GPS Σκύλων

Δεν είναι μόνο όνομα είναι και υποστήριξη
Updates συμβατότητα με άλλες συσκευές.

Οτι είναι υπερτιμημένα είναι.

Αλλά φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια

Εμεις άμα ήμασταν ο εισαγωγέας και τα δίναμε αέρα πόσο θα τα είχαμε?
σε οποιοδυποτε προιον η και ακομα σε δουλεια εαν εχει μεγαλη ζυτηση δεν υπαρχει κανεις λογος να ριξει τις τημες...
 
https://drive.google.com/file/d/1awmdOTpPoj4HiCCzaqeoblVm-LODabah/view?usp=drivesdk

Λοιπόν σήμερα βγήκα μια βόλτα πιο πολύ για να τεστάρω το a10

Πρώτες εντυπώσεις θετικές

Ελπίζω σε μακροζωία

Όποιος έχει ερώτηση μου λέει
Καλησπέρα και χρόνια πολλά τώρα το είδα το βίντεο σου αν μπορείς βάλε και ένα βίντεο με την εφαρμογή του στο κινητό χάρτες απεικόνιση.....Πες και την γνώμη σου τώρα που το έχεις κυνηγήσεις αυτό το διάστημα.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά τώρα το είδα το βίντεο σου αν μπορείς βάλε και ένα βίντεο με την εφαρμογή του στο κινητό χάρτες απεικόνιση.....Πες και την γνώμη σου τώρα που το έχεις κυνηγήσεις αυτό το διάστημα.
Η γνώμη μου ίδια είναι ακομα, μια χαρά δουλειά κάνει για κάποιον που δεν έχει ανάγκη από χάρτες .

Δεν υστερεί σε ακρίβεια ή εμβέλεια σε σχέση με τα μεγάλα του αδερφάκια, το Γαλιλαίο δουλεύει πιο γρήγορα και καλά από το GPS και το glonass


Την εφαρμογή μια φορά Την έβαλα γράφει την διαδρομή και Δείχνει Καλα το ανάγλυφο του εδάφους μέχρι εκεί δεν το έψαξα ιδιετερα ούτε έχω την κατάλληλη οικειότητα για να βγάλω βίντεο. Και αν δεν βγω εκτός νησιού πιθανός να μην το ανοίξω και ποτέ.

Δέκα φορές το δούλεψα δεν είναι εισ βάθος δοκιμή γιατί έκλεισε το κυνήγι αλλά είναι αυτό που έψαχνα και ελπίζω σε μακροζωία της συσκευής
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Εγω δεν εχω αλλα λεω να παρω .Θα πω με το χερι στην καρδια αναγκαιο κακο
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Πρέπει να αναφέρεις και το θήραμα νομίζω.

Στα γουρουνόσκυλα, λαγόσκυλα πχ είναι αδιάφορο το gps.
Η μεγάλη αξία του είναι ότι τώρα βρίσκεις τα σκυλιά πιο εύκολα.

Στα πουλόσκυλα ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη του έτσι όπως κυνηγούσαμε, ούτε ποτέ χρησιμοποιήσαμε.
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Ο άνθρωπος κάνει την διαφορά φίλε μου

Όποιος θέλει να κάνει ζημιά την κάνει


Βέβαια τα σκυλια μόλις πάρουν χαμπάρι ότι τα βρίσκεις όπου και να πάνε όλο και ανοίγουν χωρίς φόβο.


Εγώ νιώθω άνετος ειδικά στο βουνό ότι δεν θα χάσω τα σκυλια γιατί έχουν γίνει μαλακιες και χαλάσαμε μια Μέρα να ψάχνουμε σκυλιά Έμπειρα που δεν περίμενε κανένας να χαθούν.

Από την άλλη συχαίνομαι το μπιπερ και ειδικά στην Πέρδικα μου αρέσει η ηρεμία και ας ειναι ο σκυλος στα 50 μέτρα ή στα 300 δεν με νοιάζει.

Τέλος θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία για τον σκύλο τον θόρυβο μέσα στα αυτιά του και του μπιπερ και του κουδουνιου και όταν δουλεύω μπιπερ μόνο στην φερμα αυστηρά

Στο κάτω κάτω παμε 2 άτομα παρέα κυνήγι με 3-4 σκυλιά σύνολο αντε να κουδουνιζουν αντε να βαράνε μπιπερ δεν Μαρεσει ησυχία ηρεμία GPS και πάλι GPS

Συνήθως στην φτώχεια του νησιού όλη μέρα μια μπεκάτσα ψάχνουμε αντε 2 πέρδικες
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν θετικά και αρνητικά.....αν δεν υπήρχαν τα GPS θα ξενυχτουσαν ακόμη στα βουνά πολλοί κυνηγοί αγριογούρουνου και λαγού, πολλά σκυλιά ιχνηλάτες θα ήταν χαμένα, κλεμμένα.... ενώ τώρα είναι φαγωμενα από λύκους.....Θα μιλήσω ως κυνηγός με σκυλιά φερμας.....το GPS για μένα έχει μόνο θετικά.... ξέρω ανά πάσα στιγμή πού είναι τα σκυλιά μου χωρίς να είναι από αυτά που χάνονται ή δεν έχουν επαφή.... δεν υπάρχει ηχορύπανση στο βουνό από τους ήχους δύο μπιπερ ή κουδουνιών και φυσικά με όφελος και στα αυτιά των σκύλων αλλά και στην ηρεμία των θηραμάτων..... και τέλος ασφάλεια ως προς τους λύκους καθώς δεν υπάρχει μπιπερ ή κουδούνι να προδίδει την θέση του σκύλου και να τον καθιστά εύκολη λεία..... προσωπικά θα πάω σε κάθε φερμα των σκύλων μου όσο μακριά κι αν είναι αυτή..... και αυτό το γνωρίζουν οι σκύλοι και με περιμένουν χωρίς να πιέζουν..... σκυλιά ανεξέλεγκτα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα..... όχι μόνο λόγω γονιδίων αλλά και λόγω άγνοιας ή ανικανότητας των κυναγωγων τους..... έχει ξαναειπωθει σε άλλο νήμα..... δεν φέρνει το GPS την καρπωση αλλά ο συνδυασμός σκύλου και κυνηγού..... μπορεί ένα σκυλί να φερμαρει επαναλαμβανόμενα στα 200-300-500 μέτρα και παραπάνω.....αν ο κυνηγός δεν έχει την ικανότητα να φτάσει στη φερμα το πηλίκο είναι μηδέν..... παλιότερα η πληθώρα θηραμάτων έκανε τον κυνηγό να θέλει το σκυλί ελεγχόμενο στα όρια του όπλου του....το έζησα αυτό με τον πατέρα μου.... μου έλεγε τι το θέλεις αυτό το ποιντερ που φεύγει 100-200-300 μέτρα.....διωξτο..... όταν είδε την συνεργασία που υπήρχε μεταξύ μας άλλαξε γνώμη..... καλή Ανάσταση σε όλους μας
 
Το gps μονο του δεν σκοτώνει, η μεγαλύτερη χρηστικότητα για μένα ξέρεις ανά πάσα στιγμή που είναι ο σκύλος σ δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα...
Πάνο δεν σκοτώνει μόνο του,σίγουρα!
Ωστόσο,αν δεν υπήρχε,δεν θα γνωρίζαμε ότι το σκυλί μας φερμαρει στα 300 μέτρα από μας ...
Είναι το ίδιο?
 
Πάνο δεν σκοτώνει μόνο του,σίγουρα!
Ωστόσο,αν δεν υπήρχε,δεν θα γνωρίζαμε ότι το σκυλί μας φερμαρει στα 300 μέτρα από μας ...
Είναι το ίδιο?
Η τεχνολογία εξελίσσεται και μπαίνει σε όλες τις δραστηριότητες..... παλιά υπήρχαν τα κουδούνια.....με συγκεκριμένη ακουστικοτητα.... μετά ήρθε το μπιπερ..... υπάρχουν μπιπερ που ακούγονται και στα 400-450 μέτρα.....το μπιπερ σκοτώνει από μόνο του; Όχι βέβαια.....
 
Πάνο δεν σκοτώνει μόνο του,σίγουρα!
Ωστόσο,αν δεν υπήρχε,δεν θα γνωρίζαμε ότι το σκυλί μας φερμαρει στα 300 μέτρα από μας ...
Είναι το ίδιο?
Συμφωνώ φιλε
Πόσοι πιστεύεις ότι μπορούν να πάνε σε μια φερμα στα 300μετρα;και πόσοι σκύλοι πιστεύεις ότι θα κρατήσουν τα πουλιά σε αυτές τις αποστάσεις καθηλωμένα για ν πας για τουφεκια;ειδικά στ βουνά τα δικά μας και στην περδικα ούτε στα μισά δε προφταινεις
Σιγουρα είναι βοηθεια δε τ συζητω αλλά υπάρχουν κ πολλές ακόμα προϋποθέσεις για τέτοιες αποστάσεις
 
Πόσοι πιστεύεις ότι μπορούν να πάνε σε μια φερμα στα 300μετρα;και πόσοι σκύλοι πιστεύεις ότι θα κρατήσουν τα πουλιά σε αυτές τις αποστάσεις καθηλωμένα για ν πας για τουφεκια;
Άλλο φαϊ αυτό!😁
Αν δεν υπήρχε το βοήθημα,δεν θα ΓΝΩΡΊΖΑΜΕ ότι το σκυλί μας κατά 99% είναι σε φερμα.
Έχεις πιθανότητες τις οποίες χωρίς το GPS,δεν θα τις είχες.
Αυτό λέω.
 
Βάζω ένα ερώτημα, προς προβληματισμό και συζήτηση,για μετά τη λαμπρή.
Πιστεύετε ότι το gps έκανε καλό ή κακό, στον κυνηγετικό σκύλο;
Το είχα γράψει και παλαιότερα, ήμουν από τους πρώτους που είχα κατηγορήσει το gps για ένα ηλεκτρονικό βοήθημα που αυξάνει τις πιθανότητες μας ενάντια στη μπεκάτσα, αλλά όπως λέει μια παροιμία " ότι δέντρο κοροϊδέψεις στην αυλή σου θα φυτρώσει" έτσι τη λουστηκα και εγώ. Το αγόρασα με το σκεπτικό για τα κυνήγια μου στην Ήπειρο λόγω λύκων αλλά το χρησιμοποιώ πλέον σε κάθε έξοδο, με μάγεψε η ησυχία στη φύση και η δυνατότητα να ξέρω άμα πάσα στιγμή που είναι η σκυλίτσα μου και ας μην έχει ανοικτή έρευνα αλλά κάποιες φορές έφτασε και κοντά στα 200 μέτρα παρασυρόμενη από κάποιες μπεκάτσες...... εκεί το λάτρεψα, μπορεί να μην μπόρεσα λόγω πυκνού να φτάσω κοντά στη φερμα αλλά ήξερα που είναι και ήμουν ήρεμος. Για να λέμε αλήθειες το gps είναι ενάντια στη μπεκάτσα, είναι άλλο ένα βοήθημα εναντίον της και το έβλεπα με άλλους που κυνηγούσαν με Μπίμπερ ή κουδούνια, έλεγαν για πουλιά που φεύγουν......το gps σου δίνει της μπεκάτσες που είναι 50-50 να φύγουν ή όχι..... εκείνες που είναι να φύγουν θα φύγουν ότι και να κάνεις.
 
Άλλο φαϊ αυτό!😁
Αν δεν υπήρχε το βοήθημα,δεν θα ΓΝΩΡΊΖΑΜΕ ότι το σκυλί μας κατά 99% είναι σε φερμα.
Έχεις πιθανότητες τις οποίες χωρίς το GPS,δεν θα τις είχες.
Αυτό λέω.
Δεν διαφωνώ σε αυτό...
Άλλο φαϊ αυτό!😁
Αν δεν υπήρχε το βοήθημα,δεν θα ΓΝΩΡΊΖΑΜΕ ότι το σκυλί μας κατά 99% είναι σε φερμα.
Έχεις πιθανότητες τις οποίες χωρίς το GPS,δεν θα τις είχες.
Αυτό λέω.
 
Το είχα γράψει και παλαιότερα, ήμουν από τους πρώτους που είχα κατηγορήσει το gps για ένα ηλεκτρονικό βοήθημα που αυξάνει τις πιθανότητες μας ενάντια στη μπεκάτσα, αλλά όπως λέει μια παροιμία " ότι δέντρο κοροϊδέψεις στην αυλή σου θα φυτρώσει" έτσι τη λουστηκα και εγώ. Το αγόρασα με το σκεπτικό για τα κυνήγια μου στην Ήπειρο λόγω λύκων αλλά το χρησιμοποιώ πλέον σε κάθε έξοδο, με μάγεψε η ησυχία στη φύση και η δυνατότητα να ξέρω άμα πάσα στιγμή που είναι η σκυλίτσα μου και ας μην έχει ανοικτή έρευνα αλλά κάποιες φορές έφτασε και κοντά στα 200 μέτρα παρασυρόμενη από κάποιες μπεκάτσες...... εκεί το λάτρεψα, μπορεί να μην μπόρεσα λόγω πυκνού να φτάσω κοντά στη φερμα αλλά ήξερα που είναι και ήμουν ήρεμος. Για να λέμε αλήθειες το gps είναι ενάντια στη μπεκάτσα, είναι άλλο ένα βοήθημα εναντίον της και το έβλεπα με άλλους που κυνηγούσαν με Μπίμπερ ή κουδούνια, έλεγαν για πουλιά που φεύγουν......το gps σου δίνει της μπεκάτσες που είναι 50-50 να φύγουν ή όχι..... εκείνες που είναι να φύγουν θα φύγουν ότι και να κάνεις.
Η ησυχία είναι που κάνει τα πουλιά να μένουν.....αν υπήρχε μπιπερ που ειδοποιούσε μόνο με δόνηση τον κυναγωγο θα βλέπαμε περισσότερες..... απλά με το GPS εντοπίζεται ο σκύλος ποιο εύκολα..... αυτό όμως αντισταθμίζεται με το ότι πολλά πουλιά πλέον είναι σε πολύ πυκνά μέρη.....
 
Χρονια πολλα σε ΟΛους
Βοηθηματα υπαρχουν σε ολες τις δραστηριοτητες ετσι και στο κυνηγι
Το 70 τα εκατο και ισως ειναι και λιγο που λεω τα υιοθετουν λογο μοδας και οχι αναγκης
Απο αυτους συνηθως η πλειοψηφια δεν μπορει να υποστηριξει καν αυτα τα βοηθηματα
Αν παμε στο κυμηγι ποτ ειναι το θεμα μας πειτε μου ποσους εχετε με δει με πανακριβο εξοπλισμο και να χουν τα @@ να τον υποστηριξουν ειτε αυτον ειτε τα σκυλια που τον φερουν ειτε αυτον που φερουν πι ιδιοι
Τις περισσοτερες φορες πολλα αγοραζονται ως καταναλωτικο αγαθο και υποκαταστατο της αδυναμιας μας και δεν επιφερουν περαπανω καρπωση
Τα καλα του gps ειναι πολλα και εχουν χιλιοειπωθε
Κατι σαν τα εξελιγμενα βυθομετρα
Ολοι εχουν πανω στην βαρκα ενα αλλα λιγοι βγαινουν εξω με ψαρι
Ο κυνηγος και ο σκυλος ειναι που κανει το αποτελεσμα και σιγουρα αμα εχουν και οι δυο κακαλα υο gps θα βοηθησει
Ειναι πολλοι οι τυποι με gps και τζιπακια που καρτερουν στον κατηφορο την περδικα στο καρτερι την μπεκατσα
Ποδια και σκυλια λιγοι εχουν
Ολοχρονα λιγοι εχουν στο νου τους φυσικη κατασταση
Πολλοι ομως εχουν γεματα τα γιλεκα και δεν ειναι λογο τεχνολογιας αλλα μπαμπεσιας
Και το θηραμα δεν θα χαθει ποτε απο τον κυνηγο που σπαει ποδια
Ουτε απο το νομιμο κυνηγι
Θα χαθει απο την απληστια την μπαμπεσια και το γαμημενο του φου μπου που κανει αχρηστους να νιωθουν κυνηγοι ενω κουραζονται ακομη και αν κυνηγησουν να πιασουν τα @@ που δεν μπορουν να δουν πολλες φορες καν
 
Δεν εχω gps

Αν μπορουσα να ειχα θα ειχα ομως

Ο σκοπος δεν ειναι οι αποστασεις για εμενα αλλα η ασφαλεια των ζωων μου

Διαφορα στην καρπωση δεν θα μου κανει
Προσωπικα

Ατην ερημο μας ειναι να μπορεις εσυ και σκυλια να αντεξεις τις θερμοκρασιες το θεμα
Ισως αν βγει κλιματιστικο γιλεκου να το παρω αμεσα .big smile.
 
Back
Top