GPS Σκύλων

Υπάρχει άλλη φυλή;
Όσο μπορώ,θα το αποφεύγω.
Χρησιμοποίησα μια φορά ενός φίλου και στα μισά του κυνηγίου,το έδωσα.Νευρίασα,να κάθομαι κάθε τρείς και λίγο,να κοιτάζω την οθόνη.
Αυτό που είπα,το έχω παρατηρήσει (κι οι ίδιοι) σε σκυλιά φίλων.
Την πρώτη φορά που δοκίμασα κάποιο GPS ένιωσα αυτό ακριβώς ότι χάνω πράγματα κοιτώντας μια οθόνη..... όταν όμως το δουλέψεις θα δεις διαφορά....μην κρίνεις αν δεν δοκιμάσεις.... μία φορά δεν είναι δοκιμή... είναι γνωριμία..... όταν θα αποβάλλεις αυτή την ανάγκη να κοιτάς μια οθόνη και κυνηγάς διαδρομές που τις γνωρίζεις εσύ και τα σκυλιά σου θα δεις τι εννοώ.....θα κοιτάς την οθόνη μόνο όταν αργούν να περάσουν τα σκυλιά από κοντά σού ή όταν δεν ακούγεται η ανάσα τους από την ησυχία..... και μόνο όταν χτυπάει φερμα.... ειδικά όταν φτάνουν σε γνώριμα κοτέτσια και επαναλαμβάνεται το σκηνικό...... κάθε φορά.... εγώ δεν χρησιμοποιώ το μπιπερ ούτε στη φερμα....... απόλυτη ησυχία....οι αναπνοές μας και το σύρσιμο στα κλαδιά.....
 
Καλησπέρα σε όλους καθώς χάζευα στο YouTube έπεσα πάνω σε μια διαφήμιση του garmin a300.Το έχει αγοράσει κάνεις;Ελπίζω να μην έχει τα προβλήματα που είχε το προηγούμενο πχ αυτό που με ξενερώνει πολύ είναι η εναλλαγή πυξιδας χαρτη όπου αργούσε πολύ να φορτώσει ο χάρτης ειδικα όταν προσπαθούσες να το μετακινήσεις δεξιά η αριστερά μέσα στο χάρτη.Επίσης η ποιότητα του χάρτη είναι χάλια εν σύγκριση με το google maps.Για τόσα λεφτά θα περίμενα σίγουρα κάτι καλύτερο.Εσεις τη λέτε το έχει κάνεις;
 
Καλησπέρα ομάδα γνωρίζει κάποιος β μας πεις πως περνάμε χάρτες από τον γκουγκ ερθ στο gps γνωρίζει κανείς την διαδικασία ;
Βάζω εγώ αλλά δεν είναι εύκολο ... οπότε μην καθήσεις να ασχοληθείς για να μάθεις ...
Βρες κάποιον που έχει κατεβάσει όλη την Ελλάδα και ζήτα του μια περιοχή.

Ή αν έχεις Garmin αγόρασε μια άδεια για το birds eye, μπαίνουν πιο εύκολα και όποια περιοχή θες.
 
Βάζω εγώ αλλά δεν είναι εύκολο ... οπότε μην καθήσεις να ασχοληθείς για να μάθεις ...
Βρες κάποιον που έχει κατεβάσει όλη την Ελλάδα και ζήτα του μια περιοχή.

Ή αν έχεις Garmin αγόρασε μια άδεια για το birds eye, μπαίνουν πιο εύκολα και όποια περιοχή θες.
Είναι όντως τόσο δύσκολο ;;
 
καλημερα και καλη χρονια.μια ερωτηση για οποιον ξερει.εχω 3 κολαρα dogtrace 20 και ηθελα να τους αλλαξω την σειρα και τα εσβησα και πηγα να να ρυθμισω απο την αρχη τα 2 βρηκαν καναλι αμμεσως αλλα το 3ο δεν μου βρισκει καναλι....μηπως ξερει κανεις τι να κανω να βρει καναλι?δουλευαν μια χαρα πριν
 
καλημερα και καλη χρονια.μια ερωτηση για οποιον ξερει.εχω 3 κολαρα dogtrace 20 και ηθελα να τους αλλαξω την σειρα και τα εσβησα και πηγα να να ρυθμισω απο την αρχη τα 2 βρηκαν καναλι αμμεσως αλλα το 3ο δεν μου βρισκει καναλι....μηπως ξερει κανεις τι να κανω να βρει καναλι?δουλευαν μια χαρα πριν
 
Είναι όντως τόσο δύσκολο ;;
Δεν αξίζει τον χρόνο που θα καταναλώσεις για να μάθεις πως γίνεται και να κατεβάσεις τους χάρτες.

Αυτό που είναι ακόμα πιο δύσκολο είναι να επεξεργαστείς διανυσματικούς χάρτες και να βάλεις νέους δρόμους, σημεία, καρτέρια, σημεία προσανατολισμού, μονοπάτια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Φυσικά μπορείς να τους συνδυάσεις και να έχεις τους google από κάτω και τους διανυσματικούς από πάνω.
Προσωπικά θεωρώ ότι ένας καλός και ενημερωμένος διανυσματικός είναι απείρως καλύτερος και πιο χρήσιμος από τους google.
Απλά επειδή κανένας δεν κάθεται να ασχοληθεί βάζουν τους google και τελειώνουν.

Παράδειγμα διανυσματικών
Untitled 1.jpg
 
Παιδιά θέλω την γνώμη όσων έχουν το dogtrace x 30 με το ρεύμα αξίζει είναι καλό;χάνει το σήμα
 
Ρωτάω γιατί έχω δουλέψει πάρα πολύ Garmin και χάνουν το σήμα μετά τα 200 μέτρα βγάζει ερωτηματικο
 
Από διάφορες απόψεις που έχω ακούσει το bs planet δεν χάνει το σήμα.... Εγώ έχω Α-50 και Α-100. Με την μεγάλη κεραία δεν χάνουν το σήμα στα μέρη που κυνηγάμε..... αλλά έχω ακούσει πολλά παράπονα από άλλους κυνηγούς......
 
... Α-100. ..... αλλά έχω ακούσει πολλά παράπονα από άλλους κυνηγούς......
Εγω...σε ενα συγκεκριμενο μερος εχσα τρεις φορες την σκυλα και μου κατεστρεψε το κυνηγι.
Δεν ηξερα τι εγινε το σκυλι, αν εφαγε φολα, αν την ξεκοιλιασε γουρουνι, αν επεσε σε γκρεμο...
 
Παιδιά θέλω την γνώμη όσων έχουν το dogtrace x 30 με το ρεύμα αξίζει είναι καλό;χάνει το σήμα
εαν θες με το ρευμα οκ..
εχω το χ20 οπου ρευμα δεν εχει το συμα δεν το χανει και ξεχνας να το φορτισεις και η τημη πολυ καλη αν και οταν το ειχα παρει εγω πριν 4 χρωνια ηταν πολυ ποιο φτηνο.
το 30νταρι τωρα εχει ρευμα μπιπερ μπορει να συνδεθει μα τηλεφονο και να εχεις δεδομενα αποστασεων που κανεις εσυ και τα σκυλια το σημα ειναι οκ απλα η παταρια και αυτουνου δεν κραταει σα το χ20 οχι βεβεα σα τα garmin που ειναι για ενα κηνηγι..
και ενα τελευτεο εαν πας σε χ20 η χ30 θα πρεπει να εξικηωθεις με κοδικους γιατι δεν εχει μενου με γραματα..
πχ. για να βαλεις στυγμα αμαξιου θα πας στο μενου που λεει c-1 P-6 και κατι τετεια....
 
εαν θες με το ρευμα οκ..
εχω το χ20 οπου ρευμα δεν εχει το συμα δεν το χανει και ξεχνας να το φορτισεις και η τημη πολυ καλη αν και οταν το ειχα παρει εγω πριν 4 χρωνια ηταν πολυ ποιο φτηνο.
το 30νταρι τωρα εχει ρευμα μπιπερ μπορει να συνδεθει μα τηλεφονο και να εχεις δεδομενα αποστασεων που κανεις εσυ και τα σκυλια το σημα ειναι οκ απλα η παταρια και αυτουνου δεν κραταει σα το χ20 οχι βεβεα σα τα garmin που ειναι για ενα κηνηγι..
και ενα τελευτεο εαν πας σε χ20 η χ30 θα πρεπει να εξικηωθεις με κοδικους γιατι δεν εχει μενου με γραματα..
πχ. για να βαλεις στυγμα αμαξιου θα πας στο μενου που λεει c-1 P-6 και κατι τετεια....
Όπως τα λες χ20 δεν χάνει ποτέ σήμα το μηχάνημα είναι εργαλείο garmin ούτε να ξαναδώ.. Πιστέυω ότι είναι ένα από τα καλύτερα gps
 
εαν θες με το ρευμα οκ..
εχω το χ20 οπου ρευμα δεν εχει το συμα δεν το χανει και ξεχνας να το φορτισεις και η τημη πολυ καλη αν και οταν το ειχα παρει εγω πριν 4 χρωνια ηταν πολυ ποιο φτηνο.
το 30νταρι τωρα εχει ρευμα μπιπερ μπορει να συνδεθει μα τηλεφονο και να εχεις δεδομενα αποστασεων που κανεις εσυ και τα σκυλια το σημα ειναι οκ απλα η παταρια και αυτουνου δεν κραταει σα το χ20 οχι βεβεα σα τα garmin που ειναι για ενα κηνηγι..
και ενα τελευτεο εαν πας σε χ20 η χ30 θα πρεπει να εξικηωθεις με κοδικους γιατι δεν εχει μενου με γραματα..
πχ. για να βαλεις στυγμα αμαξιου θα πας στο μενου που λεει c-1 P-6 και κατι τετεια....
Το θεωρείς καλύτερο από το garmin πχ έχω δουλέψει το alpha 200 και χάνει το σκύλο μετά από 200 μέτρα καλά αν κυλήσει ράχη άντε για επίσης με τρελαίνει το γεγονός ότι σπέρνεις με το δάχτυλο τους χάρτες και κάνει 9900000 χρόνια να πάει πιο δίπλα....Απαράδεκτο για εμένα για συσκευή 1000 ευρώ και με δύο κολάρα 1700.Εδώ ένα κινητό τον 60 ευρώ και πάει Βούγκα
 
Back
Top