Flobert

Όχι δεν μπορούν η αλήθεια είναι. Τα πιστόλια 9mm είναι όλα κεντρικής πυροδότησης, αν και νομιζω οτι κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάποια περίστροφα για Φλομπέρ φυσίγγια
 
Παλιά μονοβολα για φλομπερ rottweil σε κουτάκι των 50..Τα οποία πράγματι ήταν απαγορευμένα προφανώς γιατί ο "σοφός"νομοθέτης θεώρησε ότι μπορούν να ριχτούν κ από πιστόλι των 9mm..


img upload

πωπωωω...και νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα...-ΤΑΣΟ RESPECT- καλά τρελό γέλιο αυτά τα μονόβολα, όταν είχα βρει ένα κουτί στο οικογενειακό ντουλάπι του κυνηγιού νόμιζα ότι ανακάλυψα την Αμερική.
Ετοιμάστηκα ο δικός σου λοιπόν να κάνω μια βαρυσήμαντη δοκιμή για να χρησιμοποιήσω τα αποτελέσματα στα μεγάλα θηράματα (μικρός γαρ, είπα "πάει...θα τα γαζώσω τα κουνέλια!!!").
Ε λοιπόν, αν πω ότι δουλεύει μέχρι τα 10 μέτρα το μονόβολο πιστεύω ότι θα είμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ!!! χαχαχα
(για εξολόθρευση επιβλαβών γατών που κάνουν την ζωή δύσκολη στα κουνέλια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν!!)
 
Γιώργο δεν έχει τύχει να ρίξω πολλά από δαυτα γιατί τα λυπαμε για το λόγο ότι δεν υπάρχουν πια.Μπορω όμως να σου πω ότι ντενεκε λαδιού των 5λιτρων των πέρασε κ από τις δυο μεριες.Δεν μέτρησα απόσταση παρά μόνο με το "μάτι"10μ ήταν σίγουρα όμως..Έχει κ καλούτσικη ακρίβεια γιατί δεν κλωτσάει..Αν βρω άλλο ντενεκε θα ξαναριξω μετρώντας την αποσταση:)
 
4 πουλιά μου περάσαν καλά πήρα το ένα.. αλλο πράμα το Flobert νιώθεις πως ρίχνεις με αεροβόλο..

2lu9xld.jpg
Μακη το manuarm είναι?Είσαι ευχαριστημένος?Θέλει να πάρει φλομπερ ένας φίλος και είναι ανάμεσα σε αυτό και το kral με την ρίγα..Του έχω πει για το manuarm που κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια άρα δοκιμασμένο..
 
Παλιοτερα εβρισκες οπλουργο να στο μετατρεψει σε κεντρικης πυροδοτησης, και μπορουσες να ιδιογομωσεις
Βίκτορα πως ακριβώς γινόταν αυτό οκ με το όπλο είναι εύκολο για έναν οπλουργό να το μετατρέψει σε κεντρικής πυροδότησης, με τα φυσίγγια όμως τι έκανες, τρύπα στην μέση;
 
Προφανώς εμπενε σφηνωτο με κάποια μικρή πίεση..Δεν έχει τύχει να δω αλλά μου το έχουν πει παρά πολύ κ το είχα διαβάσει παλαιότερα κ σε άλλο φόρουμ..Ο Βίκτορας θα μας πει καλύτερα..:)
 
Βασικα εβαζαν φτιαγμενους καλυκες απο οπλο 9 χιλιοστων με πατουρα. Δεν θυμαμαι ακριβως ποιο διαμετρημα ηταν, αλλα επειδη ηταν αρκετα σκληρος ο μπρουτζος του, αντεχε το καψουλι 5.45 που εβαζαν. Πατεντες αμφιβολου ποιοτητας ομως, αντε βρες καλυκες, αντε τωρα βρες και καψουλια, αντε φτιαξε φυσιγγια που να μη σηκωνουν πιεσεις.
 
ο κάλυκας που είναι ποιο κοντά σε διαστάσεις χιλιοστών με πατούρα είναι από 357 magnum 9.6 χιλιοστά διάμετρο έχει, αλλά σιγά μην βρεις τέτοιου κάλυκες και καψούλια.
Άκυρο τελικά (μετά απο googlαρισμα) τα πιστόλια έχουν 1 χιλιοστό περίπου μεγαλύτερη διάμετρο από το flobert
 
Το φλομπερ ειναι 9χιλ στη βαση, ομως η κορυφη του ειναι μικροτερη απο τη βαση. Ειχα δει τους καλυκες αλλα δεν θυμαμαι διαμετρημα και απο τι οπλο. Το καψουλι που εμπαινε ηταν το 5.45 μετα απο τρυπημα στη βαση, οχι το large pistol που παιρνουν οι καλυκες που ειδες.
 
κυριοι δεν ειναι ετσυ τα πραγματα για την ιδιογωμοση του φλομπερ αλλα ειναι ποιο απλα και αξηζει να κανεις μετατροπη , εγω το εχω κανει χρονια και βαζω τα δικα του φυσιγγια με μονη διαφορα την τρυπα στην μεση που γηνετε πολυ ευκολα λογο μικρου παχους , εχω και μια καλιμπρα φτιαξει απο μπρουτζηνο χοντρο σωληνα και ειναι ολα καλα , για μικροπουλα ειναι μανουλα απο σιταριθρες , τσιχλες κτλ μεχρη 10 μετρα
 
κυριοι δεν ειναι ετσυ τα πραγματα για την ιδιογωμοση του φλομπερ αλλα ειναι ποιο απλα και αξηζει να κανεις μετατροπη , εγω το εχω κανει χρονια και βαζω τα δικα του φυσιγγια με μονη διαφορα την τρυπα στην μεση που γηνετε πολυ ευκολα λογο μικρου παχους , εχω και μια καλιμπρα φτιαξει απο μπρουτζηνο χοντρο σωληνα και ειναι ολα καλα , για μικροπουλα ειναι μανουλα απο σιταριθρες , τσιχλες κτλ μεχρη 10 μετρα
Περιμένουμε λεπτομέριες....
 
το κουτι των 50 φυσιγιων μου στοιχηζει 3 ευρω με 3,5 αναλογα τα καψουλι , εαν βαλεις cx2000 που κανει 3 λεπτα το ενα , η εαν βαλεις το 615 που κανει 4,5 λεπτα το ενα η 686 , το ποιο ακρυβο σε αυτο το φυσιγγιο ειναι το καψουλι τα αλλα ειναι μηδαμηνα , εγω βαζω 686 καψουλι , μπαρουτι ΜΒ32 0,15 χ 6,5 σκαγια , και το κλεισημο με ενα χαρτακι και λιομενο κερι , τουφεκοντας με τον ιδιο καλυκα απειρες φορες
θα πρωσπαθησω να βγαλω φωτο και απο το κηνητο ουρεο του φλομπερ , αλλα και τα φυσιγγια
 
το φλομπερ ειναι για ειδηκες περιπτοσεις , οπως κοντα σε κατοικημενες περιοχες , η ενας αρουραιος στην αυλη σας , ενα φυδι μια κισσα που καταστρεφει τον κηπο σας , κτλ και βασηκο ρολο παιζουν τα φυσιγγια να ειναι σωστα , θυμαμε παλια που επερνα ετοιμα πριν το μετατρεψω , που ειχα ρηξει σε σιταριθρα στα 6 μετρα 3 φυσιγγια μαπα που την ετρωγε συνεχια την πεταγε ποιο περα και δεν επεφτε με τιποτα , τωρα με τα δικα μου στα 10 μετρα με νορμαλ γωμοση δεν χανω τουφεκια και δεν καταστρεφω το πουλι ακομα και στα 6 μετρα , φυσικα μονο καθηστα θυραματα , εκτος και εαν ειναι ορτυκια και πεταγωντε στα 6 μετρα και πηγενουν ευθεια
 
το καψούλι πώς μαγκώνει; Δεν ξεχειλώνει ο χαλκός να φτύνει το καψούλι;
οχι κανενα πρωβλημα δεν εχει , σε περιπτωση που ειναι λιγο χαλαρο τυληγης το καψουλι με λιγο ντεφλον και το βαζεις μετα στον καλυκα
 
Back
Top