Flobert

Αυτό είναι το νέο μου "παιχνίδι".
Είναι σε πολύ καλή κατάσταση εκτός από μερικές γρατζουνιές στα ξύλα και μερικές θολούρες στην κάννη.
Πάνω το όπλο γράφει: M-S-A J.GAUCHER SAINT- ETIENNE - FRANCE
Ξέρει κανένας να μου πει αν το συγκεκριμένο flobert είναι καλό σαν μάρκα ; έχει αξία σαν όπλο ;
Ένας φίλος μου είπε ότι μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 30 χρονών.





 
Κώστα και το δικό μου Saint - Etienne είναι.Από τα καλύτερα Flobert που κυκλοφόρησαν.
Όσο για την ηλικία του....ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία μου(26) και πιο μικρός όταν το είχε και τώρα είναι 60!
Το ρίχνω που και που έτσι για να θυμάμαι και τα παιδικά μου χρόνια.

 
Όσοι καταπιάνεστε με flobert ψάξτε να βρείτε τα φυσιγγάκια της rottweil (RWS flobert) καμμία σχέση με αυτά της fiocchi... (σε αυτό το "μικρό" κάνει μεγάλη διαφορά το φυσίγγι...)!

Πολύ ωραία τα εργαλεία σας!!!!


image upload no limit

το flober-άκι είναι μάρκας Cegado made in Germany
 
Last edited:
Κι όμως...αλλά μην προσκυνάς...1000 να το ξανάκανα δεν θα το πετύχαινα!!! χαχαχα
Πήγαινα σε ένα δέντρο στον κήπο μας για να....ενοχλήσω κάτι κουρούνες (κορώνες τις λέμε κάτω...) με το όπλο σε θέση τραπ... και ακουω φαπ φαπ και μετα μπαμ....και μετα....κλικ!!!! χεχε:)
(και άλλες φορές με καραμπίνες...μπαμ μπαμ μπαμ...και μετά bye bye...!!!):):)
 
Όσοι καταπιάνεστε με flobert ψάξτε να βρείτε τα φυσιγγάκια της rottweil (RWS flobert) καμμία σχέση με αυτά της fiocchi... (σε αυτό το "μικρό" κάνει μεγάλη διαφορά το φυσίγγι...)!

Πολύ ωραία τα εργαλεία σας!!!!


image upload no limit

το flober-άκι είναι μάρκας Cegado made in Germany
ωραίο όπλο στιβαρή κατασκευή και στα μεταλικά και στα ξύλινα μέρη
μ αρέσει πολύ :)
 
Και έμενα το φλωμπερακι μου Σαιντ-ετιεν ειναι.πολυ ωραία κ τα δυο παραπάνω φλωμπερ!!ως προς τα φυσίγγια έχει δίκιο ο φίλος.τα rws ειναι τα καλύτερα.όπως επίσης πολύ καλά ήταν κ τα παλιά ncs special carabine.γαλλικα ήταν.τις πιο μακρινές βολές τις είχα κάνει με 7 1/2 σκάγια.ε ρε τι τραβαγανε τότε οι γαιδουροσπινοι.αλλλες εποχές πανέμορφες....​
 
Εντάξει....ας μιλήσουμε ανοιχτά...και εμείς με κεφαλάδες (αετομάχους) μαυρομάτες και συκοφάγους (σούπερ ντρούπερ θήραμα) γίναμε κυνηγοί.... όταν σε ηλικία δημοτικού-αρχές γυμνασίου είχα καταφέρει στα καθιστά ένα τρυγώνι (μάλλον με ειδικές αναγκες...:)) είχα χ@στεί από την χαρά μου!!! χαχαχα.banana.
flobert-οκαταστάσεις!!!!
 
Παιδικές μνήμες φέρνουν αυτά τα όπλα 30 χρόνια πίσω , κρυμμένος κάτω από την μηλοδαμασκηνια του παππού, δίπλα στον μπαξε με το πηγάδι, να έρχονται τρυγονια, συκοφαγια, κοτσυφια... ☺
 
Με το floberακι μου, είχα καταφέρει να γίνω μεγάλος ποντικοφονιάς κάτω από την κρεβατίνα του μπάρμπα μου, αλλά οι αποτυχίες μου τότε στις καρακάξες με οδήγησαν στις πρώτες προσπάθειες ιδιογόμωσης, αδειαζα 3 φυσέκια και χώριζα το μπαρούτι στα 2 το έβαζα στους άδειους κάλυκες και μετά το χαρτονάκι και το απογέμιζα με τα σκάγια που είχα βγάλει. Με λίγα λόγια έκανα τα 3 2 .my man.
Κανόνι το floberακι.... αλλά μετά από μερικά κουτιά η κάννη του έγινε κοτλέ για κάποιο λόγο.....
 
Θυμήθηκα πιτσιρικάς είχα ανοίξει ένα κουτί σχεδόν φιοκι 6αρια και όλα τα σκάγια ήταν μυτερά!πιο άθλια σκάγια δεν εχω δει στην ζωή μου.Ισως ήταν η παρτίδα..Τα πέταξα όλα και γέμισα με 9αρια σφάζοντας μερικά φυσιγγια 12αρια..
 
Back
Top