποταν ειμαστε πιο σιγουροι πια.

Βλεπω ξανα την περιοχη…….βλεπω την πορεια που κρατανε τα σκυλια….ο κουμπαρος μου τα χει ακολουθησει μεχρι το σημειο που μπορει να παει στο τελος της λουρας…….ξαφνικα ….γυρναμε ο ενας στον αλλο λες και εχουμε τηλεπαθεια…..στους κονιζους ειναι …..ακριβως στην μεση του κομμενου αρκατζιου απ τα μηχανηματα……αρχιζω το τρεξιμο….πρεπει να καλυψω απο τον πανω ανηφορικοδρομο περιπου εκατον μετρα μεχρι να φτασω ακριβως πανω αποτα σκυλια…..στο ξεφωλιασμα….. θα βγει πανω μου…και εαν δεν προλαβω ο κουμπαρος θα ναι αναγκαστικα εκτος βολης….

Φτανω…….προλαβα….βλεπω τα σκυλια οτι ειναι στα τελευταια του……η ουρα τους πηγιανοερχετε σαν τρελη και η μυτη τους εχει βιδωθει στις κομμενες λεπτες πετρες του κρατωνιου.

Βγαζω το διασπορας απο την δεξια και βαζω μια ταππα. Εχει ανοικτοσυνη στο κρατωνι και θελω πιο συγκεντρωτικη βολη απ το διασπορας….

Δεν περναει η ωρα….τα τελευταια τους βηματα μου φαινονται λες και ειναι αιωνας…..θα αναψω τσιγαρο σκεφτομαι………..
Σκυβω να βρω τα τσιγαρα στο γιλεκο……..

Κουμπαρεεεε…κουμπαρε….πανω σου…..με συνεφερνει η φωνη του κουμπαρου μου……βλεπω τον λαγο να ανηφοριζει προς τα εμενα λοξος δεξια……περναει μεσα απο τους κονιζους που εχουν αρκετο υψος και του δινουν καλυψη………τον περιμενω να βγει…….εχω σηκωσει το οπλο καθως βλεπω την εξοδο του……το σημαδι ειναι ηδη στο κεφαλι του…..προσπερνω……μπαμ…….

Ο λαγος κυλαει τουμπες…..η βολη ηταν ακαριαια……τα μαλια του περνουν απο μπροστα μου καθως τα περνει ο ανεμος και ενα πλατυ χαμογελο στολιζει τα χειλη μου…..ανοιγω το οπλο…….βαζω το αδειο φυσιγγιο στο γιλεκο…..και ακουω τον κουμπαρο μου απο απεναντι πιο χαμηλα να φωναζει ακομη μπραβο και να χαμογελα.

Η χαρα μας διαχεετε στο βουνο καθως ο κουμπαρος βρισκει τροπο να παει κοντα για να τον παρει…….φιλια δινονται στα σκυλια μας και περνοντας τον στα χερια αγαλιαζομαστε σφικτα που καταφεραμε και σημερα να νικησουμε τα τεχνασματα του.

Αναβω τσιγαρο και καθομαστε για ξεκουραση και ηρεμια.
Σκεφτομαστε την διαδρομη του …το ποσες φορες χασαμε τα ιχνη και ποσες φορες καταφεραμε να ξαναβαλουμε τα σκυλια πισω σε αυτα.

Ηταν δυσκολος λαγος….ενας θυληκος, ευτυχως χωρις λαγουδακια ……που ομως ….ηταν ταμενος…
Περνουμε τον δρομο της επιστροφης.
Ο Θεος μας αξιωσε να παρουμε την χαρα του…..και να εκπληρωσω το ταμα μου…..
Πηγα τον λαγο στο σπιτι…….η γυναικα μου μας περιμενει….ειπες το και καμες το λαλει μου…..
Δειχνω τον λαγο στην μικρη…..ετον αγαπη μου οπως σου τον εταξα και της δινω ενα φιλι στο μετωπο…..παιζει και ο μικρος μαζι του για λιγο …….. πινουμε ενα καφε με τον κουμπαρο μου, του δινω τον λαγο αφου ηταν η σειρα του να τον πιασει και δινουμε ξανα ραντεβου μεχρι την επομενη κυριακη.

Kurzthaar

Η ιστορια ειναι αληθινη εχουν ομως χρησιμοποιηθει φανταστικα ονοματα και τοπονυμια καθως και στοιχεια που να δινουν μορφη στο διηγημα.

Η χρηση του η η αντιγραφη του χωρις να ενημερωθω απαγορευεται.
 
1.jpg
 
ηταν το 1984 τ ο κυνηγι αρχηζε στης 15 σεπτευριου μερα κυριακη και θα επητρεπονταν εκεινη την χρονια μεχρη και τελος νοεμβριου μονο τεταρτη και κυριακη για ολα τα θυραματα της αλλες μερες απογορευονταν ολα ουτε τουφεκια , και απο 1 δεκευριου μεχρη 10 μαρτιου καθε μερα για τα αλλα θυραματα εκτος περδικα , εμας μας ενδιεφερε ποιο πολυ η περδικα , αλλα ειχαμε μαθη οτι ειχε γεμηση εκεινες της μερες ο τοπος συκοφαδες τοτε επητρεπονταν ακομα νομηζω, η δεν μας ειχαν ενημεροση ακομα . Απο περδικες ελαχηστες και δεν ειχαμε και σκυλο , ειχα τα οπλα του πατερα μου ενα δυκανο τοζ ρωσηκο πολυ καλο και μια αμερικανικη καραμπινα crost t crost ολα πολυ στενα επηλεξα το δυκανο με τσοκ φουλ και εξτρα φουλ αντε μετα να πετυχουμε περδικα στα 20 μετρα , και ποιος ηξερε τοτε απο τσοκ κτλ , ειχα μπολικα φυσιγγια αμερικανικα ακρυβα απο τον πατερα μου ρεμικτον γιουτζιστερ και θα επερνα αυτα μαζη μου για της περδικες καθος και μερικα που ευτιαξα εγω για συκοφαδες με λαθος τροπο που δεν σκωτοναν ουτε στα 10 μετρα πουλι , δεν ηξερα τοτε να γεμηζω , ηρθε ο χριστος στο σπιτι μου για να παμε ,ειναι απο εμενα ποιο μικρος δυο χρονια οποτε δεν ειχε αδεια αλλα ουτε οπλο μαζη του, θα κυνηγουσαμε και οι δυο με ενα οπλο ποιο πολυ θα το ειχα εγω , που ειχα αδεια και θα το εδηνα για λιγο σε εκεινον μολης βγηκαμε εξω απο το σπιτι μου ρηχνω την πρωτη τουφεκια της χρονιας στον αερα σχεδον νυχτα ακομα , που μαθαμε μετα οτι οι λαγαδες εκαναν υποθεσης οτι φαγαν τον λαγο μπαμπεσηκα , ξεκηνησαμε θα περνουσαμε πρωτα χαμηλα στον αγιο Νικολαο απο της συκες για συκοφαδες και μετα θα ψηλοναμε για περδικες αλλα βρηκαμε εκει τον ευθημη ΕΥΑ.... με τον γιο του που ειχαν πιαση το ποστο και μαθαμε μετα οτι πηγαν πολυ καλα με 10 συκοφαδες ο καθενας , οποτε προχωρησαμε για τα ψηλα στο δρομο εβρησκα σκουφαδες αλλα δεν τους προλαβενα να ρηξω ουτε τουφεκια , και μερηκες που ερηξα νομηζω οτι ηταν αστοχες με τα φυσιγγια που ειχα αλλα και ευστοχες να ηταν πουλια δεν θα επεφταν εκτος τυχεα κανενα γιατι δεν ηξερα να γεμηζω , οποτε φτανουμε στα περδικοτοπια και βαζω μεσα τα αμερικανικα φυσιγγια , πεταχτηκαν μερηκες περδικες αλλα δεν προλαβα ουτε το οπλο να σηκοσω, ο χρηστος αρχησε να εκνευρηζετε , και βλεπουμε εναν μεσηλικα κυνηγω με μια περδικα σκωτομενη , και μου λεει ο χρηστος κητα την πως ειναι γιατι οπως πας δεν προκητε να πιασεις περδικα στα χερια σου , πεταχτηκαν μερηκες και προλαβα να ρηξω φυσηκα αστοχες , που ολο και εκνευρηζα τον χριστο , πως ομως να της πετυχω με ενα οπλο φουλ και εχτρα φουλ τσοκαρηζμα και με φυσηγγια μεγαλων αποστασεων που πεταγονταν στα 10 με 15 μετρα οι περδικες, οποτε απογοητευμενος δηνω το οπλο στον χρηστο , και αρχηζω να πεταω πετρες στους θαμνους πανω απο τον Αγιο Ηλια που απο της πολες πετρες που ερηχνα πεταχτηκαν μακρια ενα καλο κοπαδι που πηγαν σε αλλους και πηρε καπιος μια που αναρωτιουνταν πως και περασαν διπλα του , για μια στηγμη οπως ειμασταν μπλεγμενοι στα ρηγμενα καμενα πευκα πεταχτηκε μια απο τα ποδια μας στα δεκα μετρα που της ρηχνει ο χριστος δυο αστοχες , και του λεω ειδες τι δυσκολο που ειναι , και το ειδα να συμερηζετε την θεση μου , και μου δηνει το οπλο , και περνουμε σιγα τον δρομο για το εξοχικο μου σπιτι ελπηζωντας οτι ολο και κατι θα βρουμε εστω κανενα συκοφα , που ειδαμε εναν στην ελια που καθονταν τον τουφεκαει ο χριστος καθηστα στην ελια τον συκοφα και δεν τον περνει γιατι ηταν με τα δικα μου φυσιγγια που ειχα φτιαξει λαθος , εγω το καταλαβω οτι εφτεγαν τα φυσιγγια μου αλλα δεν μηλησα για να μην εκνευρηστη αλλο , μετα πηγαμε στο ρεμα στα πλατανια που ειχε συκοφαδες και πηρε εναν αρσενικο κιτρινο ο χριστος παλυ με τα φυσιγγια μου και μακρυα που απορησα απο μεσα μου πως και επεσε με αυτα τα αχρηστα φυσιγγια που ειχα φτιαξει , και πηραμε το πρωτο μας πουλι , που μετα φυγαμε και πηγαμε στο χωριο για ξεκουραση βαζωντας στην βουργια το ενα και μοναδηκο πουλι καμαρονοντας το , αφου ξεκουραστηκαμε πηγαμε και το απογευμα ερχοντας και αυτη την φορα μαζη μας και ο Λευτερης ο φιλος του χριστου και πηγαμε απεναντη απο το σπιτι μου στης διπλες , και οπως ψαχναμε πεταγετε μια περδικα απο τα ποδια μας σηκονω το οπλο στην τυχη και ρηχνω μια κουτουρου αστοχη , αμεσως μετα και δευτερη παλυ ξανα σηκονω το οπλο κουτουρο και ρηχνω στην τυχη , και βλεπουμε την περδικα να σωριαζετε ξερη στο καθαρο θαυμαζωντας με ο χριστος μπραβο μου λεει τελια βολη και μελετημενη και της ερηξες στο σωστο σημειο γιατι ακομα λιγο και θα επεφτε στο γκρεμο και θα την χαναμε , εγω καμαροσα και δεν ειπα οτι ερηξα στα κουτουρου , μετα πηγαμε στο χωριο και καμαρονα περνοντας απο την πλατια με την περδικα που χτυπησα ....
 
Ηταν χριστουγεννα του 1979 στα 14 χρονια μου 0ταν ο πατερας μου με πηρε μαζη του ενα απογευμα να παμε στα μαγαζια να μου παρει ενα δωρο , εμενα το μιαλο μου πηγενε σε κανενα ρουχο παπουτσια και τετια και τον ακολουθησα βαριεστημενα , που πρως εκπληξη τον ειδα να με πηγενει στο κυνηγητηκο μαγαζι , σκεφτηκα οτι κατι θα θελει να ρωτηση για το καινουργιο οπλο που ειχε παραγκηλη , που στο τελος αφου ρωτησε λεπτομεριες για το σουπερ ποζε που ειχε παραγκηλη , μετα πιανει στα χερια του ενα ωραιο αεροβολο και μου το δηχνει και μου λεει σου αρεσει αυτο , εγω του λεω ναι αλλα γιατι , γιατι θα ειναι το δωρο που σου εταξα , εγω ολα χαρα δεν χορτενα να το βλεπω και με αγωνια ποτε θα το δοκημασω ηταν ενα BSA METEO 5,5 για την εποχη του φοβερο και πανυσχηρο μπρωστα στα αλλα ασθενικα αεροβολα της εποχης και σε σπανιο διαμετρημα 5,5 οταν ολα τα αεροβολα του χωριου ηταν 4,5 το πηραμε και φυγαμε και περημενα με αγωνια ποτε θα παμε στο χωριο να το δωκημασουμε , και εκεινο που μου εκανε ετυποση ηταν ενας μεγαλος χαρακτηρηστηκος ροζος που ειχε στο κοντακι, θυμαμε ειχε δωρο μεσα στο ωραιο κουτι του ενα μικρο πλαστικο διαφανες κουτακι 100 βολιδες ενα μπουκαλακι λαδι με μια ωραια μυρουδια ,στοχους χαρτινους και μια μεταληκη βαση στοχων , πηγαμε στο χωριο ενα απογευμα μετα καπιες μερες που περημενα υπομονοτηκα να το ρυθμηση πρωτα ο πατερας μου και να βρει και τον τυπο της βοληδας που του τεριαζει περνοντας μαζη του 3 διαφορετικα ειδη βολιδας που στο τελος το βρηκε και ενθουσιαστηκαμε με την δυναμη που ειχε , αλλα με πολυ λιγο χρονο για να ρηξω και εγω που μολης προλαβα και ερηξα 5 βοληδες γιατι νυχτοσε για τα καλα , μετα το αφησε στο εξοχηκο σπιτι και ειπε την αλλη φορα θα ξαναρηξουμε μαζη , που απο τοτε δεν το ξαναδα το αεροβολο γιατι σε δεκα μερες ο πατερας μου εφυγε απο την ζωη απο αφνιδιο θανατο στα 46 του χρονια απο εφραγμα , και που μιαλο εγω και ορεξη για το αεροβολο που το ειχαμε αφηση στο εξοχηκο , ειχε ομως ορεξη ο μεγαλος ξαδελφος μου ο Α........ που ειχε κλειδι απο το σπιτι και το πηρε στο κτημα του ρωτοντας βεβεα την μητερα μου οτι ταχα το θελει να σκωτοση ποντικους ,που εκεινη χωρης να σκεφτη πολλα μια και ειχε την πικρα της και δεν την ενιαζε τιποτα αλλο μονο η απωλια του πατερα μου ,του ειπε παρτο, και εκεινος το θεωρησε για δικο του , εγω δεν το ειχα ξεχαση καθολου απλος δεν ειχα ορεξη , και μετα απο 4 μηνες ελεγα στην μητερα μου να το παρει πησω γιατι ηταν το τελευταιο δωρο του πατερα μου και το θελω και σαν ενθυμιο και γιατι μου αρεσει και δεν το χαρηκα καθολου , εκεινη ντρεπονταν να το γυρεψη αλλα με εβλεπε και στεναχωριομουν και επεμενα και αναγκαστηκε να το γυρεψη ενα βραδυ που πηγαμε στο χωριο που εκεινος παραξηγημενος το εδωσε πησω μες στο κουτι του με τα αλλα ασεξουαρ , εγω δεν μπορουσα εκεινη την στηγμη να το δοκημασω γιατι ακομα σχεδον δεν το ειχα δοκημαση αφου νυχτοσε για τα καλα και το πηραμε μαζη στο σπιτι , που περημενα με αγωνια ποτε θα ερθη το αλλο σαββατο να παμε στο χωριο στο εξοχηκο για να το δωκημασω , που στο τελος ηρθε η μερα , αλλα πηγαμε αργα στο χωριο σχεδον βραδυ , βρησκω τον Β....... και του λεω για το αεροβολο που εχω και να παμε να ρηξουμε στην αυλη του εξοχηκου μου που και βραδυ που ειναι θα αναψουμε τα φωτα στην αυλη και θα βλεπουμε ετσυ και καναμε πηγαμε αναψαμε τα φωτα και καναμε μια συντομη βολη στο μησοσκοταδο χωρης να το ευχαρηστηθω μια και με πιεζε και η μητερα μου που ηταν στο χωριο και με περημενε , ο Β........ ενθουσιαστηκε πολυ απο την δυναμη που ειχε{ τοσο μα τοσο που το αεροβολο εκανε φτερα } βαζω το αεροβολο μεσα στο εξοχηκο κλειδονω μαζη με τον Β....... και βαζω το κλειδι κατω στην γλαστρα τοσα αφελης ειμουν και απονηρευτος , και φυγαμε με την μητερα μου στην πολη αφηνοντας τον Β...... με τους δυο κολητους του φιλους στο χωριο οπου και εμενε εκει , εμενα ολη την εβδομαδα ηταν το μιαλο μου στο αεροβολο και περημενα με αγωνια ποτε θα ερθει το επομενο σαββατο επητελους να το δοκημασω και σε στοχους αλλα και σε πουλια , και απο την δευτερα παρακαλαγα την μητερα μου να παμε ποιο νωρης το σαββατο στο χωριο και οχι 5 ωρα νοεμβριο μηνα , τουλαχηστο 3 ωρα , και κανοντας ολα της τα χατηρια ολη την εβδομαδα και υποσχεση οτι θα διαβαζω το καταφερα και φυγαμε στης 2.30 ωρα που η χαρα μου δεν περηγραφωνταν που θα ειχα αρκετο χρονο επητελους να δοκημασω το καινουριο μου αεροβολο , μολης πηγαμε στο χωριο πηγανα τρεχοντας στο εξοχηκο ,και μου λεει η μητερα μου φαγε πρωτα και μετα , εγω οχι φευγω βιαζουμε μετα θα φαω , και πηγενω στο εξοχηκο βρησκω το κλειδι κατω απο την γλαστρα ανοιγω το κουτι με το αεροβολο πουθενα τα αεροβολο μονο τα ασεξουαρ υπηρχαν προς μεγαλη μου απογοιτευση σκεφτομε και ηρεμο και λεω να δεις που θα του χρειαστηκε παλυ του ξαδελφου μου και το πηρε , αμεσως πηγενω στο σπιτι του που ηταν εκει και η μητερα μου , και του λεω ευγενικα μηπος πηρες το αεροβολο εκεινος ταραγμενος και παραξηγημενος ειπε οχι γιατι, γιατι δεν το βρησκω και καθησε και με ρωτησε σε ποιον το εδηξα , που αμεσως καταλαβε ποιος η ποιοι το πηραν , εγω δεν το πιστευα και επεμηνα οτι το πηρε αυτος , και οτι και η μητερα μου θα το ηξερε οτι το πηρε αυτος φοβουμενη να μην χτυπησω μια και ειμουν 14 χρονον και μου το εκρυβε , και ολο της ελεγα να το πει στον ξαδελφο μου να μου δωσει το αεροβολο πησω που μου εκρυψε ,που αυτος το πηρε το θεμα σοβαρα γιατι θηχτηκε και αρχησε να κανει ενεργιες δηλοσε την κλοπη στην αστυνομια και στη αγροφυλακη με το νουμερο του αεροβολου και περημεναμε , μια μερα το καλοκαιρι αφου ειχαν περαση 8 μηνες ειμουν βολτα με το Β...... και τους δυο κολητους του φιλους οταν περναγε ο αγροφυλακας Μπαμπης και με ρωτησε τον αρηθμο του αεροβολου , βλεποντας και οι τρεις να με ρωταει τους ειδα ταραγμενους και κατι να μουρμουρηζουν αναμεταξυ τους , που αρχησα να εχω και εγω υποψιες οτι οντος το αεροβολο δεν το εχει παρει ο ξαδελφος μου αλλα ενας απο αυτους τους τρεις η και η τρεις μαζη , και μετα απο 3 χρονια νο βρησκη τυχεα ο Γιασος στο περηφραγμενο κτημα του πατερα του Β....... ενα αθλιο αεροβολο κολημενο απο την σκουρια με σπαζμενα στοχαστρα , και το δηνει στο ξαδελφο μου τον Α...... που ηξερε ο Γιασος για το χαμενο αεροβολο και λεει μηπως ειναι αυτο το αεροβολο που ψαχνετε , που εκεινος οπως ηταν σε αθλια κατασταση δεν το γνωρησε , και με φωναξε να το δω εγω το γνωρησα αμεσως απο τον ροζο που ειχε στο κοντακι γιατι δεν φενονταν ουτε αρηθμος ουτε τιποτα ηταν σχεδον αχρηστο , τι ειχαν κανει ο μαγκας η οι μαγκες οταν ακουσαν για τον αρηθμο του αεροβολο πηγαν και εσπασαν το στοχαστρο που εγραφε πανω τον αρηθμο και μετα εξησαν και το μεταλο του αεροβολου με λιμα που και εκει εγραφε ξανα τον αρηθμο , αυτη ηταν οι καλοι μου χωριανοι μου φιλοι που αργοτερα μου εκανα ΤΡΕΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΑ πραγματα οταν με μεθυσαν μια βραδια που βγημαμε εξω σαν φιλοι να διασκεδασουμε , που στο τελος διασκεδασαν μονο αυτοι εις βαρος μου
 
αυτη ηταν οι καλοι μου χωριανοι μου φιλοι που αργοτερα μου εκανα ΤΡΕΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΑ πραγματα οταν με μεθυσαν μια βραδια που βγημαμε εξω σαν φιλοι να διασκεδασουμε , που στο τελος διασκεδασαν μονο αυτοι εις βαρος μου
Νικόλα καλησπέρα τώρα διάβασα τις διηγήσεισ σου και φέραν στο μιαλό σκηνέσ από την ωραία Σάμο και αναμνησείσ παρόμοιες για την πρώτη μου πέρδικα.Όσο για τα "παληκάρια" στην δεύτερη διήγηση ελπίζω αυτή η εμπειρία να σου έμαθε να προσέχεισ παρόμοιους ανθρώπους οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι στι τέλοσ από κάποιον θα την βρούν.
 
Μια ομορφη ιστορια απο εναν Συναδελφο που μας βγαζει γνωριμες εικονες ;) ;)

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ...
Μια κατάθεση ψυχής..
4.30 η ώρα. Το ξυπνητήρι χτυπάει. Το κλείνω αμέσως, δεν θέλω να ξυπνήσω βλέπεις την γυναίκα μου. Άλλωστε τι φταίει και αυτή εάν εγώ έχω την "αρρώστια" του κυνηγιού. Σηκώνομαι βιαστικά, έτσι και αλλιώς ποιος κοιμόταν; Περίμενα όλο το βράδυ να περάσει η ώρα να σηκωθώ και να ετοιμαστώ για το κυνήγι. Κλείνω πίσω μου την πόρτα από την κρεβατοκάμαρα και πηγαίνω στο μπάνιο. Πλένομαι γρήγορα και μετά πηγαίνω στο δεύτερο δωμάτιο όπου έχω βάλει τα ρούχα του κυνηγιού. Τα έχω φτιάξει από το βράδυ όλα είναι στην σειρά. Ντύνομαι και φεύγω από το σπίτι όσο πιο αθόρυβα γίνεται αφού έχω χαιρετήσει την γυναίκα μου μ’ ένα φιλί ενώ αυτή κοιμάται. Εκείνη την ώρα σκέφτομαι τι παράξενη που είναι η ζωή. Εκείνη να κοιμάται όπως κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι αυτήν την ώρα και εγώ να έχω σηκωθεί και να φεύγω από το σπίτι μες την τρελή χαρά. Τελικά είναι "αρρώστια" το κυνήγι. Ούτε χόμπι, ούτε τίποτα άλλο, παρά μια! "αρρώστια" από την οποία δεν θέλουμε να γλιτώσουμε, αλλά θέλουμε και να την κολλήσουμε σε παιδιά, ακόμα και σε εγγόνια.
Φορτώνω τα πράγματα στο αυτοκίνητο και βάζω την μηχανή μπροστά. Δέκα λεπτά θέλω για το σημείο συνάντησης με τους άλλους. Τον πατέρα μου και τον φίλο – συγκυνηγό τον Γιώργο. Φτάνω πάλι πρώτος. Ίσως επειδή μένω πιο κοντά στο σημείο που έχουμε δώσει ραντεβού. Ίσως πάλι, επειδή δεν βλέπω την ώρα που θα αρχίσει το κυνήγι. Σε λίγο όλοι είμαστε παρόντες. Φόρτωμα των πραγμάτων σ’ ένα αυτοκίνητο και φεύγουμε.
Τα πειράγματα έχουν ήδη αρχίσει. "Πήρες πολλά φυσίγγια ή θα ξεμείνουμε;" Στην εθνική κυκλοφορούν αρκετά αυτοκίνητα. Σε κάθε ένα που μας προσπερνάει ή το προσπερνάμε κοιτάμε μέσα. Είναι κυνηγός ή όχι; Τα αστεία συνεχίζονται και αναρωτιόμαστε τι γυρεύουν αυτοί οι λίγοι που δεν είναι κυνηγοί τέτοια ώρα στους δρόμους. Τελικά είμαστε πολλοί οι "άρρωστοι" . Υπερβολικά πολλοί και όμως κάποιοι θέλουν να μας εμφανίζουν τόσο λίγους. Άσε μην συγχυσθώ πρωί, πρωί και χαλάσω την διάθεσή μου. Φτάνουμε στα πρώτα διόδια. Μήπως έχουμε κάνει λάθος και είναι Δεκαπενταύγουστος; Εδώ να δεις την "έξοδο των Αθηναίων". ‘Αντε να το πεις σε μη κυνηγό και να σε πιστέψει. Ψάξιμο για τα ευρώ μέσα στο σκοτάδι. Εκεί να δεις γέλιο. Πιο μικρά δεν μπορούσαν να τα κάνουν, Τελικά βρέθηκαν. Περνάμε τα διόδια και σταματάμε λίγο πιο κάτω σ’ ένα βενζινάδικο για ανεφοδιασμό του αυτοκινήτου και δικό μας. Βενζίνη γι’ α! υτό, νερό, τσιγάρα (για τους καπνίζοντες) και καφέδες για εμάς. Το τι γίνεται στο βενζινάδικο δεν περιγράφεται. «Τα οικονομικά οφέλη των επιχειρήσεων ως απόρροια της κυνηγετικής δραστηριότητας» όπως θα έλεγαν και οι οικονομολόγοι, είναι πολλά. Η ταμειακή μηχανή δεν σταματάει να δουλεύει. Και σχεδόν όλοι οι πελάτες είναι κυνηγοί. Μου φαίνεται ότι ο πρατηριούχος θα ζητήσει να εκδίδει και άδειες κυνηγίου από του χρόνου. Συνέχεια στο ταξίδι, με όνειρα για μια καλή κυνηγετική ημέρα, αλλά και με συζήτηση επηρεασμένοι από τον αριθμό των συναδέλφων που είδαμε και για το τι προσφέρουν στην κοινωνία γενικότερα. Βλέπεις είναι η ώρα της φιλοσοφίας, ενώ η υπόλοιπη Ελλάδα κοιμάται. Περίεργα όντα οι κυνηγοί.
Μετά από αρκετά χιλιόμετρα φτάνουμε στο χωριό. Στο καφενείο θα δούμε εάν θα έχουμε κόσμο σήμερα στα καρτέρια. 6:00 η ώρα και είναι γεμάτο, από ποιους άραγε; Μα από τα περίεργα όντα τους κυνηγούς. Αναρωτιέμαι όταν δεν είναι κυνηγετική περίοδος αν θα είναι καν ανοιχτό τέτοια ώρα.
Αποφασίζουμε, πως θα πρέπει να πάμε στον κυνηγότοπο για να «πιάσουμε» τα καρτέρια. Θα είναι πολλοί οι κυνηγοί σήμερα και πρέπει να προλάβουμε τα «καλά» καρτέρια. Βγαίνουμε από το χωριό και μπαίνουμε στον κυνηγότοπο. Δεν αργούμε να φτάσουμε στο μέρος που αποφασίσαμε να κυνηγήσουμε. Η μηχανή του αυτοκινήτου σβήνει και αρχίζει η ΑΛΛΗ ΖΩΗ. Η ζωή στην φύση. Οι μυρωδιές της γης σου διαπερνούν τα ρουθούνια και νιώθεις υπέροχα. Παίρνεις βαθιά ανάσα. Εκπνέεις και έχουν φύγει τα τυχόν προβλήματα, οι σκοτούρες, χίλια δυο θέματα που μπορεί να σε αφορούν. Τώρα δεν έχουν θέση όλα αυτά εδώ. Εδώ, είσαι μόνο εσύ και η φύση.
Κλειδώνουμε το αυτοκίνητο και κανονίζουμε τα πόστα. Σε λίγο θα αρχίσει να ξημερώνει. Εύχεσαι να πάνε όλα καλά και τα αγαπημένα σου θηράματα (τσίχλες) να είναι εδώ. Ξαφνικά ακούς το κελάηδισμα της και νιώθεις σαν να ακούς άρια του Βέρντι. Μα είναι αυτή; Είναι αυτή που περιμένεις; Όχι, είναι αυτό το διαλομένο μηχάνημα. Πόσο άρρωστος ήταν αυτός που το ανακάλυψε. Πόσο άσχετος με το κυνήγι, την μαγεία που σου προσφέρει και την παλικαριά που το χαρακτηρίζει. Οργή και λύπη είναι τα συναισθήματα που σε κατακλύζουν. Οργή γι’ αυτόν τον τρόπο δολοφονίας και λύπη γι ‘ αυτόν τον άνθρωπο και για τον ξεπεσμό του. Άλλος ένας που δεν κατάλαβε ποτέ τι είναι κυνήγι και τι σημαίνει να είσαι κυνηγός. Πώς μπορούν να αλλάξουν τα συναισθήματά σου σε λίγα λεπτά και πόσο κακό μπορούν να κάνουν λίγοι ανεγκέφαλοι. Εύχεσαι να είναι και σήμερα εδώ τα παιδιά της θηροφυλακής. Αυτοί που εσύ έβαλες για να περιφρουρούν αυτό που αγαπάς, το ΚΥΝΗΓΙ. Κάποιος φωνάζει να κλείσουν το καταραμένο μηχάνημα. Ευτυχώς, τον άκουσε, το κλείνει και φεύγει. Τέλειωσε νωρίς το «κυνήγι» για τον δολοφόνο............
 
Αμέσως το ηθικό σου αναπτερώνεται νιώθεις και πάλι έτοιμος για μια υπέροχη μέρα. Μα να, κάποιος «συνάδελφος» που έρχεται και κάθεται 20 μέτρα μπροστά σου. "Καλημέρα. Συγνώμη αλλά κάθομαι εδώ και ώρα σε αυτό το μέρος. Μήπως μπορείς να πας πιο δίπλα;" Καμία απάντηση. Μήπως δεν σε άκουσε; Δεν νομίζω. Εδώ σε άκουσαν οι μισές τσίχλες που ήταν έτοιμες να ξεκινήσουν την πρωινή τους διαδρομή. Τι να κάνεις επαναλαμβάνεις ακόμα μια φορά στον «συνάδελφο». Καμία απάντηση και πάλι. Οι άλλοι δύο από την παρέα του ζητούν να πάει λίγο πιο πέρα με ακόμα πιο ευγενικό τρόπο (υπάρχει;). Τελικά πείθεται, πάνω που ετοιμαζόμουν να φύγω εγώ για να τον κάνω ίσως να αισθανθεί πόσο «μικρός» είναι. Πόσο με κάνει και ντρέπομαι για λογαριασμό του. Σκέψεις περνάνε από το μυαλό μου και πάλι. Άραγε που πήγαν οι ηθικοί κανόνες του κυνηγιού. Τι να φταίει μάλλον γι’ αυτήν την κατάντεια ορισμένων; Μήπως η ανύπαρκτη ενημέρωση και εκπαίδευση στον υποψήφιο για έκδοση άδειας θήρας; Λέω μήπως; Τις δυσάρεστες σκέψεις τις σταματάει μια βιαστική κελαΐδότσιχλα. Γρήγορη, μπηχτή τουφεκιά σπάει την σιγή του πρωινού. Την πήρα,. Ψυχολογικό ντοπάρισμα για την συνέχεια. Καλά θα πάει η ημέρα, λέω στους άλλους χαρούμενος. Σε λίγο αρχίζουν να ακούγονται και από δίπλα τουφεκιές. Οι τσίχλες πιστές στο δρομολόγιο τους είναι εδώ και σήμερα. Τα αυτιά σου προσπαθούν να ακούσουν εκείνο το μαγικό «τσικ» και τα μάτια σου να την δουν στον ουρανό. Αγαπημένο θήραμα και όχι τόσο εύκολο όσο αρκετοί νομίζουν. Φαντάζει τόσο μικρή αλλά είναι τόσο δυνατή και έξυπνη. Ειδικά εάν είναι κυνηγημένη πολύ με το που σηκώνεις το όπλο αμέσως την βλέπεις και στρίβει με γρήγορο ρυθμό.
Οι τσίχλες συνεχίζουν να περνάνε και όλα τα καρτέρια «δουλεύουν» καλά. Όλοι θα είναι ευχαριστημένοι. Ξάφνου ένα κοπαδάκι από γερακότσιχλες κάνει την εμφάνιση του. Προσεκτικές τουφεκιές και δύο τσαρτσάρες είναι στα χέρια μου. Μεγαλοπρεπείς τσίχλες. Κάθεσαι λίγο και τις χαζεύεις. Η σύγκριση με τις κοινές τσίχλες είναι αναπόφευκτη. Καλές όμως είναι όλες. Βλέπεις είναι το αγαπημένο μου θήραμα. Οι βολές συνεχίζονται με επιτυχία και αρκετές τσίχλες έρχονται στα χέρια της παρέας. Η ώρα περνάει. Οι τουφεκιές μειώνονται. Τα πουλιά έκατσαν. Άλλωστε δεν είναι και χαζές. Δεν πετάνε για οποιοδήποτε λόγο. Κατάλαβαν ότι κάτι τρέχει σήμερα.
Εδώ αρχίζει το κυνήγι που μου αρέσει περισσότερο. Το περπατητό κυνήγι τσίχλας. Γρήγορες και δύσκολες τουφεκιές, ψάξιμο σε βατιώνες και ρεματιές που θα ζήλευε και ένα καθαρόαιμο με άξιους προγόνους, απόρτ δεδομένο και έμφυτο που θα προκαλούσε ακόμα και το πιο εκπαιδευμένο σπάνιελ. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του κυνηγού στο περπατητό κυνήγι τσίχλας.
Η συνεργασία μεταξύ του πατέρα μου και εμένα άψογη. Ο ένας στέλνει τα πουλιά ακριβώς εκεί που θέλει άλλος με περίσσεια τέχνη. Βλέπεις υπήρξε δάσκαλος στον τρόπο αλλά και στην ηθική του κυνηγιού. Αυτός είναι ο αληθινός κυνηγός για εμένα. Αυτός που θα χρησιμοποιήσει πρωταρχικά, στο έπακρο όλες τις δυνατότητες και τα προσόντα που του χάρισε η φύση ώστε να αποκτήσει το θήραμα.
Η μέρα τελειώνει για το κυνήγι. Μας περιμένουν και στο σπίτι. Επιστροφή της παρέας στο αυτοκίνητο και ετοιμασία για τον γυρισμό. Η κουβέντα θα αρχίσει και θα τελειώσει, όταν αποχαιρετιστούμε πια, με θέμα τι άλλο από το σημερινό κυνήγι. Τις τουφεκιές που κάναμε, την περιγραφή της στιγμής που μας πετάχτηκε η τσίχλα, πώς σκοπεύσαμε, πώς την βρήκαμε μέσα στα βάτα που έπεσε. Συζήτηση που μας κάνει να νιώθουμε ευχάριστα, που μας κάνει να φέρνουμε στο μυαλό μας κυνηγετικές σκηνές και ατελείωτες ώρες κυνηγιού. Η συζήτηση διακόπτεται από ένα αυτοκίνητο που μας πλησιάζει. Είναι τα παιδιά της θηροφυλακής που μας καλημερίζουν και μας ζητάνε ευγενικά τις άδειες μας. Κοιτάζω μέσα στο αυτοκίνητο και βλέπω καταραμένα μηχανήματα (ηλεκτρονικούς κράχτες) κατασχεμένα. ‘’Μπράβο ρε παιδιά. Μπράβο από όλους τους κυνηγούς. Βάλτε και εσείς ένα χέρι να σταματήσει αυτό το κακό’’. Έπρεπε εμείς οι ίδιοι να προστατευτούμε από τους λίγους ασυνείδητους και βλέπεις ότι τελικά τα καταφέρνουμε. Μπράβο. Χαιρετάμε τα παιδιά και μπαίνουμε στο αυτοκίνητο. Ξεκινάμε για την επιστροφή ακμαιότατοι και χαρούμενοι για την μέρα που ζήσαμε. Για κάποιον που δεν έχει την «αρρώστια» θα ήταν αδιανόητο να ξυπνήσει 4.30 η ώρα, να διανύσει οδικός τουλάχιστον 250 χιλιόμετρα, να περπατήσει ώρες σε χωράφια, βουνά και ρεματιές και να στέκεται ακόμα στα πόδια του. Είδες όμως τι κάνει η «αρρώστια»; Περίεργα όντα αυτοί οι κυνηγοί.
Με την κουβέντα δεν πήραμε χαμπάρι πότε φτάσαμε πίσω στην πόλη ξανά. Αποχαιρετισμός, μοιρασιά των θηραμάτων, υπολογισμός εξόδων για βενζίνη, ευχές για άλλη μια τέτοια ημέρα και την επόμενη φορά και δρόμο για το σπίτι.
Εδώ είμαστε, έφτασα. Ξεφόρτωμα του αυτοκινήτου. Όπλα, τσάντες, άρβυλα στα χέρια και ανέβασμα τις σκάλες του σπιτιού. Σαν να με κούρασαν αυτά τα σκαλοπάτια. Περίεργο. Δεν με κούρασαν τόσο χιλιόμετρα αλλά αυτές οι σκάλες. Άνοιγμα της πόρτας. Το καλωσόρισμα από την σύζυγο με ένα φιλί (μην σας κάνει εντύπωση μόλις 3 χρόνια παντρεμένοι). Καμάρι ο κουβαλητής του σπιτιού για το φρέσκο και χωρίς διοξίνες και τα λοιπά, κρέας και βουρ για το μπάνιο. Το ζεστό νερό είναι σαν να σε αγκαλιάζει ο Ορφέας σιγά σιγά. Μα πως κουράστηκα και νύσταξα έτσι ξαφνικά; Με το όπλο στα χέρια στο χωράφι δεν με έπαιρνε ο ύπνος το πρωί. Περίεργο ενώ τώρα….
Η φωνή της συζύγου, μου ανακοινώνει πως πρέπει να πάμε στο super market για ψώνια το οποίο είναι 500 μέτρα μακριά. Μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Και όμως ανέβηκα και κατέβηκα ρεματιές και πλαγιές και δεν αισθάνθηκα τίποτα, αυτά τα 500 μέτρα όμως έστω και με το αυτοκίνητο, μου φαίνονται Γολγοθάς.
‘’Δεν μπορούμε να πάμε άλλη μέρα;’’, η ερώτηση «παγίδα» από μέρους μου. ‘’Κώστα…..’’ η απάντηση. Τα είπε όλα μου φαίνεται. Δεν γλυτώνω. ‘’Και το βράδυ μας έχει καλέσει η θεία για φαγητό’’ συμπληρώνει. Αυτό με τελείωσε. Τι να πω τώρα; Αφού ότι και να πω θα έχω άδικο. ‘’Ναι αλλά να μην αργήσουμε γιατί το πρωί θα σηκωθώ για το γραφείο’’ λέω εγώ διπλωματικά. ‘’Σήμερα σηκώθηκες όμως 4.30 η ώρα και πέταγες από την χαρά σου’’ απαντάει. Άντε να απαντήσεις τώρα.
Τελικά τι σου είναι αυτή η «αρρώστια». Άλλες αρρώστιες σε ρίχνουν στο κρεβάτι και σε ταλαιπωρούν, αλλά αυτή σε κάνει και πετάς. Ανεβαίνεις βουνά χωρίς να κουράζεσαι, ξυπνάς χαράματα και δεν νυστάζεις. Τελικά εύχομαι να μην βρεθεί ποτέ γιατρειά γι’ αυτή την «αρρώστια». Ας μείνω «άρρωστος» για πάντα.
Κώστας Ζαφειρόπουλος

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα
 
Πριν 2 χρονια περιπου λογω οικογενειακων προβληματων υγειας εκανα μονο 2 Σαββατοκυριακα κυνηγι ολη την σεζον! Το 1ο Σουκου ειναι τελη Οκτωβρη και μου περναει ενα κοπαδι αγριογουρουνα σε δυσκολη 1η βολη που πηγε στον γαμο.....και παθαινω εμπλοκη
χωρις να προλαβω να ριξω 2η (Το καρτερι πολυ πυκνο)!! Δεν μπορεσα να κοιμηθω πολλες νυχτες και ακομα οταν το σκεφτομαι (ειχα αλλαξει κ μαρκα φυσιγγια απο αυτα ππυ συνηθιζα οποτε φανταζεστε...)!!!! Πριν την ληξη τον Ιανουαριο πηγαινω για ενα Σουκου και απο την Παρασκευη το βραδι ριχνει διαολεμενη βροχη απο εκεινες που δεν μπορεις να βγεις ουτε με αδιαβροχο (που να κολλησει υπνος...γκαντεμια μου κλπ.)....η παρεα ειχε ηδη λαβει αποφαση αν βρεχει το πρωι να μην ξεκινησουμε....το πρωι κατα τις 6 στο καφενειο 4 ατομα μαζευτηκαμε και η βροχη ασταματητη....κατι με ετρωγε.....ρε παιδια λεω...δεν παμε στο ταδε μερος εστω για μια ωρα.....λεει ενα παιδι ρε με 4 ατομα τι καρτερι να πιασουμε τι παγανα.....ακουγεται ο γηραιοτερος να λεει...αν θελει το κυνηγι με ενα ατομο βαριεται....ξεκιναμε και μεχρι να φτασουμε (30 λεπτα περιπου) η βροχη αρχιζει να σταματαει...η ωρα εν τω μεταξυ ειχε παει 10.....μου λεει ο φιλος με τα σκυλια...ειμαστε λιγοι και θα παρω μαζι μονο την σκυλιτσα (1 χρονων) και οτι κατσει.....του λεω κανε οτι θες θελω να βαρεσω γουρουνι (ειχα σκασει)...με το που πιανουμε τα καρτερια αφηνει την σκυλα στο πουθενα να ψαχνει (ντορος πουθενα λογω βροχης) και μετα απο κανα 15λεπτο την ακουω γαβ γαβ γαβ...και ξαφνικα σπαει την σιωπη ο ενας μοναδικος ηχος (κλαρια να σπανε και πετρες ταυτοχρονα)...λεω λες να ειμαι τοσο τυχερος...και ξαφνου βλεπω το καπρι ερχοτανε και δεν το πιστευα....του ριχνω 3 στα 25 μετρα και δεν πεφτει στο σημειο και φευγει....λεω πλακα μου κανεις που παει????....τρεχω απο πισω και ταυτοχρονα γεμιζω αλλες 2 του ξαναριχνω και το καταφερα μετα απο 100μ περιπου! Θα πειτε εριχνα στον γαμο...αλλα στο γδαρσιμο βρηκαμε τις 3 πρωτες τουφεκιες κεφαλι, αριστερη πλευρα και δεξια...οι 2 τελευταιες στα μπουτια....! Ηταν απο τις φορες που το χρειαζομουν να εκτονωθω λογω προβληματων, μου ειχε κατσει και η εμπλοκη και λεω αυτο το καπρι μου το εκανε δωρο ο Θεος!! .big smile.
 
Back
Top