GPS Σκύλων

Η ησυχία είναι που κάνει τα πουλιά να μένουν.....αν υπήρχε μπιπερ που ειδοποιούσε μόνο με δόνηση τον κυναγωγο θα βλέπαμε περισσότερες..... απλά με το GPS εντοπίζεται ο σκύλος ποιο εύκολα..... αυτό όμως αντισταθμίζεται με το ότι πολλά πουλιά πλέον είναι σε πολύ πυκνά μέρη.....
Σε αυτό διαφωνω αυτες που ειναι ν κατσουν θα κατσουν αυτες που ειναι στο φτερο θα φυγουν οπως και ν πας προσωπικη μ άποψη...
 
Σε αυτό διαφωνω αυτες που ειναι ν κατσουν θα κατσουν αυτες που ειναι στο φτερο θα φυγουν οπως και ν πας προσωπικη μ άποψη...
Παναγιώτη εσύ μιλάς για πέρδικα και εγώ για μπεκάτσα.... συμφωνώ ότι υπάρχουν πουλιά που θα φύγουν..... αλλά υπάρχουν πολλά τα οποία αν ο σκύλος είναι έμπειρος και δεν πιέζει, υπάρχει ησυχία και ο κυνηγός γνωρίζει το μέρος και πως θα προσεγγίσει όσο το δυνατόν αθόρυβα θα μείνουν στη φερμα για όσο χρειάζεται ο κυνηγός να κλείσει..... εγώ όταν φτάσω και πάρω θέση τα σηκώνω..... δεν αφήνω περισσότερο χρόνο για να ψάξει τρόπο διαφυγής η μπεκάτσα.
 
Παναγιώτη εσύ μιλάς για πέρδικα και εγώ για μπεκάτσα.... συμφωνώ ότι υπάρχουν πουλιά που θα φύγουν..... αλλά υπάρχουν πολλά τα οποία αν ο σκύλος είναι έμπειρος και δεν πιέζει, υπάρχει ησυχία και ο κυνηγός γνωρίζει το μέρος και πως θα προσεγγίσει όσο το δυνατόν αθόρυβα θα μείνουν στη φερμα για όσο χρειάζεται ο κυνηγός να κλείσει..... εγώ όταν φτάσω και πάρω θέση τα σηκώνω..... δεν αφήνω περισσότερο χρόνο για να ψάξει τρόπο διαφυγής η μπεκάτσα.
Δε μιλάω για περδικα στη προκειμένη για μπεκάτσα μίλησα και εξέφρασα προσωπική μ άποψη από την όση εμπειρία έχω δε μπορούμε να συγκρίνουμε περδικες.με.μπεκατσες ειναι εντελώς διαφορετικά κυνηγια
 
Η γνώμη μου ίδια είναι ακομα, μια χαρά δουλειά κάνει για κάποιον που δεν έχει ανάγκη από χάρτες .

Δεν υστερεί σε ακρίβεια ή εμβέλεια σε σχέση με τα μεγάλα του αδερφάκια, το Γαλιλαίο δουλεύει πιο γρήγορα και καλά από το GPS και το glonass


Την εφαρμογή μια φορά Την έβαλα γράφει την διαδρομή και Δείχνει Καλα το ανάγλυφο του εδάφους μέχρι εκεί δεν το έψαξα ιδιετερα ούτε έχω την κατάλληλη οικειότητα για να βγάλω βίντεο. Και αν δεν βγω εκτός νησιού πιθανός να μην το ανοίξω και ποτέ.

Δέκα φορές το δούλεψα δεν είναι εισ βάθος δοκιμή γιατί έκλεισε το κυνήγι αλλά είναι αυτό που έψαχνα και ελπίζω σε μακροζωία της συσκευής
Ευχαριστώ για την απάντηση και χρόνια πολλά πάλι για σήμερα.Σε ρώτησα γιατί δουλεύω ένα gps με σήμα κινητου Ελληνικό που απλά τα σπάει αλλά δυστυχώς όταν πάω κάπου που δεν έχει σήμα απλά δεν δουλεύει αυτό βέβαια το ήξερα.Τωρα ήθελα να δω πως απεικονίζει τους χάρτες το δικό σου γιατί μπορεί να το έπαιρνα.Οταν κυνηγάω δουλεύω πολύ τους χάρτες και λίγο την πυξιδα γιατί πολύ απλά μπορεί ο σκύλος να φερμαρει στην άκρη ενός πυκνού προς το καθαρό και να το δω ενώ αν κοιτάζω μόνο την πυξιδα μπορεί να πάω μέσα από το πυκνό.......Αν δεν σου πέφτει κόπος και μπορείς κάποια στιγμή απλά άνοιξε το στο κινητό σου και με ένα άλλο κινητό τράβα ένα βιντεάκι να δούμε πως το απεικονίζει στο κινητό...
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Ωραίος ο προβληματισμός σου.Κατα την δική μου γνώση όταν κυνηγούσα με κουδούνι και μπιπερ στην φερμα ήταν πολύ ωραία τα σκυλιά δεν ανοιγόταν πολύ και άκουγα πως δουλεύει ο σκύλος πως ποντοφερμαρει κοκ.Ολοι μου λέγαν ότι αν βάλεις gps θα σου αρέσει πιο πολύ....Άργησα να βάλω αλλά από την στιγμή που έβαλα δεν μπορώ να γυρίσω πίσω γιατί μου αρέσει αυτή η ησυχία στο δάσος και το μόνο που μου τη χαλάει είναι το μπιπερ στη φερμα αναγκαίο κακό λόγο πυκνού.Τωρα στα αρνητικά βλέπω ότι τα σκυλιά το καταλαβαίνουν και ανοίγονται πολύ.
 
Συμφωνώ φιλε
Πόσοι πιστεύεις ότι μπορούν να πάνε σε μια φερμα στα 300μετρα;και πόσοι σκύλοι πιστεύεις ότι θα κρατήσουν τα πουλιά σε αυτές τις αποστάσεις καθηλωμένα για ν πας για τουφεκια;ειδικά στ βουνά τα δικά μας και στην περδικα ούτε στα μισά δε προφταινεις
Σιγουρα είναι βοηθεια δε τ συζητω αλλά υπάρχουν κ πολλές ακόμα προϋποθέσεις για τέτοιες αποστάσεις
Δεν κυνηγάω πέρδικα αλλά μπεκατσα που κυνηγάω δεν πάω του σκοτωμου βλέπω πολλούς συναδέλφους με το που ακούμε το μπιπερ τους πιάνει αμόκ και τρέχουν πανικόβλητοι.Αν δεν μείνει η μπεκατσα αρκετά στην φερμα η δεν μπορεί ο σκύλος να την κρατήσει ας φύγει.
 
Το είχα γράψει και παλαιότερα, ήμουν από τους πρώτους που είχα κατηγορήσει το gps για ένα ηλεκτρονικό βοήθημα που αυξάνει τις πιθανότητες μας ενάντια στη μπεκάτσα, αλλά όπως λέει μια παροιμία " ότι δέντρο κοροϊδέψεις στην αυλή σου θα φυτρώσει" έτσι τη λουστηκα και εγώ. Το αγόρασα με το σκεπτικό για τα κυνήγια μου στην Ήπειρο λόγω λύκων αλλά το χρησιμοποιώ πλέον σε κάθε έξοδο, με μάγεψε η ησυχία στη φύση και η δυνατότητα να ξέρω άμα πάσα στιγμή που είναι η σκυλίτσα μου και ας μην έχει ανοικτή έρευνα αλλά κάποιες φορές έφτασε και κοντά στα 200 μέτρα παρασυρόμενη από κάποιες μπεκάτσες...... εκεί το λάτρεψα, μπορεί να μην μπόρεσα λόγω πυκνού να φτάσω κοντά στη φερμα αλλά ήξερα που είναι και ήμουν ήρεμος. Για να λέμε αλήθειες το gps είναι ενάντια στη μπεκάτσα, είναι άλλο ένα βοήθημα εναντίον της και το έβλεπα με άλλους που κυνηγούσαν με Μπίμπερ ή κουδούνια, έλεγαν για πουλιά που φεύγουν......το gps σου δίνει της μπεκάτσες που είναι 50-50 να φύγουν ή όχι..... εκείνες που είναι να φύγουν θα φύγουν ότι και να κάνεις.
Είχα και εγώ την ίδια άποψη αλλά από αυτό που είδα φέτος η μπεκατσες σίγουρα έχουν αποκτήσει εμπειρία και η δεν θα κάτσουν στην φερμα μετά την πρώτη τους επαφή η όταν κοντεύεις να φτάσεις κοντά τιναζουν αν όμως τους έχεις μπιπερ της καθηλώνει.
 
Είχα και εγώ την ίδια άποψη αλλά από αυτό που είδα φέτος η μπεκατσες σίγουρα έχουν αποκτήσει εμπειρία και η δεν θα κάτσουν στην φερμα μετά την πρώτη τους επαφή η όταν κοντεύεις να φτάσεις κοντά τιναζουν αν όμως τους έχεις μπιπερ της καθηλώνει.
Της πιο πολλές φορές οχι πάντα
 
Ωραίος ο προβληματισμός σου.Κατα την δική μου γνώση όταν κυνηγούσα με κουδούνι και μπιπερ στην φερμα ήταν πολύ ωραία τα σκυλιά δεν ανοιγόταν πολύ και άκουγα πως δουλεύει ο σκύλος πως ποντοφερμαρει κοκ.Ολοι μου λέγαν ότι αν βάλεις gps θα σου αρέσει πιο πολύ....Άργησα να βάλω αλλά από την στιγμή που έβαλα δεν μπορώ να γυρίσω πίσω γιατί μου αρέσει αυτή η ησυχία στο δάσος και το μόνο που μου τη χαλάει είναι το μπιπερ στη φερμα αναγκαίο κακό λόγο πυκνού.Τωρα στα αρνητικά βλέπω ότι τα σκυλιά το καταλαβαίνουν και ανοίγονται πολύ.
Τσέκαρε youtube alpha 10 Garmin και δες άμα έχεις καλό κινητό είναι τέλειο
 
Το ερώτημα μου, έχει να κάνει,μόνο, με τον κυνηγετικό σκύλο,και κυρίως τα σκυλιά φέρμας κι όχι αν βοηθάει ή όχι το gps στην κάρπωση.

Το gps για μένα, έκανε κακό στον σκύλο.
Κάποια σκυλιά,θα ήταν άχρηστα χωρίς το gps.
Ο σκύλος, ξέρει ότι θα τον βρείς, όπου κι αν είναι και δεν έχει επιστροφές.
Και το λέω εγώ,που αγαπάω τα ανοιχτά,εώς πολύ ανοιχτά σκυλιά όταν χρειαστεί,αλλά πάντα να έχουν επιστροφές ή να γυρίζουν να σε κοιτάζουν και μ'ένα νόημα να συνεχίζουν,όχι να κυνηγάνε για πάρτη τους.
Το ζητούμενο είναι, το μυαλό.
 
Το ερώτημα μου, έχει να κάνει,μόνο, με τον κυνηγετικό σκύλο,και κυρίως τα σκυλιά φέρμας κι όχι αν βοηθάει ή όχι το gps στην κάρπωση.

Το gps για μένα, έκανε κακό στον σκύλο.
Κάποια σκυλιά,θα ήταν άχρηστα χωρίς το gps.
Ο σκύλος, ξέρει ότι θα τον βρείς, όπου κι αν είναι και δεν έχει επιστροφές.
Και το λέω εγώ,που αγαπάω τα ανοιχτά,εώς πολύ ανοιχτά σκυλιά όταν χρειαστεί,αλλά πάντα να έχουν επιστροφές ή να γυρίζουν να σε κοιτάζουν και μ'ένα νόημα να συνεχίζουν,όχι να κυνηγάνε για πάρτη τους.
Το ζητούμενο είναι, το μυαλό.
Τις πληστες φορες εμεις φταιμε γιαυτο αδερφε και οχι το σκυλι η το gps
Συνηθως εχουμε την ταση ενα βοηθημα να το λειτουργιυμε οπως βολευει εμας και οχι οπως ενδυκνειεται η ειναι το σωστο
Εαν στο σκυλι φορας το gps και υο ξεχνας έπειδη ξερεις οτι θα το βρεις οπου και αν παει τοτε θα μαθει και αυτο να κανει αυτο που περιγταφεις
Εαν το σφυρας καθε τοσο ωστε να σε εχει ως σημειο αναφορας και γυρναει να σε δει-ειδικα εαν πρωτα το εχεις μαθει χωρις το gps και μετα περασεις στην χρηση του, το σκυλι θα συνεχισει να σε εχει ως σημειο αναφορας κανοντας συχνας επιστροφες η γυρνοντας να σε δει ωστε να σε ελεξει
Μαλιστα αυτο σε σκυλια με μυαλο δυναμωνει και την καθηκωση της φερμας τους κανοντας την πιο επιβλητικη σε ανυσηχο θηραμα γιατι ξερει οτι μονο αν πας εσυ εκει θα δαγκωσει

Ενω αν κυμηγανε για παρτυ τους πολλες φορες φερμαρουν δε ομως στα ανυσηχε θηραματα απλα δεν μπορουν να τα κλειδωσουν ικανοποιητικα

Το ιδιο ισχυει καιβγια τους λαγοκυνηγιυς με ιχνηλατες
Φοροντας το gps και βλεποντας δε μια οθονη τα σκυλια συνεχεια ξεχνανε το δικο τους ρολο
Αυτον που καθοριζει ποτε ο κυνηγος επεμβαινει γνωριζοντας τον λαγο και τον τοπο ωστε να τα βοηθησει στο σηκωμα οταν ειναι δυσκολος ο τοπος η η μερα και δυσκολεύονται

Με απλα λογια η ταση μας να βασιζόμαστε στην τεχνολογια αποκλειστικα λογο ευκοκιας μας κανει να ξεχναμε το ΑΓω στην λεξη ΚΥΝ-ΗΓΟΣ

Ειμαι σιγιυρος οτι προσωπικα τα ξερεις , απλα τα αναφερω με βαση οσα πολυ σωστα αναφερες γιατι οπως ειπα λογο μοδας πολλα παιδια ειδικα νεα τα βλεπω στο βουνο με ενα gps να το κρατανε σαν χαμενα και να προχωρουν…… ξεχνωντας οτι πρεπει να ´´κυνηγησουν´´

Τις προαλλες με περικυκλωσαν οι ιχνηλατες ενος λαγα χαμενοι χωρις καποιο ντορο στα ποδια τους
Αφου μου χαλασαν τα πουλια που πονταραν τα σκυλια μου μπαινοντας αναμεσα μας και αφου ειδα προς τα που εκανε το κοπαδι επιασα τα σκυλια μου και περιμενα να ερθει ο ιδιοκτητης του ωστε να τα παρει και να σταματησουν να ερχονται μαζι μου για να συνεχισω

Σε καποια φαση ηρθε ενα παιδι κατακοπο απο την ζεστη μοντελακι με καμερες στο οπλο και το κεφαλι και το στηθις ηλεκτονικο πινακα απο τα τηλεχειριστηρια
Τα μαζεψε και εγω συνεχισα……
 
Last edited:
Το ερώτημα μου, έχει να κάνει,μόνο, με τον κυνηγετικό σκύλο,και κυρίως τα σκυλιά φέρμας κι όχι αν βοηθάει ή όχι το gps στην κάρπωση.

Το gps για μένα, έκανε κακό στον σκύλο.
Κάποια σκυλιά,θα ήταν άχρηστα χωρίς το gps.
Ο σκύλος, ξέρει ότι θα τον βρείς, όπου κι αν είναι και δεν έχει επιστροφές.
Και το λέω εγώ,που αγαπάω τα ανοιχτά,εώς πολύ ανοιχτά σκυλιά όταν χρειαστεί,αλλά πάντα να έχουν επιστροφές ή να γυρίζουν να σε κοιτάζουν και μ'ένα νόημα να συνεχίζουν,όχι να κυνηγάνε για πάρτη τους.
Το ζητούμενο είναι, το μυαλό.
Γι αυτό έγραψα ότι ανεξέλεγκτα σκυλιά υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν..... αυτό δεν προήλθε από το GPS αλλά από τους αγώνες μεγάλης έρευνας και την εκτροφή τέτοιων γραμμών...... απλά το GPS και το κολάρο με το
ρεύμα έκανε χρήσιμα και αυτά τα ζώα.... αφού κατέστρεψε κάμποσα...... προσωπικά πιστεύω ότι οι επιστροφές και η έρευνα έχει να κάνει με το μυαλό του ζώου και ενθαρρύνεται από τον κυναγωγο..... πάντα πίσω από τα λάθη των ζώων κρύβεται ο άνθρωπος....
 
Tο gps δεν έκανε τα σκυλιά να απομακρύνονται.
Ούτε καταλαβαίνουν ότι θα τα βρεις όταν φύγουν μακρυά, ξέρουν να σε βρουν και μόνα τους.

Απλά έκανε χρήσιμα τα σκυλιά που απομακρύνονται και ψάχνεις πολύ γρήγορα μεγάλους τόπους (με περισσότερα σκυλιά ακόμα πιο γρήγορα) με τελικό (επιθυμητό) αποτέλεσμα μεγαλύτερη κάρπωση για κάποιον που ξέρει τι κάνει και για κάποια θηράματα.
 
Το gps για μένα, έκανε κακό στον σκύλο.
Κάποια σκυλιά,θα ήταν άχρηστα χωρίς το gps.
Ο σκύλος, ξέρει ότι θα τον βρείς, όπου κι αν είναι και δεν έχει επιστροφές.
Έχεις χρησιμοποιήσει GPS; Τα σκυλιά σου τι φυλής είναι και είδες κάποια αλλαγή στο κυνήγι και την έρευνα τους μετά την χρήση του GPS;
 
Ο σκύλος, ξέρει ότι θα τον βρείς, όπου κι αν είναι και δεν έχει επιστροφές.
Με το μπίπερ πιστεύω ότι ξεκίνησε αυτό και συνεχίζει με το GPS
Εάν εξαιρέσουμε σκυλιά που ούτως ή άλλως δεν το είχαν με τις επιστροφές (για διάφορους λόγους) υπάρχουν σκυλιά που η αδιαφορία του ιδιοκτήτη όταν ήταν στο ξεκίνημα τα έκανε μη συνεργάσιμα
Όταν βγάζεις ένα σκυλί που δεν του δίνεις την προσοχή που πρέπει,επειδή δεν έχεις το άγχος και είσαι σίγουρος ότι θα το βρείς όπου και να πάει,χαλάς το δέσιμο που πρέπει να έχει κυναγωγός και σκύλος
Άλλο πράγμα η ελευθερία και πρωτοβουλία και άλλο πράγμα το φύγε και ότι γίνει έγινε, έχω τα μέσα και θα σε βρώ
Όπως και είναι άλλο πράγμα η παρέμβαση και άλλο πράγμα οι φωνές και τα σφυρίγματα κάθε δύο λεπτά
Προσωπική άποψη
 
Υπάρχουν και υπήρχαν σκυλια-τρειλερ που είχαν το μυαλό τους πότε θα φερμαρουν άλλα σκυλιά.... άκουγαν το μπιπερ του άλλου σκύλου σε φερμα και άφηναν τον τομέα έρευνας τους και έτρεχαν να κάνουν συναίνεση...... έφταιγαν οι σκύλοι; Ή μήπως ο κυναγωγος τους που δεν τα κυνηγούσε χωριστά αφού διαπίστωσε τέτοια συμπεριφορά....το έγραψα και στην αρχική μου τοποθέτηση.....η άγνοια, ανικανότητα, αδιαφορία για την έρευνα, επιστροφή, επαφή και συνεργασία με τον κυναγωγο και μόνο η σκέψη για επιπλέον καρπωση από τον άνθρωπο έφερε τέτοιες συμπεριφορές από τους σκύλους...... δεν δέχομαι ένας κυνηγός να λύνει 3-4 σκυλιά ταυτόχρονα στο τερέν..... είτε με μπιπερ είτε με GPS και να προσπαθεί να με πείσει ότι τα σκυλιά είναι απόλυτα ελεγχόμενα, χωρίς ίχνος ανταγωνισμού μεταξύ τους και ισάξια......στην έρευνα και την καθήλωση του θηράματος......
 
Έχεις χρησιμοποιήσει GPS; Τα σκυλιά σου τι φυλής είναι και είδες κάποια αλλαγή στο κυνήγι και την έρευνα τους μετά την χρήση του GPS;
Υπάρχει άλλη φυλή;
Όσο μπορώ,θα το αποφεύγω.
Χρησιμοποίησα μια φορά ενός φίλου και στα μισά του κυνηγίου,το έδωσα.Νευρίασα,να κάθομαι κάθε τρείς και λίγο,να κοιτάζω την οθόνη.
Αυτό που είπα,το έχω παρατηρήσει (κι οι ίδιοι) σε σκυλιά φίλων.
 
Back
Top