Flobert

το κουτι των 50 φυσιγιων μου στοιχηζει 3 ευρω με 3,5 αναλογα τα καψουλι , εαν βαλεις cx2000 που κανει 3 λεπτα το ενα , η εαν βαλεις το 615 που κανει 4,5 λεπτα το ενα η 686 , το ποιο ακρυβο σε αυτο το φυσιγγιο ειναι το καψουλι τα αλλα ειναι μηδαμηνα , εγω βαζω 686 καψουλι , μπαρουτι ΜΒ32 0,15 χ 6,5 σκαγια , και το κλεισημο με ενα χαρτακι και λιομενο κερι , τουφεκοντας με τον ιδιο καλυκα απειρες φορες
θα πρωσπαθησω να βγαλω φωτο και απο το κηνητο ουρεο του φλομπερ , αλλα και τα φυσιγγια
Νίκο τα σκάγια τα βάζεις απευθείας και κάθονται πάνω στην μπαρούτι η μεσολαβεί κάποιο χαρτάκι?
Αν δεν βάλεις λιωμένο κερι στο κλείσιμο και μπει μόνο του το χαρτάκι σφηνωτα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Γιατί παλιά που άλλαζα καμιά φορά το νούμερο των σκαγιων τα έκλεινα πάλι με το χαρτάκι τους χωρίς πρόβλημα η με κάποιο κομματάκι διπλωμένη εφημερίδα..θελει καλό κλείσιμο να μην ανοίξουν όμως.
 
Νίκο τα σκάγια τα βάζεις απευθείας και κάθονται πάνω στην μπαρούτι η μεσολαβεί κάποιο χαρτάκι?
Αν δεν βάλεις λιωμένο κερι στο κλείσιμο και μπει μόνο του το χαρτάκι σφηνωτα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Γιατί παλιά που άλλαζα καμιά φορά το νούμερο των σκαγιων τα έκλεινα πάλι με το χαρτάκι τους χωρίς πρόβλημα η με κάποιο κομματάκι διπλωμένη εφημερίδα..θελει καλό κλείσιμο να μην ανοίξουν όμως.
πρωτα καλυμπραρο τον καλυκα βγαζω το καψουλι με ενα κομματι βεργα , μετα βαζω το καινουριο καψουλι , μπαρουτι 0,15 , το πολυ μεχρη ο,20 αναλογα το μπαρουτι φυσηκα , μετα κοβω ενα χαρτονι λεπτο με το ψαλιδι περιπου τρεις φορες σε μεγεθος μεγαλυτερο απο το στομιο του καλυκα , το διπλονω τρεις φορες και το βαζω μεσα στον καλυκα πανω απο το μπαρουτι και το πιεζω αρκετα με την βεργα οστε να ισοπεδοθη μεσα στον καλυκα , μετα βαζω τα σκαγια 6,5 η 6,3 γραμμαρια αναλογα ποσα θα χορεσουν στον καλυκα , και αναλογα ποσο χοντρο ειναι το χαρτονι που εχω βαλει . Πανω ξαναβαζω χαρτονι κομενω δυο φορες ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ σε μεγεθος απο το στομιο του καλυκα ,το διπλονω δυο φορες . Και επηδη ο καλυκας δεν εχει καθολου χιλια λογο μη ρελιαζματος και λογο οτι εχει ρηχθει πολλες φορες ,για μην φυγη το χαρτονι ρηχνω λιομενο κερι και σταθεροπιοητε , ακομα και κατω να πεσουν τα φυσιγγια δεν αδειαζουν με τιποτα . Εσυ οταν εβαζες πανω στα σκαγια σφηνοτα με χαρτακι το ετοιμο φυσιγγιο , υπηρχαν τα χιλια στον καλυκα απο το εργοστασιακο ρελιαζμα που ειχαν , γιαυτο δεν χρειαζωνταν λιομενο κερι
 
τρυπηστε μερικους καλυκες φλομπερ με ενα τρυπανη νομηζω σε μεγεθος μυτης τρυπανη ειναι η το 5 η το 5,5 να δητε ποσο ευκολο ειναι , και εαν εχετε ορεξη γεμηστε και μερικα για πλακα φυσιγγια , πριν κανετε την μετατροπη στο φλομπερ να δητε οταν παρετε και το κολαη ποσο ευκολο ειναι ειδικα εαν εισται και ιδιογωμοτες στο GAL12 η στο GAL 28 η στο GAL 410 (36αρι ) οπως εγω , και θα ειναι ακομα ποιο ευκολο στον οπλουργο που θα κανει την μετατροπη να του δωσετε και καλυκες να τρυπηση οταν δεν εχετε εργαλεια εσυς , να ξερετε οτι αυτη η μετροπη ειναι νομημη γιατι η κανη του οπλου ουτε το διαμετρημα του οπλου αλαζει αλλα ουτε τα φυσιγγια του αλαζουν που ειναι φυσιγγια λειοκανου οπλου , εγω το ανανεονο το δικο μου κανονηκα καθε 10 χρονια χωρης πρωβλημα
 
στους μονο που δεν θα αρεσει θα ειναι οι εμποροι , αλλα και αυτοι δεν πιστευω να εχουν πρωβλημα γιατι πολυ κατοχη φλομπερ το εχουν παρατηση λογο κοστους φυσιγγιων , η μερικοι ρηχνουν ελαχηστα φυσιγγια το χρονο 20 με 30 , τωρα θα μπορουν να ρηχνουν 100νταδες με ελαχηστα εξοδα
 
τρυπηστε μερικους καλυκες φλομπερ με ενα τρυπανη νομηζω σε μεγεθος μυτης τρυπανη ειναι η το 5 η το 5,5 να δητε ποσο ευκολο ειναι , και εαν εχετε ορεξη γεμηστε και μερικα για πλακα φυσιγγια , πριν κανετε την μετατροπη στο φλομπερ να δητε οταν παρετε και το κολαη ποσο ευκολο ειναι ειδικα εαν εισται και ιδιογωμοτες στο GAL12 η στο GAL 28 η στο GAL 410 (36αρι ) οπως εγω , και θα ειναι ακομα ποιο ευκολο στον οπλουργο που θα κανει την μετατροπη να του δωσετε και καλυκες να τρυπηση οταν δεν εχετε εργαλεια εσυς , να ξερετε οτι αυτη η μετροπη ειναι νομημη γιατι η κανη του οπλου ουτε το διαμετρημα του οπλου αλαζει αλλα ουτε τα φυσιγγια του αλαζουν που ειναι φυσιγγια λειοκανου οπλου , εγω το ανανεονο το δικο μου κανονηκα καθε 10 χρονια χωρης πρωβλημα
 
Χρησιμοποίησε το 684 η το cx50 και την βραδύκαυστη SP3 κόψε ταπες με σγρόμπια (καλύτερα να ειναι περιστροφική ) φελου η μάλινου κετσε που ειναιεξαιρετικές για ολα τα διαμετρήματα αλλα πανακριβες .να ειναι λιπασμένες. Κοψε με κτυπητή σγρόμπια χαρτονακια 2χιλ. για την μπαρουτη και γιά επανω στην ταπα καί 1χιλ.για το κλείσιμο.Μπορεις να αυξησεις τα σκάγια αλλα θα πρέπει να τα βάζεις σαν να γεμίζεις εμπροστογεμές.
 
το κουτι των 50 φυσιγιων μου στοιχηζει 3 ευρω με 3,5 αναλογα τα καψουλι , εαν βαλεις cx2000 που κανει 3 λεπτα το ενα , η εαν βαλεις το 615 που κανει 4,5 λεπτα το ενα η 686 , το ποιο ακρυβο σε αυτο το φυσιγγιο ειναι το καψουλι τα αλλα ειναι μηδαμηνα , εγω βαζω 686 καψουλι , μπαρουτι ΜΒ32 0,15 χ 6,5 σκαγια , και το κλεισημο με ενα χαρτακι και λιομενο κερι , τουφεκοντας με τον ιδιο καλυκα απειρες φορες
θα πρωσπαθησω να βγαλω φωτο και απο το κηνητο ουρεο του φλομπερ , αλλα και τα φυσιγγια
το κουτι των 50 φυσιγιων μου στοιχηζει 3 ευρω με 3,5 αναλογα τα καψουλι , εαν βαλεις cx2000 που κανει 3 λεπτα το ενα , η εαν βαλεις το 615 που κανει 4,5 λεπτα το ενα η 686 , το ποιο ακρυβο σε αυτο το φυσιγγιο ειναι το καψουλι τα αλλα ειναι μηδαμηνα , εγω βαζω 686 καψουλι , μπαρουτι ΜΒ32 0,15 χ 6,5 σκαγια , και το κλεισημο με ενα χαρτακι και λιομενο κερι , τουφεκοντας με τον ιδιο καλυκα απειρες φορες
θα πρωσπαθησω να βγαλω φωτο και απο το κηνητο ουρεο του φλομπερ , αλλα και τα φυσιγγια
Ωραίος φιλε NIK..πολύ καλή η πατεντα σου..το εχω κανει καιγω αυτο..έχω τρυπήσει φυσιγγι 9mm από περίστροφο..Είναι μόνιμα στην θαλαμη,βάζω καψουλι,και το γεμιζω από πάνω,εμπροστογεμες...έχει φάση!!!!
 
το κουτι των 50 φυσιγιων μου στοιχηζει 3 ευρω με 3,5 αναλογα τα καψουλι , εαν βαλεις cx2000 που κανει 3 λεπτα το ενα , η εαν βαλεις το 615 που κανει 4,5 λεπτα το ενα η 686 , το ποιο ακρυβο σε αυτο το φυσιγγιο ειναι το καψουλι τα αλλα ειναι μηδαμηνα , εγω βαζω 686 καψουλι , μπαρουτι ΜΒ32 0,15 χ 6,5 σκαγια , και το κλεισημο με ενα χαρτακι και λιομενο κερι , τουφεκοντας με τον ιδιο καλυκα απειρες φορες
θα πρωσπαθησω να βγαλω φωτο και απο το κηνητο ουρεο του φλομπερ , αλλα και τα φυσιγγια
Καλησπέρα σας. Για τάπα τι βάζεις?
 
Συναδερφοι ζητω τα φωτα σας.Επεσε στα χερια μου ενα σουπερ ποζε μαρκας falcon cal.8.Τα φυσιγγια του ειναι μπρουτζινα σαν του φλομπερ αλλα λιγο μεγαλυτερα.Γραφει πανω του εκτος απο τη μαρκα και το διαμετρημα και το ονομα του στοκα,μαλλον τα εφερνε αυτος.Ξερει καποιος κατι γι αυτο;Αν μπορω να βρω φυσιγγια ή καποια συνταγη για ιδιογομωση;Παντως το οπλακι ειναι κουκλα,σαν παιχνιδι.Ευχαριστω.
 
Ωραιο οπλο,Απο μια ιταλικη εταιρεία πασιγνωστη για τα οπλα της κυριως μικρων διαμετρηματων..
Εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν φυσιγγια φλομπερ 8mm,Στην ιταλια υπαρχουν κ αυτο γιατι ειναι πολυ διαδεδομενο το κυνηγι στα καθιστα..πχ κατασκευαζει η cheddite πλαστικα "ολοσωμα"(χωρις μεταλλο)με 5γρ σκαγια.
 
Ωραιο οπλο,Απο μια ιταλικη εταιρεία πασιγνωστη για τα οπλα της κυριως μικρων διαμετρηματων..
Εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν φυσιγγια φλομπερ 8mm,Στην ιταλια υπαρχουν κ αυτο γιατι ειναι πολυ διαδεδομενο το κυνηγι στα καθιστα..πχ κατασκευαζει η cheddite πλαστικα "ολοσωμα"(χωρις μεταλλο)με 5γρ σκαγια.
Εχεις δικιο,κοιταξα στο ιντερνετ και δεν υπαρχει τιποτα.Κριμα γιατι μου αρεσει πολυ το οπλακι,θα δω μηπως βρω κατι σε ιδιογομωση με τους λιγους καλυκες που εχω.
 
Back
Top