I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Το πιστεύεις ότι το κοίταγα στο ιντερνετ πριν ενα 2ωρο; τα μεγάλα πνεύματα .... .shake hands.
Αχ, άλλο πράμα, πανέμορφο και πολλά υποσχόμενο!!!! Θέλωωωωω .pray to God.

Διάβαζα νωρίτερα ότι η πάλαι ποτέ Rossi -υπό τη διεύθυνση της Taurus, ξεκίνησε γραμμή παραγωγής.... θα πρέπει να είναι κανόνι!!!!

Αμ τα άλλα της KORTH τα είδες;;; Έλεος! Aμάν πχια!!
 
Το 92Χ Performance το έχει ρίξει κανένας;
Πέρυσι το Πάσχα Γιώργο... Ωραίο όπλο, πολύ όμορφο (περί ορέξεως...), γι' αυτό και το προτιμούν πολύ στο χόλυγουντ (μαζί με το Desert Eagle). Γράφει καλά στην κάμερα!!
Noμίζω όμως ότι δεν τ' αξίζει τα λεφτά του... είναι ακριβό γι αυτά που προσφέρει, αλλά και γι αυτά που δεν προσφέρει...
Θα σου πω τι μου άρεσε και τι μ' ενόχλησε... Μ' αρέσει η σκανδάλη του -όχι η καλύτερη της κατηγορίας (πχ το CZ shadow 2 στα ίδια χρήματα έχει σαφώς καλύτερη), αλλά είναι πολύ καλή! Μ' αρέσει η έλλειψη ανάκρουσης -πολύ σημαντικό για όπλο competition (έτσι πλασάρεται από την εταιρεία). M' αρέσει πως ταιριάζει στο χέρι μου -το γκριπ είναι απίστευτα βολικό και το δάκτυλο βρίσκει τη σκανδάλη εκεί που πρέπει.

Όμως, ο λόγος που έγραψα και στην αρχή ότι νομίζω πως δεν αξίζει τα λεφτά του, είναι ότι δεν το ένιωσα ποτέ να είναι εύστοχο!
Τι εννοώ... Καταρχήν με το που το πιάσεις και το κουνήσεις πέρα-δώθε, ακούγεται σαν ξεχαρβαλωμένο... Άπειροι τζόγοι παντού!!!
Fitting κάνης με κλείστρο είναι ότι να 'ναι. Και ως αποτέλεσμα αυτών, είναι άστοχο! ποτέ δεν θα πάει η 2η βολή κοντά στην 1η -παρόλο που λείπει η ανάκρουση και κάθεται και πολύ καλά στην παλάμη, όπως έγραψα πιο πάνω... Θα έπρεπε να βρίσκει το στόχο μόνο του με τέτοια χαρακτηριστικά! Το δοκίμασα επίσης και σταθερό σε bench και τα αποτελέσματα ήταν εξίσου απογοητευτικά !
...και νομίζω αυτό του το μειονέκτημα, δεν μπορεί να βελτιωθεί -ή αν μπορούσε (φίτινγκ στο χέρι σε οπλουργο κλπ), θα ανέβαζε πολύ το κόστος του...

Εδώ νομίζω πως η Μπερέτα έχει κάνει βλακεία... πήρε μια πλατφόρμα που έχει πουλήσει άπειρα όπλα (beretta 92) από το 1978 (νομίζω...) που πρωτοπαρουσιάστηκε και με ελάχιστες παρεμβάσεις, την βάπτισε performance και προσπάθησε να την βγάλει φθηνά και να γεμίσει περισσότερο τις τσέπες της... Θα μπορούσε να βάλει το r&d της να δουλέψει σε ένα νέο όπλο στηριγμένο στο 92 και όχι να πασάρει μια απ΄τα ίδια με καλούδια κι ευκολίες του σήμερα (σκανδάλη, σκοπευτικά, γκριπς, κλπ)... Το ίδιο έκανε η CZ με το 75, αλλά πόσο μοιάζει το πρώτο cz75 του '75 με το cz75 ts2, που είναι και το competition πιστόλι της σήμερα; Καθόλου όμως!

Την παρατράβηξα την ανάρτηση... .think.
 
Last edited:
Θέλω να σημειώσω -επειδή αναφέρω συνέχεια τη CZ, πως δεν είμαι κολλημένος (κι ας έχω δύο). H Τangfolio είναι απίστευτη εταιρεία σκοπευτικών πιστολιών, η Staccato, η Bul, όπως και πολλές-πολλές άλλες ... Τα βρίσκουμε όμως για να τα δοκιμάσουμε; κι αν τα βρούμε και τα πάρουμε, όταν χαλάσει πχ ο εξολκέας ή το στοπ του κλείστρου, σε πόσους μήνες/χρόνια θα τα "ξαναπαίξουμε" στο σκοπευτήριο;

Έχουμε δυστυχώς πολύ κλειστή και συγκεκριμένη αγορά εδώ στην Ελλάδα σε ότι αφορά τα σκοπευτικά/οπλοφορίας και μικροί και μεγάλοι οπλοκατασκευαστές, μας έχουν γραμμένους στα παπάκια τους -κι αν θα φέρουν τα νέα μοντέλα, κι αν θα έχουμε ανταλλακτικά, κι αν, κι αν...! Πάντα κοιτάω -πέρα από αυτά που είμαι ερωτευμένος (sig sauer, colt, staccato, kel-tech), αν μπορέσω να τα αποκτήσω, να μπορέσω και να τα φχαριστηθώ -γιατί με τον παρόντα νόμο, ούτε στη βιτρίνα του σαλονιού μπορώ να τα βάλω χωρίς να τα καταστρέψω)...

Η CZ είναι μια εταιρεία με μεγάλη γκάμα competition πιστολιών και πολύ ενεργή παρουσία στην Ελλάδα - οι τιμές των ανταλλακτικών να φρέναραν λιγάκι, καλά θα ήταν... Η Γκλοκ πως μπορεί;;; .yel.
Η τανφόλιο επίσης είναι μούρλια εταιρεία ...η BUL να δεις... τα ζιγκ είναι είναι κι αυτά μπουκιά και συχώριο, αλλά κάποιες φορές, δεν βρίσκεις ούτε ελατήριο βελόνας....
Επίσης βλέπω τον τελευταίο χρόνο να έρχονται νέες μάρκες πιστολιών και κάποια από αυτά μας τα φέρνουν οι αντιπρόσωποι στα σκοπευτήρια να τα δοκιμάσουμε.
Μακάρι να συνεχιστεί αυτό -και σε συνδυασμό με την νέα ΚΥΑ (αν ποτέ δημοσιευτεί)- να δούμε την πληθώρα των πιστολιών που κυκλοφορούν εκεί έξω στον πλανήτη -και που κάποια από αυτά, είναι λουκούμια (χωρίς αμύγδαλο .yelling. )
 
Last edited:
Δεν μπορώ ρε συ ... με τρελαίνει ο μασκαράς !!!!

(δες την οπισθοπορεία του... πέρφεκτ!! )

Η εύκολη οπισθοπορεια....αν ξεκινούσε από τα αριστερά θα μπορούσες να κρίνεις...... επίσης είπαμε.... μπράβο στον μικρό που μπήκε σε αυτή τη διαδικασία να δοκιμάσει πράγματα και καλώς γίνεται για να έρχονται κοντά οι νέοι στην σκοποβολή και να μην υπάρχει οπλοφοβια..... αλλά σεβασμός και τήρηση των κανόνων ασφαλείας.....αν έπρεπε όμως να κριθεί με τους κανονισμούς θα ήταν DQ...... για το πιο απλό που είδα πέρασε έξω από τις οριογραμμες..... Για όλα τα πράγματα πρέπει να έχουμε ανοικτούς ορίζοντες.....το θέλει να δείξει αυτός που ανέβασε αυτό το βίντεο..... πόσο ασφαλές ήταν για το παιδί τον κριτή-χρονομετρη και για τους γύρω του......
 
Η εύκολη οπισθοπορεια....αν ξεκινούσε από τα αριστερά θα μπορούσες να κρίνεις......
δεν έχω καμία διάθεση να κρίνω κανέναν, πόσο μάλλον ένα 5χρονο που δείχνει να έχει ταλέντο στη σκοποβολή...μόνο θαυμασμό έχω να εκφράσω!

(και γιατί να ξεκινήσει απ' τα αριστερά; στην πρακτική έχεις δικαίωμα να παίξεις ένα στάδιο όπως θες, αρκεί να το κάνεις γρηγορότερα από τους αντιπάλους σου)
αν έπρεπε όμως να κριθεί με τους κανονισμούς θα ήταν DQ...... για το πιο απλό που είδα πέρασε έξω από τις οριογραμμες.....
...αν έπρεπε να κριθεί με τους κανονισμούς, θα έπρεπε ο μικρός να ζητήσει βλάβη πεδίου απ' τον αγωνάρχη (ή τον πατέρα του στην προκειμένη), από τη στιγμή που δεν φτάνει τα δύο παράθυρα για να ρίξει στους αντίστοιχους στόχους από πίσω- το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά του πεδίου, κάτι που τον αναγκάζει να βγει δις εκτός γραμμής για να βγάλει τις βολές...

...αλλά τί ψάχνουμε τώρα, δεν καταλαβαίνω...
 
δεν έχω καμία διάθεση να κρίνω κανέναν, πόσο μάλλον ένα 5χρονο που δείχνει να έχει ταλέντο στη σκοποβολή...μόνο θαυμασμό έχω να εκφράσω!

(και γιατί να ξεκινήσει απ' τα αριστερά; στην πρακτική έχεις δικαίωμα να παίξεις ένα στάδιο όπως θες, αρκεί να το κάνεις γρηγορότερα από τους αντιπάλους σου)

...αν έπρεπε να κριθεί με τους κανονισμούς, θα έπρεπε ο μικρός να ζητήσει βλάβη πεδίου απ' τον αγωνάρχη (ή τον πατέρα του στην προκειμένη), από τη στιγμή που δεν φτάνει τα δύο παράθυρα για να ρίξει στους αντίστοιχους στόχους από πίσω- το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά του πεδίου, κάτι που τον αναγκάζει να βγει δις εκτός γραμμής για να βγάλει τις βολές...

...αλλά τί ψάχνουμε τώρα, δεν καταλαβαίνω...
Δεν ψάχνουμε τίποτε..... σχολιάζουμε ένα βίντεο..... και βλάβη πεδίου δεν υφίσταται.... ένα 5χρονο δεν έχει καμία δυνατότητα να εκδοσει ΔΑΙ..... Οπότε ας μη το συνεχίζουμε.....μη μπερδεύουμε τους κανονισμούς που ισχύουν για αθλητές με την γνωριμία των παιδιών με το άθλημα της πρακτικής σκοποβολής .Αυτό ακριβώς εννοούσα στο δεύτερο σκέλος της ανάρτησης μου.....
 
γιατί να ξεκινήσει απ' τα αριστερά; στην πρακτική έχεις δικαίωμα να παίξεις ένα στάδιο όπως θες, αρκεί να το κάνεις γρηγορότερα από τους αντιπάλους σου
Στην πρακτική μπορείς να κινηθείς όπως θέλεις όταν το επιτρέπει το στάδιο.....αν έλεγε στην ενημέρωση των αθλητών ή το προέβλεπε το στάδιο θα κινούνταν σύμφωνα με τις οδηγίες...... από κει και πέρα αν εγώ έβγαζα το στάδιο (ανεξάρτητα από το βίντεο ή την εξοικείωση νέων με το άθλημα και την κίνηση με το όπλο) θα έβαζα υποχρεωτικά την κίνηση από αριστερά...... εκεί να δεις DQ......
 
Εσείς που ρίχνετε με πιστόλι, πόσο συχνά πηγαίνετε σκοπευτήριο;
Πήγα εχθές και παρασύρθηκα, με αποτέλεσμα όταν έφτασα στο ταμείο μου κατέβηκαν τα αυτιά μέχρι το πάτωμα.
 
Εσείς που ρίχνετε με πιστόλι, πόσο συχνά πηγαίνετε σκοπευτήριο;
Πήγα εχθές και παρασύρθηκα, με αποτέλεσμα όταν έφτασα στο ταμείο μου κατέβηκαν τα αυτιά μέχρι το πάτωμα.
Μια φορά το μήνα συνήθως Γιώργο είναι αρκετή για μένα. Πόσο τις έχουν τις 9 αρες στο σκοπευτήριο που πήγες;
 
Back
Top