Flobert

4 πουλιά μου περάσαν καλά πήρα το ένα.. αλλο πράμα το Flobert νιώθεις πως ρίχνεις με αεροβόλο..

2lu9xld.jpg
 
Έχω βάλει στοιχημα με τον εαυτό μου Γιώργο..ειναι πρόκληση.. Μπορει να πλήρωσα το κουτί με τα φυσίγγια 16€ αλλά κάθε απογευμα θα κάθομαι στο σπίτι μου και θα δοκιμαζομαι.. ;) και δεν ενοχλω και κανέναν.. Οποτε θες ελα για καφέ βεράντα..

Λεωνίδα πόσες πιθανότητες εχεις να χτυπήσεις τσίχλα στο φτερό με αεροβόλο;

Και κατι αλλο ποσα σκάγια εχει περίπου ενα φυσιγγι Flobert?
 
Έχω βάλει στοιχημα με τον εαυτό μου Γιώργο..ειναι πρόκληση.. Μπορει να πλήρωσα το κουτί με τα φυσίγγια 16€ αλλά κάθε απογευμα θα κάθομαι στο σπίτι μου και θα δοκιμαζομαι.. ;) και δεν ενοχλω και κανέναν.. Οποτε θες ελα για καφέ βεράντα..

Λεωνίδα πόσες πιθανότητες εχεις να χτυπήσεις τσίχλα στο φτερό με αεροβόλο;

Και κατι αλλο ποσα σκάγια εχει περίπου ενα φυσιγγι Flobert?

Θα πάρω ένα κουτί φυσιγγάκια και θα έρθω, θα κρυφτώ στο μπάρμπεκιου και θα ρίχνω μέσα από την καμινάδα ... .big smile..big smile..big smile.
 
Yπαρχουν και φυσιγγια με σκαγια, και φυσιγγια μονοβολα, περιφερειακης πυροδοτησης. Eχει γομωση περιπου 7 γρ, και ταχυτητα συμφωνα με τον κατασκευαστη περιπου 600fps δηλαδη καπου 180μ/δ. Παλιοτερα υπηρχαν και μονοβολα, με μισο καλυκα και μολυβδινη αιχμηρη βολιδα, αλλα εχω πολλα χρονια να δω και νομιζω πως καταργηθηκε, ισως γιατι οι "φωστηρες" το θεωρουσαν οτι μπορει να μπει σε περιστροφο 38αρι.

Παλια στη παρεα ειχαμε τετοια, αλλα ηθελε αρκετη τυχη να ριξεις κατι, ποσο μαλλον στο φτερο. Γερασιμε, respect
 
Παλιοτερα ενας φιλε ειχε παρει tubo σωληνα και ειχε μετατρεψει το φλομπερ σε 36αρι,εννοειται πως πιανουν τα χερια του και ηξερε τι εκανε!!τωρα μηπως τον ψησω και κανουμε και το δικο μου φλομπερ 36αρι,αν και το σκεφτομαι γιατι ειναι το πρωτο μου οπλο που μου πηρε ο πατερας μου απ τον Αποστολιδη(cresi sub)σε ηλικια 10 ετων και το εχω πια ενθυμιο!!παντως θα μου μεινουν αξεχαστες αυτες οι εποχες που με φιλοξενουσε ενας θειος μου στο θυμαρι,μιλαμε για το 1986 και μετα και καθε πρωι εβγαινα κατω απ το σπιτι και χτυπουσα διαφορα μικροπουλα και η χαρα μου ηταν απεριγραπτη κιαι το εναυσμα δε για να παθιαστω με το κυνηγι εως σημερα!!
 
Γνωρίζετε ότι το Flobert σχεδιάστηκε και φτιάχτηκε για ποντίκια και αρουραίους σε εσωτερικούς χώρους; (Ως διαμέτρημα ιδιαίτερα μικρής δύναμης, για να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα υλικών ζημιών και τραυματισμών από εξοστρακισμούς)
 
Γνωρίζετε ότι το Flobert σχεδιάστηκε και φτιάχτηκε για ποντίκια και αρουραίους σε εσωτερικούς χώρους; (Ως διαμέτρημα ιδιαίτερα μικρής δύναμης, για να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα υλικών ζημιών και τραυματισμών από εξοστρακισμούς)
Ναι, λέγεται και rat gun.
.shake. ενδιαφέρουσα πληροφορία
 
Back
Top